Jump to content
ExTaCy1337

Aγορά από ανήλικο

Recommended Posts

Λοιπον μενω στην Θεσσαλονικη, αυριο θα αγορασω ενα παπακι 50cc μεταχειρισμενο απο εναν φιλο, λοιπον

θα ηθελα να μαθω στην μεταβιβαση αν γινεται να γραφτει στο ονομα μου

ειμαι 17 ετων...

επισης θα ηθελα να μαθω τι χρειαζεται , ταυτοτητα και νομιζω καποια χρηματα?

και θα ηθελα να ρωτησω επισης, μεχρι τι ωρα γινεται να παω.

τι ωρα κλεινουν?

Τροποποιήθηκε από τον ExTaCy1337

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Φίλε καλορίζικο καταρχάς και πάντα με προσοχή.

Είδα και σε άλλο post ότι ψαχνόσουν για ασφάλεια (σου απάντησα και εκεί).

Η μεταβίβαση σε ανήλικο γίνεται μόνο με παρουσία και συγκατάθεση του ενός γονιού του, και αφού πρώτα έχεις βγάλει Α.Φ.Μ. (μπορείς να βγάλεις ΑΦΜ νομίζω από τα 16 σου και μετά).

Έπειτα για τα έξοδα,

Συνολικά θα σου χρειαστούν:

Παράβολα = €9 (παράβολο στρατού) + €6 (παράβολο αστυνομίας) + €3 (παράβολο δημοσίου)= €18

+ κάποιες φωτοτυπίες ταυτότητας, υπεύθυνες δηλώσεις, χαρτόσημα και μαλακίες που σύνολο θα είναι κανα €3-€4, δεν νομίζω παραπάνω.

Έχε δηλαδή μαζί σου κανα €30, γιατί αυτά αυξάνονται και συνέχεια...

Όσο για το ωράριο, στη Τροχαία Καισαριανής είναι

Δευτέρα - Πέμπτη από 07:30 - 12:30

Παρασκευή από 09:30 - 12:30

Ελπίζω να σε βοήθησα. Έχε στο νού σου, επειδή είσαι και μικρός: Μαγκιά είναι να φοράς κράνος και να είσαι υγιής. Μάγκας δεν έγινε ποτέ κανεις με σπασμένο κεφάλι...

Καλοτάξιδος φίλε!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

εεεε δεν χρειαζεται αφμ για να το παρει στο ονομα του..εφοσων ειναι 50cc μπορει χωρις αφμ επισης οπως λεει ο συμφορουμιτης πιο πανω θελεις και εναν κηδεμονα μαζι σου

ξανατονιζω το αφμ δεν χρειαζεται για 50cc μηχανακι μονο εαν ειναι πανω απο 125

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πηγα στην τροχαια και μου ειπανε για μια υπευθυνη δηλωση απο εναν γονεα, που να λεει οτι επιτρεπει να παρω το μηχανακι, και οταν γνωριζει πως δεν εχω διπλωμα.

κατι τετοιο...

θα χρειαστει αυτο αν την παρω μαζι μου στην τροχαια και ειναι μπροστα εκεινη τν ωρα με ταυτοτητα και ετσι?

το πηρα το μηχανακι αλλα απο δευτερα θα γινει η μεταβιβαση..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλό θα ήταν πάντως φίλε μου να βγάλεις πρώτα δίπλωμα. Δεν αμφιβάλλω ότι ξέρεις να οδηγάς, μπορεί και καλύτερα από κάποιον με δίπλωμα, αλλά το σωστό για να είσαι και εσύ καλλυμένος είναι να μην οδηγάς χωρίς... Δεν σε καλύπτει και η ασφάλεια εξάλλου αν δεν έχεις δίπλωμα την ώρα του τροχαίου..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλό θα ήταν πάντως φίλε μου να βγάλεις πρώτα δίπλωμα. Δεν αμφιβάλλω ότι ξέρεις να οδηγάς, μπορεί και καλύτερα από κάποιον με δίπλωμα, αλλά το σωστό για να είσαι και εσύ καλλυμένος είναι να μην οδηγάς χωρίς... Δεν σε καλύπτει και η ασφάλεια εξάλλου αν δεν έχεις δίπλωμα την ώρα του τροχαίου..

Θα βγαλω πρωτα το διπλωμα και μετα θα το οδηγαω, δεν γνωριζω να οδηγαω ημι-αυτοματα τοσο καλα, μονο αυτοματα εχω πιασει στα χερια μου.

Το περνω απο τωρα για να το μαθω λιγο να το οδηγαω, ωστε μην παω κ κοπο στο διπλωμα επειδη δν ξερω να αλλαζω ταχυτητα!

χαχαχα :Ρ...

Πωπω και οι ταχυτητες σε αυτο δεν ειναι οπως τα πιο πολλα παπακια, ειναι μια κατω και ολες οι αλλες πανω, αντε να βρεις και την νεκρα :Ρ ...

GSXR rulez :P

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

εεεε δεν χρειαζεται αφμ για να το παρει στο ονομα του..εφοσων ειναι 50cc μπορει χωρις αφμ επισης οπως λεει ο συμφορουμιτης πιο πανω θελεις και εναν κηδεμονα μαζι σου

ξανατονιζω το αφμ δεν χρειαζεται για 50cc μηχανακι μονο εαν ειναι πανω απο 125

Τελικα ΑΦΜ χρειαστηκα... και μια υπευθυνη δηλωση απο εναν γονεα...

ειχα δωσει 32.5 ευρο για την μεταβιβαση

τα 26.5 για την μεταβιβαση και 6 για την αδεια? κατι τετοιο...

εχει καιρο που την εκανα και δεν θυμαμε...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Στο ιντερνετ που το ειχα βρει ελεγε 41χαω....

Εγω το πατουσα μεχρι 70-75 στην λαγκαδα εδω θεσσαλονικη με αλλο καρμπυρατερ ειναι ...

επαιξα με τις ρυθμισεις τωρα εχω εκκινηση αλλα παει με 60-65...:)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

5κμ/ώρα, αν το σπρώχνεις και 20 αν τσουλάς σε κατηφόρα με ευνοϊκό άνεμο :popcorn:

Λαθος το ειπες σε γκρεμο και με ευνοϊκό Τυφωνα! :_thumbsup:

Φερε και εδω λιγα :popcorn: :popcorn: και λιγη :cheers: να γουσταρουμε λιγο!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

re file afto isxei ontws ? giati ke egw 15 ime exw to mixanaki ena honda c50 olo mama ke to provlima mou ine me ti metavivasi ...den exw paei akoma sti troxea borite na mou pite ama bori na gii afti i metavivasi ?

Μυνηματα σε greeklish θα διαγραφονται γραψε στα ελληνικα ...

Χρειαζεσαι Α.Φ.Μ και απο εναν γονεα δηλωση οτι σε αφηνει να εχεις το μηχανακι χωρις διπλωμα και τετοια ...

τωρα στα 15 αν μπορεις να βγαλεις α.φ.μ δεν ξερω! πανε στιν τροχαια και ρωτα αν θες..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Φίλε μου μπορείς αν δε σε πειράζει να περιγράψεις λίγο αναλυτικότερα; Υπεύθυνη δήλωση πως ακριβώς γίνεται; Σε κεπ; ΑΦΜ πως βγάζεις; Ευχαριστώ πολυ :)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Γεια σας και πάλι παιδιά,έχω μια αποριούλα!

Έχω ένα πενηντάρι και ενδιαφέρεται να το αγοράσει ένα 16χρονο με άγνοια των γονέων του!

Στη διαδικασία μεταβίβασης και οτιδήποτε χρειάζεται όταν πουλάς ένα μηχανάκι(όποιος τα ξέρει ας τα αναφέρει)...χρειάζομαι τους γονείς του??? Μπορεί αυτή η διαδικασία να γίνει με ανήλικο??

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Χλωμο. Λογικα δεν μπορει να βγαλει αφμ αφου ειναι ανηλικος. ασε που μποορει να σεκυνηγα και κανας πατερας...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Απο νομικης πλευρας, νομιζω οτι γινεται μια χαρα, αρκει να εχει ΑΦΜ.

Απο ηθικης πλευρας ομως... Σκεψου να του το δωσεις και να καρφωθει καπου. Γαμα τα. :thumbsdown:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σε περίπτωση που δεν το ξέρουν οι γονείς του σημαίνει ότι δεν θα έχει ούτε δίπλωμα. Από νομικής άποψης όλο κάποιο παραθυράκι θα υπάρχει. Αλλά εγώ αν ήμουν ο πατέρας του παιδιού όχι μόνο θα σε κυνηγούσα αλλά θα σε έτρεχα και στα δικαστήρια.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Έχω ένα πενηντάρι και ενδιαφέρεται να το αγοράσει ένα 16χρονο με άγνοια των γονέων του!

Στη διαδικασία μεταβίβασης και οτιδήποτε χρειάζεται όταν πουλάς ένα μηχανάκι(όποιος τα ξέρει ας τα αναφέρει)...χρειάζομαι τους γονείς του??? Μπορεί αυτή η διαδικασία να γίνει με ανήλικο??

Ευτυχώς για σένα ( για να μην μπαίνεις στο δίλημμα τι να κάνεις σε περίπτωση που... ). Ακόμα και Α.Φ.Μ. να έχει για να γίνει η μεταβίβαση χρειάζεται η υπογραφή των γονέων :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

μακρυά εφόσον γνωρίζεις οτι είναι ανήλικο και εν αγνοία των γονέων .............

ακόμα και στη περίπτωση που εχει ΑΦΜ (εργαζόμενος) ..........οτι θέλει με τον γονέα του .

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

τι 50αρι ειναι φιλε και ποσο το κασερι;ψαχνω για 50,αν ειναι στειλε μου ενα πμ.

α, ειμαι ενηλικος.. :_zeppelin:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα