Jump to content
lost_angel

Kαβάλα - Λιτόχωρο (καταφύγιο Πριόνια) - Παλαιός Παντελεήμων

Recommended Posts

Δοξα τον θεο να λεω που τετοιες εποχες εχω την ανεση για τετοιες βολτουλες...

ξεκινισαμε δειλα δειλα με την κοπελα μου για το τι θα εχει το 3ημερο...Βρεθηκαμε στο πατρικο σπιτι ενος καλου μας φιλου και συνφοιτιτη στην παραλια παντελεημονα (πιερια)

ενα γρηγορο τσεκαρισμα τα λαδια μπας και...(ποτε μεχρι τωρα δοξα τον θεο) τεντομα τις αλυσιδας ενα σακυδιο με τις απαρετιτες αλαξιες και το kle σε ποιο ΟΝ καταστασεις αυτην την φορα!!

ξεκινισαμε απο την αδιαφορη για μενα εγνατια.......ναι ναι σε μια οριτσα και κατι θεσαλλονικι σταση για φαγακι γιατι ειχε μεσημεριασει κιολας...ξανα περιφεριακο τον δρομο προς αθηνα περναμε κατερινη

και ΤΣΟΥΠ

αρχιζω και μαγευομαι για ακομα μια φορα απο τον ΔΕΣΠΟΤΙΚΟ ΟΛΥΜΠΟ... φτασαμε αραξαμε στην παραλια παντελεημονα καφεδακι χαρουμενο κλιμα..............

βολευτικαμε στο δωματιακι μας αφεισαμε πραγματα...και ξεκιναμε να ανεβουμε τον Ολυμπο ......

img2033sy.jpg

καπος ετσι ξεκιναει η περιπετια μας...

img2091s.jpg

img2084sa.jpg

img2083s.jpg

img2080s.jpg

img2074d.jpg

img2072f.jpg

ισως το πιο "νοστιμο νερο που εχω πιει"

img2066s.jpg

ειχα παθει σοκ...ηθελα να στιψω στα πολυ κομψα στροφιλικια ...αλλα ηθελα και να ρεμβασω...το μαγευτικο

img2056pe.jpg

img2055l.jpg

δεν ηθελα να φυγω....ειχαμε φτασει στα πριονια ο δρομος ειχε τελιωσει εγψ ηθελα και αλλο...

δεν γινοταν η ωρα ειχε περασει.........δωσαμε υποσχεση για να ανεβουμε πανο στο καταφυγιο 5ωρες πεζοπορια μας ενημερωσαν...

το σιγουρο ειναι πως δωσαμε υποσχεση να το ανεβουμε...

αυτιν την στιγμη ειμαι καβαλα....επεστρεψα...δοξα τον θεο...

και ακομα σκευτομαι την διαδρομη...πραγματικα συγκλονιστικη!!

νομιζα οτι ειμουν σε καποιο εξωτικο νισακι στον ειρινικο...

οσοι ταξιδευετε στην εθνικη μπειτε στο λιτοχωρο μετα το δημαρχει θα δειτε μια ταμπελα ΟΛΥΜΠΟΣ 17κλμ ανβασης

ισως απο τις ποιο μαγευτικες που εχω κανει....

το καλοκαιρι θα ειμια για δουλεια στην περιοχη..ελπιζω στο να καταφερω να τον εξερευνισω ολον...

Τροποποιήθηκε από τον lost_angel

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Εχει ωραια μερη εδω γυρω φιλε.

Την αλλη φορα που θα ερθεις στειλε ΠΜ να κανονισουμε να πιουμε καφεδακι και να γνωριστουμε. :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

τελικα εσυ μας βγηκες πολυ ''ταξιδιαρα ψυχη'' :_thumbsup: μπραβο ....την επομενη φορα συνεχισε μεχρι το καταφυγιο πεζοπορια κ μετα αν εχεις κουραγιο μεχρι την κορυφη ! το εχω κανει ...ανεβηκα μεχρι το καταφυγιο ....διανυκτερευση το βραδυ εκει με τσιπουρα κτλπ κ την αλλη μερα το πρωι αναβαση μεχρι το Μυτικα ....πονουσανε τα ποδια μου για καμια βδομαδα μετα αλλα αξιζε :tooth:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εχει ωραια μερη εδω γυρω φιλε.

Την αλλη φορα που θα ερθεις στειλε ΠΜ να κανονισουμε να πιουμε καφεδακι και να γνωριστουμε. :_thumbsup:

απο τις 25 ειμαι κατω για δουλεια...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

απο τις 25 ειμαι κατω για δουλεια...

Για να μην χαλαω το θεμα σου, παρε ενα ΠΜ με το τηλεφωνο μου!!!!!!!

Τροποποιήθηκε από τον FOURNARIS

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν ξερω γιατι αλλά ο Ολυμπος παντα και μονο στην ιδεα οτι θα παω μια διαδρομη εκει μού προκαλει δεος!Θα ηθελα παρα πολυ να παω μια χωματινη μεσα στο βουνο αλλά σιγουρα με πολυ καλη οργανωση για να το χαρουμε τα μεγιστα και με ασφαλεια.Φυσικα σκηνες φυσικα καλη παρεα...OnOffαδα με τα ολα της και...ελπιζω καποια στιγμη να κανονιστει απο δω μεσα :)

Ο Παλαιος Παντελεημονας μου εκανε πολυ καλη εντυπωση τοσο για το παραδοσιακο στυλ του οσο και για την απεραντη θέα που εχει!Πολυ ομορφο μερος πραγματικα!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Στα πριονια πηγα προπερσυ και ακομα τρεχω.

Εκει που τελειωνει η ασφαλτος εχει μια φαρμα με αλογα.

Πηγαμε για πεζοπορεια και μας τσακισανε οι αλογομυγες.

Μεγαλη ηττα :closedeyes:

Τροποποιήθηκε από τον manosamos

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ωραία διαδρομή έκανες ! :_thumbsup:

Τα μέρη απο'κει είναι πανέμορφα και το καλοκαίρι έχουν την απαραίτητη δροσιά..

Το βουνό όμως που σκέφτεσαι ν'ανέβεις περπατητός, έχει άλλους κανόνες.

Κάνε μία εξερευνητική διαδρομή αρχικά απο Λιτόχωρο εως Πριόνια = διάσχιση Ενιπέα όπου είναι εκπληκτική διαδρομή,

σε πάει δεξιά - αριστερά απο το ποτάμι το μονοπάτι, έχει περάσματα ξύλινα, και καταλήγει στα Πριόνια.

Είναι περίπου 3 ώρες και θα ''μετρήσεις'' τις δυνάμεις σου.. :clapping2:

Να δείς τον καιρό απο πριν, διότι με βροχή φουσκώνει αστραπιαία το ποτάμι. :scared: :scared:

Γενικά ο Όλυμπος προσελκύει πολυ λαό κάθε καλοκαίρι, και θέλει σεβασμό και προσοχή, όπως κάθε βουνό. :worthy:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν ξερω γιατι αλλά ο Ολυμπος παντα και μονο στην ιδεα οτι θα παω μια διαδρομη εκει μού προκαλει δεος!Θα ηθελα παρα πολυ να παω μια χωματινη μεσα στο βουνο αλλά σιγουρα με πολυ καλη οργανωση για να το χαρουμε τα μεγιστα και με ασφαλεια.Φυσικα σκηνες φυσικα καλη παρεα...OnOffαδα με τα ολα της και...ελπιζω καποια στιγμη να κανονιστει απο δω μεσα :)

Ο Παλαιος Παντελεημονας μου εκανε πολυ καλη εντυπωση τοσο για το παραδοσιακο στυλ του οσο και για την απεραντη θέα που εχει!Πολυ ομορφο μερος πραγματικα!

ολο το καλοκαιρι θα ειμαι στην περιοχη δουλευω σε ενα καμπινκ Μαθω.... ελπιζω και εγω σε κατι τετοιο.... θα ειναι εξερετικη εμπιρια...

επισεις τυνχανει να γνωριζω 2 εντουραδικες απο την περιοχη που τα μονοπατια τα παιζουν στα δακτηλα...οποτε αναμενω........να ξεκινισεις κανα θεματακι...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μιλας για διαδρομη για OnOff ή για κατσικακια;Πολυ θα γουσταρα σκηνες και ενα 3ημερο εκει πανω...χμμμμμμμ!!!:_innocent:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μιλας για διαδρομη για OnOff ή για κατσικακια;Πολυ θα γουσταρα σκηνες και ενα 3ημερο εκει πανω...χμμμμμμμ!!!:_innocent:

για ονν οφφ τα κατσικια (οχι ινδιανους) τα ανεφερα για να αντλισουμε τις αναλογες πληροφοριες αλλα και αν θελουν και συνοδια

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το πρωτο 10ημερο Σεπτεμβρη που θα εχω αδεια ...εκει στις αρχες Σεπτεμβρη μια χαρα ισως...why not?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το πρωτο 10ημερο Σεπτεμβρη που θα εχω αδεια ...εκει στις αρχες Σεπτεμβρη μια χαρα ισως...why not?

βλεπουμε και κανουμε...

αν και να εισαι σιγουρος μεχρι τοτε υποθετο οτι εχεις διαβασει τα ποστ μου και το που βαζω το κλε

και τις ανησιχιες μου...για τις ον-οφφ αδες σιγουρα μεχρι τοτε θα εχω και εγω προσοπικες εμπιριες απο τον Ολυμπο...

που ενδεχομενος να οφελισουν μια οργανομενη ον-οφφαδα του mybike

εξαλου ολο το καλοκαιρι θα ειμαι εκει... δεν νομιζω να αντισταθω...εστο και μονος.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πράγματι υπέροχα τοπία εκεί πάνω!! Πάντα τέτοια φίλε μου!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα