Jump to content
4kings

Suzuki vstrom 1000 (2014)

Recommended Posts

Πολυ μικροτερο απο κοντα απ'οτι το περιμενα. Σιγουρα ετη φωτος ομορφοτερο απο το προηγουμενο μοντελο αλλα μου εκανε λιγο αδιαφορο... ισως φλυαρο στην σχεδιαση...δεν ξερω.

Αν εβγαινε στα 11.οοο€ θα ηταν πολυ ενδιαφερουσα επιλογη...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

11, μαζί με τριβαλιτσο και κάνα δυο εξτρά ακόμα να σε βγει 12 σύνολο, ναι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν ξέρω αν έχει συμβεί και σε άλλους ιδιοκτήτες Suzuki (δεν ξέρω αν αφορά μόνο αυτούς που έχουν ήδη V-Strom ή γενικά Suzuki), αλλά με πήραν τηλέφωνο στις διακοπές για να μου προτείνουν αν θέλω να κάνω test-ride το καινούργιο 1000άρι :blink: κατά τα τέλη του καλοκαιριού προς φθινόπωρο.

Με ρώτησαν αν με βολεύει η Suzuki στο Περιστέρι (ούτε ξέρω που πέφτει), ή στην Συγγρού και Βούρβαχη και φυσικά επέλεξα τη δεύτερη (πατρικές γνωστές γειτονιές).

Μάλιστα με πήραν αρκετές φορές, αφού λόγω διακοπών (μπανάκια κι έτσ') δεν το άκουγα.

Το νούμερο απ' το οποίο έπαιρναν - και το οποίο δεν μπορείς να καλέσεις εσύ - είναι 211****700.

Μου έστειλαν και επιβεβαιωτικό mail της πρότασης και θα με ξαναπάρουν να ορίσουμε ημερομηνία.

Όπως θα καταλάβατε.... δέχτηκα B) (καθαρά από περιέργεια, δε σου γίνονται τέτοιες προτάσεις κάθε μέρα). :rolleyes:

Τώρα που το θυμήθηκα, πού 'ναι αυτοί οι Σουζουκαίοι που θα με καλούσανε για test-ride? :_unsure:

Ούτε φωνή, ούτε ακρόαση.

Όχι ότι το ζηλεύω να τό 'παιρνα. Ειδικά τώρα με το Versys, :lipssealed: ούτε με σφαίρες πάλι V-Strom. :grin:

Ρε λες να είδανε ότι λιμπίζομαι το άλλο και σου λέει "άστον αυτόν, χαμένος πελάτης είναι"... :peep:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εχθές το πέτυχα για λίγο στο δρόμο και μάλλον μόλις το είχε αγοράσει το παλουκάρι αφού γυάλιζε. Δυστηχώς, για εμένα όπως το είδα, πολύ όγκος για το τίποτα. Είναι όντως μαζεμένο όπως αναφέρθηκε, αλλά τα μπροστινά πλαστικά δν χρειάζόταν να είναι τόσο ογκώδη. Αυτή η μανία του γιγαντισμού που έφερε η gs αρχίζει να μου τι δίνει στα νεύρα σιγά-σιγά.

Τροποποιήθηκε από τον Stratos 650

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Που τον ειδες τον ογκο φιλε?

Το μεγαλυτερο παραπονο ειναι οτι δεν εχει τον ογκο του προηγουμενου.

Μηχανη τουρισμου ειναι, επιβαλεται να εχει ογκο. Εγω που το οδηγησα το βρηκα πιο μαζεμενο απ' οτι θα επρεπε.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μηχανη τουρισμου ειναι, επιβαλεται να εχει ογκο. Εγω που το οδηγησα το βρηκα πιο μαζεμενο απ' οτι θα επρεπε.

Ώπα! Σε φωνάξανε για test-ride ή από φίλο το πήρες?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μάλλον δεν κατάλαβες καλά αυτό που είπα. Είπα είναι μαζεμένη η μότο αλλά το μπροστινό της μέρος πάσχει από "γιγαντισμό". Ειδικά τα πλαινά πλαστικά με αυτό το στυλ χερούλι που έχουν το θεωρώ υπερβολικό. Θα μπορούσαν να γλυτώσουν λίγο όγκο σχεδιάζοντάς τα σε πιο μίνιμαλ γραμμές

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ώπα! Σε φωνάξανε για test-ride ή από φίλο το πήρες?

Στην αντιπροσωπια της Συγγρου πηγα μονος μου. Εχουν μια μοτο για test ride.

Προχθες που πηγα να παρω κατι ανταλλακτικα, την ειχαν ακομα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το πέτυχα χθες πρώτη φορά ανεβαίνοντας Σύνταγμα. (Κανείς από εδώ btw?) Αρχικά βλέποντας το πίσω μέρος μέσα στην κίνηση να πω την μαύρη αλήθεια το πέρασα για BMW κάτι GS. Βλέποντάς το ολόκληρο από κοντά είναι αρκετά μαζεμένο και όμορφο.

Έχουμε κανένα νέο αν θα κάνουν σχεδιαστικά έτσι και το 650αρι V-Strom?

Αυτο εχω πει κι εγω φιλε μου.Δεν ειναι η V-Strom που ξερουμε.Εχει πεσει τρελο χερι στο σχεδιασμο που εμενα προσωπικα δεν μ'αρεσει καθολου.

Ειπαμε να κανουμε μια αλλαγη αλλα το παρα χε...με

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Έχουμε κανένα νέο αν θα κάνουν σχεδιαστικά έτσι και το 650αρι V-Strom?

http://www.motorcyclenews.com/mcn/news/newsresults/new-bikes/2014/september/cologne-show-suzukis-new-v-strom-650/

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Οι έννοιες "adventure bike" και "ράμφος" πάνε μαζί πλέον?

Κυριολεκτικά "κοτσάρανε" ένα ράμφος κι έγινε adventure. A ξεχασα, έχει και ακτινωτές ζάντες..

Τροποποιήθηκε από τον hideto

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Οι έννοιες "adventure bike" και "ράμφος" πάνε μαζί πλέον?

Κυριολεκτικά "κοτσάρανε" ένα ράμφος κι έγινε adventure. A ξεχασα, έχει και ακτινωτές ζάντες..

Μόδα είναι, θα περάσει...προσωπικά είναι το τελευταίο πράμα που με νοιάζει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Γούστα είν' αυτά..

Παραφράζοντας, θα έλεγα: "έλλειψη εμπνευσης είναι, ελπίζω να περάσει"..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Γούστα είν' αυτά..

Παραφράζοντας, θα έλεγα: "έλλειψη εμπνευσης είναι, ελπίζω να περάσει"..

Μόνο έλλειψη έμπνευσης δεν είναι. Βασικά δεν τους ενδιαφέρει να εμπνευστούν. Ξέρουν πολύ καλα τι πουλάει και το εφαρμόζουν. Ξέρουν πολυ καλύτερα απο εμάς τι σχέδια να κάνουν. Απο κει και πέρα όποιος θέλει αγοράζει...αυτό πιστεύω εγώ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εντάξει υποκειμενικό το θέμα της εμφάνισης, αλλά για μένα είναι το ομορφότερο V-Strom που έχει βγάλει η Suzuki!

(Να είχε και 20-30 άλογα παραπάνω... :rolleyes: )

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εντάξει υποκειμενικό το θέμα της εμφάνισης, αλλά για μένα είναι το ομορφότερο V-Strom που έχει βγάλει η Suzuki!

(Να είχε και 20-30 άλογα παραπάνω... :rolleyes: )

τι να τα κανει τα παραπανω αλογα για να γινει ON-off και με επιδοσεις σχεδον superbike οπως ολα τα αλλα?Η δυναμη ειναι μια χαρα για ON-OFF μηχανη (ασχετο που τα δεδομενα εχουν αλλαξει) πιστευω ποιο σημαντικο ειναι το πως βγαινει η δυναμη στο δρομο παρα ο αριθμος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

τι να τα κανει τα παραπανω αλογα για να γινει ON-off και με επιδοσεις σχεδον superbike οπως ολα τα αλλα?Η δυναμη ειναι μια χαρα για ON-OFF μηχανη (ασχετο που τα δεδομενα εχουν αλλαξει) πιστευω ποιο σημαντικο ειναι το πως βγαινει η δυναμη στο δρομο παρα ο αριθμος

Συμφωνώ με ότι λες, αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει υποκατάστατο της ιπποδύναμης (ειδικά για πρώην στρητάδες) και ας είναι ON-off! Άσε που έτσι θα δικαιολογούσα και στον εαυτό μου την αλλαγή! :whistling:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Συμφωνώ με ότι λες, αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει υποκατάστατο της ιπποδύναμης (ειδικά για πρώην στρητάδες) και ας είναι ON-off! Άσε που έτσι θα δικαιολογούσα και στον εαυτό μου την αλλαγή! :whistling:

δηλαδη σου λειπει το γκαζι των street ε :shoot: ?Μολις σκιαγραφησα τον αγοραστη των ON-off πρωην streetαδες που θελουν περισοτερη πρακτικοτητα ανεση και να πατανε κανα χωματοδρομο αλλα χωρις να χασουν το γκαζι που ειχαν :uglystupid2:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Στην αντιπροσωπια της Συγγρου πηγα μονος μου. Εχουν μια μοτο για test ride.

Προχθες που πηγα να παρω κατι ανταλλακτικα, την ειχαν ακομα.

Α, κατάλαβα. :idea:

Με πήρανε τηλέφωνο τάχαμου ότι ενδιαφερθήκανε να το κάνω test-ride, και σου λέει "εμείς τον τσιγκλίσαμε, άμα ενδιαφέρεται έστω και λίγο θα μας πάρει. Άμα τό 'χει χεσμένο, τον έχουμε κι εμείς". :lol: :P

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μια δεύτερη πρώτη γνώμη

Γράφει ο Νίκος Βιτσιλάκης

Την οδήγησα για περίπου 100 χιλιόμετρα στον άξονα Βουλιαγμένη - λιμανάκια - Σούνιο και ομολογώ ότι με κέρδισε με την ομοιογένειά της. Η μεγάλη on-off της Suzuki έχει μια απίστευτα ελαφριά αίσθηση και συνάμα παρουσιάζεται κόμπακτ και μαζεμένη σαν να είναι 650! Η -έξυπνα και απλά (με το χέρι)- ρυθμιζόμενη ζελατίνα προστατεύει υπέρ του δέοντος και το ανακάλυψα εύκολα και γρήγορα καθόσον εκείνη την Τετάρτη του Μαρτίου φυσούσε δαιμονισμένα σε όλο το λεκανοπέδιο.

Η V-Strom στέκεται σαν βράχος αψηφώντας τη μανία του Αίολου, φρενάρει ελεγχόμενα και με σιγουριά, ενώ προσφέρει μια άκρως βολική θέση οδήγησης, με σωστές γωνίες για χέρια και πόδια, αλλά και μια σέλα από αυτές που συνηθίζουμε να λέμε “σελάρες”. Ο συμπλέκτης διαχειρίζεται με ευκολία το πέρασμα της δύναμης στο δρόμο, ενώ η γεμάτη και χωρίς κενά λειτουργία του V-2 συμπληρώνει μια πρώτη εικόνα που αν μη τι άλλο εγκαθιστά ένα χαμόγελο στο πρόσωπο του αναβάτη. Που όπως θέλω να πιστεύω, θα γίνει ακόμα μεγαλύτερο αν η αίσθησή μου για φιλική κατανάλωση αποδειχθεί αληθινή.

Με συνεπιβάτη, μπρος πίσω για φωτογράφηση και τον άνεμο κόντρα, δεν είδα το βενζινόμετρο να χάνει “μπάρα”, για την ακρίβεια δεν κουνήθηκε από τη (γεμάτη) αρχική του θέση! Δυστυχώς, για μένα, την επόμενη μέρα την παρέλαβε για πλήρη δοκιμή ο Κώστας Ταρναβάς και ...εξαφανίστηκε! Έβαλε πλώρη για Πελοπόννησο μεριά και όταν ολοκληρώσει τον κύκλο της θα έχει πολλά ενδιαφέροντα να μας πει!

http://www.caranddri...2&pubid=7339318

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Βασικά είναι το ιδανικό μηχανάκι για τον μοτολόβερ, μετά τον Τουίτυ, ο Γούντυ! :crazy:

eyes.jpg :lol:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μια δεύτερη πρώτη γνώμη

Γράφει ο Νίκος Βιτσιλάκης

Την οδήγησα για περίπου 100 χιλιόμετρα στον άξονα Βουλιαγμένη - λιμανάκια - Σούνιο και ομολογώ ότι με κέρδισε με την ομοιογένειά της. Η μεγάλη on-off της Suzuki έχει μια απίστευτα ελαφριά αίσθηση και συνάμα παρουσιάζεται κόμπακτ και μαζεμένη σαν να είναι 650! Η -έξυπνα και απλά (με το χέρι)- ρυθμιζόμενη ζελατίνα προστατεύει υπέρ του δέοντος και το ανακάλυψα εύκολα και γρήγορα καθόσον εκείνη την Τετάρτη του Μαρτίου φυσούσε δαιμονισμένα σε όλο το λεκανοπέδιο.

Η V-Strom στέκεται σαν βράχος αψηφώντας τη μανία του Αίολου, φρενάρει ελεγχόμενα και με σιγουριά, ενώ προσφέρει μια άκρως βολική θέση οδήγησης, με σωστές γωνίες για χέρια και πόδια, αλλά και μια σέλα από αυτές που συνηθίζουμε να λέμε “σελάρες”. Ο συμπλέκτης διαχειρίζεται με ευκολία το πέρασμα της δύναμης στο δρόμο, ενώ η γεμάτη και χωρίς κενά λειτουργία του V-2 συμπληρώνει μια πρώτη εικόνα που αν μη τι άλλο εγκαθιστά ένα χαμόγελο στο πρόσωπο του αναβάτη. Που όπως θέλω να πιστεύω, θα γίνει ακόμα μεγαλύτερο αν η αίσθησή μου για φιλική κατανάλωση αποδειχθεί αληθινή.

Με συνεπιβάτη, μπρος πίσω για φωτογράφηση και τον άνεμο κόντρα, δεν είδα το βενζινόμετρο να χάνει “μπάρα”, για την ακρίβεια δεν κουνήθηκε από τη (γεμάτη) αρχική του θέση! Δυστυχώς, για μένα, την επόμενη μέρα την παρέλαβε για πλήρη δοκιμή ο Κώστας Ταρναβάς και ...εξαφανίστηκε! Έβαλε πλώρη για Πελοπόννησο μεριά και όταν ολοκληρώσει τον κύκλο της θα έχει πολλά ενδιαφέροντα να μας πει!

http://www.caranddri...2&pubid=7339318

Ναι, αν είσαι ενάμιση μέτρο...

Εγώ που δεν καταλογίζομαι στους πολύ ψηλούς (1,80), όταν το οδήγησα, με τη ζελατίνα στην τέρμα πάνω θέση με χτυπούσε ο αέρας κατευθείαν μέσα στο κράνος

Δεν θέλει πολύ βέβαια. Με ένα φρυδάκι από πάνω θα με καλύπτει ή τουλάχιστον θα στέλνει τον αέρα στο σημείο του μέτωπου κι επάνω από το κράνος, αλλά οι αναβάτες με ύψος άνω το 1,85;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Προσωπικα την θεωρω τελεια μηχανη για μενα, εμφανισιακα ειναι ωραια εκτος απο την περιεργη μουρη. Απο επιδοσεις και καταναλωση ακριβως αυτο που ηθελα. Μονο το υψος μου ειναι προβλημα (1,70cm)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα