Jump to content
Mindattack21

Yamaha Exciter 150

Recommended Posts

πριν 4 ώρες, το μέλος costikos έγραψε:

Χίλιες φορές τα βουνά και οι παραλίες μας

Θα'χουμε τα πατρικά μας και κανά δυό εξοχικά Ελλάδα ρε συ. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Μπορώ να πω πάντως οτι και το Addressακι δεν είπε ποτέ όχι σε χώματα

ympebv3.jpg

Εντάξει δεν πάει και σαν on-off αλλά στους χωματόδρομους πάνω απο τα Χάνια, κοντά στον πύργο του ΟΤΕ είναι σχετικά εθιστικό.

Τροποποιήθηκε από τον ShapeshifterGR98

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Είχα δεύτερο Townmate με λάστιχο πίσω από DT50 και τηλεσκοπικό πιρούνι από MT5... άλλο επίπεδο πρόσφυσης..

Τροποποιήθηκε από τον Tasos Meli

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πριν κάνα 5αρι χρόνια θυμάμαι ένας φίλος που έχω στο χωριό είχε περάσει σε Innova καρμπυρατέρ τρακτερωτά λάστιχα κατά κάποιο τρόπο και το έβαζε μέσα σε χωράφια, ανέβαινε, στο βουνό απο μονοπατάκια κλπ. Ωραία φάση.

Τροποποιήθηκε από τον ShapeshifterGR98

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 1 ώρα, το μέλος ShapeshifterGR98 έγραψε:

Πριν κάνα 5αρι χρόνια θυμάμαι ένας φίλος που έχω στο χωριό είχε περάσει σε Innova καρμπυρατέρ τρακτερωτά λάστιχα κατά κάποιο τρόπο και το έβαζε μέσα σε χωράφια, ανέβαινε, στο βουνό απο μονοπατάκια κλπ. Ωραία φάση.

Και γω για αγροτικο το ειχα, περα απο την πλακα και τον χαβαλε που καναμε τοτε, με ενα ζευγαρι χωματινα λαστιχα κανει ανετα τον εργατη σε ατομα που πρεπει να πατησουν χωματοδρομο για να κανουν τη δουλεια τους.

Υ.Γ. Εχω βαλει τρακτερωτο λαστιχο σε Ιννοβα ξαδελφου μου που το ειχε για τα χωραφια και ηταν μια χαρα, εκανε σχεδον 100 χιλιομετρα καθε μερα!

Τροποποιήθηκε από τον Tasos Meli

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Την 3/1/2021 at 7:32 ΠΜ, το μέλος Tasos Meli έγραψε:

Αυτού του είδους τα μηχανάκια δεν είναι παπιά και κακώς τα χαρακτηρίζουν έτσι, είναι μοτοσικλετάκια, παπιά βγάζουν οι εταιρίες, δεν έχουν καταργηθεί ή αντικατασταθεί από αυτά.

Διαφωνω, παπια ειναι διοτι ειναι στημενα σαν παπιά. Ειναι σαν να λες οτι το tmax δεν ειναι σκουτερ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αν είχα 2ο μηχανάκι σπίτι έστω πες ένα 100αρι κινέζικο θα το είχα κάνει "χωμάτινο". Τρακτερωτά λάστιχα, λίγο μεγαλύτερα κατά 1-2cm αμορτισέρ πίσω, κάτι σαν custom made προστατευτική σίτα για το μοτέρ μπροστά (όπως έχει το Velos 125) και θα το είχα μόνο για μικρούς χωματόδρομους στο Πήλιο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 19 ώρες, το μέλος ShapeshifterGR98 έγραψε:

Μπορώ να πω πάντως οτι και το Addressακι δεν είπε ποτέ όχι σε χώματα

Οποιοδήποτε δεν έχει καρίνα, πηγαίνει σε τέτοιο δρόμο. Και όχι, δεν λέγεται χωματόδρομος αυτό, είναι κανονικός δρόμος στρωμένος.

Για παράδειγμα, είχα δει ένα Panigale που έβγαλαν τα κοστούμια και πήγαιναν μέσα στους δααικούς.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

@costikos Σε εκείνο το σημείο είναι στρωμένος με χαλικάκι πιο μετά είναι σκέτο κοκκινόχωμα και πέτρες. 

Δεν τον οδήγησα όλο τον δρόμο, αλλά έχω την εντύπωση οτι σε πηγαίνει προς Φλαμπουριά δηλαδή προς την βόρεια μεριά του βουνού. Όταν φύγουν τα SMS και θα μπορούμε να βγαίνουμε κανονικά θέλω να βολτάρω σε τέτοια δρομάκια, σε πάνε σε ωραία τοπία που η άσφαλτος δεν μπορεί να σε πάει.

Just for the record: ο πατέρας μου πιο παλιά μαζί με έναν φίλο ανέβαιναν πολλές φορές με τα στρογγυλοφάναρα Πάρνηθα και Πεντέλη σε κάθε χωματόδρομο και δρομάκι for fun. Το πόσες φορές σκάσανε τα λάστιχα και μπουκώσαν τα καρμπυρατέρ απο τις σκόνες δεν λέγεται 😆

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 19 ώρες, το μέλος ShapeshifterGR98 έγραψε:

@costikos Σε εκείνο το σημείο είναι στρωμένος με χαλικάκι πιο μετά είναι σκέτο κοκκινόχωμα και πέτρες. 

Δεν τον οδήγησα όλο τον δρόμο, αλλά έχω την εντύπωση οτι σε πηγαίνει προς Φλαμπουριά δηλαδή προς την βόρεια μεριά του βουνού. Όταν φύγουν τα SMS και θα μπορούμε να βγαίνουμε κανονικά θέλω να βολτάρω σε τέτοια δρομάκια, σε πάνε σε ωραία τοπία που η άσφαλτος δεν μπορεί να σε πάει.

Just for the record: ο πατέρας μου πιο παλιά μαζί με έναν φίλο ανέβαιναν πολλές φορές με τα στρογγυλοφάναρα Πάρνηθα και Πεντέλη σε κάθε χωματόδρομο και δρομάκι for fun. Το πόσες φορές σκάσανε τα λάστιχα και μπουκώσαν τα καρμπυρατέρ απο τις σκόνες δεν λέγεται 😆

Τα πρώτα μου χώματα τα πάτησα με το glx το χιλιοπειραγμενο.

Παίρναμε τα παπιά και ανεβαιναμε  Πανόραμα Βούλας και από εκεί σκαγαμε από τις φλαταδουρες σε Βάρκιζα Κορωπί κλπ.

Τι ωραία γούστα βγάζαμε.

Με το glx , έτρωγα σχεδόν όλο το ντεπόζιτο μέχρι να γυρισω-γυρισουμε.

Αν πας Τάσο από χώμα με το αντρεσακι, να περιμένεις να σπάσει η βάση του πίσω φαναριου.. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 36 λεπτά, το μέλος HLIAS έγραψε:

Αν πας Τάσο από χώμα με το αντρεσακι, να περιμένεις να σπάσει η βάση του πίσω φαναριου.. 

Τα Address ναι, είχανε θέμα με το μανίσιο φανάρι και τις βάσεις του. Σε λακούβες ή δικάβαλα ήτανε πολύ ευαίσθητο και κατέληξε να κρέμεται στο τέλος. Το δικό μου το έχω αλλάξει εδω και κάνα 1μιση χρόνο με αυτό:

17azpUm.jpg

Είναι το LED, όλο μαζί με μεταφορικά πάνω απο 60€ δεν μου πήγε και δείχνει ωραίο.

Μέχρι στιγμής σε λακούβες, άπειρα δικάβαλα για μπάνια το καλοκαίρι και κάμποσους χωματόδρομους που έχω κάνει δεν έπαθε τίποτα.  

Αρα no worries.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα