Jump to content
wolfering

Γιατί οι Έλληνες προτιμούν On-Off και όχι street

256 ψήφοι

1. 1. Street, On-Off ή custom;

• Street
      110
    • On-Off
      119
    • custom
      6

Recommended Posts

Η σωστή στάση για την σπονδυλική, που λειτουργεί όπως πρέπει και δεν καταπονούνται σπόνδυλοι και δίσκοι, είναι να στέκεσαι ισια, ίσια πλάτη (Το "σωστή στάση" βέβαια μπορεί να παίζει ελαφρώς κατά περίπτωση αλλά καλύτερα να συμβουλευτεί κανείς έναν ορθοπεδικό ή φυσιοθεραπευτή).

Η στάση στα on-off / adventure είναι πιο κοντά σε αυτό, λογικά λόγο της πολύωρης χρήσης τους.

Για τους κραδασμούς, τα street περιμένουν να τσουλάνε σε δρόμους όχι κατσικόδρομους, οπότε οι αναρτήσεις τους είναι πιο σφικτές ώστε να ανταποκρίνονται και στο στυλ και στο τερέν οδήγησης για το οποίο προορίζονται.

Τα On-Off / Adventure αντίστοιχα έχουν πιο μαλακές αναρτήσεις για να είναι πιο άνετα (θυσιάζοντας άλλα).

Προσωπικά δεν έχω μέτρο σύγκρισης για τις αναρτήσεις στις μοτοσικλέτες της ίδιας κατηγορίας αλλά υποθέτω από όσα έχω διαβάσει πως με μια καλή after market σωστά ρυθμισμένη θα είναι πολύ καλύτερα. Όσοι έχουν βάλει after market πιστεύω θα το επιβεβαιώσουν! (Και είναι το επόμενο που θα αλλάξω στο δικό μου όταν έρθει η ώρα του. Αν δεν υπήρχε θέμα €€€ θα το έκανα χτες...)

Προς το παρόν, όταν έχει ανωμαλίες ο δρόμος ρίχνω το βάρος στα πόδια μου, σχεδόν ανασηκώνομαι, τα πόδια γίνονται αναρτήσεις και η σπονδυλική δεν καταλαβαίνει τίποτα και έχω και καλύτερο έλεγχο του τιμονιού.

Ένα άλλο που κάνω, αλλά πιστεύω πως είναι λάθος μακροπρόθεσμα για τους κάτω οσφυϊκούς και άνω ιερούς, είναι να κάνω ένα στιγμίαιο σκύψιμο.

Σημαντικό ρόλο παίζει και η σέλα. Από τότε που την άλλαξα έχω δει σημαντική διαφορά.

Και τέλος παίζουν ρόλο τα κιλά (όσο περισσότερα τόσο το χειρότερο) και το πόσο γυμνασμένος είσαι...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Nαι ρε Αντωνη... τι σκατα οδηγας.... μη μου πεις οτι κοιτας και για μηχανακι κατω απο 10.000€ και χωρις ημιενεργητικες αναρτησεις.. ημαρτον δηλαδη.

:peep:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τα πραγματικα ον οφ ειναι 2 μοντελα, ολα τα αλλα ειναι υπερυψομενα στριτ μηχανακια, απλα τα αγοραζουν γιατι ειναι πιο πουλ μουρ, αλλο να κεκλοφορεις με fazer και αλλο να σκας μυτη στις καφετεριες με την gs1200.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σωστό αλλά τα on-of δεν είναι καθόλου βολικά. Είναι ογκώδη και δείχνουν τις αρετές τους μόνο όταν ανεβοκατεβαίνουμε πεζοδρόμια κλπ.

Δεν μπορώ να φαντάστώ ότι μια μηχανή δρόμου δεν "πάει" στην ελληνική άσφαλτο και πρέπει να αλλάξουμε κατηγορία οχήματος για να τη βολέψουμε...

Εγω παλι θα ελεγα οτι οι λοιπες κατηγοριες ειναι αβολες και οτι τα onoff συνηθως ειναι πιο ευρυχωρα και πιο ξεκουραστα για μικρες διαδρομες (που κανει ο μεσος Ελλην, μιας και δεν ειμαστε ολοι "μοτοσυκλετιστες"...)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Nαι ρε Αντωνη... τι σκατα οδηγας.... μη μου πεις οτι κοιτας και για μηχανακι κατω απο 10.000€ και χωρις ημιενεργητικες αναρτησεις.. ημαρτον δηλαδη.

:peep:

γιατι κοπαναει το μηχανακι στις λακουβες κουμπαρε ; Απο την χαρα του με τις σαχλαμαρες που γραφεις η εχεις καμμια σοβαροτερη αντιρρηση που αναλυει το φαινομενο να μας την ποσταρεις;Εκτος εαν εχεις ημιενεργητικες στην μηχαναρα σου και σε ξενερωσανε οποτε κατι ξερεις απο αυτα που γραφεις .Η μπα !!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν πείθομαι πως τα Vstrom Varadero και GS πουλάνε σαν τρελά επειδή τα έβαλαν κάτω οι αγοραστές και κατέληξαν πως έχουν τις ιδανικές αναρτήσεις για την ποιότητα του οδοστρώματος, αλλά οκ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τα πραγματικα ον οφ ειναι 2 μοντελα, ολα τα αλλα ειναι υπερυψομενα στριτ μηχανακια, απλα τα αγοραζουν γιατι ειναι πιο πουλ μουρ, αλλο να κεκλοφορεις με fazer και αλλο να σκας μυτη στις καφετεριες με την gs1200.

Αν εξαιρέσεις τους καφετεριάκηδες, ένα πιο ψηλό street δεν παύει να έχει και τα ατού του (ground clearance, μεγαλύτερη διαδρομή αναρτήσεων) όμως έναντι του όποιου street, έτσι δεν είναι;

Δεν πείθομαι πως τα Vstrom Varadero και GS πουλάνε σαν τρελά επειδή τα έβαλαν κάτω οι αγοραστές και κατέληξαν πως έχουν τις ιδανικές αναρτήσεις για την ποιότητα του οδοστρώματος, αλλά οκ.

Προσωπικά, επειδή μπορώ να μιλήσω για το ντέρο με aftermarket ανάρτηση, για να πάει πιο "σφιχτά" στον δρόμο ξεχνάς τις ανέσεις τύπου transalp "καταπίνω κάθε λακκούβα" χωρίς κιχ. Τουλάχιστον με το after ελατήριο μόνο, για ολοκληρωμένο σύστημα ohlins ή οτιδήποτε άλλο δεν γνωρίζω. Οπότε ναί, συμφωνώ επί του παρόντος θέματος, αλλά υπάρχουν και άλλοι παράγοντες στην επιλογή μηχανής απ'τις αναρτήσεις, προφανώς.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Οτι ktm με wp εχω οδηγησει παντως και ηταν ΤΕΛΕΙΑ σε στροφες κτλπ. και καταπιναν οτι εβρισκαν μπροστα τους.

Οκ τα πολυ μεγαλα(σκαλια κτλπ.) τα ετρωγαν καλυτερα τα Japan με τους σουμιεδες, αλλα εκεινα ηταν σα να οδηγας βαρκα με ροδες..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αντώνη πρέπει να ζαλίστηκες καλά από το κοπάνισμα.. Και πήγες και ξέβαψες θέμα 2,5 ετών :P :P

Λοιπόν οι αναρτήσεις του Hornet κι υποψιάζομαι και πολλών άλλων Honda δουλεύουν καλύτερα όταν έχεις μια άλφα ταχύτητα. Δηλαδή αν βλέπεις κακοτεχνίες στο δρόμο και πας να περάσεις σιγά ταλαιπορήσαι περισσότερο από ότι αν περάσεις γρηγορότερα. Το αντίθετο παρατηρώ τώρα με το gsxr. Θέλει σιγά στις κακοτεχνίες.

Όπως και νάχει αν πας σε street γυμνό ή ντυμένο θα μάθεις να ανασηκώνεσαι. :)

Γράφεις για κάποιο χχ που οδήγησες και σου άρεσε. Γράψε ποιο ήταν αυτό αν θες.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αντώνη πρέπει να ζαλίστηκες καλά από το κοπάνισμα.. Και πήγες και ξέβαψες θέμα 2,5 ετών :P :P

:tooth:

Λοιπόν οι αναρτήσεις του Hornet κι υποψιάζομαι και πολλών άλλων Honda δουλεύουν καλύτερα όταν έχεις μια άλφα ταχύτητα. Δηλαδή αν βλέπεις κακοτεχνίες στο δρόμο και πας να περάσεις σιγά ταλαιπορήσαι περισσότερο από ότι αν περάσεις γρηγορότερα. Το αντίθετο παρατηρώ τώρα με το gsxr. Θέλει σιγά στις κακοτεχνίες.

Κι αργά και γρήγορα το κοπάνημα ήταν αισθητό για τα καλά.

Όπως και νάχει αν πας σε street γυμνό ή ντυμένο θα μάθεις να ανασηκώνεσαι. :)

Εντουράδα; :crazy:

Γράφεις για κάποιο χχ που οδήγησες και σου άρεσε. Γράψε ποιο ήταν αυτό αν θες.

Καρμπυρατεράτο του '99 με μαμά αναρτήσεις κι ολόσωμη akrapovic (με το μονό τελικό). Όλα τα υπόλοιπα μαμά πάνω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Η σωστή στάση για την σπονδυλική, που λειτουργεί όπως πρέπει και δεν καταπονούνται σπόνδυλοι και δίσκοι, είναι να στέκεσαι ισια, ίσια πλάτη (Το "σωστή στάση" βέβαια μπορεί να παίζει ελαφρώς κατά περίπτωση αλλά καλύτερα να συμβουλευτεί κανείς έναν ορθοπεδικό ή φυσιοθεραπευτή).

Mέγα λάθος για θέση οδήγησης μοτοσυκλέτας. Όσο πιο κάθετη είναι η ραχοκοκκαλιά το περισσότερο επιβαρύνονται σπόνδυλοι και δίσκοι, ειδικά στη μέση αφού δέχονται κάθετα τις δυνάμεις. Απόσταση από ρεζερβουάρ ο καβάλος, ελαφρύ σκύψιμο μπροστά (όλη η πλάτη, όχι καμπούριασμα) και θα δεις πόσο καλύτερα κι ελαστικά αποσβαίνει κραδασμούς η σπονδυλική σου στήλη και δεν ενοχλείται από τις κακοτεχνίες.

Τροποποιήθηκε από τον Stray

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σωστα λιγο προς τα μπροστα και να μοιραζεται το βαρος και στα χερια....οχι τελειως καθετα...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Λοιπόν οι αναρτήσεις του Hornet κι υποψιάζομαι και πολλών άλλων Honda δουλεύουν καλύτερα όταν έχεις μια άλφα ταχύτητα. Δηλαδή αν βλέπεις κακοτεχνίες στο δρόμο και πας να περάσεις σιγά ταλαιπορήσαι περισσότερο από ότι αν περάσεις γρηγορότερα.

Ταλαιπωρειται γιατι οι αποσβεσεις επαναφορας του πηρουνιου και συμπιεσης του αμορτισερ ειναι ανεπαρκεις η αρρυθμιστες με μαλλον το πρωτο να ισχυει περισσοτερο

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Βασικά δε ξέρω ποια εννοείς χχ Τί μάρκα και τι τύπος μηχανάκι και πόσα κυβικά;

Για το αργά-γρήγορα που σου έγραψα δεν εννοούσα ότι δεν καταλαβαίνεις τίποτα αν πηγαίνεις γρηγορότερα με το hornet αλλά ότι δουλεύει καλύτερα η ανάρτηση και το κοπάνισμα είναι λιγότερο, όχι αμελητέο. Για αμελητέο πας σε Gs1200. Δεν έχω οδηγήσει αλλά μόνο που το βλέπεις να πηγαίνει στο δρόμο καταλαβαίνεις ότι πρέπει να είναι το κάτι άλλο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σωστα λιγο προς τα μπροστα και να μοιραζεται το βαρος και στα χερια....οχι τελειως καθετα...

Όχι βάρος στα χέρια, όχι στήριξη, τα χέρια εντελώς χαλαρά ασκούν πιέσεις ακριβείας στο τιμόνι και τα χειριστήρια. Στήριξη αυστηρά στα πόδια (έσω μηρών, ποδωστήρια)

Τροποποιήθηκε από τον Stray

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Όχι βάρος στα χέρια, όχι στήριξη, τα χέρια εντελώς χαλαρά ασκούν πιέσεις ακριβείας στο τιμόνι και τα χειριστήρια. Στήριξη αυστηρά στα πόδια (έσω μηρών, ποδοστήρια)

ναι να πεφτει το βαρος προς τα μπροστα εννοουσα...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

εγω θα ελεγα << γιατι οι Ελληνες προτιμουν ss και οχι sport touring>>

Δεν το καταλαβαινω αυτο που λες Σπυρο.Τι σχεση εχουν τα ss με τα s/t , για να προτιμηθει το ενα η το αλλο;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν το καταλαβαινω αυτο που λες Σπυρο.Τι σχεση εχουν τα ss με τα s/t , για να προτιμηθει το ενα η το αλλο;

Οτι στο Ελλαδισταν παιρνουν τα ss για να κανουν τη δουλεια των st

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα