Jump to content
Messer

VR|46 aka Valentino's topic

Recommended Posts

Αυτό που έγινε ίσως μπορείς να το ξεπεράσεις, αλλά όχι να το ξεχάσεις, ε?

''Οι πρώτες εβδομάδες ήταν πολύ δύσκολες, γιατί η απογοήτευση ήταν μεγάλη. Ήμουν συνέχεια σπίτι και ουσιαστικά περίμενα να μου φύγει. Το Monza Rally ήταν αυτό που χρειαζόμουν, να αρχίσω να αγωνίζομαι και να σκέφτομαι το άμεσο μέλλον"

Σκέφτηκες να τα παρατήσεις?

"Το όλο θέμα ήταν πολύ δύσκολο να το αποδεχτώ, η σκέψη μου ήταν να πω αυτά που θέλω. Να τα πατατήσω θα ήταν σα να παραδίνομαι, θέλω να αγωνίζομαι και ποτέ δεν σκέφτηκα σοβαρά την ιδέα να σταματήσω. Πρέπει ότι έγινε να το χρησιμοποιήσουμε θετικά για να μας δώσει πιο μεγάλο κίνητρο και την ίδια στιγμή να βλέπουμε μπροστά. "

Αυτό που έγινε δε θα σας επιρρεάσει?

"Πρέπει να είμαστε δυνατοί και σε κάποιο σημείο να το ξεπεράσουμε. Ο Lorenzo είναι teammate, πρέπει να είμαστε επαγγελματίες στην πίστα και να αφήνουμε τις προσωπικές μας διαφορές έξω. Θα είναι σίγουρα καλύτερα αν έχουμε καλή ατμόσφαιρα "

Και με τον Marquez?

"Ευτυχώς ο Marquez δεν είναι teammate (laughs). "

Ο Jarvis είπε ότι το πιο σημαντικό είναι ο σεβασμός, μπορείς να έχεις εσύ προς τους αντιπάλους σου?

"Στο τέλος της σεζόν θεωρώ ότι ο Marquez και ο Lorenzo δεν έδειξαν καθόλου σεβασμό προς εμένα. Είχα δίκιο και πάντα έτρεφα σεβασμό προς αυτούς, θα δούμε τι θα γίνει. Πιστεύω πως ο σεβασμός κερδίζεται"

Έμαθες κάτι απ όσα συνέβησαν?

(Laughs) "Ειλικρινά δε ξέρω" .

Πάντως πρέπει να σου έμεινε η ικανοποίηση ότι έπρεπε να αντιμετωπίσεις δύο οδηγούς μαζί...

"Το όνειρο μου ήταν να παλέψω για το πρωτάθλημα και αυτό έκανα, και υπό μια οπτική πλευρά ήταν τιμή για εμένα που τελικά χρειάστηκαν δύο. Η πίστα θα είναι αυτή που θα δείξει, ο νικητής έχει πάντα δίκιο."

Θα άλλαζες κάτι απ όσα έκανες?

"Απ όλα από αυτά που άκουσα, αυτό που δε συμφωνώ είναι ότι ο Marquez έκανε αυτά που έκανε αντιδρώντας σ αυτά που είπα, κάτι το οποίο δεν είναι σωστό. Νομίζω ότι το είχε αποφασίσει πολύ πιο πριν, οπότε όχι, δε θα άλλαζα τίποτα"

Γιατί νομίζεις ότι συμπεριφέρθηκε έτσι?

"Ήμουν ο αποδιοπομπαίος τράγος για τον Marquez, έχασε την μάχη για τον τίτλο από τα πολλά λάθη που έκανε και μάλλον έπρεπε να τα ρίξει σε κάποιον "

Valentino Rossi - GPOne.comΘΑ μπορούσε να αντιδράσει αλλιώς?

"Νομίζω ότι βρέθηκε σε μια κατάσταση που κανείς δε περίμενε αλλά θα μπορούσε να το διαχειριστεί καλύτερα. Τώρα θα πρέπει να δούμε μπροστά και όλες αυτές οι αντιπαλότητες να μείνουν εκτός πίστας. "

Το MotoGP πως το βλέπεις μετά απ όλα αυτά?

"Δεν είναι δική μου δουλειά να κρίνω το MotoGP, εγώ είμαι οδηγός και πρέπει να αγωνίζομαι σκεπτόμενος τον εαυτό μου. "

Ποια τα συναισθήματα όταν συναντήθηκες με τον Jorge?

"Είμαστε συναθλητές πολλά χρόνια, οπότε όλα ήταν ήρεμα και το ίδιο νομίζω πως θα είναι και με τον  Marquez"

Θα είναι τελευταία χρονιά με τον Lorenzo σαν teammate?

"Είμαι σε ένα στάδιο που πρέπει να αξιολογήσω τον εαυτό μου και στους πρώτους αγώνες να δω αν είμαι ανταγωνιστικός. Το τι θα κάνει ο Lorenzo δε με αφορά ιδιαίτερα, εγώ πρέπει να δω αν θα θέλω να συνεχίσω" .

Ίσως η δίψα για εκδίκηση να σου δώσει κίνητρα?

"Αγωνίζομαι κατά κύριο λόγο γιατί μου αρέσει, μετά απ όλα αυτά δε θα ήταν και λάθος να θέλω να τα παρατήσω, αλλά εκτός απ τα αρνητικά εγώ κοιτάω και τα θετικά απ όλη την ιστορία. "

Κάποιοι λένε ότι η τελευταία σεζόν ήταν η τελευταία σου ευκαιρία για τίτλο...

"Θα είναι δύσκολο να είμαι τόσο ανταγωνιστικός όπως πέρσι αλλά ο στόχος παραμένει. "

Ποιοί θα είναι οι κύριοι αντίπαλοι?

"Ο Lorenzo, ο Pedrosa και ο Marquez, αλλά με τους νέους κανονισμούς και οι οδηγοί από τις ιδιωτικές ομάδες μπορούν να είναι κοντά και ίσως η μάχη να μη περιοριστεί σε εμάς τους τέσσερις" .

Πιο πολύ επιρρεάζουν τα νέα λάστιχα ή τα ηλεκτρονικά?

"Είναι λογικό οι οδηγοί να γκρινιάζουν για τα ηλεκτρονικά, αλλά όλοι ξέρουμε ότι θα μπορούσε να είναι και χειρότερα. Η Yamaha έχει δουλέψει πάρα πολύ τα τελευταία χρόνια στο software και το να πρέπει να ξεκινήσει πάλι απ το μηδέν αν μη τι άλλο αφήνει περίεργες εντυπώσεις. Για μένα δεν είναι και ιδιαίτερο το πρόβλημα, θα είμαστε όλοι στο ίδιο επίπεδο και δείξουμε εμπιστοσύνη στους μηχανικούς μας. Εγώ είμαι πιο πολύ προβληματισμένος με τα λάστιχα και πως θα ταιριάξουν στην μηχανή. "

Τι έχεις καταλάβει απ τα καινούργια λάστιχα?

"Πολλοί οδηγοί έπεσαν υπό κλίση όταν άνοιξαν το γκάζι γιατί έφυγε το πίσω λάστιχο, αλλά και στην είσοδο της στροφής υπήρξαν προβλήματα. Το βασικό σημείο είναι ότι με τα Μισελέν πληρώνεις κάθε λάθος που κάνεις... Εκεί είναι η διαφορά. "

Σε τι σημείο είσαι σε σχέση με την εξέλιξη της νέας μηχανής?

"Έχω πεί ότι με δύο teammates που παλεύουν για το πρωτάθλημα, έχεις ένα ωραίο πρόβλημα, αλλά είχαμε και καθυστέρηση στις δοκιμές για το 2016. Πρέπει να είμαστε απολύτως συγκεντρωμένοι και γρήγοροι στο να βρούμε λύσεις στην Sepang, γιατί είμαστε πίσω απ τους αντιπάλους μας και πρέπει να πιάσουμε άμεσα δουλειά" .

Τροποποιήθηκε από τον Messer

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Είναι αλήθεια ότι η διαφορά απ τον Lorenzo είναι μεγάλη, αλλά είναι επίσης αλήθεια ότι είναι πιο δυνατός απ όλους οπότε είχε και τον καλύτερο ρυθμό. Απ την άλλη και η δική μου θέση δεν είναι τόσο κακή και δουλέψαμε πολύ πάνω στη μηχανή. Είναι μόλις η πρώτη μέρα και ο απολογισμός θα γίνει μετά το τέλος της τρίτης ημέρας. Είμαι χαρούμενοις γιατί τα ηλκτρονικά ήδη δουλεύουν καλά. Δεν είμαστε στο περσινό επίπεδο, αλλά νιώθω ήδη καλά όταν οδηγάω και το μπροστινό της Michelin έχει σημαντική βελτίωση, οπότε η αίσθηση όταν οδηγώ είναι παρόμοια με την περσινή. Είναι δύο σημαντικά σημεία αυτά. Είχαμε στη διάθεση μας τρεις μηχανές, αλλά η μία ήταν για να κάνουμε μερικούς γύρους, αυτή ήταν η περσινή. Έχουμε δύο μηχανες του 2016 και έκανα τον πιο γρήγορο γύρο με αυτή που ήταν πιο κοντά σ αυτή του 2015, άρα είμαστε στο έτσι κι έτσι, αλλά μόνο και μόνο γιατί δεν είχα αρκετό οχρόνο για δουλέψω πάνω σ αυτή του 2016. Έκανα μόνο μια έξοδο και δεν ήταν και τόσο άσχημα, θα συνεχίσουμε αύριο και θα δούμε. Το πρώτο θέμα μας σ αυτό το test θα είναι να αποφασίσουμε με ποιά θα συνεχίσουμε, οπότε αύριο θα προσπαθήσουμε να καταλάβουμε όσο πιο πολλά μπορούμε.

12642629_1102997653065013_51351634104422

yfr_editorial_use_pictures_16.php?f=1661

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Even at the end of the second day of testing, Valentino Rossi can put the sign 'more' on its balance sheet . The ideas on the bike to use this season are always lighter (similar to that of 2015) and steady progress. I'm pretty happy , "his resume in the evening, as he is already thinking about the last effort which is expected tomorrow.

Ήταν ωραία μέρα?

"Θα έλεγα ναι, δουλέψαμε σκληρά και είμαι ικανοποιημένος με τα αποτελέσματα. Βελτιώσαμε το setup της μηχανής και κάναμε και καλύτερο χρόνο. Βρήκαμε κάτι καινούργιο αλλά έχουμε πολλή δουλειά ακόμα μπροστά μας, αλλά κάνουμε βήματα μπροστά. Σήμερα οι αλλαγές μας βοηθήσαν και στο φρενάρισμα και στις στροφές. "

Το συμβαν με τον Baz άλλαξε τα σχέδια...

"Ναι ήταν ένα περίεργο πρωινό, ξεκίνησα λίγο πιο αργά απ ότι συνήθως και μετά υπήρξε διακοπή. Επίσης δε μπορούσαμε πλεόν να χρησιμοποιήσουμε το μαλακό λάστιχο, αλλά μετά το συμβάν ήταν σωστή απόφαση. Το σημαντικό τώρα είναι η Michelin  να κατανοήσει το πρόβλημα και να το διορθώσει. "

Όταν συμβαίνει ένα τέτοιο ατύχημα όπως του Baz, δε σου μένει φόβος στο μυαλό?

"Αν παραμείνει τότε το καλύτερο είναι να πας σπίτι. Αν τα βάλεις κάτω και σκεφτείς ότι αυτό που έγινε έγινε στην ευθεία όπου θεωρητικά είσαι και πιο ασφαλής, τότε πρέπει να φοβάσαι ακόμα και βγεις απ το γκαράζ. Πρέπει να αποφασίσεις αν θέλεις να συνεχίσεις. Ήταν μεγάλη τύχη που βγήκε σώος, βλέπει όμως κανείς πόσο επικίνδυνα πράγματα μπορούν να συμβούν. "

Έχεις επικεντρωθεί σε κάποια απ τις μηχανές που έχεις στη διάθεση σου?

"Σήμερα χρησιμοποίησα σχεδόν εξ ολοκλήρου αυτή που είναι πιο κοντά σ αυτή του 2015 και ο Lorenzo το ίδιο. Άυριο θα ξαναδοκιμάσουμε την 2016, αλλά θα είναι ενδιαφέρον να τις δούμε ξανά στο Phillip Island. Δε χρειάζεται να αποφασίσουμε αμέσως "

Ποιές είναι οι διαφορές?

"Είναι παρόμοιες αλλά με την καινούργια ζορίζομαι πιο πολύ στο φρένο. "

Οι Honda έμειναν πίσω...

"Όπως είπα χτες, περίμενα να έχουμε προβλήματα με το μπροστινό λάστιχο και τα ηλεκτρονικά, αλλά δεν είναι τόσο άσχημα. Η Honda δείχνει να έχει κάποια θέματα με τα ηλεκτρονικά αλλά νομίζω πως θα τα λύσουν. Το σημαντικό είναι να μπορούμε να έχουμε εμπιστοσύνη απ την αρχή. "

Ποιά τα σχέδια για αύριο?

"Θα ήθελα να βελτιώσω τον χρόνο μου, να κατέβω στο 2'00 ". Η πίστα είναι το ίδιο με πέρσι αλλά τα λάστιχα δεν είναι στο ίδιο επίπεδο. Μετά θα κάνω μια προσομοίωση αγώνα όπως μας ζήτησε η Michelin ".

Δοκίμασες τα νέα μπροστινά λάστιχα?

" Ναι και μερικά είναι καλύτερα μερικά χειρότερα, αλλά σε γενικές γραμμές μπορώ να πω ότι η Michelin δουλέυει καλά. "

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πώς νιώθεις μετά την τρίτη ημέρα?

"Κουρασμένος αλλά χαρούμενος. Μπορώ να είμαι χαρούμενος με το τεστ εδώ αλλά και με την σημερινή ημέρα. Κάναμε πολύ καλή δουλειά, δοκιμάσαμε πολλά πράγματα και μπορούμε να δώσουμε ολοκληρωμένες πληροφορίες στους μηχανικούς μας" .

Ικανοποιημένος και με τον χρόνο?

"Θα μπορούσα να πάω και καλύτερα αλλά η δεύτερη θέση είναι μια χαρά. Ο Lorenzo ήταν πολύ γρήγορος, ήλπιζα ότι θα ήταν λίγο πιο αργός. Ίσως να μπορούσα να κατέβω κάποια δέκατα αλλά όχι να πέσω κάτω απ τα 2 λεπτά. Ας ελπίσουμε τα έδωσε όλα τώρα τον χειμώνα (laughs). Ναι είμαι λίγο ανήσυχος αλλά το καλό είναι ότι Ducati και Honda είναι ακόμα πίσω. "

Έχεις ακόμα αμφιβολίες για τη μηχανή?

"Ναι το ερώτημα παραμένει για ποιά μηχανή θα χρησιμοποιήσουμε αλλά θα το λύσουμε στο Phillip Island. Σε κάθε περίπτωση ακόμα και αυτή με το νέο πλαίσιο δεν είναι κακή" .

Άρα η Yamaha έκανε καλή δουλειά...

"Ξεκινήσαμε με καλή βάση και αυτό βοήθησε, και η Μ1 δείχνει να προσαρμόζεται καλά στους νέους κανονισμούς. Είναι το πρώτο τεστ, αλλά ήταν σημαντικό το να ξεκινήσουμε καλά και να καταλάβουμε το δρόμο ώστε να προχωρήσουμε. Και απ ότι φαίνεται το πετύχαμε" .

Τελικά τι λές για τα νέα λάστιχα?

"Η Michelin το μπροστινό που έφερε εδώ είναι παρόμοιο με το Bridgestone, θα έλεγα ότι είναι μια χαρά" .

Και πως ήταν να είσαι στην πίστα ξανά με τον Stoner?

"Ναι ήταν ωραίο να βλέπουμε το όνομα του πάλι στην κορυφή μαζί με το δικό μου, του Lorenzo, του Pedrosa και τουMarquez. Νομίζω πως θέλει να γυρίσει ξανά, δε ξέρω αν θα το κάνει αλλά σίγουρα θα κάνει το πρωτάθλημα πιο ενδιαφέρον" .

Μπορεί να τον δούμε ήδη σαν wild card στο Qatar ...

"Θα το δείξει η πίστα. Και αυτός και η Ducati είναι δυνατοί, θα είναι ένας πολύ καλός αγώνας για αυτόν αν αποφασίσει να κάνει κάποιους αγώνες"

12687785_1055519064498460_36514067705986

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κάλεσες τον Luca (Cadalora) για το τεστ στο Phillip Island test, μια πρόσκληση που αποδέχθηκε με χαρά.

"Με τον Luca πέρσι ήμασταν συχνά μαζί. Πριν οδηγήσουμε στο Misano τη νέα R1, συχνά επισκεπτόταν το Ράντζο. Του ζήτησα πιο πολύ σαν αστείο να έρθει εδώ αλλά τελικώς το αποδέχθηκε με χαρά. Να είναι εδώ μαζί μας, να ρίξει μια ματιά και ίσως να μας δώσει και κάποιες συμβουλές και ιδέες. "

Σκέφτεσαι να το περιλάβεις στην ομάδα?

"Κάτι τέτοιο θα ήταν πολύ ενδιαφέρον, τον συμπαθώ πολύ και ο ίδιος έχει τεράστιο πάθος για τις μηχανές. Επίσης πάτνα ήταν ένας εξαιρετικά τεχνικός οδηγός. Ίσως μπορεί να με βοηθήσει, δε το είχα σκεφτεί. Προς στιγμήν τίποτα δεν έχει αποφασιστεί, θα δούμε" .

Στα τεστ τώρα, πως ήταν η μέρα?

"Περίμεναμε καλοκαίρι και τελικώς βρήκαμε χειμώνα (laughs). Το τεστ εδώ είναι πάντα κάτι θετικό και πόσω μάλλον φέτος που πρέπει να τεστάρουμε τα καινούργια λάστιχα. Τελικώς όμως περάσαμε σχεδόν όλη τη μέρα στα pits. Ήταν πολύ βαρετά. "

Άρα μια πέρα χαμένη?

"Στο τέλος κάναμε 20 γύρους στο βρεγμένο και 7 στο στεγνό, είναι κάτι κι αυτό."

Δε χρησιμοποίησες τα intermediate λάστιχα?

"Είναι δύσκολο να βρούμε τη σωστή στιγμή για να δοκιμάσουμε, αλλά νομίζω ότι θα βοηθήσουν. Μέχρι πέρσι είχαμε μόνο τα slick και αυτό μπορεί να είναι επικίνδυνο σε υγρή πίστα. "

Πως ένοιωσες με τα Michelin?

"Ήταν διαφορετικά απ ότι στη Sepang, εδώ στο Phillip Island νιώθει κανείς πιο πολύ τη διαφορά με τα Bridgestone. Πρέπει να δουλέψουμε πιο πολύ πάνω στη μηχανή ώστε να ταιριάξει στα λάστιχα και να διαφοροποιήσουμε και το στυλ οδήγησης. Γιαυτό είναι σημαντικό να έχουμε απο δω και πέρα δυό καλές μέρες ώστε να δουλέψουμε. "

Και σχετικά με τα βρόχινα?

"Είναι πιο κοντά στα Bridgestone, και από πλευρά γυρολογίου. Τα χαρακτηριστικά των slick παραμένουν".

Ποιά έκδοση της M1 χρησιμοποίησες?

"Και αυτήν πιο κοντά σ αυτή του 2015 και αυτή με το πλαίσιο του 2016, και πάλι προτιμώ την πρώτη."

893501_1063099557073744_3889277068415985

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

4η θέση αλλά το σημαντικό είναι ότι ευχαριστήθηκες την οδήγηση της Μ1.

"Σήμερα ήμασταν τυχεροί με τον καιρό και είμαστε χαρούμενοι. Καθώς κάναμε σήμερα πολλούς γύρους κατάφερα να καταλάβω πολλά πράγματα είδικά σε σχέση με τα λάστιχα."

Καλά πράγματα?

"Είμαι χαρούμενος γιατί ήμουν γρήγορος απ την αρχή μέχρι το τέλος. Αισθανόμουν καλά πάνω στη μηχανή και σταδιακά κατάφερα να βελτιωθώ και σε γρήγορο γύρο και σε διάρκεια''.

Δε σε πειράζει ο 4ος χρόνος?

"Όχι γιατί είμαστα όλοι κοντά και είμαι πολύ πιο κοντά στον Lorenzo απ ότι στη Sepang" .

Ο Lorenzo είναι πιο κοντά αλλά ήρθα όμως και η Honda και η Suzuki ...

"Νομίζω ότι η κατάσταση θα αλλάζει από πίστα σε πίστα, άρα είναι σημαντικό να κάνουμε καλή δουλειά με τα λάστιχα ώστε να έχουμε μια καλή βάση. Ο Marquez ήταν δυνατός και ο Vinales ήταν έκπληξη αλλά όχι πολύ μεγάλη γιατί περιμέναμε να είναι δυνατός εδώ" .

Με τα Michelin ικανοποιήθηκες?

"Πρέπει να παραδεχθώ ότι εδώ η Μ1 είναι καλύτερη με τα Michelin απ ότι με τα Bridgestone. Κάθε φορά που έμπενα έβγαινα με καλύτερους χρόνους. Νομίζω ότι αν είχαμε κανονικό αγώνα θα κατάφερνα να είμαι μαζί με τους πρώτους" .

Άρα οι Γάλλοι σε εξέπληξαν?

"Πριν έρθουμε εδώ ήμουν λίγο ανήσυχος αλλά τελικά πήγαμε πολύ καλά. Ήδη απ τη Sepang υπήρχε αρκετή βελτίωση. "

Ακόμα και στη διάρκεια των ελαστικών?

"Δεν έκανα ιδιαίτερα μεγάλης διάρκειας εξόδους, αλλά χρησιμοποίησα λάστιχα με 20 γύρους πάνω τους και πάλι κατάφερα να είμαι γρήγορος" .

Πιστεύεις ότι τα νέα λάστιχα και τα νέα ηλεκτρονικά κάνουν την οδήγηση πιο απαιτητική από σωματικής πλευράς?

"Έτσι είπε ο Lorenzo, αλλά δε νομίζω" .

Δοκίμασες και την Μ1 με το νέο πλαίσιο?

"Ήθελα στο τέλος αλλά βγήκε κόκκινη σημαία και δε πρόλαβα. Θα τη δοκιμάσω αύριο αλλά είμαι πεπεισμένος ότι η καλύτερη Μ1 είναι αυτή που είναι παρόμοια με του 2015" .

Πέρασε κιόλας ο χειμώνας, σκέφτεσαι ήδη τη νέα σεζόν?

''Ναι, ο στόχος είναι να κερδίζω συνέχεια (laughs). Θέλω να είναι όσο το δυνατόν πιο ανταγωνιστικός και να βελτιωθώ στις κατατακτήριες , αλλά νομίζω ότι σ αυτόν τον τομέα με τα Michelin τα πράγματα θα αλλάξουν αρκετά''

12742731_985155981567282_425914908196218

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σήμερα ξεκίνησα άσχημα, γιατί μετά από δέκα στροφές έπεσα. Δεν πήγαινα και πολύ γρήγορα, αλλά ίσως απ την υπερβολική κλίση το πίσω γλίστρυσε. Ευτυχώς ήταν μια μικρή πτώση με περίπου 70 km/h. Δεν ήταν και κάτι ιδιαίτερα άσχημο, αλλά να ξεκινάς έτσι δεν είναι και πολύ καλό... Μετά απ αυτό πήγαμε στην δεύτερη μηχανή και συνεχίσαμε και είμαι σχετικώς ικανοποιημένος από σήμερα γιατί και εδώ στο Qatar, φαίνεται ότι η μηχανή μας είναι ανταγωνιστική. Μπορούμε να είμαστε δυνατοί και γρήγοροι και αυτό είναι πολύ σημαντικό γιατί είναι η τρίτη πίστα που η Yamaha είναι άκρως ανταγωνιστική. Ξεκινήσαμε και με ένα ήδη καλό set-up, και στην πραγματικότητα δε χρειάστηκε να αλλάξουμε σχεδόν τίποτα. Ένοιωσα καλά αμέσως και ήμουν γρήγορος και μπορούσα να βελτιώνω τους γύρους μου συνέχεια και στο τέλος ήρθα τρίτος, άρα ήταν μια καλή ημέρα. Σήμερα ο Jorge ήταν πολύ γρήγορος, ήταν ο γρηγορότερος, αλλά όπως και στο Phillip Island εγώ ο Viñales και ο Jorge ήμασταν οι πιο δυνατοί. Στο Phillip Island ήταν βέβαια και ο Marquez, αλλά εδώ έδειχνε να είναι λίγο πιο αργός. Είμαι χαρούμενος που είμαι μπροστά και ήδη γράψαμε χρόνο στο 1’55, λίγο πιο γρήγορο απ ότι πέρσι στο τεστ, άρα έιναι ένα καλό αποτέλεσμα. Μετά τα δύο τεστ αποφασίσαμε να χρησιμοποιήσουμε την μηχανή που είναι πιο κοντά σ αυτή του 2015 και ήδη έχουμε δύο μηχανές έτοιμες για αγώνα στο γκαράζ, άρα είμαστε σε αγωνιστικό mode από τώρα.

12794765_1066451306744877_16779632934839

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

"Σαν χρόνος και θέση σίγουρα ήμασταν χειρότερα από χθες, αλλά περιμένουμε να δούμε αύριο. Σήμερα είχα πολλά πράγματα να κάνω και να δοκιμάσω και τελικώς επικεντρώθηκα στον ρυθμό μου. Επίσης προτίμησα να κρατήσω λάστιχα για την τελευταία μέρα, είμαι πεπεισμένος πως θα βελτιώσουμε την επίδοση μας"

Πως ήταν σήμερα?

"Θα έλεγα ότι ήταν μια καλή ημέρα στην οποία έκανα λίγο 'βρώμικη' δουλειά. Ήμουν αρκετά γρήγορος παρότι ξέρω ότι μας λείπαν κάποια δέκατα. Δούλεψα και με τις δύο μηχανές αλλά δε κατάφερα να ολοκληρώσω 100% το παζλ ώστε να μπορέσω να κάνω χρόνο. Αύριο θα δούμε πως θα πάει''

Τι λείπει?

"Σ αυτή την πίστα είχα κάποια προβλήματα με την πρόσφυση στο πίσω ελαστικό, κάτι το οποίο βέβαια το περίμενα γιατί το είχαμε και στο παρελθόν. Θα επικεντρωθούμε σ αυτό το σημείο" .

Τι χρειάζεται για είσαι ευχαριστημένος αύριο?

"Να έχω καλή αίσθηση και να είμαι γρήγορος. Επίσης θέλω να κάνω και μια προσομοίωση αγώνα γιατί ειναι σημαντικό να δούμε πως συμπεριφέρονται τα λάστιχα μετά τους δέκα γύρους".

Πως είναι η μετάβαση στα Michelin?

"Είναι διαφορετικά απ τα Bridgestone, εκείνα ζεσταίνοταν γρήγορα και μπορούσες να τα πιέσεις γρήγορα. Με τα Michelin χρειάζεται πιο πολύς χρόνος για λειτουργήσουν σωστά, αλλά προσωπικά δε με χαλάει ιδιαίτερα αυτό''

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πτώση και πάλι στην στροφή 10 ε?

"Ναι στην 10 όπως και την Τετάρτη. Δε την κατάλαβα καλά την πρώτη πτώση και είπα να ξαναδοκιμάσω''

Πως πήγε η μέρα σήμερα?

"Γενικώς είναι χαρούμενος. Είδικά την τελευταία μιάμιση ώρα καταφέραμε να βελτιώσουμε τις ρυθμίσεις μας και άρχισα να πάω καλά. Στην κατάταξη είμαστε όλοι κοντά εκτός απ τον Lorenzo. "

Το αποτέλεσμα του χειμώνα?

" Ξεκινήσαμε καλά στη Sepang και στο Phillip Island, εδώ οι αντίπαλοι μας ήταν πιο δυνατοί και τώρα είχαμε αρκετούς αναβάτες που ήταν πολύ δυνατοί. Η Ducati ήταν πολύ δυνατή αυτές τις μέρες αλλά τα καταφέραμε να είμαστε καλά. Σίγουρα θα βρούμε κι άλλα προβήματα να λύσουμε και έχουμε ακόμα πολλή δουλειά "

Έκανες και προσομοίωση αγώνα...

"Ναι ήταν πολύ ενδιαφέρον να δούμε πως συμπεριφέρονται τα λάστιχα και τα ηλεκτρονικά σε μεγάλη απόσταση, και ήμουν αρκετά γρήγορος. Και ο γρήγορος γύρος μου δεν ήταν κακός" .

Τι έχει αλλάξει στην μεγάλη απόσταση απ το παρελθόν?

"Με τα Μichelin και με τα νέα ηλεκτρονικά, μετά από 6-7 γύρους η μηχανή γίνεται πιο δύσκολη και χρειάζεται μεγαλύτερη προσπάθεια απ τον οδηγό. Το σημαντικό είναι να έχουμε μια μηχανή που μπορεί να οδηγηθεί καλά συνεχώς. "

Πολλοί παραπονέθηκαν για το μαλακό εμπρός ελαστικό...

"Το πρόβλημα είναι ότι η πίστα υπέστη βελτίωση και αυτό ζορίζει πιο πολύ το ελαστικό. Αυτό που ήταν καλό χθες σήμερα δεν είναι αρκετό. Βλέπω ότι η Michelin είναι πολύ ανοιχτή στο θέμα εύρεσης λύσεων και πρέπει να παραδεχθώ ότι τα ελαστικά της έχουν βελτιωθεί πολύ σε σχέση με πριν μερικούς μήνες" .

Ποιοί νομίζεις ότι θα είναι οι κυριοι αντίπαλοι στην πρώτο αγώνα?

"Δεν κάνω προγνώσεις γιατί πάντα πέφτω έξω (laughs). Στον αγώνα μπορεί να αλλάξουν τα πάντα, είδα πολύ ανταγωνιστικές τις Suzuki και οι Honda και Ducati πλησίασαν. Το σημαντικό είναι ότι η Μ1 πήγε καλά σε όλες τις πίστες και απολαμβάνω να την οδηγάω''

Πιστεύεις ότι οι Honda θα σας δημιουργήσουν πρόβληματα?

Marquez ήταν δυνατός, αλλά η αλήθεια είναι ότι οι Ducati  είναι αυτές που πρέπει να προσέξουμε πιο πολύ. Πάνε πολύ δυνατά στις ευθείες" .

Πόσο σημαντικά είναι τα 6 δέκατα απ τον Lorenzo?

''Ο Jorge είναι πολύ καλός σε γρήγορο γύρο, το ξέρουμε αυτό, και έχασα κάποια δέκατα στον γύρο, αλλά αυτό δε λέει και πολλά. Το σημαντικό είναι η προσομοίωση αγώνα και εκεί είχαμε παρόμοιο ρυθμό''

12734241_985904808159066_378940024586040

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Νομίζω οτι είναι ένα καλό σημείο να σε ευχαριστίσω Messer για την πληροφόρηση!

Ειλικρινά, διαβάζω μόνο εδώ τα νέα του Ρόσσι! Έχω newsletter απο motogp.com, lorenzo, rossi σελίδες κτλ όμως παρόλα αυτα, ενημερώνομαι μόνο απο εδώ για τα περί Ρόσι. Για τα υπόλοιπα, όκ διαβάζω κι αλλού!

Είσαι τσίφτης, κι ευχαριστούμε για τον κόπο σου!

Συμφωνώ και επαυξάνω!!!

Καταναλώνει χρόνο και ενέργεια, να μεταφράσει κείμενα (συνήθως μεγάλα) και να τα ποστάρει ώστε να τα διαβάσουμε και να ενημερωθούμε!

Σ' ευχαριστούμε :worshippy:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πως βλέπεις το μέλλον σου?

Θα πρέπει να ξεκινήσω και να κάνω 5-6 αγώνες για να αποφασίσω. Είμαι όμως πεπεισμένος ότι μπορώ να συνεχίσω για 2 χρόνια ακόμα και μετά ίσως η Yamaha πει κάτι γιατί πλέον θα έχω άσπρα μαλλιά. Στα 39 μου νομίζω ότι μπορώ να τρέχω σε αγώνες αυτοκινήτου και να λαμβάνω μέρος σε ωραίους αγώνες, ίσως όπως οι 24 ώρες του Λε Μαν ή το Dakar. Το μόνο κακό είναι ότι εκεί πρέπει να ξυπνάς πολύ πρωί....

Φέτος?

Πέρσι ξεκίνησα καλά αλλά προς το τέλος ήταν κάπως άσχημα. Θα ήθελα να ξεκινήσω όχι και τόσο καλά αλλά να είμαι δυνατός μέχρι το τέλος

Οι σχέσεις με τον Μαρκέζ?

Μετά απ όλα όσα έγιναν δε νομίζω πως μπορούμε να έχουμε προσωπικές σχέσεις. Παρόλα αυτά παραμένουμε αντίπαλοι εντός πίστας, για κάποια χρόνια ακόμα θέλω να πιστεύω, και πρέπει να σεβόμαστε ο ένας τον άλλο. Αυτό είναι το πιο σημαντικό. Το κακό είναι άφησα τον εαυτό να ξεγελαστεί απ τον Μαρκέζ. Πραγματικά νιώθω προδομένος. Έλεγε ότι είναι οπαδός μου αλλά ήταν όλα ψέματα. Τον είχα πιστέψει και ήμουν έτοιμος να δώσω το 100% στην πίστα, αλλά τελικώς ήταν όλα ένα ψέμα. Στο Άσσεν κατάλαβα ότι ήταν φίλος μου μόνο όταν με κέρδιζε. Όταν ο Σέννα αγωνιζόταν δεν τον πήγαινα. Ήμουν οπαδός του Μάνσελ και όταν πήγε στη Φερράρι του Πρόστ. Αλλά πραγματικά ευχαριστήθηκα για αυτό που έκανε ο Σέννα στη Σουζούκα το 90. Τον είχαν κοροιδέψει την προηγούμενη χρονιά και απλά έκανε αυτό που έπρεπε να κάνει. Έδειξε ότι έχει αρχίδια. Κάθησα και σκέφτηκα πολύ καλά αυτά που έγιναν. Σκέφτηκα επίσης ότι θα ήταν καλύτερα να μην έκανα τίποτα, αλλά δε μπορούσα, έπρεπε, γιατί κατάλαβα ότι με πήδηξαν. Σε εκείνη τη συνέντευξη πιο πολύ απ το να ξεμπροστιάσω τον Μαρκέζ προσπάθησα να τραβήξω την προσοχή της επιτροπής αγώνων ώστε να λάβει τα μέτρα της. Προσπαθήσαμε να μιλήσουμε στην επιτροπή αλλά ούτε μας άκουσαν, οπότε έπρεπε να πάρουμε άλλο δρόμο. Νομίζω ότι υποτίμησαν το πρόβλημα γιατί αυτό που έγινε  κανείς δε το περίμενε. Ούτε εγώ, ούτε αυτοί, και όταν τους το είπαμε μας κοιτούσαν και απορούσαν 'τι κρύβεται πίσω απ όλο αυτό?'. Θα μπορούσαμε πιθανόν να τα αποφύγουμε όλα αυτά αν το συζητούσαμε όλοι μαζί στη Μαλαισία. Για μένα ήταν ξεκάθαρες οι προθέσεις του, με την Βαλένθια να είναι το κερασάκι. Τέλος πάντων, δεν έχει και πολύ σημασία απλά μετά απ όσα έγιναν οι σχέσεις μας δε θα αποκατασταθούν. Θα είμαστε απλά αντίπαλοι και θα ήθελα να επικετρωθούμε σ αυτό και να αφήσουμε τις χειραψίες και τα λοιπά.Εγώ προτιμώ να κάνω πράγματα αληθινά, αυτός είναι ο τρόπος μου.

PS. Ευχαριστώ για τα καλά λόγια, να είστε όλοι καλά

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τι μου το θύμισε το @ρχιδι τον μικρό , μου ανέβηκε το αίμα στο κεφάλι. Τώρα καταλαβαίνω τον αγνό καθαρό χουλιγκανισμό. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Η φαντασίωσή μου: Είμαστε λέει φέτος στο Missano, στημένοι στην Variane del Parco, ο Ρόσσι πιέζει τον Μάρκεζ που πιέζει τον "πανάξιο", το @αρχιδ@κι χάνει το μπροστινό, παίρνει μαζί του και τον αχώνευτο και έρχονται σούρνωντας με τον κώλο μέχρι τα σύρματα, όπου πλακώνονται στην κλωτσοπατινάδα μέσα σε ένα συντριβάνι από χλέπες των θεατών.........

Ηδονή να το πείς, Θεία Δίκη να το πείς, καφριλίκι να το πείς, όπως και να το πείς, εγώ ΓΟΥΣΤΑΡΩ................ :_devil:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

όταν τα λέει αυτά άνθρωπος που βρήκε από το εντελώς πουθενά ολοκαίνουρια την γνήσια μαμά βαλίτσα για το Άφρικα 650 25 χρόνια μετά την απραγωγή της, ε,  δε θα με εξέπλητε καθόλου και να το δούμε αυτό το σκηνικό

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Η φωτιά των περσινών φαινομενικά έσβησε, αλλά δεν ανταλλάξατε ούτε ματιά...

"Ναι είναι φυσικό να ελπίζουν ότι δε θα μιλήσουμε για αυτά που έγιναν μιας και δε μπορούμε και να μιλάμε συχνά για το θέμα. Τέλος πάντων όλοι μας είπαμε τις γνώμες μας, ευτυχώς ξεκινάει μια καινούργια σεζόν. "

Μπορείς να αλλάξεις τη σελίδα?

"Δε μπορείς να αλλάξεις αυτά που έγιναν, και όλοι είδαν τι έγινε. Ο στόχος μου τώρα είναι να είμαι ανταγωνιστικός. Ο πρώτος αγώνας μπορεί να δίνει 25 βαθμούς όπως όλοι οι άλλοι, αλλά αξίζει κάτι παραπάνω. "

Πρόσφατα αναφέρθηκες στο συμβάν μεταξύ του Senna και του Prost στη Suzuka το '90 ...

"Ναι, δεν ήμουν ποτέ οπαδός του Αύρτον, αλλά μετά εκείνον τον αγώνα συνειδητοποίησα ότι είχε μεγάλα αρχίδια. Δε ξέρω αν ήμουν στη θέση του αν θα μπορούσα να το κάνω."

Με μηχανή θα μπορούσες να κάνεις κάτι τέτοιο?

"Ο κίνδυνος είναι στην ταχύτητα που θα γίνει, αν είναι σε ένα πολύ αργό σημείο, όχι δεν είναι τόσο επικίνδυνο. Όλοι οι οδηγοί το ξέρουν αυτό. Υπάρχει όμως ένα μεγάλο 'αλλά....'"

Άρα?

"Ελπίζω πως όλα θα πάνε καλά, και θα υπάρξει αμοιβαίος σεβασμός μέσα στην πίστα. Και αυτό που πρέπει να μετράει περισσότερο είναι ότι οι προσωπικές σχέσεις μέσα στην πίστα δεν είναι καθόλου σημαντικές. Η ευχή μου είναι ο καθένας μας να αγωνίζεται για τον εαυτό του''

Πλέον δε θα αποφασίζει η επιτροπή αγώνων για τις ποινές, οι σκέψεις σου?

"Δε ξέρω τίποτα (laughs)."

Και με το πρωτάθλημα?

"Υπήρξαν πολλές αλλαγές και πιστεύω ότι θα έχουν αντίκτυπο στους αγώνες. Θα είναι πολύ ενδιαφέρον και πιστεύω ότι υπάρχουν όλα τα συστατικά που χρειάζονται για να γίνει ένα εξαιρετικό πρωτάθλημα. Είμαστε πολλοί, πολύ κοντά" .

Ποιός είναι ο κύριος αντίπαλος?

"Ο Lorenzo είναι φαβορί, στα 2 από τα 3 τεστ ήταν πολύ γρήγορος. Πιστεύω ότι και με τα Michelin θα ακολουθεί την ίδια στατηγική, αυτή του να φεύγει μπροστά. Στη θεωρία αυτό δεν είναι δυνατό να γίνει παντού, αλλά δε πέρνουμε κι όρκο" .

Στις κατατακτήριες?

"Επίσης στη θεωρία τα Michelin θα είναι καλύτερα για μένα γιατί δεν επιτρέπουν μόνο ένα γρήγορο γύρο αλλά δύο ή τρεις .

Φαίνεσαι αποφασισμένος και σίγουρος, σκέφτηκες καθόλου την ανανέωση συμβολαίου?

"Εγώ θέλω να συνεχίσω, έχω και τα κίνητρα αλλά και την φυσική κατάσταση για να το κάνω. Αλλά ας περιμένουμε να δούμε τι θα πει η πίστα" .

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

(17/3/2016)

Είσαι δεύτερος αλλά πιο κοντά στον teammate σου....

"Ναι είναι ένα καλό ξεκίνημα. Οι συνθήκες στην πίστα είναι διαφορετικές απ ότι στο τεστ, αλλά ήμουν άμεσως γρήγορος. Και επίσης κατάφερα να βελτιώνομαι σταδιακά. Ήδη ο χρόνος μου είναι καλύτερος απ το τεστ''

Ξεκινάς καλύτερα από πέρσι...

"Ναι είχα πρόβλημα στις δοκιμές και ήμουν πιο καλά στον αγώνα. Φέτος όλοι είναι πιο γρήγοροι απ ότι πέρσι και η 2η θέση είναι θετικό αποτέλεσμα. "

Το επόμενο βήμα?

"Πρέπει να είμαστε προσεκτικοί γιατί οι συνθήκες είναι εύκολο να αλλάξουν και πρέπει να προσαρμοστούμε άμεσα. Μετά πρέπει να αποφασίσουμε και ποιά λάστιχα θα φορέσουμε στον αγώνα'' .

Eίναι κάτι που σε προβληματίζει?

"Με τα Bridgestone είχαμε μεγάλη πείρα, δεν κάναμε σχεδόν ποτέ λάθος, αλλά όχι με τα Michelin. Υπάρχουν καναδυό επιλογές για μπροστά και πίσω για τον αγώνα. Επίσης δεν έχω δοκιμάσει και τις τρεις επιλογές ελαστικών ακόμα. "

Αύριο θα υπάρχουν δύο sessions για να το κάνεις...

"Θα είναι σημαντικά ναι, και πρακτικά το FP3 θα είναι σαν κατατακτήριες και πρέπει να κάνουμε τον χρόνο για να μπούμε στο Q2" .

Σου άρεσαν τα Michelin?

"Είναι διαφορετικά απ τα Bridgestone, τα οποία είχαν μεν υψηλή απόδοση αλλά έπρεπε ο οδηγός να προσαρμοστεί σ αυτά. Με τα Michelin μπορείς να 'παίξεις' πιο πολύ, να διαλέξεις διαφορετικές τροχιές και απρόλα αυτά να διατηρήσεις το στυλ σου. Τα βρίσκω διασκεδαστικά'' .

Τα αποτελέσματα σήμερα σε εξέπληξαν?

"Δε θα το έλεγα, η Honda είναι λίγο πίσω αλλά έχουμε πολύ δρόμο ακόμα για τον αγώνα. Ο Lorenzo είναι το φαβορί. Στις κατατακτήριες δε πρέπει να μείνουμε πίσω όπως πέρσι αλλά επίσης είναι αλήθεια ότι κανείς δε ξέρει τι να περιμένει εκεί. Σήμερα δεν ήμουν μακρυά απ τον Jorge παρότι αυτός χρησιμοποίησε ένα πίσω λάστιχο και εγώ δύο, οπότε είχα ένα μικρό αβαντάζ" .

Βλέπεις τον αγώνα να εξελίσεται όπως πέρσι?

"Το ελπίζω! (Laughs). Δε ξέρω... ο Μαρκέζ φαίνεται να έχει προβλήματα αλλά μέχρι τον αγώνα, έχουμε ακόμα. Βλέπω 6-7 οδηγούς να παίζουν δυνατά''

7674_1131393476892097_338645151330514349

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Υπέγραψε συμβολαιο πρωι πρωι ο σκύλος ο Γιατρός για ακόμα 2 χρόνια !!!

Τελικά η αγάπη του για το άθλημα είναι τόσο μεγάλη που δεν μπόρεσε να περιμένει 5-6 αγώνες για να αποφασίσει αν θα συνεχίσει ( όπως είχε δηλώσει) 

http://www.motograndprix.gr/content.aspx?id=21997

Η Yamaha ανακοίνωσε πριν από λίγο ότι ανανέωσε τη συνεργασία της με τον Valentino Rossi για τα επόμενα δυο χρόνια.

Ήταν μια κίνηση αναμενόμενη, αλλά αρκετά νωρίς απ’ ότι την περιμέναμε, μιας και ο ίδιος ο Ιταλός άσος δήλωνε ότι θα ήθελε να περιμένει τους πρώτους 4-5 αγώνες προτού αποφασίσει.

«Είμαι στην ευχάριστη θέση να ανακοινώσω ότι θα συνεχίσουμε μαζί με την Yamaha για τα επόμενα δυο χρόνια».

«Είμαι ικανοποιημένος, διότι πάντα ήταν στόχος μου να είμαι στο άθλημα αυτό για όσο θα είμαι ανταγωνιστικός και για όσο το διασκεδάζω».

«Από το 2013 που επέστρεψα στην Yamaha νιώθω σαν στο σπίτι μου και αυτό φαίνεται από τα αποτελέσματα».

«Η υποστήριξή τους ήταν απεριόριστη και θέλω να τους ευχαριστήσω. Επίσης θέλω να πω ένα τεράστιο ευχαριστώ σε όλους τους οπαδούς μου».

«Είναι πάντα δίπλα μου και κάνουν ξεχωριστούς τους αγώνες.  Θα συνεχίσω να πιέζω σε κάθεGP για να το διασκεδάζουμε για τα επόμενα χρόνια», ήταν τα λόγια του Vale.

Από την πλευρά του και ο Lin Jarvis ήταν πάρα πολύ ευχαριστημένος για τη νέα συμφωνία με τον Ιταλό θρύλο.

«Δεν μπορώ να φανταστώ καλύτερη έναρξη της σεζόν... αυτή η συμφωνία θ’ ακούγεται σαν μουσική στ’ αυτιά των οπαδών της Yamaha και του MotoGP σε όλο τον κόσμο».

«Αυτή η νέα συμφωνία σημαίνει ότι ο Vale θα ολοκληρώσει την καριέρα του με την Yamaha».

«Προτού γίνει αυτό όμως, όλοι μας θα απολαύσουμε τρεις εκπληκτικές σεζόν με τον Valentino, καθώς θα παλέψει για την κατάκτηση του 10ου Τίτλου».

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Η σημερινή ημέρα? (18/3/2016)

'' Ήταν κάπως πιο δύσκολα σε σχέση με χθες. Στο FP2 δοκίμασα το πιο σκληρό λάστιχο μπροστά αλλά δε δούλεψε καλά, δε μου άρεσε. Το FP3 ήταν καλύτερο, αλλά δυστυχώς είχα ένα μηχανικό πρόβλημα με την πρώτη μηχανή. Παρόλα αυτά και με τη δεύτερη κατάφερα να κρατήσω καλό ρυθμό".

Σε απόλυτο χρόνο όμως?

"Δε μπορούσα να πιέσω ώστε να κάνω καλύτερο χρόνο, κάτι το οποίο σημαίνει ότι πρέπει να δουλέψουμε στο setup. Ο χρόνος μου δεν είναι κακός αλλά είμαστε όλοι πολύ κοντά και θέλουμε να πάμε καλύτερα" .

Ανησυχείς για τις κατατακτήριες?

"Σήμερα ήμουν 7ος, άρα όχι και πολύ καλύτερα από πέρσι. Ο Iannone, o Marquez και o Lorenzo φαίνεται ότι είναι οι πιο γρήγοροι και από κει και πίσω είμαστε όλοι μέσα σε δύο δέκατα''.

Οι σωστές γραμμές μπορούν να κάνουν κάποια διαφορά?

"Εδώ ειδικά πάντα έπαιζαν ρόλο, ακόμα και με τα Bridgestone. Με τα Michelin δεν υπάρχει μόνο μια καλή γραμμή οπότε μπορούμε να παίξουμε λίγο διαφορετικά. Πρέπει αύριο να είμαστε συγκεντρωμένοι, γιατί δύο ή τρεις θέσεις στη σχάρα εκκίνησης μπορούν να κάνουν τη διαφορά "

Για τον αγώνα πως τα βλέπεις?

"Βλέπωντας την κατάταξη θα έλεγα ότι υπάρχουν 6 ή 7 οδηγοί που είναι δυνατοί. Ελπίζω να είμαι μέσα στο παιχνίδι. Οι Ducati είναι πολύ δυνατες στην ευθεία, νόμιζα ότι με την ίδια χωρητικότητα σε βενζίνη δε θα ήταν τόσο γρήγορες" .

Και τελευταίο, στο FP2 γλίτωσες ένα καλό γλίστρυμα...

''Ναι στην στροφή 9, όταν δοκίμαζα τη γόμμα που τελικώς δε μου άρεσε. Θα έλεγα ότι με γλίτωσε η κωλοφαρδία (laughs). Τελικά όλα πήγαν καλά και κατάφερα να το σηκώσω με τον αγκώνα''

1928273_1708958802648953_733317865553753

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

O Γιατρός ανανέωσε, ο αχώνευτος ψάχνεται, 1-0 στην ψυχολογία για τον Ρόσσι. 

Πήγα σε μάγισσες, σε χαρτορίχτρες............

psychic-shst.jpg?1396418909

........και μου είπαν τα μελλούμενα: Ο Χόρχης λαμβάνει τον τουΐτι από την ομάδα και έρχεται ο Μάβερικ, ο οποίος "μαθητεύει" δύο χρόνια δίπλα στον Γιατρό και μετά πάει maμιώντας στην ανηφόρα το άλλο το μα-μουνάκι, τον Μάρκεζ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τι ψαχνεται; αφου και στους δυο μαζι εκανε η Γιαμαχα την προταση! Ο Χορχε περιμενει την Ντουκατι

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα