Jump to content
babis5570

Εμπειρίες από την συμβίωσή με την HONDA NC700X

Recommended Posts

Γιαννη (Ksino1100)για να μην κανω μεγαλες παραθεσεις μη μπερδευεσαι, το NC δεν ειναι καθολου αργοστροφο,ανεβαζει τοσο γρηγορα που αν το παρεις βολτα 1η φορα βρισκεις συνεχεια κοφτη στις ενδιαμεσες ταχυτητες.Μιλαμε για το απλο σασμαν.

Επισης φυσικα δεν κρυβονται κρυφα νοηματα πισω απο τις λεξεις μου.Μετα απο 13.000km σε 4 μηνες με το συγκεκριμενο μηχανακι(το R1 ηθελε καποια μαζεματα μετα απο τοσα χρονια) εχω βγει με αρκετα παιδια βολτα,ολων των δυνατοτητων.Παιδια που δεν ειχαν δει ποτε ενα ιδιο μηχανακι σε στυλ βολτας ''παμε μια 600αρα ή 900αρα'',που αν διαβαζαν τα χαρακτηριστικα του σε ενα φορουμ δε θα μπορουσαν να εκτιμησουν σωστα τις δυνατοτητες του,παντα για τα δεδομενα της κατηγοριας βεβαια.

Και δε μιλαω μονο για το πως στεκεται στο δρομο αλλα για την καταναλωση του(σε μια 800αρα βολτα τα υπολοιπα μπορει να βαλουν απο 15-20 ευρω πανω),για τους χωρους του που κουβαλας αδιαβροχα και οτι αλλο θες χωρις tank bag η βαλιτσες κλπ, και γενικοτερα για το πως δουλευει το μοτερ του στην πραξη και οχι απλα βλεποντας στο στην πολη.

Να σημειωθει οτι το απλο NC για καποιο λογο ειναι πιο κοντα γραναζωμενο,φοραει μαλιστα +4 δοντια πισω.Το λεω απο 1ο χερι γιατι αλλαξα αλυσιδογραναζα και εγινε μπερδεμα,μου εβαλαν απο DCT 39αρι γραναζι πισω.Ξερει κανενας για ποιο λογο εχει τετοια διαφορα το DCT?Ισως ειναι πιο κοντο κιβωτιο συνολικα απο το απλο?

Από κουταμάρα μου δε το ανέφερα και πριν.....

200KKm στο βίντεο αναφέρονται στο NC με μηχανικό συμπλέκτη. Όχι DCT.

Οπότε περιμένω feedback πολλών km για το διπλοσύμπλεκτο.

Και περιμένω γιατί, δυστυχώς σε αντίστοιχα αυτοκινήτων έχει ακουστεί τις περισσότερες φορές το «δεν επισκευάζεται» και οι τιμές φρέσκου κιβωτίου είναι πιο πάνω κι από τον Θεό......

Τιμές που χρειάζεσαι 5-6 υπογλώσσια, καμιά 10αριά λίτρα τσίπουρο και τζούρα πετρογκάζ μαζί :tooth:

Με κωδικό πλαισίου, ο Σαρακάκης υποχρεούται να απαντήσει για το κόστος σασμάν DCT αλλά και «σετ επισκευής» (πχ δίσκοι συμπλέκτη, υγρά κλπ κλπ)

Οπότε, ας παίξουμε θάρρος και αλήθεια μαζί

Ένα παλικάρι με NC DCT να ρωτήσει, έστω και τηλεφωνικώς, το κόστος πακέτου αλλά και τι προβλέπει η συντήρηση του σασμάν αν km ή ανά έτη!!!

Θα είχε ενδιαφέρον, θεωρώ!

Εδω εχω και εγω τις αμφιβολιες μου σε βαθος χρονου.Ελπιζω παντως να μην υπαρξει θεμα ποτε γιατι με το επιπεδο των μηχανικων εδω δεν προκειται να βγαλεις ακρη...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα


Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Προσωπικά δεν φοβάμαι τόσο το κόστος των ανταλλακτικών αλλά τους μηχανικούς που θα είναι σα να βλέπουν εξωγήινη τεχνολογία από το Star Trek...

Ήδη έχω μια εμπειρία από το Opel Corsa, που ευτυχώς συνέβη μόλις μια ώρα από την παραλαβή! Ευτυχής κάτοχος, το πέρνω, πάω να παρκάρω με την όπισθεν, πουθενά η όπισθεν! Όπως ήταν το πήγα πίσω. Τουλάχιστον μπροστά πήγαινε! :D

Το παρέλαβα 2 μήνες μετά, μια και τα τζιμάνια δεν μπορούσαν να καταλάβουν τι έχει, οπότε αντικατέστησαν ΟΛΟ το κιβώτιο... Και μιλάμε για επίσημη αντιπροσωπεία...

Το ίδιο ακριβώς φοβάμαι και με το DCT. Εδώ το subharness δεν ήξεραν να συνδέσουν, και το βρήκα απλά γιατί ασχολήθηκα...

Θα έπρεπε να ζητάμε πιστοποιήσεις των μηχανικών από τις εταιρίες... Έλεος...

(Στο service manual το μόνο που υπάρχει για το DCT είναι η ενότητα troubleshooting...)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα


Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Προσωπικά δεν φοβάμαι τόσο το κόστος των ανταλλακτικών αλλά τους μηχανικούς που θα είναι σα να βλέπουν εξωγήινη τεχνολογία από το Star Trek...

Ήδη έχω μια εμπειρία από το Opel Corsa, που ευτυχώς συνέβη μόλις μια ώρα από την παραλαβή! Ευτυχής κάτοχος, το πέρνω, πάω να παρκάρω με την όπισθεν, πουθενά η όπισθεν! Όπως ήταν το πήγα πίσω. Τουλάχιστον μπροστά πήγαινε! :D

Το παρέλαβα 2 μήνες μετά, μια και τα τζιμάνια δεν μπορούσαν να καταλάβουν τι έχει, οπότε αντικατέστησαν ΟΛΟ το κιβώτιο... Και μιλάμε για επίσημη αντιπροσωπεία...

Το ίδιο ακριβώς φοβάμαι και με το DCT. Εδώ το subharness δεν ήξεραν να συνδέσουν, και το βρήκα απλά γιατί ασχολήθηκα...

Θα έπρεπε να ζητάμε πιστοποιήσεις των μηχανικών από τις εταιρίες... Έλεος...

(Στο service manual το μόνο που υπάρχει για το DCT είναι η ενότητα troubleshooting...)

ρε εδω δεν ξερουν αλλα βασικα πραγματα εχω τρομερη φοβια παιδια και ομολογω πως ηταν ενας απο τους λογους που επελεξα το NC.Πιστευω βασει χαρακτηριστικων οτι θα αντεξει πολλα km το μοτερ και μιας και ειμαι φουλ χιλιομετροφαγος μου εχει κανει ηδη τρομερη αποσβεση σε πολλα εξοδα.Το χερι μου στη φωτια βεβαια δεν το βαζω,ο χρονος θα δειξει!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα


Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Γιαννη (Ksino1100)για να μην κανω μεγαλες παραθεσεις μη μπερδευεσαι, το NC δεν ειναι καθολου αργοστροφο,ανεβαζει τοσο γρηγορα που αν το παρεις βολτα 1η φορα βρισκεις συνεχεια κοφτη στις ενδιαμεσες ταχυτητες.Μιλαμε για το απλο σασμαν.

Βασίλη, δεν μπερδεύομαι.

Θεωρώ πως η συμμετοχή μου εδώ είναι και μετρημένη και ζυγισμένη ώστε να είναι αντικειμενική.

Ζυγίζω τη σκέψη μου πολύ πριν γράψω 3 αράδες γράμματα.

Το NC, εκ κατασκευής, έχει μοτέρ αργόστροφο. Τόσο στο θέμα μέγιστων rpm που φθάνει, όσο και (κυρίως σε αυτό) στο πιο ράθυμο ανέβασμα των στροφών του μοτέρ.

Αυτό οφείλεται σε δύο παράγοντες:

  • την αυτοκινητιστικής νοοτροπίας σχεδίαση του μοτέρ (προσπάθεια μετακίνησης του peak της ροπής σε χαμηλότερο εύρος στροφών που συμπαρασύρει και τις στροφές μέγιστης ιπποδύναμης προς τα κάτω)
  • την προσπάθεια μικρότερης κατανάλωσης, τόσο λόγω χαμηλής ιπποδύναμης, όσο και πιο ράθυμης λειτουργίας του (ένα ράθυμο μοτέρ δε το σπας συνεχώς, πόσο μάλλον όταν λαχανιάζει ψηλά και είναι προτιμότερο να το δουλεύεις στις χαμηλομεσαίες)

Προσωπικά, θα χαρακτήριζα το μοτέρ ως εύστροφο diesel, παρά ως ράθυμο βενζινοκινητήρα. Και βεβαίως αναφέρομαι στον τρόπο απόδοσης και χρηστικού εύρους λειτουργίας, όχι στο καύσιμο (προφανώς)

Και μπαίνω στα κιτάπια μου, αναζητώντας τεχνικές λεπτομέρειες για το συγκεκριμένο μοτέρ αλλά και μοτοσυκλέτα.

Και ακαριαία έρχεται η απάντηση γιατί το μοτέρ σου φαίνεται εύστροφο, σε κάνει να νιώθεις πως χτυπάει κόφτες με το παραμικρό στην 1η.

Μα γιατί είναι θεόκοντο όταν δεις την κλιμάκωση σε σχέση με τον κόφτη στροφών του μοτέρ!!!!

Και επειδή είμαι αριθμολάγνος, πάμε στα στοιχεία (πηγή: Περιοδικό ΜΟΤΟ, τεύχος 502 & 515, σελίδες 48-49 & 47 αντιστοίχως)

km/h ανά 1000rpm

NC700X(m): 8.9 / 13.4 / 17.4 / 21.1 / 24.5 / 30.2 [κόφτης 6.5Krpm]

Versys 650 : 8.0 / 11.0 / 14.0 / 16.0 / 19.0 / 21.0 [κόφτης 10.5Krpm]

XJ 600 ( F ): 7.4 / 10.7 / 13.5 / 15.7 / 17.6 / 19.3 [κόφτης 10.8Krpm]

DL 650 (II) : 7.3 / 10.2 / 13.1 / 16.1 / 18.8 / 21.2 [κόφτης 9Krpm]

Και ενώ σε πρώτη ματιά βλέπουμε πως το NC-Χ είναι μακρύ (που, όχι περιέργως, θυμίζουν εντονότατα σχέσεις κιβωτίου ταχυτήτων αυτοκινήτου ~1300cc αρκετά «κοντό»), κάνουμε τις πράξεις και ας δούμε τι νούμερα προκύπτουν. Δηλαδή πόσα km/h «βγάζει» κάθε σχέση στον κόφτη!

km/h ανά σχέση, στον κόφτη σ.α.λ. του μοτέρ:

NC700X(m): 58 / 87 / 113 / 137 / 159 / 196

Versys 650 : 75 / 107 / 137 / 165 / 189 / 215

XJ 600 ( F ): 80 / 115 / 146 / 170 / 190 / 208

DL 650 (II) : 66 / 92 / 118 / 145 / 169 / 191

Είναι σαφές πως το NC-X είναι με διαφορά το πιο κοντό σε τελική μετάδοση, με το V-Strom να ακολουθεί πιο μακρύ χοντρικά κατά 7%

Επισης φυσικα δεν κρυβονται κρυφα νοηματα πισω απο τις λεξεις μου.Μετα απο 13.000km σε 4 μηνες με το συγκεκριμενο μηχανακι(το R1 ηθελε καποια μαζεματα μετα απο τοσα χρονια) εχω βγει με αρκετα παιδια βολτα,ολων των δυνατοτητων.Παιδια που δεν ειχαν δει ποτε ενα ιδιο μηχανακι σε στυλ βολτας ''παμε μια 600αρα ή 900αρα'',που αν διαβαζαν τα χαρακτηριστικα του σε ενα φορουμ δε θα μπορουσαν να εκτιμησουν σωστα τις δυνατοτητες του,παντα για τα δεδομενα της κατηγοριας βεβαια.

Μην εμπλεκόμαστε στο τι σκέφτονται οι άλλοι αναβάτες (που για εμάς είναι εντελώς άγνωστη ποσότητα, τόσο ως προς τις ικανότητες, όσο και ως προς την διάθεση ή ικανότητα να ασχοληθούν και να μεταφράσουν αυτά που είδαν). Στις μοτοσυκλέτες, είμαι βέβαιος πως το ξέρεις από πρώτο χέρι, το Α και το Ω, είναι ο αναβάτης.

Ο ίδιος αναβάτης θα έχει διαφορετικό ρυθμό αναλόγως το μηχανάκι και την εμπειρία του.

Αν στην κουβέντα εμπλέξουμε άλλους αναβάτες, με άλλα μηχανάκια, διαφορετικές εμπειρίες και νόηση, χάσαμε τη μπάλα, πολύ πριν βγούμε στο γήπεδο!!!

Μου αρκεί η δική σου γνώμη. Το δικό σου σχόλιο, εκτίμηση, η δική σου εμπειρία και διάθεση να εξηγήσεις.

Και δε μιλαω μονο για το πως στεκεται στο δρομο αλλα για την καταναλωση του(σε μια 800αρα βολτα τα υπολοιπα μπορει να βαλουν απο 15-20 ευρω πανω),για τους χωρους του που κουβαλας αδιαβροχα και οτι αλλο θες χωρις tank bag η βαλιτσες κλπ, και γενικοτερα για το πως δουλευει το μοτερ του στην πραξη και οχι απλα βλεποντας στο στην πολη.

Ναι, συμφωνώ, το έχω πει αρκετές φορές μέχρι τώρα.

Το NC θα κάψει λιγότερο από τα αντίστοιχα της κατηγορίας τιμής του (χοντρικά κατά 1.5 με 1.8lt/100km)

Με άλλα λόγια, στην εκδρομή των 800km που μου περιγράφεις, μπορώ να πω κατά μέσο όρο 12 με 14.5lt επιπλέον

Ή με σημερινές τιμές στο 1.5€/lt κατά μέσο όρο 18 με 22€ παραπάνω

Θεωρητικά όμως, διότι στην πραγματικότητα η διαφορές είναι μικρότερες αν μιλάμε για ταξίδι 2(+) διαφορετικών μοτοσυκλετών στην ίδια διαδρομή την ίδια στιγμή (εκδρομή).

Όχι, δε θα μικρύνει σε αξιόλογο ποσοστό η απόσταση. Αλλά το 12-->14.5 μάλλον θα πέσει στο 8.5-->11

Να σημειωθει οτι το απλο NC για καποιο λογο ειναι πιο κοντα γραναζωμενο,φοραει μαλιστα +4 δοντια πισω.Το λεω απο 1ο χερι γιατι αλλαξα αλυσιδογραναζα και εγινε μπερδεμα,μου εβαλαν απο DCT 39αρι γραναζι πισω.Ξερει κανενας για ποιο λογο εχει τετοια διαφορα το DCT?Ισως ειναι πιο κοντο κιβωτιο συνολικα απο το απλο?

Το έψαξα (είπαμε, στα κιτάπια μου, βλέπε περιοδικό ΜΟΤΟ, τεύχος 530, σελ 48) και βλέπω πως το NC750X DCT έχει λίγο μακρύτερη τελική σχέση

km/h ανά σχέση στον κόφτη [6.5Krpm]

NC700X(m): 58 / 87 / 113 / 137 / 159 / 196

NC700XD : 62 / 87 /114 / 138 / 160 / 192

NC750XD : 65 / 91 / 119 / 146 / 168 / 201

Όμως διαβάζω πως το 750 έχει πίσω γρανάζι με 41 δόντια και το δικό σου 43.

Αν κρίνω όμως από το τεύχος 501 (πάλι του ΜΟΤΟ), στο τεστ του Integra 700, οι σχέσεις είναι αρκετά πιο μακριές (αντίστοιχα

km/h ανά σχέση 79 / 110 / 144 / 175 / 203 / 250 πάλι στον κόφτη 6.5Krpm], οπότε το 39άρι γρανάζι πίσω μάλλον είναι από Integra που ίσως συνδυάζεται και με ένα δόντι μικρότερο εμπρός......

Και για να ολοκληρώσω την κουβέντα, σας ζάλισα αρκετά.

Ας δούμε τις δυναμομετρήσεις σε διαγράμματα (το DL έπαιξε σε άλλο τεύχος, αλλά είναι σχεδόν ταυτόσημο με το Versys, εκτός από το peak ιπποδύναμης που ανεβάζει 5 άλογα παραπάνω)

20150428_012933.jpg

20150428_012955.jpg

20150428_030925.jpg

Παρατηρούμε τις καμπύλες και τι περνά σαν σκέψη από το μυαλό μας?

Σκεπτόμενοι και την παραπλήσια μάζα των μοτοσυκλετών (NC 218kg, Versys 207kg, XJ 217kg & DL 215kg) υποθέτουμε (αν δεν σκεφτούμε παράγοντες όπως χαρτογράφιση ψεκασμού, ευστροφία μοτέρ, κλιμάκωση σασμάν) πως στις ρεπρίζ θα μείνει τελευταίο το XJ, ιδιαίτερα στις χαμηλομεσαίες στροφές στροφές (πχ σε ρεπρίζ με μικρές ταχύτητες κίνησης και μεγάλη σχέση στο κιβώτιο)

Πάμε να δούμε:

Δε θα ασχοληθώ με επιτάγχυνση από στάση για τα 0-100km/h, 0-150km/h, 400m, 1000m

Το NC, είτε 700, είτε 750 χάνει από όλα.

Είπαμε, δεν μας ενδιαφέρουν τα drag stripes.

Πάμε να δούμε κατά πόσο ισχύει η αίσθηση των αναβατών του NC για άρπαγμα από χαμηλά, γεμάτη λειτουργία, ροπή κοκ.

Υπαρκτή ή οι αριθμοί θα πουν άλλα?

Μοτοσυκλέτες με την εξής σειρά: NC / Versys / XJ / DL

Όλοι οι αριθμοί αντιστοιχούν σε sec & m

Με κόκκινο ο χειρότερος χρόνος, με πράσινο ο καλύτερος.

Εικονικό προσπέρασμα, δηλαδή ρεπρίζ 80-->140km/h

6,64sec (211.73m) / 5.63sec (181.89m) / 4.12sec (129.97m) / 11.94sec (157.40m) [λογικά το DL είναι λάθος, αν κρίνω από τα m. Κάπου στα 4.94sec είναι]

Ρεπρίζ με 4η, 40-->80km/h

4.13sec (67.08m) / 3.02sec (49.78m) / 3.60sec (59.44m) / 3.58sec (59.14m)

Ρεπριζ με 5η, 80-->120km/h

5.05sec (140.65m) / 4.02sec (112.61m) / 4.23sec (117.62m) / 4.05 (112.69m)

Ρεπρίζ με κρεμασμένη 6η, 80-->120km/h

9.3sec (261.77m) / 5.73sec (161.63m) / 5.39sec (150.3m) / 5.80 (120m) [στο DL μάλλον είναι λάθος τα m απόστασης, κάπου στα 180m πρέπει να είναι]

Ρεπρίζ χαλαρής προσπέρασης, κατέβασμα σε 5η, 120-->160km/h

17.62sec (706.88m) / 6.78sec (270.46m) / 4.87sec (190.91m) / 5.91sec (233.89m)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα


Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Ρεπρίζ χαλαρής προσπέρασης, κατέβασμα σε 5η, 120-->160km/h

17.62sec (706.88m) / 6.78sec (270.46m) / 4.87sec (190.91m) / 5.91sec (233.89m)

εντελώς άκυρο το συγκεκριμένο νομίζω .τυπογραφικό ίσως

Μοιράσου αυτό το μήνυμα


Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα σας, τελικά έκανα κάτι αγορές ακόμα, έχουμε

-- λάστιχα metzeler m7 rr

-- εξάτμιση ixil 2πλη

-- Σαμάρια (http://www.nc700shop...nniers-set.html )

-- Ενδοεπικοινωνία interphone F3MC ζευγάρι

-- Παροχή ρεύματος 12v

-- Και αυτό

http://www.motoraid....cker-wunderlich )

Τώρα δεν έχω λεφτά για ταξίδια :-P

Τροποποιήθηκε από τον stakas

Μοιράσου αυτό το μήνυμα


Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Ρεπρίζ χαλαρής προσπέρασης, κατέβασμα σε 5η, 120-->160km/h

17.62sec (706.88m) / 6.78sec (270.46m) / 4.87sec (190.91m) / 5.91sec (233.89m)

εντελώς άκυρο το συγκεκριμένο νομίζω .τυπογραφικό ίσως

Όχι Γιάννη, δυστυχώς.

Τις μετρήσεις τις διπλοτσέκαρα και αν υπήρχε παραλογισμός σε κάποια μέτρηση, το ανέφερα στο προηγούμενο κείμενό μου, εντός αγκύλης [ ]

Για παράδειγμα, ας δούμε τις αντίστοιχες μετρήσεις του Honda Integra 700 (NC700DC)

Εικονικό προσπέρασμα, ρεπρίζ 80-->140km/h

7.87sec (253.99m)

Ρεπρίζ με 4η, 40-->80km/h

5.06sec (84.86m)

Ρεπρίζ με 5η, 80-->120km/h

5.87sec (164.38m)

Ρεπρίζ με κρεμασμένη 6η, 80-->120km/h

8.71sec (246m)

Ρεπρίζ χαλαρής προσπέρασης, κατέβασμα σε 5η, 120-->160km/h

15.5sec (617.93m)

Δες δηλαδή πως οι αποκλίσεις είναι ελεγχόμενες και μικρές ανάμεσα στα δυο 700άρια, συνυπολόγισε πως το Integra είναι DCT.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα


Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Στο 17 και μόνο διαφωνώ και στην πρώτη ευκαιρία θα το μετρήσω Πρώτη μέχρι 5η το μηχανάκι είναι πολύ πρόθυμο η 6η είναι για τσιγάρο

Προερχόμενος από τα 163 αλογατα είχα μεγάλη αμφιβολία για το αν θα αντέξω το σοκ

Το μηχανάκι όμως είναι τόσο ευχάριστο (ειδικά όταν φτάνεις στο πρατήριο) και τόσο εύχρηστο που σχεδόν έχω ξεχάσει το κοπάδι που λέει ο λόγος .Την ιδία άποψη έχει και φίλος που πριν από εμένα κατέβηκε στο integra προερχόμενος από 2 moultistrada 1200 12’ και 14’ βέβαια τώρα σοροπιάζει το δικό μου γιατί το ιντεγκρα παρά είναι πολυθρονατο

Τροποποιήθηκε από τον johnyb

Μοιράσου αυτό το μήνυμα


Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Βασίλη, δεν μπερδεύομαι.

Θεωρώ πως η συμμετοχή μου εδώ είναι και μετρημένη και ζυγισμένη ώστε να είναι αντικειμενική.

Ζυγίζω τη σκέψη μου πολύ πριν γράψω 3 αράδες γράμματα.

Το NC, εκ κατασκευής, έχει μοτέρ αργόστροφο. Τόσο στο θέμα μέγιστων rpm που φθάνει, όσο και (κυρίως σε αυτό) στο πιο ράθυμο ανέβασμα των στροφών του μοτέρ.

Αυτό οφείλεται σε δύο παράγοντες:

  • την αυτοκινητιστικής νοοτροπίας σχεδίαση του μοτέρ (προσπάθεια μετακίνησης του peak της ροπής σε χαμηλότερο εύρος στροφών που συμπαρασύρει και τις στροφές μέγιστης ιπποδύναμης προς τα κάτω)
  • την προσπάθεια μικρότερης κατανάλωσης, τόσο λόγω χαμηλής ιπποδύναμης, όσο και πιο ράθυμης λειτουργίας του (ένα ράθυμο μοτέρ δε το σπας συνεχώς, πόσο μάλλον όταν λαχανιάζει ψηλά και είναι προτιμότερο να το δουλεύεις στις χαμηλομεσαίες)

Προσωπικά, θα χαρακτήριζα το μοτέρ ως εύστροφο diesel, παρά ως ράθυμο βενζινοκινητήρα. Και βεβαίως αναφέρομαι στον τρόπο απόδοσης και χρηστικού εύρους λειτουργίας, όχι στο καύσιμο (προφανώς)

Και μπαίνω στα κιτάπια μου, αναζητώντας τεχνικές λεπτομέρειες για το συγκεκριμένο μοτέρ αλλά και μοτοσυκλέτα.

Και ακαριαία έρχεται η απάντηση γιατί το μοτέρ σου φαίνεται εύστροφο, σε κάνει να νιώθεις πως χτυπάει κόφτες με το παραμικρό στην 1η.

Μα γιατί είναι θεόκοντο όταν δεις την κλιμάκωση σε σχέση με τον κόφτη στροφών του μοτέρ!!!!

Και επειδή είμαι αριθμολάγνος, πάμε στα στοιχεία (πηγή: Περιοδικό ΜΟΤΟ, τεύχος 502 & 515, σελίδες 48-49 & 47 αντιστοίχως)

km/h ανά 1000rpm

NC700X(m): 8.9 / 13.4 / 17.4 / 21.1 / 24.5 / 30.2 [κόφτης 6.5Krpm]

Versys 650 : 8.0 / 11.0 / 14.0 / 16.0 / 19.0 / 21.0 [κόφτης 10.5Krpm]

XJ 600 ( F ): 7.4 / 10.7 / 13.5 / 15.7 / 17.6 / 19.3 [κόφτης 10.8Krpm]

DL 650 (II) : 7.3 / 10.2 / 13.1 / 16.1 / 18.8 / 21.2 [κόφτης 9Krpm]

Και ενώ σε πρώτη ματιά βλέπουμε πως το NC-Χ είναι μακρύ (που, όχι περιέργως, θυμίζουν εντονότατα σχέσεις κιβωτίου ταχυτήτων αυτοκινήτου ~1300cc αρκετά «κοντό»), κάνουμε τις πράξεις και ας δούμε τι νούμερα προκύπτουν. Δηλαδή πόσα km/h «βγάζει» κάθε σχέση στον κόφτη!

km/h ανά σχέση, στον κόφτη σ.α.λ. του μοτέρ:

NC700X(m): 58 / 87 / 113 / 137 / 159 / 196

Versys 650 : 75 / 107 / 137 / 165 / 189 / 215

XJ 600 ( F ): 80 / 115 / 146 / 170 / 190 / 208

DL 650 (II) : 66 / 92 / 118 / 145 / 169 / 191

Είναι σαφές πως το NC-X είναι με διαφορά το πιο κοντό σε τελική μετάδοση, με το V-Strom να ακολουθεί πιο μακρύ χοντρικά κατά 7%

Μην εμπλεκόμαστε στο τι σκέφτονται οι άλλοι αναβάτες (που για εμάς είναι εντελώς άγνωστη ποσότητα, τόσο ως προς τις ικανότητες, όσο και ως προς την διάθεση ή ικανότητα να ασχοληθούν και να μεταφράσουν αυτά που είδαν). Στις μοτοσυκλέτες, είμαι βέβαιος πως το ξέρεις από πρώτο χέρι, το Α και το Ω, είναι ο αναβάτης.

Ο ίδιος αναβάτης θα έχει διαφορετικό ρυθμό αναλόγως το μηχανάκι και την εμπειρία του.

Αν στην κουβέντα εμπλέξουμε άλλους αναβάτες, με άλλα μηχανάκια, διαφορετικές εμπειρίες και νόηση, χάσαμε τη μπάλα, πολύ πριν βγούμε στο γήπεδο!!!

Μου αρκεί η δική σου γνώμη. Το δικό σου σχόλιο, εκτίμηση, η δική σου εμπειρία και διάθεση να εξηγήσεις.

Ναι, συμφωνώ, το έχω πει αρκετές φορές μέχρι τώρα.

Το NC θα κάψει λιγότερο από τα αντίστοιχα της κατηγορίας τιμής του (χοντρικά κατά 1.5 με 1.8lt/100km)

Με άλλα λόγια, στην εκδρομή των 800km που μου περιγράφεις, μπορώ να πω κατά μέσο όρο 12 με 14.5lt επιπλέον

Ή με σημερινές τιμές στο 1.5€/lt κατά μέσο όρο 18 με 22€ παραπάνω

Θεωρητικά όμως, διότι στην πραγματικότητα η διαφορές είναι μικρότερες αν μιλάμε για ταξίδι 2(+) διαφορετικών μοτοσυκλετών στην ίδια διαδρομή την ίδια στιγμή (εκδρομή).

Όχι, δε θα μικρύνει σε αξιόλογο ποσοστό η απόσταση. Αλλά το 12-->14.5 μάλλον θα πέσει στο 8.5-->11

Το έψαξα (είπαμε, στα κιτάπια μου, βλέπε περιοδικό ΜΟΤΟ, τεύχος 530, σελ 48) και βλέπω πως το NC750X DCT έχει λίγο μακρύτερη τελική σχέση

km/h ανά σχέση στον κόφτη [6.5Krpm]

NC700X(m): 58 / 87 / 113 / 137 / 159 / 196

NC700XD : 62 / 87 /114 / 138 / 160 / 192

NC750XD : 65 / 91 / 119 / 146 / 168 / 201

Όμως διαβάζω πως το 750 έχει πίσω γρανάζι με 41 δόντια και το δικό σου 43.

Αν κρίνω όμως από το τεύχος 501 (πάλι του ΜΟΤΟ), στο τεστ του Integra 700, οι σχέσεις είναι αρκετά πιο μακριές (αντίστοιχα

km/h ανά σχέση 79 / 110 / 144 / 175 / 203 / 250 πάλι στον κόφτη 6.5Krpm], οπότε το 39άρι γρανάζι πίσω μάλλον είναι από Integra που ίσως συνδυάζεται και με ένα δόντι μικρότερο εμπρός......

Και για να ολοκληρώσω την κουβέντα, σας ζάλισα αρκετά.

Ας δούμε τις δυναμομετρήσεις σε διαγράμματα (το DL έπαιξε σε άλλο τεύχος, αλλά είναι σχεδόν ταυτόσημο με το Versys, εκτός από το peak ιπποδύναμης που ανεβάζει 5 άλογα παραπάνω)

20150428_012933.jpg

20150428_012955.jpg

20150428_030925.jpg

Παρατηρούμε τις καμπύλες και τι περνά σαν σκέψη από το μυαλό μας?

Σκεπτόμενοι και την παραπλήσια μάζα των μοτοσυκλετών (NC 218kg, Versys 207kg, XJ 217kg & DL 215kg) υποθέτουμε (αν δεν σκεφτούμε παράγοντες όπως χαρτογράφιση ψεκασμού, ευστροφία μοτέρ, κλιμάκωση σασμάν) πως στις ρεπρίζ θα μείνει τελευταίο το XJ, ιδιαίτερα στις χαμηλομεσαίες στροφές στροφές (πχ σε ρεπρίζ με μικρές ταχύτητες κίνησης και μεγάλη σχέση στο κιβώτιο)

Πάμε να δούμε:

Δε θα ασχοληθώ με επιτάγχυνση από στάση για τα 0-100km/h, 0-150km/h, 400m, 1000m

Το NC, είτε 700, είτε 750 χάνει από όλα.

Είπαμε, δεν μας ενδιαφέρουν τα drag stripes.

Πάμε να δούμε κατά πόσο ισχύει η αίσθηση των αναβατών του NC για άρπαγμα από χαμηλά, γεμάτη λειτουργία, ροπή κοκ.

Υπαρκτή ή οι αριθμοί θα πουν άλλα?

Μοτοσυκλέτες με την εξής σειρά: NC / Versys / XJ / DL

Όλοι οι αριθμοί αντιστοιχούν σε sec & m

Με κόκκινο ο χειρότερος χρόνος, με πράσινο ο καλύτερος.

Εικονικό προσπέρασμα, δηλαδή ρεπρίζ 80-->140km/h

6,64sec (211.73m) / 5.63sec (181.89m) / 4.12sec (129.97m) / 11.94sec (157.40m) [λογικά το DL είναι λάθος, αν κρίνω από τα m. Κάπου στα 4.94sec είναι]

Ρεπρίζ με 4η, 40-->80km/h

4.13sec (67.08m) / 3.02sec (49.78m) / 3.60sec (59.44m) / 3.58sec (59.14m)

Ρεπριζ με 5η, 80-->120km/h

5.05sec (140.65m) / 4.02sec (112.61m) / 4.23sec (117.62m) / 4.05 (112.69m)

Ρεπρίζ με κρεμασμένη 6η, 80-->120km/h

9.3sec (261.77m) / 5.73sec (161.63m) / 5.39sec (150.3m) / 5.80 (120m) [στο DL μάλλον είναι λάθος τα m απόστασης, κάπου στα 180m πρέπει να είναι]

Ρεπρίζ χαλαρής προσπέρασης, κατέβασμα σε 5η, 120-->160km/h

17.62sec (706.88m) / 6.78sec (270.46m) / 4.87sec (190.91m) / 5.91sec (233.89m)

Η τεχνικη αναλυση ειναι αψογη και μου αρεσει πολυ η συζητηση ως προς το τεχνικο κομματι.Αν και μικρη σημασια εχει το ποσο κοντες σχεσεις εχει απο τη στιγμη που επιτυγχανεται ο στοχος.

Στις ρεπριζ ομως εχω σοβαρες αμφιβολιες ειδικα απο 4η ταχυτητα 40km---->80km.Ειναι ελαχιστα τα km ειδικα για το XJ.Θεωρω πως πρεπει να δοκιμασουμε πειραματικα για να εχουμε πιο ασφαλη συμπερασματα.Την κυριακη απο περιεργεια θα το δοκιμασω με το Vstrom.Δεν ξερω ποιες ειναι οι πηγες σου αλλα δεν εμπιστευτηκα ποτε μετρησεις περιοδικων σε οποιαδηποτε κατηγορια.Εχω δει τα απιστευτα να γραφονται.Θα δουμε ομως επιφυλασσομαι αλλωσε ενα ανοιγμα απο 40-80 με 4η πχ δεν θετει καν θεμα ικανοτητων αναβατη σε κοντρα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα


Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Ψάξε πρώτα τι έπαιξε με το πίσω γρανάζι σου.

Πιστεύω πως είναι του Integra.

Δες τον κωδικό ανταλλακτικού Βασίλη.

Πάμε στο θέμα.

Οι πηγές μου είναι και σαφείς και δηλωμένες μέσα στο κείμενο.

Περιοδικό ΜΟΤΟ, συγκεκριμένα τεύχη, ακόμα και τις σελίδες αναφέρω.

Στην παρούσα φάση είναι η μοναδική αξιόπιστη πηγή με συγκεντρωτικά αποτελέσματα μετρήσεων και το κυριότερο με μετρήσεις από εξειδικευμένα όργανα και όχι χύμα στο κύμα.

Το να υποβιβάζεις την αξιοπιστία των μετρήσεων ενός περιοδικού, δε κάνει αξιόπιστη την δική σου μέτρηση. Και σε τελική ανάλυση, το άνοιγμα που θα κάνεις με το Vstrom γιατί θα πρέπει εκ προοιμίου να το θεωρήσουμε αξιόπιστο δείγμα? Όταν δεν υπάρχει καμία τήρηση προϋποθέσεων (μηχανάκια σε αντίστοιχη κατάσταση, ίδιος οδηγός, ξεχωριστά όργανα μέτρησης που μετρούν με πραγματικά km/h κ όχι ό,τι διαβάζουν στο περίππου τα μάτια μας κοκ).

Απλά το θέμα είναι να αντιληφθούμε πως οι αξιόπιστες μετρήσεις και κυρίως τα αριθμητικά δεδομένα μας δίνουν αξιόπιστη κρίση χωρίς να ανακατεύουμε ποιοτικές εκφράσεις τύπου "το αισθάνομαι να τραβάει πιο δυνατά" κοκ. Οι ποσοτικές εκφράσεις λένε, όπως είδαμε, ξεκάθαρα τι συμβαίνει όταν ανοίγω το γκάζι σε πραγματικές συνθήκες.

Και δύο πραγματάκια τελευταία.

Το μηχανάκι είναι can bus ή έχει κλασικό ηλεκτρικό κύκλωμα?

Το μηχανάκι σηκώνει σούζες? :)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα


Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Οπτικοποιώ λίγο τα παραπάνω, γιατί καμιά φορά οι πολλοί αριθμοί είναι κουραστικοί και δεν αφήνουν να φανούν τόσο οι διαφορές, όσο ένα γράφημα.

alphanutaualphagammaomeganuiotasigmamusigmaf_zpsj5f62xiv.jpg

Epsilonkappadeltasigmaepsiloniotasigmaf%20NC_zpsne5fl0jt.jpg

Rhoepsilonpirhozeta_zpsmigswk4x.jpg

Νομίζω τα "σκαλοπάτια" ανάμεσα στα διάφορα μεγέθη (ή οι ομοιότητες) είναι πιο κατανοητά έτσι.

Τροποποιήθηκε από τον estebahn

Μοιράσου αυτό το μήνυμα


Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Τώρα τη δεν κατάλαβα ο μεσαίος πίνακας δίνει 200στην Πέμπτη του ιντεγκρα και 250 η έκτη ??????

Μοιράσου αυτό το μήνυμα


Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Τώρα τη δεν κατάλαβα ο μεσαίος πίνακας δίνει 200στην Πέμπτη του ιντεγκρα και 250 η έκτη ??????

...και άρα την καλύτερη ρεπρίζ την έχει το αυτόματο κιβώτιο και την καλύτερη γενική εικόνα το Versys συγκρίνοντας ωστόσο τρία διαφορετικά μηχανάκια...ζητώ εκ των προτέρων συγνώμη αν κατάλαβα κάτι λάθος....δεν είναι ειρωνικό το σχόλιο μου, αλλά που κολλάει το XJ6 με τα άλλα δύο?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα


Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Η σειρά NC έχει τις χειρότερες ρεπρίζ. Είτε χειροκίνητο είτε αυτόματο.

Το XJ έπαιζε στο συγκριτικό του περιοδικού.

Και καλά έκανε μια και όλοι γουρλώσαμε τα μάτια που ένα 4κύλινδρο με άδειες χαμηλομεσαίες ανοίγει εκπληκτικά καλά σε ρεπρίζ από χαμηλές σ.α.λ.

Το είχα ξαναπεί πιο νωρίς.

Η ευστροφία ενός μοτέρ δε φαίνεται στις "όμορφες" δυναμομετρήσεις.

Ούτε οι επιλογές του κατασκευαστή στο σασμάν.....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα


Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Μια ερώτηση, φίλτρο αέρος στα πόσα km είναι η αλλαγή του και για φίλτρο λέω το DNA τι λέτε και που το βρίσκω?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα


Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Μια ερώτηση, φίλτρο αέρος στα πόσα km είναι η αλλαγή του και για φίλτρο λέω το DNA τι λέτε και που το βρίσκω?

Φιλε μου και εγω την ιδια ερωτηση εκανα αλλα δεν κατεληξα..... Εδω το βρηκα στην πιο καλη τιμη:

http://www.telematica.gr/product_info.php?prod=DNA-0255&name=Honda-NC700-Series-DNA-Air-Filter&model=HND-NC700&source=skroutz

Μοιράσου αυτό το μήνυμα


Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Μια ερώτηση, φίλτρο αέρος στα πόσα km είναι η αλλαγή του και για φίλτρο λέω το DNA τι λέτε και που το βρίσκω?

Φίλτρο αέρος κάθε 24.000.Έτσι λέει στο εγχειρίδιο τουλάχιστον.Το DNA είναι καλή περίπτωση.....όπως αναφέρει κ ο fixisko.Απο κεί το έχω κ γω...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα


Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπέρα έχω πρόβλημα, η αλυσίδα μου είναι λίγο στραβιά?

2015-04-28%2019.55.06_zpsypxwnbei.jpg

Πήγα για σφίξιμο γιατί άκουγα θόρυβο και μου λέει θέλει αλλαγή.

Οκ, του λέω πόσο?

Μου λέει θα βάλουμε πιο λεπτή και άλλο γρανάζι θα είναι πιο ελαφριά 180-190!

Έχω 13.500 km..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα


Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Οτι θελει αλλαγη θελει ,καθε 500κμ την λαδωνες στην εσωτερικη πλευρα της? Γνωμη μου παρε ενα κιτ ετοιμο για nc

Στάλθηκε από το GT-N7100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μοιράσου αυτό το μήνυμα


Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπέρα έχω πρόβλημα, η αλυσίδα μου είναι λίγο στραβιά?

2015-04-28%2019.55.06_zpsypxwnbei.jpg

Πήγα για σφίξιμο γιατί άκουγα θόρυβο και μου λέει θέλει αλλαγή.

Οκ, του λέω πόσο?

Μου λέει θα βάλουμε πιο λεπτή και άλλο γρανάζι θα είναι πιο ελαφριά 180-190!

Έχω 13.500 km..

Aρκετά πιστεύω...Και δε νομίζω να υπάρχει λόγος αλλαγής γραναζιού(δόντια).Γρανάζια-αλυσίδα(x-ring) 110-120 ευρώ..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα


Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Μια ερώτηση, φίλτρο αέρος στα πόσα km είναι η αλλαγή του και για φίλτρο λέω το DNA τι λέτε και που το βρίσκω?

Θα το βρείς στην Καλλιρρόης εδώ : http://www.tecnomoto.gr/en/product/?id=26293 (έχει και για 750 κλπ)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα


Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Έβαζα να πω την αλήθεια μου ανα 600-800 km και απο την απέξω αυτή πυο βλέπω δλδ. :-(

Επομένως θέλει, η βλακεία είναι οτι Πέμπτη θα κάνω κάποια km γτ θα πάω εκδρομη 300km περίπου.

Τι λέτε θα με βγάλει ή θα τρέχω?

Ευχαριστώ για το φίλτρο και τις απαντήσεις σας, θα τα κοιτάξω, απλά μου χάλασε η διάθεση με το θέμα της αλυσίδας.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα


Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Έβαζα να πω την αλήθεια μου ανα 600-800 km και απο την απέξω αυτή πυο βλέπω δλδ. :-(

Επομένως θέλει, η βλακεία είναι οτι Πέμπτη θα κάνω κάποια km γτ θα πάω εκδρομη 300km περίπου.

Τι λέτε θα με βγάλει ή θα τρέχω?

Ευχαριστώ για το φίλτρο και τις απαντήσεις σας, θα τα κοιτάξω, απλά μου χάλασε η διάθεση με το θέμα της αλυσίδας.

Να πω την αμαρτία μου δεν την βλέπω καλολαδωμένη φίλε μου.....πάρε το κιτάκι που λένε τα παιδιά αν δεν προλαβαίνεις να την περιποιηθείς.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα


Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Έβαζα να πω την αλήθεια μου ανα 600-800 km και απο την απέξω αυτή πυο βλέπω δλδ. :-(

Επομένως θέλει, η βλακεία είναι οτι Πέμπτη θα κάνω κάποια km γτ θα πάω εκδρομη 300km περίπου.

Τι λέτε θα με βγάλει ή θα τρέχω?

Ευχαριστώ για το φίλτρο και τις απαντήσεις σας, θα τα κοιτάξω, απλά μου χάλασε η διάθεση με το θέμα της αλυσίδας.

Πλάκωσε την με ενα λιπαντικό σπρέι, και θα συνέλθει.

13Κ, ειναι ακόμη στο 50% της χρήσης της για εργοστασιακή αλυσίδα.

Εχουν ψιλοκολλήσει μερικοί κρίκοι, αλλα με αφθονο σπρει θα συνέλθει.

Ναι, σε βγαζει παραπανω απο τα 300 της βόλτας.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα


Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Ωραία λέτε να της ρίξω πρώτα ένα καθάρισμα και μετά να της βάλω λιπαντικό?

Δεν έχω αυτό το kit για να την καθαρίσω με τι προτείνετε?

Βάζω ένα που είναι άσπρο και κολλάει, "ρειιι μην παει το μυαλό σας αλλού" ;-)

Ελπίζω να με βγάλει γιατί εαν σπάσει ποιος ακούει την γκρίνια της γυναίκας μετά :-P

Μοιράσου αυτό το μήνυμα


Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...