Jump to content
leyteris1994

Astrea grand μίζα

Recommended Posts

Καλησπέρα ρε παιδιά χρειάζομαι τη βοήθεια σας όποιος μπορει να κατέχει η έχει πάθει τ ίδιο…astrea grand ανοίχτηκε για επισκευή γενική κ ανακάλυψα ότι το μάγουλο στροφάλου απο τ μεριά της μίζας ηταν φαγωμένο εκει που πατάει το γρανάζι-κομπλέρ  αλλαχτηκε γρανάζι μίζας τ μεγάλο γιατι ηταν σε κακη κατάσταση…το μηχανάκι πριν ανοιχτει με μιζα επαιρνε 1 στις 10 και απο οτι κατάλαβα η ζημιά στο στρόφαλο προκλήθηκε απο τη συνεχόμενη μίζα γιατι σε οποιον μαστορα πηγα το ξεθέωνε στη μίζα και τπτ δν εκαναν …το θεμα ειναι οτι τ μηχανάκι κανει τ ίδιο παλι αφου το έκλεισα παιρνει σπάνια η μίζα γυρνάει κανονικά και ειναι ετοιμο να παρει αλλα δν παιρνει και φοβάμαι μν γινει πάλι τ ιδιο στο στρόφαλο…καμια ιδέα γνώμες(προσπαθώ να ανεβάσω κ φωτό)…σημείωση τ μηχανακι με τ 1η μανιβέλα παιρνει μπρος και δουλευει πολυ καλά …

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

https://freeimage.host/i/s97m8b

https://freeimage.host/i/s97bcu

Τροποποιήθηκε από τον leyteris1994

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εννοείς ότι η μίζα γυρνάει κανονικά και ζωηρά ενώ ο στρόφαλος δεν περιστρέφεται με την ταχύτητα που χρειάζεται για να πάρει μπρος? Σαν να πατηναρει κάτι και να μην γίνεται σωστά η μεταφορά της κίνησης από τη μίζα στον στρόφαλο?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 10 λεπτά, το μέλος leyteris1994 έγραψε:

πριν 10 λεπτά, το μέλος Tasos Meli έγραψε:

Εννοείς ότι η μίζα γυρνάει κανονικά και ζωηρά ενώ ο στρόφαλος δεν περιστρέφεται με την ταχύτητα που χρειάζεται για να πάρει μπρος? Σαν να πατηναρει κάτι και να μην γίνεται σωστά η μεταφορά της κίνησης από τη μίζα στον στρόφαλο?

Ναι αυτό μου δείχνει και υποθέτω απο αυτο εγινε και το σημάδι στο στρόφαλο…σκεφτομαι κομπλερ μίζας η καδενάκι μίζας…υπάρχει περίπτωση να εμπλεκεται τ ρεύμα στ κατάσταση κ γ καποιο λογο να μην παίρνει…αλλα σημάδια κακου ρευματος δν εχω

https://www.veed.io/view/bb827bb9-3db4-4f38-ae76-3a18f19b4c6e?sharingWidget=true 

εδώ ενα βίντεο για να ακούσετε πως κάνει 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Από τη στιγμή που με μανιβέλα παίρνει μπρος εύκολα τότε το πρόβλημα δεν είναι στο κομμάτι λειτουργειας του μοτέρ.

Λογικα κάτι με το κομπλερ θα παίζει, αλλά ας περιμένουμε να απαντήσει κάποιος που τα γνωρίζει καλύτερα αυτά τα μοτέρ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

το γραναζάκι της μίζας το μικρό σε τι κατάσταση είναι;
η μπαταρία σου σε τι κατάσταση βρίσκεται; Είναι σχετικά καινούργια;
Και το καδενάκι  μίζας αν έχει χαλαρώσει καλό θα ήταν να αλλαχτεί.
Ακούγεται πράγματι σαν να μην έχει δύναμη.
Μετά θα πρέπει να δείς τα εσωτερικά της μίζας, αλλά είναι λίγο παίδεμα να ξες, ειδικά εκεί με τα καρβουνάκια-ελατήρια.
Άμα είσαι αποφασισμένος να εντοποιήσεις το πρόβλημα όμως πρέπει να την πάρεις στο χέρι να την ανοίξεις αν δεν είναι κάτι από τα παραπάνω.
Στην τελική παίρνεις μια καινούργια εκεί γύρω στο 20άρικο.

edit: αν δώσεις λίγο γκάζι κάνει τίποτα;

Τροποποιήθηκε από τον vagoskonti

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τώρα, γιατί εμένα μου φαίνεται ότι η μίζα δουλεύει κανονικά; Αυτό που ακούω είναι τη μίζα να γυρίζει το στρόφαλο κανονικά. Επίσης, όσο μπορώ να ακούσω, το κομπλέρ συμπλέκει - αποσυμπλέκει καλά. Προσωπικά, θα έψαχνα άλλα πράγματα. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Η μπαταρία αρκετά καλή …το μικρό γραναζάκι δν ειμαι σιγουρος να σ πω..θα το δω παλι για να δω και το καδενάκι…τωρα με τη μίζα λιγα κατέχω..αλλα θα μπορουσα να δωσω ενα 20αρικο να κανω μια δοκιμή με μια ιμιτασιον μίζα…αμα ολα δουλευουν κανονικά φίλε CRX (γιατι και εμένα μετα ο νους μου παει σε πηνία δν ξερω αν συνδεεται καπως να σ πω τ αληθεια με τη μίζα)πως προέκυψε το σημάδι στο στροφαλο..το οποίο αμα δν ανοιγα το μοτερπ ξεκινησε να αφηνει γρέζια μεσα ευτυχως το προλαβα

πριν 2 ώρες, το μέλος CRX έγραψε:

Τώρα, γιατί εμένα μου φαίνεται ότι η μίζα δουλεύει κανονικά; Αυτό που ακούω είναι τη μίζα να γυρίζει το στρόφαλο κανονικά. Επίσης, όσο μπορώ να ακούσω, το κομπλέρ συμπλέκει - αποσυμπλέκει καλά. Προσωπικά, θα έψαχνα άλλα πράγματα. 

Τι άλλο λες δλδ καμια ιδεα;

πριν 2 ώρες, το μέλος vagoskonti έγραψε:

το γραναζάκι της μίζας το μικρό σε τι κατάσταση είναι;
η μπαταρία σου σε τι κατάσταση βρίσκεται; Είναι σχετικά καινούργια;
Και το καδενάκι  μίζας αν έχει χαλαρώσει καλό θα ήταν να αλλαχτεί.
Ακούγεται πράγματι σαν να μην έχει δύναμη.
Μετά θα πρέπει να δείς τα εσωτερικά της μίζας, αλλά είναι λίγο παίδεμα να ξες, ειδικά εκεί με τα καρβουνάκια-ελατήρια.
Άμα είσαι αποφασισμένος να εντοποιήσεις το πρόβλημα όμως πρέπει να την πάρεις στο χέρι να την ανοίξεις αν δεν είναι κάτι από τα παραπάνω.
Στην τελική παίρνεις μια καινούργια εκεί γύρω στο 20άρικο.

edit: αν δώσεις λίγο γκάζι κάνει τίποτα;

Οχι με γκάζι οπως κανει στο τελείωμα στο βίντεο δν παίρνει…

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 13 ώρες, το μέλος CRX έγραψε:

Τώρα που άκουσα το βίντεο και γω διαπιστώνω τα παραπάνω.

Το πρόβλημα βρίσκεται αλλού, από καρμπυρατέρ πως παει το μηχανάκι? Δουλεύει σωστά ρελαντι? Για να πάρει μπρος με μανιβέλα ανοίγεις καθόλου γκάζι? Τσοκ? Αν πατήσεις μόνο μανιβέλα χωρίς να ακουμπάς τίποτα άλλο θα πάρει?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν θα έλεγα οτι τ καρμπυρατερ ειναι και στ καλυτερη του φαση…τσοκ οποτε ανοιγω δν παιρνει ποτέ ακομα κ με παγωνιά…ναι δινω γκαζι τις περισσοτερες φορες …ρελαντι ετσι κ ετσι…ανοιχτηκε καθαριστηκε ρυθμιστηκε απο μαστορα γνώστη αλλα γενικά εχει τ ταλαιπωρια του..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 12 ώρες, το μέλος leyteris1994 έγραψε:

Τι άλλο λες δλδ καμια ιδεα;

Κοίτα, η... τηλεδιάγνωση είναι δύσκολη!!! 

Ένας κινητήρας για να λειτουργήσει χρειάζεται 3 + 1 πράγματα:

1. Αέρα 

2. Καύσιμο 

3. Ρεύμα 

+ να είναι σε καλή μηχανική κατάσταση 

Οπότε πρέπει να ψάξεις όλα τα παραπάνω. Ο Τάσος σου είπε κάποια πράγματα, πιο πάνω. Θα σου πω και εγώ κάποια βασικά. 

1. Υπάρχει κάποιο εμπόδιο στην εισαγωγή; Οι βαλβίδες πώς είναι; Το φίλτρο αέρα; 

2. Το καρμπυρατέρ δουλεύει σωστά; πχ. η στάθμη στη λεκάνη είναι η σωστή; Τα ζιγκλέρ είναι καθαρά; Έχει μπει χέρι και τα έχει χαλάσει; Το μίγμα του ρελαντί είναι σωστό; Το φίλτρο βενζίνης; 

3. Από ρεύματα πώς πάμε; Πηνία - ανορθωτής - μπαταρία σε τι κατάσταση είναι; Τα έχεις μετρήσει; Έχεις καθαρίσει τις φύσες (ιδιαίτερα της ηλεκτρονικής); Το μπουζί σε τι κατάσταση είναι; Το σταντ αν έχει engine killer, δουλεύει σωστά;

+ μπόνους, η κατάσταση του κινητήρα. Βασικά πράγματα, πχ χρονισμός, βαλβίδες, συμπίεση κτλ. 

Α!, μιλώντας για συμπίεση, πώς είσαι; Όταν γυρνάς τη μίζα και ανοίγεις τέρμα το γκάζι, ακούς τη μίζα να ζορίζεται; 

Γενικά το μηχανάκι όταν δουλεύει, λειτουργεί σωστά; Πηγαίνει καλά στο δρόμο; Κρατάει σωστό ρελαντί; Λες ότι το καρμπ είναι έτσι κι έτσι. Γιατί, τι σου κάνει;

Μην σε μπερδεύει το ότι με τη μανιβέλα παίρνει ενώ με τη μίζα όχι. Η μανιβέλα γυρίζει το στρόφαλο με μεγαλύτερη ταχύτητα (για πολύ λιγότερο χρόνο, βέβαια!) οπότε είναι πιο εύκολο στο κινητήρα να ξεκινήσει αν τα προβλήματα που έχει είναι σχετικά μικρά. 

Edit: χωρίς να είμαι σίγουρος, το σημάδι στο στρόφαλο της πρώτης φώτο, δεν φαίνεται να είναι από τα κυλινδράκια του κομπλέρ αλλά από το έδρανο του. Αυτό έγινε είτε από μεγάλη φθορά του είτε από λάθος ανοχές είτε από κακή λίπανση. Λες ότι το παλιό γρανάζι του κομπλέρ ήταν σε άσχημη κατάσταση. Τι ακριβώς είχε; 

Τροποποιήθηκε από τον CRX

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μηχανική κατάσταση ειναι παρα πολύ καλη με μονο ερωτηματικό στο καρμπυρατερ το μηχανάκι εγινε επισκευή σωστή σε μάστορα απλα αυτο δν φτιαχτηκε γ αλλους λόγους..απο εκει και περα ρευματα κομπλερ και η ιδια η μιζα θελουν ελεγχο…εψαχνα τ περίπτωση να εχει καποιος αλλος κατι παρομοιο γιατι ειναι συνηθισμενο μηχανακι…Κατάλαβα τι λες θα τσεκάρω ολα τα παραπάνω και γράφω εδω οτι εξελίξεις εχω…ευχαριστώ πολύ πάντως

Τροποποιήθηκε από τον leyteris1994

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Επιστρέφω παιδιά στο θέμα …εγιναν καποιες δοκιμές…το καρμπυρατερ καθαριστηκε ρυθμιστηκε αλλα στο θεμα αυτο καμια διαφορά ακριβως τ ιδιο…αυτο το οποίο παρατήρησα και ειναι αξιοσημείωτο ειναι οτι ο σπινθήρας με τ μανιβελα ειναι κανονικος καο με τ μιζα αδύναμος αισθητά εως ελάχτιστος…σε λιγες μερες θα χω πολύμετρο και θα ξεκινησω μετρήσεις γιατι προς το ρευμα μαλλον κινουμαστε

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ναι δες το πρώτα και με τα ηλεκτρικά πριν προχωρήσεις σε αγορά. Γενικά θυμάμαι ότι αν η μπαταρία δεν είχει δύναμη είχε θέμα με τη μίζα. Τώρα ναι μπορεί να είναι χίλια δυό. Καλό είναι να εντοποιήσεις τι το δημιουργεί για να μην κάνεις άσκοπες αγορές.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα