Jump to content
hayabusas

Κατασκευη ταινιολειαντηρα

Recommended Posts

Κατασκευές με ξύλο?

Τον Μπ0ύστη.....

Κάσες για να μας θάψει όλους.

Θα τον πληρώνει ο Τράμπ :tooth:

Μπράβο Τζόρτζ. Pinned το θέμα. :biggrin:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Αμα γουστάρεις γενικά ξυλοκατασκευές είχα δει ένα βίντεο που έφτιαχνε ένας ένα ωραίο μπολ, αν το βρω θα στο στείλω!,

EDIT: Για κάποιο λόγο δεν παίρνεις ΠΜ(?)

Αυτό είναι το βιντεάκι. Δεν ξέρω τι εργαλεία έχεις ή αν γουστάρεις, πάντως φαίνεται ωραίο projectάκι!

https://youtu.be/BAe2kIVJ0QI

Τροποποιήθηκε από τον Sledgehammer

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Too much μου φαινεται ολο αυτό το πράγμα για τραινάκια, νομίζω και με έναν απλο ταινιολειαντήρα θα την έκανες την δουλεια σου.Κάτι σε Black And Decker ας πουμε. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

EDIT: Για κάποιο λόγο δεν παίρνεις ΠΜ(?)

Κοουζ Αι ντοντ γουαντ Τζωρτζ. :)

Αυτό είναι το βιντεάκι. Δεν ξέρω τι εργαλεία έχεις ή αν γουστάρεις, πάντως φαίνεται ωραίο projectάκι!

https://youtu.be/BAe2kIVJ0QI

Ναι τον ξερω τον τυπο, ευχαριστω.

Too much μου φαινεται ολο αυτό το πράγμα για τραινάκια, νομίζω και με έναν απλο ταινιολειαντήρα θα την έκανες την δουλεια σου.Κάτι σε Black And Decker ας πουμε. 

Αγαπητε φιλε το εγραψα και στο πρωτο μου ποστ οτι μου αρεσει να φτιαχνω πραγματα αφενος και αφετερου ξερω ηδη οτι ειναι του ματς ολο αυτο για τα τραινακια. Ταινιολειαντηρα (αυτα τα τανκς που λενε) εχω ηδη.

Για τα ραουλα εχεις σκεφτει κατι?

Κατι εχω σκεφτει Τασο αλλα ειμαι ανοιχτος στις προτασεις. :biggrin:

To πρωτο σταδιο, ολοκληρωμενο πλεον, εδω

20161111_190127.jpg

Οι τρυπες που θα βιδωσουν τα ραουλα δεν εχουν ανοιχτει τελειως εως οτου καταληξω στο ειδος/μεγεθος για τα ραουλα ωστε να επιλεγει η καταλληλη βιδα και να γινει η σωστη τρυπα. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Θα δωσω μια προχειρη ιδεα για τα ραουλα, μπορεις να χρησημοποιησεις απο τεντωτηρα ιμαντα αυτοκινητου, αλλα δεν ξερω αν σε παιρνει στο φαρδος, ισως χριαστει 2 σε καθε μερια, για πες τι σκεφτικες για να παιρνω και γω ιδεες

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κυλινδρο τεφλον ή κυλινδρο αλουμινιου. Εχω κι απ´τα δυο στοκ απο προηγουμενη κατασκευη που ειχα κανει.

αν τελικα παρω τις ταινιες 2 x 72 σημαινει οτι το ραουλο θα πρεπει να ειναι κοντα στους 6 ποντους και οι εντατηρες απο ιμαντες, αν θυμαμαι καλα, ειναι τοσο στενοι οπου πιστευω οτι θα χρειαστουν δυο. (Κοινως εχεις δικιο!)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Με ραουλα απο ιμαντες αυτοκινητου το κοστος θα ειναι πολυ μεγαλο, και δεν συμφερει, μπορεις απλα να βαλεις μια βιδα με 5-6 ρουλεμαν και ο ιμαντας να παταει κατευθειαν πανω στα ρουλεμαν, βεβαια ολα αυτα εξαρτωνται και απο το τι διαμετρο θες να εχουν τα ραουλα αυτα, αλλα απο την στιγμη που κανεις κατασκευη νομιζω οτι αυτο το οριζεις οπως θες.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

@hayabusas Δεν στο ειπα για κακό για το "τανκ" , μαζι σου ειμαι ειμαι υπερ των κατασκευων, και αφου εχεις χρονο καλα κάνεις ;) Κράτα μας ενήμερους

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ροδάκια για Skateboard!

πχ: http://www.ebay.com/itm/4X-Skateboard-Wheels-for-UGIN-Losenka-Series-Pro-Cruiser-60mm-x-45mm-Black-New/221604243024?_trksid=p2047675.c100005.m1851&_trkparms=aid%3D222007%26algo%3DSIC.MBE%26ao%3D2%26asc%3D39107%26meid%3De17155b7a2274fe088a1012dfc257590%26pid%3D100005%26rk%3D3%26rkt%3D6%26sd%3D321583933787

608 πρέπει να παίρνει η φωλιά τους, σε οικονομικά ZZ ή RS θα βγουν κ τσάμπα,

ή και κομπλέ με τα ρουλεμάν τους, πχ: https://www.aliexpress.com/item/Set-Of-4-Skateboard-Wheels-6cm-Diameter-and-4-5cm-Width-For-Penny-black/32740446612.html?spm=2114.01010208.3.296.UuydPy&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_2,searchweb201603_1&btsid=64d3d1ce-3153-4dcc-9d4c-bc4e78ecfb86

στα μαγαζιά στο Μοναστηράκι θα έχει σίγουρα

αλλιώς αν έχεις τόρνο εύκαιρο, παίξε με το τεφλόν που έχεις!

Μένουμε συντονισμένοι για την συνέχεια!

Τροποποιήθηκε από τον Apisteftos
προσθήκη λίνκ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μετά τα εκατοντάδες ενθαρρυντικά μηνύματα που έλαβα, πήρα το κουράγιο να συνεχίσω το πρότζεκτ μου... :tooth:

Όπως έγραψα και παραπάνω, είχα ήδη έναν κύλινδρο αλουμινίου κι έναν τεφλόν. Το δεύτερο, αν και κατεργάζεται ευκολότερα ως μαλακότερο, είναι πιο ελαφρύ, έχω περισσότερο κλπ, όμως μάλλον δεν έχω τα κατάλληλα εργαλεία για να το δουλέψω σωστά και το αποτέλεσμα, πάντα, είναι σκατά. Καμένο κι όχι λείο, από την αναπτυσσόμενη θερμοκρασία στραβώνει κλπ, οπότε η χρήση του αλουμινίου, στην ουσία, ήταν μονόδρομος*. 

Να διαφημίσουμε λίγο και στη σκουπα...

20161112_101442_1.jpg

Αλουμίνιο - κύλινδρος με διάμετρο Φ40, συνολικού μήκους 60 cm αγνώστων λοιπών ιδιοτήτων.

Επειδή το τορνάκι μου έχει μικρή απόσταση ανάμεσα σε τσοκ και πόντα, υποχρεωτικά το έκοψα σε διάσταση που μπορούσε να χωρέσει. Θέλω να βγάλω τρία ραουλάκια των 6εκ. έκαστο, άρα 18εκ. συν λίγο παραπάνω για πιάνει στο τσοκ, συν για καθάρισμα μπροστά κλπ. Έκοψα ένα κομμάτι 20εκ. για να μην το κουράζω και το έπιασα στον τόρνο. 

Η πρώτη δουλειά είναι να γίνει μία τρύπα σητν απέναντι πλευρά από το τσοκ, εκεί που πιάνει η πόντα, έτσι ώστε να κεντράρει σωστά και να μείνει στη θέση, όταν πατάει/κόβει το εργαλείο. 

Για τη δουλειά αυτή χρησιμοποιείται ένα ειδικό κοντόχοντρο τρυπανάκι το οποίο λέγεται κεντραδόρος και η διαφορετικότητα του σε σχέση με τα απλά τρυπάνια είναι οτι λόγω μεγέθους/σχήματος δε "χορεύει" πανω στο υλικό αλλά τρυπάει αμέσως, στο σημείο που θες. Το δε σχήμα του είναι κωνικό έτσι ώστε όταν μπει η πόντα να εφαρμόζει στον κώνο που έχει δημιουργήσει ο κεντραδόρος. 

20161112_102521.jpg

(μη ρωτήσετε γιατί άφησα σα μαλάκας το κλειδή πάνω στο τσοκ την ώρα που γύριζε ο τόρνος, ούτε κι εγώ ξέρω γιατί το έκανα αυτό)

Από κει και ύστερα, όταν δηλαδή έγινε η τρυπούλα αυτή και μπήκε το live center (δεν ξέρω πώς λέγεται στα ελληνικά αυτή η πόντα) ήταν η κατάλληλη ώρα να παράξουμε λίγο γρέζι. :2guns:

20161112_103907.jpg

Τα εργαλεία και τα καρβίδια που χρησιμοποιήθηκαν είναι της γνωστής ισραηλινής εταιρείας, αλλά μη με ρωτήσετε λεπτομέρειες! :P 

Στόχος και σκοπός ήταν να αφαιρεθεί η μικρότερη δυνατή ποσότητα αλουμινίου, τόση ώστε να είναι ομοιόμορφο το πάτημα και ομόκεντρος ο εξωτερικός κύκλος (η διάμετρος του υλικό) με την τρύπα του κεντραδόρου. 

Για να επιτευχθεί αυτό αφαιρέθηκε συνολικά 1χιλ. από τη διάμετρο του άξονα, οπότε τελικά έμεινε το καθαρό ράουλο 39χιλ. Στη συνέχεια έπρεπε να κοπεί ο καθαρός/λείος άξονας σε δύο κομμάτια των 6εκ. έκαστο, οπότε αλλάχτηκε το εργαλείο σε κόφτη (parting tool) και με τη βοήθεια του μετρητή απόστασης από τον ατέρμονα, μετρήθηκαν τα 6εκ. συν τα 4χιλ το πάχος του εργαλείου συν άλλα 2 για "αέρα". 

photo_1(2).jpg

Κουβέντα στη κουβέντα, σύντομα έφτασα στο "τέλος", νόμιζα................

photo_2(2).jpg

Θεωρητικά το πρόγραμμα ήταν να στοπίσω σε αυτό το στάδιο, αλλά μιας και με έπαιρνε χρονικά να συνεχίσω λίγο ακόμα, αποφάσισα να ανοίξω τις τρύπες μπροστά για τα ρουλεμάν. Από αυτά που είχα διαθέσιμα, τα καλύτερα (για την περίπτωση) ήσαντε τα 608zz των οποίων τα στοιχεία είναι 22χιλ. εξωτερική διάμετρο, 8χιλ. τρύπα και 7χιλ πάχος. Τα επόμενα που είχα ήσαντε τα 6201zz τα οποία θεώρησα καταλληλότερα αλλά ο άξονας μου ήταν πλέον 39 χιλιοστά σε διάμετρο και το ρουλεμάν είναι 32χιλ. οπότε αυτό σημαίνει ότι θα έμενε περιμετρικά τσιγαρόχαρτο πάχους 3.5 χιλιοστών.

Αποφάσισα να το προχωρήσω έτσι κι αν στο μέλλον κάτι δεν πάει καλά, βγάζω τα ράουλα κι ανοίγω μεγαλύτερη τρύπα με άλλα (ας πούμε ενδιάμεσα) ρουλεμάν.

Όταν πιάνεις το εξάρτημα στο τσοκ, παρά το ότι κεντράρουν αυτόματα, ρίχνεις πάντα μια ματιά και κάνεςι πιθανές διορθώσεις χτυπώντας ελαφρά το αντικείμενο.

photo_3(2).jpg

Τα ραουλάκια, όπως θυμάστε πιθανόν, ήσαντε κατά 2χιλ. μεγαλύτερα από τα 60χιλ που ήταν το μέγεθος που ήθελα, οπότε μόλις κεντραρίστηκαν έφαγαν ένα ξύρισμα 2χιλ να έρθουν στα ίσα τους. 

Συνεχίζοντας την παραγωγή γρεζιού με το εργαλείο για τρύπες (boring bar) φτάσαμε σύντομα εδώ

photo_4(2).jpg

και η δουλειά έγινε συνολικά 4 φορές, μια για κάθε όψη στα ράουλα. Το βάθος από τη μία πλευρά έγινε 8χιλ. κι από την άλλη 10χιλ. 

Τα ρουλεμάν ταίριαζαν και μπήκαν τόσο σφιχτά όσο έπρεπε και πλέον είχα αποφασίσει, από τη στιγμή που δεν είχα βίδες κατάλληλες, ότι κάπου εδώ είναι το τέλος για σήμερα. 

photo_5(2).jpg

Κοιτάζοντας στο σκραπ-μεταλ που λένε είχα τις μπρούτζινες πατζουρόβεργες που είχα κρατήσει από όταν αλλάξαμε κουφώματα στο σπίτι. Μετράω με το παχύμετρο, 12χιλ διάμετρος. Το ρουλεμάν 8χιλ. τρύπα, κατεβάζω 4χιλ. κάνω έναν σπειρωματάκι Μ8 στην άκρη, κόβω 11εκ. άξονα και βουαλά!

photo_3(1).jpg

και βουαλά2 στο ράουλο

photo_4(1).jpg

Αφού είχα φτάσει τόσο κάτω, λέω δε γαμιέται ταίριαξε τα ράουλα και πάνω στη λαμαρίνα να τελειώνουμε. Ψάξε-ψάξε είχα πλάκα 3/8 και τα κατάλληλα κολαούζα, οπότε δεν υπήρχαν περιθώρια για συζήτηση. 

photo_5(1).jpg

και αφού ολοκληρώθηκε αυτό το στάδιο, το να μπουν τα ράουλα στη θέση τους ήταν πλέον θέμα γοήτρου. 

photo_2.jpg

photo_1.jpg

Άφησα επίτηδες πιο μακρύ τον άξονα (με κόντρα παξιμάδι που δε φαίνεται στη φώτο, είναι κάτω από τη λαμαρίνα) έτσι ώστε ανάλογα τι θα προκύψει από το επόμενο στάδιο (τη "γλίστρα" πάνω στην οποία θα τρέχει ο ιμάντας) να έχω περιθώρια διόρθωσης. 

Αυτό που έχω δηλαδή να κάνω είναι να προσαρμόσω/στερώσω τη λαμαρίνα μπροστά από τα ράουλα ώστε να ολοκληρωθεί το κομμάτι αυτό.

photo_5.jpg

Τώρα απλά ακουμπάει, για να γίνει κατανοητό τι έχει η συνέχεια. 

ΑυτΙά και καλή συνέχεια. Αν θα τη δείτε δεν ξέρω βέβαια, ίσως καλύτερα πιούμε ένα ποτό στο κλαμπ! :tooth:

* H λύση με τα ρουλεμάν ναι μεν ακούγεται καλή, στην πραγματικότητα όμως δε γίνεται. Τα ράουλα πρέπει να έχουν σχήμα πομπέ (crown - κορώνα το λένε οι ξένοι) έτσι ώστε να "τρέχει" ο ιμάντας στο μέσον του κυλίνδρου. Μάλιστα, όταν τρίψεις κάτι ζμπρώχνοντρας μονόπατα, απομακρύνοντας το υλικό τσουπ, διορθώνει μόνο του κι επιστρέφει. Τα ρουλεμάν ΔΕΝ μπορεις να τα μορφοποιήσεις, οπότε δεν ενδείκνυται η χρήση τους. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σαββατο σημερα, ευκαιρια να δουλεψουμε λιγο... :tooth:

Επειδης προφανως δεν εχει καμια αξια τα πολλα φρου-φρου κι αρωματα (θα μου πειτε κι οτι εξακολουθω και γραφω στο τοπικ δεν εχει, αλλα μιας και το ξεκινησα....) μερικες φωτο απο το κομματι αυτο εδω ολοκληρωμενο (η φωτο ατη δεν ειναι δικη μου, ειναι αυτο που αντιγραφω)

%24_1.JPG

Εδω ειμαστε λοιπον 

20161119_192537.jpg

20161119_192548.jpg

Λεπτομερεια απο τις τσιμπλες

20161119_192556.jpg

Και απο μπροστα

20161119_192615.jpg

Κι επειδη με επαιρνε χρονικα, εφτιαξα και το ραουλο για τον εντατηρα

20161119_192630.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Χάγια είσαι μεγάλος επιστήμονας, παραδέχομαι!!!!!!! και αν κρίνω και από τις κολλήσεις θα σε χαρακτήριζα εργοστασιακό.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εμενα βρηκες να δουλεψεις Γιαννακο?? :tooth:

Δε σε δουλεύω αλήτη!!!

Είσαι τυχερός που μένεις μακριά μου. Θα σε έχωνα για κατασκευές και.........ψητά :tooth::tooth:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δε σε δουλεύω αλήτη!!!

Είσαι τυχερός που μένεις μακριά μου. Θα σε έχωνα για κατασκευές και.........ψητά :tooth::tooth:

άμα έκανα τις κατασκευές τα ψητά θα ήταν δικά σου πονηρέ!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

άμα έκανα τις κατασκευές τα ψητά θα ήταν δικά σου πονηρέ!

Ή κάνεις όλη τη δουλειά ή δε την κάνεις :tooth:

Προτείνω πάντως να ξεκινήσουμε από τα ψητά :tooth:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα