Jump to content
giorgos266

Honda CB500X

Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!!!

ΠΑΝΤΑ ΟΡΘΙΙΟΙΟΙΟΙΟΙ!!!!!!! :D :_rock-on::yahoo: :yahoo: :cheers:

Αντε να πάμε καμιά βόλτα!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!!!

ΠΑΝΤΑ ΟΡΘΙΙΟΙΟΙΟΙΟΙ!!!!!!! :D :_rock-on::yahoo: :yahoo: :cheers:

Αντε να πάμε καμιά βόλτα!!!

Και δεν παμε? εγω ψηθηκα ηδη!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλησπερα σε ολους μπορει να ειναι το πρωτο μου ποστ σαν μελος αυτου του site και να εχω την μηχανη απο τον οκτομβριο του 14 αλλα το "συγκεκριμενο θεμα" το παρακολουθω απο τις αρχες του

την εχω στα 2.500 χλμ εως τωρα και σε 10 μερες θα κατεβουμε απο αλεξανδρουπολη στην πελλοπονισο 3 cb 500x ενας πηγασος και ενα v strom.

τα δικα μου υπερ και κατα

υπερ: καταναλωση,καταλληλο για καποιον αρχαριο (εγω ειμαι 30 ετων και μεχρι τωρα ειχα ενα σκουτερακι 50 cc ),καταλληλο για πολη,πολυ οικονομικα σερβις, με 2 λεξεις "τιμιο μηχανακη"

κατα: θα δησκολεψει καποιον με υψος 1,85+ (απο θεμα προστασιας απο τον αερα) ,ασταθες απο τα 130 + ιδικα αν πας για προσπεραση.χωμα παταει καλητερα το σκουτερακι μου (ισως με αλλα λαστιχα ευχομαι να μπορεις να πας απο 25+)

2 ερωτησεις παρακαλω

τα λαδια στη μηχανη ειναι πανω απο το max αυτο ειναι κακο?(εχω κανει το σερβις τον 1.000

αυτα τα λαστιχα μπορει να τα φορεσει το μηχανακι?

http://www.elastika-online.gr/product/Continental/90/17/R-271335

θα τηρισω το προτοκολο του θεματος ολοι φωτο λεμε :)

16jjud.jpg2nh1cef.jpg168e8np.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλορίζικος! Τα λάστιχα που έβαλες δεν κάνουν.

Εαν θέλεις να εχει πάτημα και για χώμα προτίμησε τα Pirelli mt60 corsa.

Τα λάδια πρεπει να μετράς έχοντας την μηχανή σε κεντρικό σταντ η όρθια τέλος πάντων.

Θα σου κάνει καλο γιατί δε το πολυ έχεις να καθησεις και να διαβάσεις τον owners manual της μηχανής σου θα μάθεις αρκετα απο τα τι πρεπει και το δε πρεπει να κανείς.

Καλοταξιδοι

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Και δεν παμε? εγω ψηθηκα ηδη!

Τι λέτε να οργανώσουμε καμιά μονοήμερη βόλτα CB500X...κανα Ναύπλιο για καφέ/φαγητό? Σ.Κ. 6-7 Ιουνίου?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλημέρα στην παρέα!

Έχω διαβάσει και τις 67 σελίδες του forum για το CB και ποστάρω για έναν λόγο........ ΤΟ ΘΕΛΩ!

Αν κάποιος από τους κατόχους ενδιαφέρεται να το δώσει ψάχνω κάποιο για άμεση αγορά!

(Άκυρο το σημείο που ποστάρω αλλά που αλλού θα βρω περισσότερους κατόχους?)

Στείλτε μου ένα PM.

Κώστας

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλημέρα στην παρέα!

Έχω διαβάσει και τις 67 σελίδες του forum για το CB και ποστάρω για έναν λόγο........ ΤΟ ΘΕΛΩ!

Αν κάποιος από τους κατόχους ενδιαφέρεται να το δώσει ψάχνω κάποιο για άμεση αγορά!

(Άκυρο το σημείο που ποστάρω αλλά που αλλού θα βρω περισσότερους κατόχους?)

Στείλτε μου ένα PM.

Κώστας

http://www.mybike.gr...500x-2014-r3879

Τροποποιήθηκε από τον Αλομπαρ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

6700 εχει καινουριο και στο αφηνουν ανετα 6400 και κατεβαινει κιαλλο. Δεν αξιζει μεταχειρο με 1 χρονο και λιγοτερη εγγυηση στα 6000. Γνωμη μου απλα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

6700 εχει καινουριο και στο αφηνουν ανετα 6400 και κατεβαινει κιαλλο. Δεν αξιζει μεταχειρο με 1 χρονο και λιγοτερη εγγυηση στα 6000. Γνωμη μου απλα.

Έχει όμως κεντρικό σταντ, χούφτες και ψηλή ζελατίνα. σύν κάτι άλλα.

Δήλωσε και συμμετοχή στο σαιτ του Σαρακάκη για τον διαγωνισμό και που ξέρεις μπορεί η τύχη να σου χαμογελάσει.

Τι λέτε να οργανώσουμε καμιά μονοήμερη βόλτα CB500X...κανα Ναύπλιο για καφέ/φαγητό? Σ.Κ. 6-7 Ιουνίου?

Ελάτε να δούμε και το τελικό του Champions League :winking:

Τροποποιήθηκε από τον stathis78

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

6350 μου είπαν εμένα όταν ψαχνόμουν.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Θα ρωτήσω κι εγώ σε λίγες μέρες για τιμή μετρητοίς και μοντέλο 2015. Θα επανέλθω με προσφορές που θα πάρω. ;-)

- Έχει αλλάξει κανείς ελατήρια μπροστά και ανάρτηση πίσω?

- Ψηλότερη ζελατίνα?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλησπέρα.

Zελατίνα πάντως θα χρειαστείς σίγουρα (δες http://www.mybike.gr...ost__p__1955952)...τι να κάνουμε, η HONDA τα τελευταία χρόνια τις τσιγκουνεύεται σε όλα τα on-off :)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σε λίγο καιρό εκτός απροόπτου θα είμαι μέλος της παρέας. :-)

Δεν μου έχει κάνει καμία ζελατίνα το κλικ όσο τις κοιτάω, η Ermax δεν μου αρέσει καθόλου, η Puig τίποτα ιδιαίτερο, η MRA Vario το κάνει πολύ τουριστάδικο..

Πάνο επειδή είδα πριν έψαχνες για μεταλλικό skidplate:

http://www.rally-rai...0x-engine-guard

Δοκιμασμένο:

P1000434_zpsj3u3ikvt.jpg

Τροποποιήθηκε από τον BabisStinson

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ανάρτηση πίσω / ελατήρια μπροστά έχει βάλει κανείς?? :_innocent:

Ωραία ζελατίνα είναι κι αυτή:

National Cycle V-Stream

http://www.nationalcycle.com/n20046.html

http://www.revzilla.com/motorcycle/national-cycle-vstream-sport-touring-windscreen-honda-cb500x-2013-2015

http://www.cb500x.com/index.php/topic,2706.0.html

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

καλησπερα εχω προβλημα με τον υπολογιστη ταξιδιου δειχνει οτι εχω καψει 17 λτρ βαζω βενζινα 13.5 το παω συνεργειο βγαζουν τεποζιτο μετρανε το φλωτερ ολα οκ μετα ξεκινησε να σβηνει τισ μετρισεις ποσα χλμ εχεις κανει πωσο βενζινα εχεις καψει πωσα λτρ/100 καιει το εχει κανει δυο φορες και σημερα μολις αναψε η τελευταια μπαρα κοκινη ζβισανε ολες η μετρισεις εδιχνε οτι εχω υπολοιπο 0 λτρ και καθε 2-3 χλμ εσβηνε τις ενδειξης και παλη απο τι αρχη γνωριζει καποιος κατι η εχει τηχει μονο σε εμενα ν σημειωσω οτι η κοκινη μπαρα μου αναβει στα 360 χλμ ενω εχει και αλλη βενζινη μεσα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

καλησπερα εχω προβλημα με τον υπολογιστη ταξιδιου δειχνει οτι εχω καψει 17 λτρ βαζω βενζινα 13.5 το παω συνεργειο βγαζουν τεποζιτο μετρανε το φλωτερ ολα οκ μετα ξεκινησε να σβηνει τισ μετρισεις ποσα χλμ εχεις κανει πωσο βενζινα εχεις καψει πωσα λτρ/100 καιει το εχει κανει δυο φορες και σημερα μολις αναψε η τελευταια μπαρα κοκινη ζβισανε ολες η μετρισεις εδιχνε οτι εχω υπολοιπο 0 λτρ και καθε 2-3 χλμ εσβηνε τις ενδειξης και παλη απο τι αρχη γνωριζει καποιος κατι η εχει τηχει μονο σε εμενα ν σημειωσω οτι η κοκινη μπαρα μου αναβει στα 360 χλμ ενω εχει και αλλη βενζινη μεσα

ναι απλα καντο επι δυο για να βγει σωστα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εισαι σιγουρος οτι εβγαλαν την αντλία βενζίνης και μετρησαν ή απλώς αδειάσαν το τεπόζιτο και το μετρησαν αδειο , το γυρισαν αναποδα και το μετρησαν "γεμάτο" .

Προς πληροφορηση: το φλοτερ παει πακέτο με την αντλία βενζίνης, η αντίσταση μεταξύ των καλωδίων κόκκινου/μαυρου και μαύρου/άσπρου στη θέση full (up) είναι 9 - 13 Ωμς και στη θέση empty (down) είναι 222 - 228 Ωμς.

Δες και το βιβλιαρακι, κάποια ενδειξη αυτομηδενίζει όταν το γεμίζεις full.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εισαι σιγουρος οτι εβγαλαν την αντλία βενζίνης και μετρησαν ή απλώς αδειάσαν το τεπόζιτο και το μετρησαν αδειο , το γυρισαν αναποδα και το μετρησαν "γεμάτο" .

Προς πληροφορηση: το φλοτερ παει πακέτο με την αντλία βενζίνης, η αντίσταση μεταξύ των καλωδίων κόκκινου/μαυρου και μαύρου/άσπρου στη θέση full (up) είναι 9 - 13 Ωμς και στη θέση empty (down) είναι 222 - 228 Ωμς.

Δες και το βιβλιαρακι, κάποια ενδειξη αυτομηδενίζει όταν το γεμίζεις full.

βγαλανε το τεποζιτο και τιν αντλια και μετρισανε τα ωμ στο λεω γιατι με φωναξανε και το ειδα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλησπερα

Εχω 2 εβδομαδες το honda cb500x και ειναι απλα απιστευτο!! Εκανα προσφατα ενα ταξιδι.οταν ταξιδευα με 120-140 παρολο το οτι ανεβασα την εργοστασιακη ζελατινα στην ψηλη σκαλα δεν καταφερε να κοψει τον αερα απο το να με χτυπαει απο τον λαιμο και πανω.εχω υψος 1.88.υπαρχει καποιος που εχει δοκιμασει τν ψηλοτερη και αν ναι,εχει οντως διαφορα οταν ταξιδευεις με 120+?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλησπερα

Εχω 2 εβδομαδες το honda cb500x και ειναι απλα απιστευτο!! Εκανα προσφατα ενα ταξιδι.οταν ταξιδευα με 120-140 παρολο το οτι ανεβασα την εργοστασιακη ζελατινα στην ψηλη σκαλα δεν καταφερε να κοψει τον αερα απο το να με χτυπαει απο τον λαιμο και πανω.εχω υψος 1.88.υπαρχει καποιος που εχει δοκιμασει τν ψηλοτερη και αν ναι,εχει οντως διαφορα οταν ταξιδευεις με 120+?

Φίλε μου Άκη welcome to the club που λένε!

Εγώ είμαι 1.80 και με την μαμά ζελατίνα δεν έβγαλα άκρη. Πήρα της ermax που είναι αν θυμάμαι καλά 15 εκατοστά πιο ψηλή από την μαμά. Στην ψηλή θέση ο αέρας με χτυπάει ακριβώς στο μέτωπο και πάνω από τα 60-70 χλμ ενοχλεί πολύ. Μέσα στην βδομάδα παραλαμβάνω το μασκάκι της mra x-creen sport που θα δώσει άλλους 10 πόντους προστασία. Το πήρα μόνο για τα ταξίδια και θα το δοκιμάσω άμεσα σε μονοήμερο στις Πρέσπες. Θα ποστάρω εντυπώσεις μετά το ταξίδι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Α καλη φαση το μασκακι δν το ηξερα!! Εγω κοιτουσα για αυτην την ζελατινα: Puig Touring Honda CB 500 X 2013-μαλλον αυτην δν εχεις και συ? Ελπιζω να βολεψει και περιμενω εντυπωσεις.Ευχαριστω!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Η δικιά μου είναι αυτή http://www.hondabikes.gr/cb500x---13-%2B15cm-ermax-p-1560.html

Της Puig είναι 1,5 πόντο πιο ψηλή από της ermax, αλλά δεν πιστεύω να δεις κάτι καλύτερο γιατί είσαι και ψηλός. Θα δείξει.

Με το μασκάκι ελπίζω να καλυτερέψει η κατάσταση.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα