Jump to content

Recommended Posts

Πηρα ενα tanbag της givi το οποιο εχει αυτακια με μαγνητακια και εναν ιμαντα μπροστα για δεσιμο στο τιμονι. Εχω σκοπο μεσα να βαλω αλυσιδα κουλουρα και αντικλεπτικο και διαφορα ελαφρα μπιχλιμπιδια για ευκολη προσβαση. Αυτο τωρα ποσο στιβαρο θα ειναι σε τελικες ταχυτητες δεδομενου, οτι η αλυσιδα εχει βαρος, και δεν εχω σκοπο να χρησιμοποιησω bagster για πλαινα δεσιματα?

Αυτο πηρα πληροφοριακα

https://www.givicn.com/en/product/ea106b

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Κανείς δεν μπορεί να σου πει με σιγουριά είναι πολλοί οι παράγοντες, βάρος-ταχύτητα-σχήμα ρεζερβουάρ κλπ. 

Αν θέλεις επιπλέον γράπωμα κάνε το εξης: βρες έναν παλιό σκληρό δίσκο άνοιξε τον και βγάλε από μέσα τα δύο μαγνητάκια νεοδημίου και βαλε τα μέσα στη θηκούλα που είναι και ο  μαγνήτης του tank bag, συνήθως η θήκη είναι ραφτή αλλά τα Givi νομίζω είναι με βελκρο. Έτσι θα δυναμώσεις την έλξη, το είχα κάνει παλιά στο klr με ένα ίδιο Givi. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 15 ώρες, το μέλος ziki έγραψε:

Πηρα ενα tanbag της givi το οποιο εχει αυτακια με μαγνητακια και εναν ιμαντα μπροστα για δεσιμο στο τιμονι. Εχω σκοπο μεσα να βαλω αλυσιδα κουλουρα και αντικλεπτικο και διαφορα ελαφρα μπιχλιμπιδια για ευκολη προσβαση. Αυτο τωρα ποσο στιβαρο θα ειναι σε τελικες ταχυτητες δεδομενου, οτι η αλυσιδα εχει βαρος, και δεν εχω σκοπο να χρησιμοποιησω bagster για πλαινα δεσιματα?

Αυτο πηρα πληροφοριακα

https://www.givicn.com/en/product/ea106b

Χρησιμοποιώ μαγνητικά tank bags εδώ κ δεκαετίες.

Στην οδήγηση με τελικές πρακτικά δε θα σε προβληματίσουν ποτέ. Η δύναμη του αέρα έχει την τάση να σπρώχνει την τσάντα προς τα πίσω, δηλαδή προς τα εσένα.

Επομένως το σώμα σου θα λειτουργεί ως φρένο.

Μόνο σε εξαιρετικά οριακό φρενάρισμα ίσως να παρουσιάσει τάση να ανασηκωθεί από πίσω προς τα εμπρός.

Με δοκιμές θα δεις τι παίζει κυρίως γιατί έχει να κάνει με το που βρίσκονται οι μαγνήτες και τι κούρμπες παρουσιάζει το ρεζερβουάρ σου.

Η λύση που προτείνει ο Νίκος από πάνω, είναι εξαιρετικές και να τις λάβεις υπ' όψιν.

Αυτό που οφείλεις πάντα να κάνεις, είναι πριν ακουμπήσεις την τσάντα στο ρεζερβουάρ, να τη γυρίσεις ανάσκελα και να δεις στην επιφάνεια επαφής μην έχεις «τσιμπήσει» καμιά καρφίτσα/συνδετήρα/συρραπτικό που θα σου κάνουν καλές γρατσουνιές σε μια επιφάνεια που θα την βλέπεις συνεχώς μπροστά σου.

Επίσης πρόσεχε σε καφετέριες κ καταστήματα εστίασης, όταν ακουμπήσεις την τσάντα για να πιεις τον καφέ σου, στο φεύγα κοίτα μη πάρεις μαζί σου και το τραπέζι/καρέκλα που είχες παρκάρει την τσάντα σου πιο νωρίς.

Τέλος αν έχεις την τάση να κουβαλάς μέσα αποθήκευσης data (κινητά, HDD, SSD, nvme, flash usb κλπ) ΜΗ τα τοποθετείς χαμηλά στην τσάντα, κοντά στους μαγνήτες.

Υ.Γ.: Το ισχυρότερο και σταθερότερο tank bag ήταν ένα μεγάλο και φθηνό στα lidl. Ήρθε δυο φορές, πριν από καμιά 15αριά+ χρόνια, δε ξαναήρθε ποτέ ξανά.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Οκ θα κανω ενα δοκιμαστικο με αυτο που πηρα να δω πως και πως παει και αναπροσαρμωζω αν χρειαστει.

Κινητο θα εχω στο πανω μερος που εχει το σελοφαν να βλεπεις και την οθονη. Δε πιστευω εκει να σημιουργησουν θεμα οι Μαγνητες

Η αλυσιδα φοβαμαι πιο πολυ μη μετακινεται και μου γρατσουνισει κατι. Θα την τυλιξω σε μια πετσετα, (που ουτως η αλλως θελω να χω για να σκουπιζω τη μηχανη) και ελπιζω να μη τριφτει.

Ασχετο, την αλυσιδα, μπορω καπως να τη δεσω στη μηχανη και να βρισκεται πανω δεμενη καθως οδηγω, αν δε θελω να την εχω σε τσαντες και τσαντακια?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα