Jump to content
GavriilVet

Κeeway target 125i

Recommended Posts

Το πηρα λοιπον το μηχανακι οπως ειπαμε στο ευχολόγιο, και ξεκινάμε στρώσιμο. 

Θα κραταω το ημερολογιο εδω, για οποιον τυχον ενδιαφερθει στο μελλον και για να γραφουμε οσοι μαζευτουμε εδω. 

Πρώτες εντυπωσεις, ειναι οπως γραφεται γενικά απο ειδικο τυπο και μη στο ιντερνετ: 

Μια χαρά στιβαρο, δε τριζει τιποτα, οι ταχυτητες μπαινουν μια χαρα. 

Το μοτερακι φαινεται αρκετα προθυμο, νομιζω πιο προθυμο απο το μοτοσυκλετακι "daytona" must που ειχα κανει τεστ ραιντ. Ισως τελικα ακομα και το ελαχιστο παραπανω βαρος που εχουν αυτα τα μοτοσυκλετακια να κανει διαφορα. 

Οι αναρτησεις δε τερματισαν σε καμια λακουβα, εστω και με τα λιγα χλμ που πηγαινω στο στρωσιμο. Μιας και ειχα οδηγησει μονο μεγαλες μοτοσυκλετες στο παρελθον, ειχα ενα φοβο οτι το μικρο οχημα και μαλιστα οχι premium κατηγοριας θα σκορπισει στη λακουβα, αλλα ολα καλα. 

Το cbs κανει μια χαρα δουλεια, βρηκα τα φρενα αρκετα καλα, και το μηχανακι δε βυθιζεται ιδιαιτερα στο φρεναρισμα.

Τα φωτα ακομα δε τα δοκιμασα. 

Οσο για το χωρο κατω απο τη σελα, ειναι οντως μεγαλος, το δικο μου fullface κρανος δε το χωραει για λιγο, αλλα δε με χαλαει οπως και να χει.

Τεχνικα χαρακτηριστικα:

Επισης το βαρος στις δοκιμες αναφερεται στα 112 κιλα, στα χαρτια του και στο μανιουαλ 104 αν θυμαμαι καλα. 

Κατασκευαστής Keeway Motor
Μοντέλο Target 125i E4
Αντιπρόσωπος Motoway G. Kabranis S.A.
Τιμή 1.540 ευρώ
Εγγύηση 2 χρόνια

Κινητήρας  
Τύπος 4Τ, 1K, Α/Ψ, SOHC, 2β/Κ
Κυβισμός (cc) 125
Διάμετρος x Διαδρομή (mm x mm) 53,5x55,5
Συμπίεση (:1)  9,5
Τροφοδοσία  Ηλεκτρονικός ψεκασμός
Σύστημα εξαγωγής  1 σε 1
Λίπανση   
Εκκίνηση  Μίζα/Μανιβέλα
Συμπλέκτης  Υγρός πολύδισκος
Μετάδοση ημι-αυτόματο κιβώτιο, μύλος, 4 σχέσεων με αλυσίδα

Πλαίσιο  
Τύπος   Ατσάλινο, μονής ραχοκοκκαλιάς
Κάστερ (°)  Δ.Α.
Ίχνος (mm) Δ.Α.
Μεταξόνιο (mm) 1.300
Ύψος σέλας (mm) 760
Μήκος (mm) 1.970
Πλάτος, χωρίς καθρέπτες (mm) 720
Ύψος (Χωρίς καθρέπτες, mm) 1.110
Απόσταση εδάφους (mm) 115
Βάρος (kg)   112 (??)  (102 στεγνο στο user manual )
Ρεζερβουάρ (lt)  3,6
Χωρητικότητα λαδιού (lt) Δ.Α.

Αναρτήσεις  
Μπροστά Συμβατικό πιρούνι διάμετρος καλαμιών 36mm, διαδομή 85 χλστ.  
Πίσω  Διπλά αμορτισέρ, προφόρτιση ελατηρίου 5 θέσεις, διαδρομή αμορτισέρ 56mm

Ελαστικά  
Μπροστά 70/90-17''
Πίσω  80/90-17''

Φρένα  
Μπροστά Δίσκος, δακγάνα δύο εμβόλων, CBS
Φρένα Δίσκος, δαγκάνα δύο εμβόλων, CBS

Εξοπλισμός  
  Ταχύμετρο, δέικτης βενζίνης, ένδειξη επιλεγμένης ταχύτητας, λυχνίες για φλας, μεγάλη σκάλα, νεκρά, κινητήρα

Επιδόσεις  
Ισχύς εργοστασίου (hp/rpm)  8.8/7.500
Ροπή εργοστασίου (kgm/rpm)  0,91/5.500

Kαι το αρθρο του bikeit.gr που συμφωνω με όσα γράφει: 

https://www.bikeit.gr/scooter-papia-supersoco/item/20020-test-keeway-target-125i-2019

Τροποποιήθηκε από τον GavriilVet

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Καλοριζικο και παντα ορθιος. Το εχω βαλει στο ματι, μολις λασκαρο απο ενα μεγαλο που εχω θα το παρω. Εχω δυο μεγαλα ,οποτε το ενα θα το δωσω.Εχω διαβασει πολλα θετικα για αυτο το παπι, η πορεια θα δειξει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 9 λεπτά, το μέλος getsim andreas έγραψε:

Καλοριζικο και παντα ορθιος. Το εχω βαλει στο ματι, μολις λασκαρο απο ενα μεγαλο που εχω θα το παρω. Εχω δυο μεγαλα ,οποτε το ενα θα το δωσω.Εχω διαβασει πολλα θετικα για αυτο το παπι, η πορεια θα δειξει.

Ευχαριστώ! 

Ναι θα δείξει, ακόμα είναι νωρίς για να πω, οπότε όταν τουλάχιστον τελειώσω το στρώσιμο θα ενημερώσω! 

Και γω όσο έψαξα όλο το ίντερνετ κάτι κακό δε βρήκα. 

Μπες και στο γκρουπ που έφτιαξα στο  fb (keeway target greece) να βλέπεις τι παίζει οσο θα μαζεύεται κόσμος! 

Τροποποιήθηκε από τον GavriilVet

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Με γεια η πάπια. Ποστάρω και παρακολουθώ γιατί όπως το περιγράφεις (δεν έχω δει κάτι περισσότερο για το μοντέλο πέρα απ'όσα εσύ γράφεις) μοιάζει μια πάρα πολύ ωραία υπόθεση. Είναι 1500 ευρώ, πραγματικά, αν κινείσαι στον αστικό ιστό και θες εργάτη, τί παίρνεις με 1500 ευρώ; Αν μάλιστα σου βγει καλό και δε σκορπίσει, αποτελεί εξαιρετική επιλογή με το VFM στον Θεό

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ναι, θεωρητικά έτσι είναι. 

Οπότε θα το δούμε και στην πράξη! Αναμένατε τα πρώτα 1000χλμ!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

μεγειες, καλοβολτο!

απο το να παρεις ενα λιωμενο μεταχειρισμενο yamaha-honda στα ιδια λεφτα, στο οποιο το μονο που θα εχει μενει πανω τους με τα απο 4-5 ιδιοκτητες θα ναι το αυτοκολλητο της εταιριας, χιλιες φορες κατι αναλογο σα το δικο σου. ξερεις απο την αρχη τι εχει γινει πανω του και αν το συντηρεις σωστα, θα το εχεις για χρονια.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 8 ώρες, το μέλος A-nik-i έγραψε:

Με γεια η πάπια. Ποστάρω και παρακολουθώ γιατί όπως το περιγράφεις (δεν έχω δει κάτι περισσότερο για το μοντέλο πέρα απ'όσα εσύ γράφεις) μοιάζει μια πάρα πολύ ωραία υπόθεση. Είναι 1500 ευρώ, πραγματικά, αν κινείσαι στον αστικό ιστό και θες εργάτη, τί παίρνεις με 1500 ευρώ; Αν μάλιστα σου βγει καλό και δε σκορπίσει, αποτελεί εξαιρετική επιλογή με το VFM στον Θεό

πριν 1 ώρα, το μέλος noodles έγραψε:

μεγειες, καλοβολτο!

απο το να παρεις ενα λιωμενο μεταχειρισμενο yamaha-honda στα ιδια λεφτα, στο οποιο το μονο που θα εχει μενει πανω τους με τα απο 4-5 ιδιοκτητες θα ναι το αυτοκολλητο της εταιριας, χιλιες φορες κατι αναλογο σα το δικο σου. ξερεις απο την αρχη τι εχει γινει πανω του και αν το συντηρεις σωστα, θα το εχεις για χρονια.

Το κλασσικό διλλημα σε αυτά τα λεφτά, είναι η παλιό ινοβα πχ κοντά στα 1500, γιατί άμα πάμε προς χιλιάρικο είναι πολύ χάλια, η καινούριο κινέζακι.

Για την ώρα το βλέπω που γυαλίζει και το χαίρομαι. Και μιας και μαρεσει και εμφανισιακά, χαίρομαι ακόμη περισσότερο.

Για να δούμε, για να δούμε... 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Την 3/6/2020 at 10:25 ΠΜ, το μέλος GavriilVet έγραψε:

Ευχαριστώ! 

Ναι θα δείξει, ακόμα είναι νωρίς για να πω, οπότε όταν τουλάχιστον τελειώσω το στρώσιμο θα ενημερώσω! 

Και γω όσο έψαξα όλο το ίντερνετ κάτι κακό δε βρήκα. 

Μπες και στο γκρουπ που έφτιαξα στο  fb (keeway target greece) να βλέπεις τι παίζει οσο θα μαζεύεται κόσμος! 

μπηκα στο FB. και δεν βγαινει τιποτα.   keeway target greece.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 5 ώρες, το μέλος getsim andreas έγραψε:

Δε ξέρω έτσι γράφεται πάντως! 

πριν 3 ώρες, το μέλος HLIAS έγραψε:

Γαβρίλο

Καλά χλμ με τον εργάτη.

Ευχαριστώ αγόρι! 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Γειά σας παιδάκια! 

Αφού άλλαξα το χρώμα στο mybike και μπορώ να γράψω από το κινητο, να ενημερώσω το ημερολόγιο :

Είμαστε πλέον στα 1600 χλμ. 

Στην αρχή με τρόμαξε λίγο με κάτι έλλειμματα σε ποιοτικό έλεγχο. Δηλαδή:

Καθρέπτες που χαλάρωσε η βάση τους. Κάτι τριγμοι που εμφανίστηκαν στο μπροστινό.

Συγχιζομαι λοιπόν και παω στο (πολύ ωραίο) εξουσιοδότημενο συνεργείο όπου σφιχτηκαν ολα χωρίς κανένα κόστος. 

Επισης στην αρχή ανακάλυψα ότι τα μπουλόνια στο ψαλίδι ήταν σφιγμένα δυνατά από το εργοστάσιο με αποτέλεσμα να έχει σπάσει η μπογιά εκεί. Το είδα τη δεύτερη μέρα που το πήρα 

Προς τιμήν του το άλλαξε με καινούριο το μαγαζί απο όπου το πήρα. 

Έκτοτε όλα δουλεύουν μια χαρά. Φυσικά και αν το ψάξεις θα βρεις ποιοτικά έλλειμματα, αλλα η τιμή τα δικαιολογεί. 

Μετα και την αλλαγή λάδιων του πρώτου σέρβις αλλαγών λάδιων και μπουζί, και ρύθμιση βαλβίδων, το μηχανάκι δουλεύει πολύ στρωτά, το κιβώτιο του έχει γίνει πάρα πολύ καλό, και λόγω του κοντου κιβωτίου αρκετά σβέλτο. 

Η κατανάλωση του γύρω στα 1.8 με 2lt/ 100 

Επειδή τα χιλιόμετρα γίνονται με πολύ γοργούς ρυθμους, θα έχουμε γρήγορα ενημέρωση! 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα