Jump to content
FlyingInADream

Θέματα ανόρθωσης-μπαταρίας ΤΕΛΟΣ

Recommended Posts

1-Βολτόμετρο αγορασμένο για λίγα ευρώ. (το συγκεκριμένο από εδώ >>> http://www.car.gr/parts/view/3155703/ υπάρχουν βέβαια πολλές επιλογές για τα γούστα του καθενός στο εμπόριο)

2-Αδιαβροχοποίηση με εποξική κόλλα και στερέωση στο ταχύμετρο.

3-Σύνδεση στο κύκλωμα ώστε να ανάβει στο κλειδί στο ΟΝ. (στο συγκεκριμένο, πήρε τάση από το φις που έφερνε τροφοδοσία στο κύκλωμα του κόφτη στο ταχύμετρο, που μας έχει αφήσει χρόνους εδώ και πολύ καιρό, οπότε αφού υπήρχε το φις έτοιμο...)

4-Τοποθέτηση όλων, δοκιμή, έτοιμο, μεγειά και να προσέχω να μην τρέχω.

imag0783small.jpg

Με το βολτόμετρο μπορώ να ελέγχω κάθε ώρα και στιγμή σε τι κατάσταση απόδοσης είναι η μπαταρία και το κύκλωμα φόρτισης. Τώρα πια, αν κάτι χαλάσει, θα φανεί ΑΜΕΣΑ και θα αντιμετωπιστεί εγκαίρως. Η μπαταρία πρέπει να είναι στο 12.+ και όσο λειτουργεί το μοτέρ, να πηγαίνει 13+ , 14+. Επίσης στην μιζιά, μεγάλες βουτιές κάτω από 9 δείχνουν λειψό φορτίο μπαταρίας. Μόλις παρατηρηθεί απόκλιση από αυτά, ψάξιμο, και γλυτώνουμε μεγαλύτερη ζημειά.

Δυσάρεστες εκπλήξεις τέλος. Κακώς δεν έχουν όλες οι μοτό από το εργοστάσιο όργανο τάσης συστήματος. Σας το προτείνω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

nice, :_thumbsup:

πρέπει να βάλω και εγώ κάποια στιγμή στο tenere!

το ψηφιακό δίπλα στο στροφόμετρο είναι κοντέρ ποδηλάτου, ε? το έχεις σαν ρολόι, ή το δουλεύεις και για ταχύμετρο/χιλιομετρητή/μέση ωριαία κλπ?

(σορρυ για το οφτοπικ..!)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Είναι παλιότερο μοντέλο της Sigmasport, το Targa συγκεκριμένα.

http://www.sigmasport.com/en/service_center/produkt_support/bikecomputer/fragen/?flash=1&jahrgang=1&produkt=37&gruppe=1&sprache=2&typ=bikecomputer

Μου μετράει με ακρίβεια, ολικο χιλιομετρητη, μερικό χιλιομετρητη, μερικό χρόνο σε κίνηση, ταχύτητα, μέση ταχύτητα, μέγιστη ταχύτητα, συνεχής ένδειξη σύγκρισης στιγμιαίας-μέσης και είναι και ρολόι, όλα αυτά με το γνωστό μαγνητάκι στον εμπρόσθιο τροχό και τον αισθητήρα στο καλάμι.

Το έχω πάνω από 10 χρόνια αυτό, χεχεχε

Τροποποιήθηκε από τον FlyingInADream

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ωραιότατο ! :ok:

Ευχαριστούμε που το μοιράστηκες μαζί μας ! :D

Μας έβαλες στην πρίζα τώρα και να δούμε τι πως και πού ! :think:

Μόλις λύθηκε ο γρίφος των θερμαινόμενων γκρίπς θα μπώ στην μπρίζα για άλλα τώρα ! Α χα χα χα χα, όχι ότι θα με χαλάσει ε?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Είναι παλιότερο μοντέλο της Sigmasport, το Targa συγκεκριμένα.

http://www.sigmaspor...yp=bikecomputer

Μου μετράει με ακρίβεια, ολικο χιλιομετρητη, μερικό χιλιομετρητη, μερικό χρόνο σε κίνηση, ταχύτητα, μέση ταχύτητα, μέγιστη ταχύτητα, συνεχής ένδειξη σύγκρισης στιγμιαίας-μέσης και είναι και ρολόι, όλα αυτά με το γνωστό μαγνητάκι στον εμπρόσθιο τροχό και τον αισθητήρα στο καλάμι.

Το έχω πάνω από 10 χρόνια αυτό, χεχεχε

Ωραίος!!!

θέλω να βάλω ένα (είτε ασύρματο, είτε ενσύρματο) για να μετράω βασικά τη μέση, τη μέγιστη, να έχω έναν μερικό ακόμα, + για το ρολόι,

αλλά δεν ήξερα αν η απόσταση καλάμι-τροχός είναι μεγάλη ώστε το μάτι-αισθητήρας του κοντέρ να μην "πιάνει" το μαγνητάκι!

αφού λες οτι δουλεύει, πάω να χαζέψω στο e-bay!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ενσύρματο βάλε ΣΩΠΟΔΗΠΟΤΕ, ασύρματο λόγω των ηλεκτρικών πεδίων της μοτό δεν θα δουλέψει ποτέ σωστά.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ενσύρματο βάλε ΣΩΠΟΔΗΠΟΤΕ, ασύρματο λόγω των ηλεκτρικών πεδίων της μοτό δεν θα δουλέψει ποτέ σωστά.

θα την έκανα τη μ@λακία, για να μην έχω θέμα με το μήκος του καλωδίου...!

:_thumbsup: :_thumbsup: :_thumbsup:

δεν έχω like ρε γμτ, κάτσε να κάνω reload και θα επιστρέψω!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πολύ καλό θέμα Μιχάλη. Για όσους θέλουν κάτι πιο μικρό και διακριτικό σε βολτόμετρο, ρίξτε μια ματιά εδώ: http://www.mybike.gr...__fromsearch__1

Το έχω βάλει και στα τρία μηχανάκια, η τοποθέτηση πανεύκολη και λειτουργούν μια χαρά.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Να σημειωσω οτι μια μπαταρια για να θεωρειται σε σχετικα καλη κατασταση πρεπει να εχει απο 12,9 και πανω.πιο κατω εχει αρχισει να τα φτυνει.

αυτα συμφωνα και με το μανουαλ της kawasaki και οχι μονο.

με αναμενη μηχανη πρεπει με λιγο γκαζι να πιανει ανετα τα 14.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Από το καλοκαίρι έχω εγκαταστήσει την αδιάβροχη εκδοχή του βολτόμετρού σου http://www.ebay.com/itm/0-56-Digital-Voltmeter-4-5-30V-Blue-LED-Battery-Voltage-Panel-Meter-Waterproof-/150912743224?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item232319b738

Το έχω συνδέσει όμως στη μια λάμπα των φώτων θέσεως.

Υπάρχει περίπτωση να μην παίρνω σωστή ένδειξη;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα