Jump to content
jorge.ant

scooter Vs naked

Recommended Posts

Ουτε εγω ειμαι

πριν 4 λεπτά, το μέλος Canardo έγραψε:

@Tasos Meli

Με πληγώνεις τώρα...αλλά μάλλον έχεις δίκιο!😪

Δεν φτάνει που είμαι "κουλάδι", είμαι και "τάπας" και μου αρέσουν αποκλειστικά τα "ψηλόφτερα", δεν έχω καμιά ελπίδα...🤣
Αυτό ήταν τα παρατάω! Μηχανάκια τέλος!😇

Και γω στο XR με το ενα ποδι παταω, αυτο δε σημαινει οτι δεν θα παω βουνο, μαλιστα την πρωτη φορα που επεσα ηταν επειδη "πατησα" στο κενο, απο τοτε εμαθα οτι το να πεφτεις ειναι μια τεχνη, πλεον παρατηρω που πρεπει να πεσω, και πως να πεσω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
πριν 22 ώρες, το μέλος Tasos Meli έγραψε:

Τωρα μας κανεις πλακα.. εγω σαν νεος αναβατης δεν επεσα, οταν αρχισα να κανω σουζες ναι, αλλα σαν νεος οχι, τοσο απλο, αν καποιος ειναι τοσο αμπαλος και πεφτει με τη μια τοτε ασ το αφησει το αθλημα.

Προβληματα κατανοησης εχεις εσυ μαλλον και οχι εγω, απλα θελεις να επιβαλεις την αποψη σου υποστιρίζοντάς την χωρις καν τεκμιριωση, πετας απλα οτι τα πλαστικά ειναι ακριβά και τελος.

Aαααααααααντε για.

και καλους δρομους.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

"Ειρήνη, αδέλφια", δεν υπάρχει χώρος για αλληλοσπαραγμό.
Είμαστε, που είμαστε λίγοι.😢

Και τα πλαστικά σπάνε και τα σίδερα λυγίζουν και οι λεβιέδες στραβώνουν, κ.ο.κ.

Υπάρχουν χίλιοι λόγοι για να MHN πάρεις σκούτερ και άλλοι τόσοι για να πάρεις. (Προσωπικά δεν έχω βρει κανέναν πειστικό).😬

Η δική μου τακτική λέει ότι αν κάποιος ρωτάει "σκούτερ ή μοτό", η απάντηση πρέπει να είναι πάντα, "σκούτερ".
Αν χρειάζονταν μηχανή, αν γούσταρε μηχανή ή αν ήθελε να κάνει κάτι που έχει σχέση με την έννοια του "μοτοσυκλετισμού" δεν θα ρωτούσε καν.🙄

*Δεν θέλω να κάνω "mini mod", αλλά η κόντρα μεταφέρθηκε και δίπλα.
PEACE BROTHERS & SISTERS!☮️

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Α όλα κι όλα.

Κάθε χρόνο κοντά στον Αύγουστο έχουμε έναν μεγάλο καβγά εδώ μέσα.

Δεν θα μας το χαλάσεις εσύ τώρα επειδή είσαι ζεν

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 2 ώρες, το μέλος Canardo έγραψε:

"Ειρήνη, αδέλφια", δεν υπάρχει χώρος για αλληλοσπαραγμό.
Είμαστε, που είμαστε λίγοι.😢

Και τα πλαστικά σπάνε και τα σίδερα λυγίζουν και οι λεβιέδες στραβώνουν, κ.ο.κ.

Υπάρχουν χίλιοι λόγοι για να MHN πάρεις σκούτερ και άλλοι τόσοι για να πάρεις. (Προσωπικά δεν έχω βρει κανέναν πειστικό).😬

Η δική μου τακτική λέει ότι αν κάποιος ρωτάει "σκούτερ ή μοτό", η απάντηση πρέπει να είναι πάντα, "σκούτερ".
Αν χρειάζονταν μηχανή, αν γούσταρε μηχανή ή αν ήθελε να κάνει κάτι που έχει σχέση με την έννοια του "μοτοσυκλετισμού" δεν θα ρωτούσε καν.🙄

*Δεν θέλω να κάνω "mini mod", αλλά η κόντρα μεταφέρθηκε και δίπλα.
PEACE BROTHERS & SISTERS!☮️

Ολα  αυτά σωστά που λες, τις sisters που τις είδες εδωπέρα μέσα....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 5 ώρες, το μέλος Canardo έγραψε:

Ειναι τοσο ευκολα στο φορτωμα και την κινηση στην πηγμενη Αθηνα, ειναι αυτοματα ωστε να κανεις μια μονο κινηση, που κανουν πολυ απλη την κυκλοφορια στην πολη.
Απο την αλλη δεν πανε μια μολις ανοιξει ο δρομος και περασεις τα 80.

Με το δευτερο σκελος συμφωνω απολυτα! 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 7 ώρες, το μέλος HLIAS έγραψε:

Α όλα κι όλα.

Κάθε χρόνο κοντά στον Αύγουστο έχουμε έναν μεγάλο καβγά εδώ μέσα.

Δεν θα μας το χαλάσεις εσύ τώρα επειδή είσαι ζεν

Ηλία ακόμα έχουμε Ιούλιο, δεν υπάρχει καμία διαμάχη η οποία θα γίνει καυγάς, άλλωστε τον τυπά δεν τον γνωρίζω καν, με 200 δημοσιεύσεις που έχει από το 13 είναι σαν περαστικός.

πριν 9 ώρες, το μέλος getsim andreas έγραψε:

Aαααααααααντε για.

και καλους δρομους.

Το “άντε για” έχει πολύ διαφορετικό νόημα από το “άντε γεια” και ετσι οπως το έγραψες δε σε συμφαιρει καθόλου.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγώ πάλι κατάφερα σήμερα το απόγευμα να κλειδωθω έξω απ το σκούτερ...τρείς ώρες μου πήρε να ανοίξω τη σέλα. Ακόμα απορώ με την υπομονή μου, μάλλον το γουστάρω το plastic babe.

πριν 5 ώρες, το μέλος PaNick έγραψε:

Δεν ισχύει. Εκτος αν λες για κανένα 125.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 9 ώρες, το μέλος costikos έγραψε:

...τρείς ώρες μου πήρε να ανοίξω τη σέλα.

Για πες.. πως το κατάφερες;

Με δευτερα κλειδιά; Έσπασες την κλειδαριά;

Για πες .

Με ενδιαφέρει με λίγα λόγια πως το έκανες αν δεν χρησιμοποίησες το δεύτερο κλειδι

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 16 ώρες, το μέλος PaNick έγραψε:

Ειναι τοσο ευκολα στο φορτωμα και την κινηση στην πηγμενη Αθηνα, ειναι αυτοματα ωστε να κανεις μια μονο κινηση, που κανουν πολυ απλη την κυκλοφορια στην πολη.

Δεν διαφωνώ, απλά είπα ότι προσωπικά δεν με ενδιαφέρει κανένα από αυτά τα χαρακτηριστικά και άλλες τόσες "ευκολίες" που παρέχουν τα σκούτερ. 😎

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν εχει σχέση το κλειδί.

Βγάζω μπαταρία να τη φορτίσω. Βρίσκεται στον κουβά κάτω απ τη σέλα. Αφηρημένις, κλέμείνω τον κουβά. Παω να βάλψ τη μπαταρία, ο κουωας ανοίγει είτε με το remote, είτε με ενα λεβιέ μέσα στο μπροστά ντουλαπάκι, που τραβάει μια ντίζα. Το ντουλαπάκι δεν ανοίγει λογω παλιάς απόπειρας κλοπής, οπότε βγάζω τη μπροστά μάσκα και σπρώχνω το λεβιέ του ντουλαπιού με το κατσαβίδι. Ανοίγει το ντουλαπάκι, παω βα τραβήξω το λεβιέ, και θυμάμαι οτι η ντίζα έχει σπάσει χρόνια τώρα.

Λυσιμο διάφορα πλαστικά, τη ντίζα μεταξύ ντουλαπι-σέλας δεν τη βρήκα ποτέΣ. Μετά απο κανα τρίωρο που κυλιέμαι στο δρόμο, να ψάχω με φακό κάτω απ τα πλαστικά, από κάτω προς τα πάνω,βρήκα μια ντίζα στο πλαινο καπάκι, ψηλαφώντας. Αφού κατάφερα και πέρασα τον κόφτη μέσα και την έκοψα κι άνοιξα τον κουβά σέρνοντας με 2 πένσες, κατάλαβα οτι έκοψα τη ντίζα μεταξυ ρελέ και κλειδαριάς σέλας, οποοοοτε σελα γιοκ μέχρι να την αλλάξω.

Τουλάχιστον ανακάλυψα από πού χανει τα λάδια, έχει διαρροή το καπάκι βαλβίδων.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 1 ώρα, το μέλος HLIAS έγραψε:

Για πες.. πως το κατάφερες;

Με δευτερα κλειδιά; Έσπασες την κλειδαριά;

Για πες .

Με ενδιαφέρει με λίγα λόγια πως το έκανες αν δεν χρησιμοποίησες το δεύτερο κλειδι

Το μυστικό βρίσκεται στο "plastic babe"...

"Η αγάπη όλα τα λύνει"...αφού ξες, τι με βάζεις να τα λέω. 😆

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εεετσι. Κι ότι δε λύνει η αγάπη, το λύνει ο Αγαπης. Τι να πώ το γουστάρω το άτιμο , είναι πολύ ωραίο στο δρόμο.

Τροποποιήθηκε από τον costikos

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 12 ώρες, το μέλος costikos έγραψε:

Δεν ισχύει. Εκτος αν λες για κανένα 125.

Για 250ρι λεω. Ε, δεν το λες οτα παιρνει τα ποδια του.....και να σκεφτεις οτι πριν το σκουτερ ειχα 11 χρονια Africa twin που δεν την λες γρηγορη.  Οι πρωτες βολτες με το σκουτερ ηταν στο στυλ "μα τι ταφος ειναι θεε μου" 🤣.  Το εσωζε μονο οτι εφευγε καλα απο τα φαναρια και οτι κινουμαι σπανια στον Κηφισσο και αλλους μεγαλους δρομους οποτε το οτι απο τα 80-90 και πανω ζοριζεται δεν παιζει καθοριστικο ρολο. Δεν ξερω αν φταιει το ορθιο του σκουτερ ( aprilia sportcity 250 εχω ) η τα 90 κιλα μου με εξοπλισμο ή συνδυασμος αυτων, παντως πανω απο 120 κοντερ δεν εχω δει ουτε σε κατηφορα. 

Για αμιγως αστικη χρηση ειναι μια χαρα τα σκουτερ, για πιο εξω θες περισσοτερα κυβικα και μετα οι μικρες μοτοσυκλετες ειναι μαλλον πιο συμφερουσες οικονομικα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 8 λεπτά, το μέλος PaNick έγραψε:

εν ξερω αν φταιει το ορθιο του σκουτερ ( aprilia sportcity 250 εχω ) η τα 90 κιλα μου με εξοπλισμο ή συνδυασμος αυτων, παντως πανω απο 120 κοντερ δεν εχω δει ουτε σε κατηφορα. 

Aprilia Scarabeo 250. 85 κιλά εγω, σε ευθεία 125, σε κατηφόρα 145 και κόφτης. Ψάξε τί συμβαίνει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 17 λεπτά, το μέλος costikos έγραψε:

Aprilia Scarabeo 250. 85 κιλά εγω, σε ευθεία 125, σε κατηφόρα 145 και κόφτης. Ψάξε τί συμβαίνει.

Δεν νομιζω να συμβαινει κατι. Το εχω απο καινουργιο το 2007 εχει 55.000 χλμ και παντα ετσι πηγαινε. Ισως γιατι το δικο μου φοραει 15ρηδες τροχους ενω το δικο σου οπως και το πρωτο beverly, 16ρηδες και εχουν αφησει ακριβως ιδια την μεταδοση; 
Δεν ξερω. Στις αρχες το εψαξα, οδηγησα κι ενα αλλο ιδιο χωρις να δω διαφορα, οποτε μαλλον ετσι ειναι ολα τα sportcity. Το cube το 300 πηγαινε καλυτερα. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 18 λεπτά, το μέλος PaNick έγραψε:

Παρε ενα 300αρι Sym να βρεις την υγεια σου. Καμια σχεση..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 1 ώρα, το μέλος CptAngel έγραψε:

Παρε ενα 300αρι Sym να βρεις την υγεια σου. Καμια σχεση..

Σκεφτομαι σοβαρα πλεον να παρω ενα HD300. Η τιμη του ειναι πολυ τιμια νομιζω. Θα δω τον χειμωνα πως θα πανε τα πραγματα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 8 λεπτά, το μέλος PaNick έγραψε:

Σκεφτομαι σοβαρα πλεον να παρω ενα HD300. Η τιμη του ειναι πολυ τιμια νομιζω. Θα δω τον χειμωνα πως θα πανε τα πραγματα.

Το 'χει ο κολλητος μου και γαααααμαει. Το πιο δυνατο στην κατηγορια του επισης νομιζω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις πληροφορίες και τις γνώμες, σίγουρα έχει πολύ ενδιαφέρον η κάθε οπτική. Το NH-T 200 είναι όντως καλή περίπτωση γιατί ξεφεύγει από τα 125 και ταιριάζει πιστεύω για νέο οδηγο.
Για το nhx 125 με προβλημάτισε ένα σχόλιο που διάβασα σε μια παρουσίαση από ενα παιδί που την έχει και έχει ήδη πάει 3 φορές συνεργείο σε 4 μήνες, ίσως είναι πολύ άτυχος και έπεσε σε ελαττωματικό κομμάτι τι να πω.

Η αγορά μηχανής, όπως και όλα σε αυτή τη χώρα, μπαίνει για λίγο σε αυγουστιατικη αναστολή, ίσως ξεκαθαρίσει στο μυαλό μου το επόμενο διάστημα γιατί μπήκε σφήνα και η ιδέα της Yamaha ys125 που οικονομικά είναι κοντά στα αλλά και νομίζω ότι θέλει σκέψη.

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και πάλι, ελπίζω να βοηθηθούν και άλλοι αναποφάσιστοι!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα