Jump to content
Sign in to follow this  
Tbe1903

Duke 390 η MT-03

Recommended Posts

Καλησπερα, ενδιαφέρομαι να αγοράσω την πρωτη μου μηχανή (μεχρι πριν εχω οδηγήσει μονο κατι σκουτερακια 125 φίλων) και εχω ερθει σε ενα πολυ σοβαρό δίλημμα, yamaha mt-03 (κοστίζει 5.290€) η ktm duke 390 (κοστίζει 5.790€); Ποιο απο τα δυο προτείνεται και γιατι; Μιλαμε για καινούριο μοντέλο οχι μεταχειρισμένο και για χρονολογίας του 2021. Επιπλέον, δεν μένω κέντρο, μένω στα προάστια και βγαίνω συχνα εθνική η γενικα σε μεγάλους και ανοιχτούς δρόμους (δηλαδη δεν ειμαι τοσο μέσα στην πόλη και την κίνηση με πρωτη δευτερα). Ευχαριστω πολυ εκ των προτέρων. 

Υπαρχει στο μυαλο μου και η πιθανότητα του Daytona zontes r310 r1 αλλα επειδη ειναι κατι καινούριο στην αγορά και δεν εχω βγάλει άκρη για το αν αντέχει στο χρονο η οχι, μερα με τη μερα βγαινει απο τις πιθανές επιλογές. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπέρα, πολύ καλές επιλογές στην κατηγορία , με το Duke να είναι ισωςτο πιο παιχνιδιάρικο από τα 2. 

Υπάρχει και το Ζ300 αν δεν του έχεις ρίξει ένα μάτι.

Εσένα πιο σου αρέσει περισσότερο?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Και τα 2 είναι αξιόλογα,δες  ποιο σου αρέσει περισσότερο,σε πιο "κουμπώνεις"καλύτερα,κάνε test ride και καλές αγορές.

Εγώ είμαι Duke fan πάντως.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 5 ώρες, το μέλος Denzo έγραψε:

Καλησπέρα, πολύ καλές επιλογές στην κατηγορία , με το Duke να είναι ισωςτο πιο παιχνιδιάρικο από τα 2. 

Υπάρχει και το Ζ300 αν δεν του έχεις ρίξει ένα μάτι.

Εσένα πιο σου αρέσει περισσότερο?

Κοιτα γενικα μαρεσουν ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ και τα δυο με το mt ισως ελάχιστα περισσοτερο για μικρολεπτομέρειες οπως η οθονη (δεν ειναι σε ξεκάρφωτο σημείο οπως στο δούκα αλλα πάνω απο το φανάρι) και αλλες πολυ μικρές λεπτομέρειες ομως οχι κατι τρανταχτό. Το χω δει και το Ζ300 αλλα δεν με ενθουσίασε. Απλα όλοι λενε οτι τα μονοκυλινδρα (δούκας) ειναι πιο νευρικά στα χαμηλά παρολα αυτα στα τεστ που εχω δει για 0-100 το mt ειναι μπροστά οποτε δεν ξερω τι να πιστέψω. 

πριν 4 ώρες, το μέλος Ratamahatta έγραψε:

Και τα 2 είναι αξιόλογα,δες  ποιο σου αρέσει περισσότερο,σε πιο "κουμπώνεις"καλύτερα,κάνε test ride και καλές αγορές.

Εγώ είμαι Duke fan πάντως.

Test ride δεν δίνουν σχεδον πουθενα και αυτο ειναι κακο. Για το δούκα εχω εναν φίλο που το χει οποτε μαλλον θα του το παρω μια βόλτα. Τωρα το μονο που μπορω να κανω ειναι να παω απλα να κατσω να δω πως ειναι το mt γιατι για δοκιμή δεν το κόβω. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν υπάρχει σύγκριση σε επιδόσεις ο δούκας είναι μπροστά χωρίς συζήτηση. Και σε περιφερειακά φρένα αναρτήσεις κτλ.

Όσο για το όργανο εντάξει όντως είναι σαν πεταμένο τάμπλετ αλλά με μια ζελατίνα φαντάζομαι στρώνει το αισθητικό τουλάχιστον.

Τροποποιήθηκε από τον Denzo

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το mt ως δικυλινδρο θα ειναι πιο ανετο για μεγαλες διαδρομες και ο δουκας πιο fun και παιχνιδι.

Αναλογα τις αναγκες σου αποφασιζεις.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ανάμεσα σε αυτά τα δύο, θα επέλεγα ξεκάθαρα το Duke λόγω εμφάνισης και DNA εταιρείας και μοντέλου. Ως outsider , θα κοιτούσα και το cb300r με τη λογική πως ναι μεν είναι αδύναμο αλλά και όμορφο το βρίσκω και το σημαντικότερο όλων, καμιά 30αριά κιλά κάτω από τα άλλα δύο. Βέβαια για να έχεις τσεκάρει ήδη τα 0-100 , πάει να πει πως σε ενδιαφέρει πολύ να είναι το γρηγορότερο της κατηγορίας. Εγώ δεν είμαι και πολύ σίγουρος πως το 390 θα είναι πιο δυνατό από το ΜΤ αλλά οι όποιες διαφορές στο κομμάτι αυτό θα είναι ανεπαίσθητες πιστεύω. Καλές αγορές εύχομαι και ελπίζω να καταλήξεις Ευρώπη.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 4 λεπτά, το μέλος Gouky7 έγραψε:

Βέβαια για να έχεις τσεκάρει ήδη τα 0-100 , πάει να πει πως σε ενδιαφέρει πολύ να είναι το γρηγορότερο της κατηγορίας.

Ετσι φαινεται, αλλα στην πραξη αφου ειναι πρωτο μηχανακι δεν ξερω κατα ποσο θα μπορει να καταλαβει διαφορα επιδοσεων/στησιματος ή κι αν αυτες υπαρχουν αν θα μπορει να τις εκμεταλλευτει.

Για το νεο αναβατη πρακτικες διαφορες που θα μπορει να καταλαβει σιγουρα ειναι η εμφανιση, η θεση οδηγησης, η διαφορα κυλινδρισμου, τετοια βασικα πραγματα. Τωρα αν στο 0-100 το 390 ειναι και μισο δευτερο πιο γρηγορο δεν ξερω αν παιζει ρολο.

Για μενα αφου σου αρεσει (εστω λιγο) πιο πολυ το Yamaha, που τυχαινει να ειναι και μισο χιλιαρικο πιο φθηνο, αυτο θα επαιρνα. Εχει μαλλον και καλυτερη μεταπωλητικη αξια απο το ΚΤΜ (οταν ερθει η ωρα να το δωσεις θα χασεις μικροτερο ποσοστο της αρχικης αξιας). Για πρωτη μηχανη θα το σκεφτομουν κι αυτο. Απο πλευρας αξιοπιστιας ας υποθεσουμε πως ειναι ιδια.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Την 1/4/2021 at 1:26 ΜΜ, το μέλος Tbe1903 έγραψε:

Καλησπερα, ενδιαφέρομαι να αγοράσω την πρωτη μου μηχανή (μεχρι πριν εχω οδηγήσει μονο κατι σκουτερακια 125 φίλων) και εχω ερθει σε ενα πολυ σοβαρό δίλημμα, yamaha mt-03 (κοστίζει 5.290€) η ktm duke 390 (κοστίζει 5.790€); Ποιο απο τα δυο προτείνεται και γιατι; Μιλαμε για καινούριο μοντέλο οχι μεταχειρισμένο και για χρονολογίας του 2021. Επιπλέον, δεν μένω κέντρο, μένω στα προάστια και βγαίνω συχνα εθνική η γενικα σε μεγάλους και ανοιχτούς δρόμους (δηλαδη δεν ειμαι τοσο μέσα στην πόλη και την κίνηση με πρωτη δευτερα). Ευχαριστω πολυ εκ των προτέρων. 

Υπαρχει στο μυαλο μου και η πιθανότητα του Daytona zontes r310 r1 αλλα επειδη ειναι κατι καινούριο στην αγορά και δεν εχω βγάλει άκρη για το αν αντέχει στο χρονο η οχι, μερα με τη μερα βγαινει απο τις πιθανές επιλογές. 

αν βγαίνεις τακτικά εθνική, τότε και τα 2 έχουν περιορισμούς ως γυμνά  αλλά πηγαίνουν εύκολα 

το δικυλινδρο MT-03 μέχρι τις 7000 στροφές το νιώθεις σαν παπί , τόσο εύκολο , μετά το νιώθεις σαν κανονική μηχανή και δείχνει τα δόντια του 

ο Δούκας όπως πάντα, διασκεδαστικός, πολύ γρήγορα εξοικιώνεσαι, μου έμειναν τα πολύ καλά  φρένα του και πόσο γρήγορα ξεκινάς και ψάχνεις στροφές για οδήγηση 

δεν θα έπαιρνα το Δούκα όμως αν ήταν να πάω σε μονοκύλινδρο αλλά ένα εκ των Vitpilen - Svartpilen , αφού μιλάμε για συνολικά πιο εντυπωσιακή παρουσία στο δρόμο 

οδήγησε τα και δες τι γουστάρεις, τι σε φτιάχνει 

ΥΓ για test ride , πέρυσι ακόμα είχαν τα coffee days της ΚΤΜ που μπορούσες να δοκιμάσεις ενώ και η Yamaha έκαναν τα ΜΤ Tour παλαιότερα
    Αν δεν βιάζεσαι , να εξομαλυνθεί λίγο η κατάσταση με την πανδημία , θα ξαναγίνουν τέτοιες εκδηλώσεις 

Τροποποιήθηκε από τον crussifier

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 16 λεπτά, το μέλος crussifier έγραψε:

αν βγαίνεις τακτικά εθνική, τότε και τα 2 έχουν περιορισμούς ως γυμνά  αλλά πηγαίνουν εύκολα 

το δικυλινδρο MT-03 μέχρι τις 7000 στροφές το νιώθεις σαν παπί , τόσο εύκολο , μετά το νιώθεις σαν κανονική μηχανή και δείχνει τα δόντια του 

ο Δούκας όπως πάντα, διασκεδαστικός, πολύ γρήγορα εξοικιώνεσαι, μου έμειναν τα πολύ καλά  φρένα του και πόσο γρήγορα ξεκινάς και ψάχνεις στροφές για οδήγηση 

δεν θα έπαιρνα το Δούκα όμως αν ήταν να πάω σε μονοκύλινδρο αλλά ένα εκ των Vitpilen - Svartpilen , αφού μιλάμε για συνολικά πιο εντυπωσιακή παρουσία στο δρόμο 

οδήγησε τα και δες τι γουστάρεις, τι σε φτιάχνει 

ΥΓ για test ride , πέρυσι ακόμα είχαν τα coffee days της ΚΤΜ που μπορούσες να δοκιμάσεις ενώ και η Yamaha έκαναν τα ΜΤ Tour παλαιότερα
    Αν δεν βιάζεσαι , να εξομαλυνθεί λίγο η κατάσταση με την πανδημία , θα ξαναγίνουν τέτοιες εκδηλώσεις 

Και πιστευεις οτι θα καταλάβω διάφορες αφου οπως λενε όλοι οτι δεν ειναι ευκολο για εναν πρωτάρη να τις εντοπίσει. Τωρα για τη θέση οδήγησης υποθετω παίρνεις μια γεύση και αν κάτσεις απλα 5-10 λεπτα επάνω στο μηχανάκι. Που μπορω να ενημερωθώ για οταν θα γίνουν οι εκδηλώσεις αυτές; Ευχαριστω πολυ 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 6 ώρες, το μέλος Tbe1903 έγραψε:

Και πιστευεις οτι θα καταλάβω διάφορες αφου οπως λενε όλοι οτι δεν ειναι ευκολο για εναν πρωτάρη να τις εντοπίσει. Τωρα για τη θέση οδήγησης υποθετω παίρνεις μια γεύση και αν κάτσεις απλα 5-10 λεπτα επάνω στο μηχανάκι. Που μπορω να ενημερωθώ για οταν θα γίνουν οι εκδηλώσεις αυτές; Ευχαριστω πολυ 

Δοκίμασε τα και θα καταλάβεις μόνος σου τι αντιλαμβάνεσαι/εισπράττεις  , τι σου κάνει εσένα κλικ.

ΥΓ Μέσω facebook ανακοινώνονται πολλά ( ΚΤΜ South Europe , Yamaha Motor) αλλά συνήθως βγαίνουν και ανακοινώσεις στον ειδικό τύπο / σελίδες που αφορούν μοτοσυκλέτα στην Ελλάδα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα