Jump to content

Recommended Posts

Καλησπέρα ομάδα.

Όντας νέος κάτοχος της παραπάνω μοτοσυκλέτας θα ήθελα μια μικρή βοήθεια...αν έχει κανείς το manual ή αν μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πως λειτουργούν τα κουμπιά στο καντράν γτ δεν μπορώ να το καταλάβω... μοντέλο του 13... ευχαριστώ εκ των προτέρων

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Καλοταξιδο το πιστολι.

Το ενα κουμπι ειναι για να εναλλασσονται οι "σελιδες" στο μενου και το αλλο το "οκ"

Δες εδω https://www.youtube.com/watch?v=UavX1FwIH8w

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 22 ώρες, το μέλος GeorStrat έγραψε:

Καλοταξιδο το πιστολι.

Το ενα κουμπι ειναι για να εναλλασσονται οι "σελιδες" στο μενου και το αλλο το "οκ"

Δες εδω https://www.youtube.com/watch?v=UavX1FwIH8w

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε να είσαι καλά...επίσης θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζετε πόσο πάνε τα ρουλεμάν τιμονιού και τι μου προτείνετε για συναγερμό

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Στα στρόγγυλα καβούκια που είχε το δικό μου (2008) με το ζόρι χώραγαν τα καλώδια τα δικά του, αν για κάποιο λόγο το άνοιξες, να ξανακλείσει. Για ψύκτρες LED και τέτοια, το ξεχνάς. Ίσως να μπορεί να μπει LED με εύκαμπτες ψύκτρες ή εξωτερικές ψύκτρες.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ρε μάγκες...ανακάλυψα κάτι....όταν είμαι στο μενού στο abs μου βγάζει set off... δηλαδή είναι απενεργοποιημένο;;;;αν ναι πως το βάζω on πάλι;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κρατησε το και ριξε μελετη σε οτι θες.

https://www.manualslib.com/manual/895406/Triumph-Street-Triple.html#manual

σελ.26 λεει για το abs

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

το πήγα στο συνεργείο μου και μου είπε ότι είναι μια χαρά το μηχανάκι αλλά θέλει ρουλεμάν τιμονιού γτ κλείνει το τιμόνι δεξιά και μου έδωσε μια τιμή 80€ ρουλεμάν και άλλα τόσα εργασία... πολλά θα έλεγα αλλά ευρωπαϊκό μηχανάκι είναι λογικό λέω είναι....θα περάσω και από τον Σάκη μια βόλτα γτ όλοι εκεί μου λένε να το πάω...θα ήθελα να μου πείτε για την τιμή πρώτων... δεύτερον.....τι να προσέξω;;;;που βγάζουν πρόβλημα αν βγάζουν αυτά και τρίτων θέλω να μου πείτε για συναγερμό τι να βάλω....είδα ότι έχει συναγερμό πάνω αλλά έχει καεί...μην βάλω τπτ και τρέχω μετά για τα ηλεκτρονικά και δεν φτάνω....
Ευχαριστώ εκ τον προτέρων....
Υ/Γ.: Είχα πριν από καιρό ένα Ζ750 αλλά το είχα παρατηρήσει το άθλημα λόγο τροχαίου και τώρα αποφάσισα για αγορά...διάλεξα το συγκεκριμένο λόγο μοναδικότητας και κατασκευής....όσο έχω οδηγήσει μέχρι τώρα το μηχανάκι είναι απίστευτο σε όλα του....και νιώθω και ασφάλεια όταν το οδηγάω για κάποιον λόγο...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τα λεφτά είναι υπερβολικά πολλά. Ψάξε, ρώτα κι αλλού.

Από 25 μέχρι ένα 40ρι ΤΟ ΠΟΛΥ, έχουν του εμπορίου, τα βελονοειδή Ιαπωνικά ρουλεμάν Koyo ή NTN, άιντε και το τσιμουχάκι στην τιμονόπλακα κάνα 10ρικο αντιπροσωπείας να έχει, που αν βγει έξυπνα το παλιό ρουλεμάν δεν είναι απαραίτητο να αλλαχθεί, 80 δεν φτάνουνε.

Και 80 εργασία; Σε γυμνό μοτό που δεν έχει να λύσει σχεδόν τίποτα; Έλεος ρε φίλε πες του, 160 ευρώ για αλλαγή ρουλεμάν.

Υπάρχει μέλος εδώ μέσα που η δουλειά του είναι εμπόριο ρουλεμάν,  αν διαβάζει ας δώσει μια τιμή.

Οδηγός να δεις πως γίνεται, για να ξέρεις για τι εργασία μιλάμε, εδώ >>> http://forcev4.blogspot.com/2017/04/blog-post.html

Κι αυτό το ''κλεινει το τιμόνι δεξιά'' ή δεν στο είπε έτσι ακριβώς, ή το είπε αλλά εννοούσε κάτι άλλο, δες στο βιντεο στο λινκ, τι κάνει ένα τιμόνι με χαλασμένα ρουλεμάν... Δεξιά δεν πάει πάντως.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 38 λεπτά, το μέλος FlyingInADream έγραψε:

Τα λεφτά είναι υπερβολικά πολλά. Ψάξε, ρώτα κι αλλού.

Από 25 μέχρι ένα 40ρι ΤΟ ΠΟΛΥ, έχουν του εμπορίου, τα βελονοειδή Ιαπωνικά ρουλεμάν Koyo ή NTN, άιντε και το τσιμουχάκι στην τιμονόπλακα κάνα 10ρικο αντιπροσωπείας να έχει, που αν βγει έξυπνα το παλιό ρουλεμάν δεν είναι απαραίτητο να αλλαχθεί, 80 δεν φτάνουνε.

Και 80 εργασία; Σε γυμνό μοτό που δεν έχει να λύσει σχεδόν τίποτα; Έλεος ρε φίλε πες του, 160 ευρώ για αλλαγή ρουλεμάν.

Υπάρχει μέλος εδώ μέσα που η δουλειά του είναι εμπόριο ρουλεμάν,  αν διαβάζει ας δώσει μια τιμή.

Οδηγός να δεις πως γίνεται, για να ξέρεις για τι εργασία μιλάμε, εδώ >>> http://forcev4.blogspot.com/2017/04/blog-post.html

Κι αυτό το ''κλεινει το τιμόνι δεξιά'' ή δεν στο είπε έτσι ακριβώς, ή το είπε αλλά εννοούσε κάτι άλλο, δες στο βιντεο στο λινκ, τι κάνει ένα τιμόνι με χαλασμένα ρουλεμάν... Δεξιά δεν πάει πάντως.

Το παρατήρησα και εγώ ότι κλείνει δεξιά.....αλλά αυτός μου το έδειξε με το σταντ....το σήκωσε στην μια πλευρά και έγειρε το τιμόνι στην δεξιά πλευρά και δεν γύρισε πίσω μέχρι την μέση έφτασε.... τώρα θα το πάω και αλλού να μου πει... τώρα στουκα δεν έχει φάει είναι καθαρό

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τι εννοείς κλείνει δεξιά;

Εκεί που το έχεις παρκαρισμένο στο πλαινό σταντ, κλείνει το τιμόνι από μόνο του δεξιά; Αυτό είναι πολύ περίεργο, όλα τα μοτό στο σταντ, τείνουν να κάνουν αριστερα το τιμόνι τους.

Αν εννοείς ότι στην οδήγηση, αφήνεις το τιμόνι και η μοτοσυκλέτα αρχίζει και πηγαίνει μόνη της στα δεξιά, αυτό μπορεί να είναι ένα σωρό λόγοι, που γενικά μοιράζονται σε τρείς κατηγορίες 1) αναβάτης (κάθεται στραβά, πιέζει ασυναίσθητα) 2) η κλίση του δρόμου π.χ. αττική οδός κατηφορικά προς τα δεξιά ένα γρήγορο τιμόνι μπορεί να το κάνει να θέλει λίγο να πάει δεξιά 3) η μοτοσυκλέτα η ίδια (λάστιχα φθαρμένα, λάθος ρύθμιση άξονα τροχού στο τέντωμα αλυσίδας, λάθος δέσιμο άξονα μπροστά τροχού στις μπουκάλες, ασυμετρία στις μπουκάλες μπροστά π.χ. πολύ διαφορετική στάθμη λαδιού, φθαρμένα ρουλεμάν τροχών, φθαρμένα ρουλεμάν τιμονιού (αν και αυτά τείνουν να κεντράρουν το τιμόνι), κάποια ντίζα συμπλέκτη ή γκαζιού ή κάποιο καλώδιο λάθος περασμένο που ''τραβάει'' το τιμόνο, στραβό ψαλίδι, στραβό πηρούνι, στραβό πλαίσιο.

Σε ένα δικό μου ας πούμε, τράβαγε μυστηριωδώς δεξιά, είχα ψάξει τα χίλια μύρια, και όταν σε κάποια φάση πήγα για βαφή τον τροχό (και αναγκαστικά έβγαλα ρουλεμάν, και με την ευκαιρία έβαλα καινούρια μετά), η μηχανή ω του θαύματος, ίσιωσε. Σαν μαγικό.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Έχει βιβλίο σέρβις και το είχε πάει πριν 500χλμ στην intermoto και έχει αλλάξει από ότι λέει λάδια και τσιμουχες στα μπροστινά... παίζει να είναι τόσο βλάκες να τα έδεσαν λάθος;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Βλάκες όχι, είναι επαγγελματίες οι άνθρωποι, ένα λάθος όμως σε κάτι, μπορεί να έχει γίνει.

Παράδειγμα σενάριου πως μπορεί να γίνει λάθος: Ο ένας βοηθός δένει τα πηρούνια, βάζει λάδι στο πρώτο, το κλείνει, πάει να βάλει στο δεύτερο, χτυπάει το κινητό, είναι κάτι επείγον, κάνει νόημα στον άλλο βοηθό να συνεχίσει, ο δεύτερος νομίζει ότι έχει μπει το λάδι, και κλείνει και το δεύτερο. Δεν είναι θέμα βλακείας, είναι θέμα μιας ατυχίας.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Επειδή ο προηγούμενος κάτοχος ήταν πολύ προσεκτικός και φάνηκε έμπιστος από την πρώτη στιγμή που βρεθήκαμε αλλά δεν ήταν γνώστης σε επισκευές και τα σχετικά και δεν είχε και οικονομικό πρόβλημα έδωσε στο τελευταίο σέρβις πολλά λεφτά διότι δεν ήθελε να το δώσει και να έχει κάποιο πρόβλημα γενικά και μπράβο του... μακάρι να πουλούσαν όλοι έτσι τα μηχανάκια.... τώρα αστοχία σε σέρβις 500€+ σε όχημα με δύο ροδες δεν το δέχομαι διότι από τέτοια αστοχία μπορεί να σε στείλει στον άλλο κόσμο.... τώρα μπορεί να ήθελαν να τον γδυσουν γενικά για να είναι συνέχεια συνεργείο....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα