Jump to content
Americanos

First steps Enduro

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους..Για πρωτα βηματα Enduro με MxBikes ειμαι μεταξυ 125 Kx και Rm..Οποιαδηποτε παρατηρηση γνωμη κλπ δεκτη!Ευχαριστω!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
πριν 42 λεπτά, το μέλος Tasos Meli έγραψε:

Ποσα λεφτα θα ριξεις στο μοτορι?

Φιλε μου αυτο ειναι ενα πονεμενο θεμα γιατι οντας μη γνωστης ειμαι προβληματισμενος λογω του οτι υπαρχει πολυ μεγαλη διαφωνια στο marketplace για παραδειγμα με τις χρονολογιες και τις τιμες.Υποθετικα 1500€ θα διαθεσω και οτι αλλο ειναι σιγα σιγα αναλογα το τι χρειαζεται.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τεραστια συζητηση, θα ψαξω αυριο καποια αναλογα θεμετα για να σου βαλω τα λινκ να τα ριξεις μια ματιά.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 13 ώρες, το μέλος Tasos Meli έγραψε:

Τεραστια συζητηση, θα ψαξω αυριο καποια αναλογα θεμετα για να σου βαλω τα λινκ να τα ριξεις μια ματιά.

Σε ευχαριστω..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Για κανένα λόγο μην πάρεις mx μοτοσυκλέτα για να κάνεις enduro. Βασικός κανόνας, τον ξέρουν μέχρι και οι γιαγιάδες στα χωριά.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 4 λεπτά, το μέλος FlyingInADream έγραψε:

Για κανένα λόγο μην πάρεις mx μοτοσυκλέτα για να κάνεις enduro. Βασικός κανόνας, τον ξέρουν μέχρι και οι γιαγιάδες στα χωριά.

Καταλαβαινω απολυτα τι εννοεις!🤣🙃

Μην φανταστεις hard enduro..Χαλαρα πραγματα στο χωμα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εχεις δικιο Ηλια τελειως διαφορετικο,αλλα ξερεις τα θελει κ μενα ο οργανισμος μου🤣..Υπαρχουν καποιες τροποποιησεις απ οσο γνωριζω πανω σε ενα MxBike για να κανεις ψευτοεντουρο..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ναι οι τροποποιήσεις θα σου βγουν 1500 με 2000 ευρώ.

Δεν νομίζω ότι αξίζει.

Καλύτερα κάτι ετοιμο

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Την 1/4/2021 at 7:47 ΜΜ, το μέλος HLIAS έγραψε:

Ναι οι τροποποιήσεις θα σου βγουν 1500 με 2000 ευρώ.

Δεν νομίζω ότι αξίζει.

Καλύτερα κάτι ετοιμο

Με ποιο κριτηριο κοστολογειται ενα MxBike;Μοντελο 98-99 ας πουμε..Εχουν ξεφυγει λιγο απο την αντικειμενικη αξια η ειναι ιδεα μου;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 10 ώρες, το μέλος Americanos έγραψε:

Με ποιο κριτηριο κοστολογειται ενα MxBike;Μοντελο 98-99 ας πουμε..Εχουν ξεφυγει λιγο απο την αντικειμενικη αξια η ειναι ιδεα μου;

Ειναι τιμές Α.Π. (Αν Πιάσει). Η αντικειμενική τους αξία λόγω κατηγορίας που είναι μηχανάκια για αγώνες με τελευταα τεχνολογία σε όλα (πλαίσια-αναρτήσεις-κινητήρες) τείνει στο 0 για κάτι τόσο αρχαίο.

Αυτοί που τα δίνουν ποντάρουν ή στον αδαή που δεν ξέρει οτι δεν υπάρχουν ανταλλακτικά πια, ή στο μπάρμπα που τα θυμάται απ τα νιάτα του.

Μακρυά!

Εχω ακούσει οτι βρίσκεις CRF 6-7 ετών με 2-3 χιλιάρικα, αν το ψάξεις. Γιατί να δώσεις 1500 για ενα κολοκοτρωνέικο;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 1 ώρα, το μέλος costikos έγραψε:

Ειναι τιμές Α.Π. (Αν Πιάσει). Η αντικειμενική τους αξία λόγω κατηγορίας που είναι μηχανάκια για αγώνες με τελευταα τεχνολογία σε όλα (πλαίσια-αναρτήσεις-κινητήρες) τείνει στο 0 για κάτι τόσο αρχαίο.

Αυτοί που τα δίνουν ποντάρουν ή στον αδαή που δεν ξέρει οτι δεν υπάρχουν ανταλλακτικά πια, ή στο μπάρμπα που τα θυμάται απ τα νιάτα του.

Μακρυά!

Εχω ακούσει οτι βρίσκεις CRF 6-7 ετών με 2-3 χιλιάρικα, αν το ψάξεις. Γιατί να δώσεις 1500 για ενα κολοκοτρωνέικο;

Διαπραγματευομουν ενα τετοιο μοντελο ηταν στα 1700 ευρω χωρις κανενα εξτρα και μου εβαλε και στην τιμη οτι εχει πληρωσει για το μηχανακι πιστονι κλπ λες και δεν επρεπε να τσουλαει το μηχανακι η να εχει πιστονι τα νορμαλ δηλαδη,και οντας αδαης παλι μου φανηκε περιεργο.Χαχαχα εκλαψα με το κολοκοτρωνεικο!

Λογω της μηδενικης μου εμπειριας κατι σε διχρονο και καπως παλιο να το παω σιγα σιγα.Λενε αυτοι που γνωριζουν οτι λογω του Lockdown ανεβηκαν οι τιμες γιατι εβρισκε ο κοσμος λυση στο βουνο.Τωρα εσεις σαν πιο παλιοσειρες κατι ξερετε..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Λες ότι έχεις μηδενική εμπειρία, αλλά δεν ακούς αυτά που σου γράφουν. 

Το ΜΧ είναι διαφορετικό εντελώς από το εντούρο. εξωτερικά νομίζεις ότι αλλάζουν μόνο τα φώτα που λείπουν αλλά οι διαφορές είναι πολύ περισσότερες. 

Επίσης, αυτά που βλέπεις στα 1.500 είναι για πέταμα. Θέλουν αλλά τόσα για να γίνουν μηχανάκια και πολύ προσωπική εργασία. Κανένα συνεργείο δεν θα αναλάβει να σου κάνει μηχανάκι τον Τιτανικό, χωρίς τουλάχιστο να πληρώσεις όσο μισό καινούργιο. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 20 λεπτά, το μέλος ΓιωργοςΤΤ έγραψε:

Λες ότι έχεις μηδενική εμπειρία, αλλά δεν ακούς αυτά που σου γράφουν. 

Το ΜΧ είναι διαφορετικό εντελώς από το εντούρο. εξωτερικά νομίζεις ότι αλλάζουν μόνο τα φώτα που λείπουν αλλά οι διαφορές είναι πολύ περισσότερες. 

Επίσης, αυτά που βλέπεις στα 1.500 είναι για πέταμα. Θέλουν αλλά τόσα για να γίνουν μηχανάκια και πολύ προσωπική εργασία. Κανένα συνεργείο δεν θα αναλάβει να σου κάνει μηχανάκι τον Τιτανικό, χωρίς τουλάχιστο να πληρώσεις όσο μισό καινούργιο. 

Το γνωριζω οτι δεν διαφερει μονο στα φωτα κλπ,δεν τα θεωρω το ιδιο.Χαλαρο enduro στο χωμα με MxBike ειναι ενα φαινομενο που δεν νομιζω πως ειμαι ο πρωτος που το κανει.Επισης πιο πανω εγραψα χαριτολογωντας οτι τα θελει και μενα ο οργανισμος μου.

Anyway καλη σου συνεχεια.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Από προσωπική εμπειρία, όταν πήγαινα κάποτε και γω στο βουνο με το XR το κολοκοτρωνέικο, όλοι οι υπόλοιποι της παρέα μου είχαν MX, τελικά τα δώσανε και πήραν εντουρο, όσο κάνεις  μπάντες και σούζες σε φλατ κομμάτια είναι ΟΚ, όταν όμως θέλεις να το σοβαρέψεις και θα μπαίνεις σε απαιτητικά μονοπατια ή μέρη που δεν υπάρχει πάτημα από προηγούμενη διέλευση θα δεις ότι θα σε δυσκολεύει.

Επισης να θυμάσαι ότι αν δεν έχεις 18αρα ζάντα πίσω χάνεις αρκετές επιλογές σε ελαστικά,  παίζουν πολύ μεγάλο ρόλο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το να παρεις MX για να αρχισεις enduro ειναι σα να παιρνεις GSXR για να γινεις deliverας.
Ναι θα εισαι πιο cool απο τους αλλους, αλλα αργα ή γρηγορα θα το σιχαθεις και θα σε σιχαθει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 1 ώρα, το μέλος ΓιωργοςΤΤ έγραψε:

Γέρων Παστίτσιος:

"Θα είναι σα να έχεις μηχανάκι, και σα να μην έχεις"

Η χαρά του συνεργειά θα γίνεις.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Νταξ μην αποθαρρύνεται τον άνθρωπο, δεν είναι τοοοοοσο πολύ τραγικά τα πράγματα, μπορεί να πάρει ένα MX που σε σχέση με ένα εντουρο ίδιας κατάστασης είναι φθηνότερο για αρχή και μετά αν δει ότι το μηχανάκι τον φρενάρει και δεν μπορεί να ακολουθήσει το αλλάζει με ένα εντουρο, σε χωματοδρομίες, φλατ κομμάτια και εύκολα μονοπατια τα πατάει.

Πάντως θέλει να έχεις καλή εξοικείωση με το MX για να πας εντουρο χωρίς να σε ζορίσει πολύ, και κυρίως να είναι σωστό και να έχει λίγα χαμηλά, τα φαγωμένα δεν πάνε πουθενά.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 4 ώρες, το μέλος Tasos Meli έγραψε:

Από προσωπική εμπειρία, όταν πήγαινα κάποτε και γω στο βουνο με το XR το κολοκοτρωνέικο, όλοι οι υπόλοιποι της παρέα μου είχαν MX, τελικά τα δώσανε και πήραν εντουρο, όσο κάνεις  μπάντες και σούζες σε φλατ κομμάτια είναι ΟΚ, όταν όμως θέλεις να το σοβαρέψεις και θα μπαίνεις σε απαιτητικά μονοπατια ή μέρη που δεν υπάρχει πάτημα από προηγούμενη διέλευση θα δεις ότι θα σε δυσκολεύει.

Επισης να θυμάσαι ότι αν δεν έχεις 18αρα ζάντα πίσω χάνεις αρκετές επιλογές σε ελαστικά,  παίζουν πολύ μεγάλο ρόλο.

Τασο σε ευχαριστω πολυ που με κατατοπιζεις και με κατανοεις.Καπως ετσι το σκεφτομαι ξεκαθαρα flat κομματια και βολταδα με φιλους..Θα το εχω υποψην μου αυτο με την 18αρα.Τα απαιτητικα μονοπατια χρειαζονται σωστο Enduro φυσικη κατασταση κλπ οποτε δεν το βλεπω ακομα για εκει..Για το μελλον βλεπουμε..

πριν 3 ώρες, το μέλος costikos έγραψε:

Γέρων Παστίτσιος:

"Θα είναι σα να έχεις μηχανάκι, και σα να μην έχεις"

Η χαρά του συνεργειά θα γίνεις.

Χαχαχαχα!Για ενα διχρονο η χαρα του συνεργεια εαν ειναι παλιο μοντελο η οτι και να ειναι;(Σε θεμα μοντελου)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα