Jump to content
Ratamahatta

KTM duke 390 Info & upgrade.

Recommended Posts

πριν 15 ώρες, το μέλος strokt up έγραψε:

Ανέβασε και μια φωτογραφία να το ζαχαρωσουμε

αν μου πεις τον τροπο! :) δεν βρισκω πως ανεβαζω φωτο

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
πριν 25 λεπτά, το μέλος fadeyes έγραψε:

αν μου πεις τον τροπο! :) δεν βρισκω πως ανεβαζω φωτο

δεν ξερω αν τα καταφερα:

https://imgur.com/a/yqtseR3

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 16 λεπτά, το μέλος fadeyes έγραψε:

δεν ξερω αν τα καταφερα:

https://imgur.com/a/yqtseR3

Στο mybike θα πατήσεις κάτω 'Εισαγωγή άλλων πολυμέσων ->Εισαγωγή εικόνας από διεύθυνση url'' και θα επικολλήσεις το λινκ του imgur 

a7Aatof.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 46 λεπτά, το μέλος karellen έγραψε:

Στο mybike θα πατήσεις κάτω 'Εισαγωγή άλλων πολυμέσων ->Εισαγωγή εικόνας από διεύθυνση url'' και θα επικολλήσεις το λινκ του imgur 

a7Aatof.jpg

Ευχαριστώ, λογικα και ετσι φαινονται απο to link! εμενα μου το ανοιγει

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλησπέρα συντροχοι! Είπα να περάσω να πω ένα γεια και από εδώ ως περήφανος κάτοχος του εν λόγω εργαλείου. Η αλήθεια είναι πως για διάφορους λόγους κάθε φορά δεν έχω χαρεί το μηχανάκι όσο θα ήθελα με αποτέλεσμα να έχει πιάσει αράχνες το κακόμοιρο. :cry: 

Ωστόσο, πρόσφατα αποφάσισα να το βγάλω από τη ναφθαλίνη και οφείλω να ομολογήσω πως άνοιξα και διάβασα το θέμα από την αρχή και μπριζώθηκα (...πάλι :shades:)!! Επόμενο βήμα να το πάω σε συνεργείο να το "αναστήσω". Καλές βόλτες σε όλους!

Τροποποιήθηκε από τον Priest

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αξίζει η αγορά του ως μτχ ?

Της 1ης γενιάς προφανώς.

Υπάρχει κάτι που θα μπορούσε να προσέξει ο υποψήφιος αγοραστής ?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Νομίζω πως οι @Ratamahatta και @fadeyes είναι οι πλέον αρμόδιοι να απαντήσουν (μαζί βέβαια με τα υπόλοιπα παιδιά) που έχουν έχουν "στύψει" αυτά τα μηχανάκια και τα έχουν δει από την καλή και την ανάποδη. Εγώ έχω κάνει τόση λίγη χρήση που άμα βγω και πω "α, το έχω 2,5 χρόνια και είναι πιο αξιόπιστο και από Ελβετό μηχανοδηγό", μαλλον περισσότερο κακό παρα καλό θα κάνω σε έναν υποψήφιο αγοραστή. 

Αυτό που μπορώ να πω πάντως είναι πως όποιος ξεκινά το ταξίδι στον κόσμο της μηχανής από τον μικρό δούκα, σίγουρα αγαπά το σπορ και δεν τον αγοράζει απλώς και μόνο γιατί είναι πιο φτηνός από αμάξι ή γιατί θα πηγαίνει πιο γρήγορα στην δουλειά. Που σημαίνει ότι ακόμα και αν οδηγεί τον μικρό "χούλιγκαν" στα άκρα (γιατί προσφέρεται για τέτοιες καταστάσεις ο άτιμος...:wub:), σίγουρα θα φροντίσει όχι μόνο τις δικές του ανάγκες του ως αναβάτης αλλά και του δούκα (τα λαδάκια του, τα service του, κλπ).

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 10 ώρες, το μέλος crussifier έγραψε:

Αξίζει η αγορά του ως μτχ ?

Της 1ης γενιάς προφανώς.

Υπάρχει κάτι που θα μπορούσε να προσέξει ο υποψήφιος αγοραστής ?

Το σκέφτεσαι για αγορά;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 4 ώρες, το μέλος Ratamahatta έγραψε:

Το σκέφτεσαι για αγορά;

Για καμιά ληστεία περισσότερο :biggrin:

Περιμένουμε δύσκολους μήνες αλλά επειδή επεξεργάζομαι ευνοικά σενάρια για αγορά επόμενης μηχανής,

το Duke 390 είναι στα υποψήφια.

Έχω οδηγήσει 2 φορές στα ΚΤΜ Coffee Days κλπα , τη 1η του εκδοχή και την ανανέωση του πέρυσι

και κάθε φορά είναι μια πολύ απολαυστική εμπειρία, ένας μικρός κανίβαλος που σου δίνει εμπιστοσύνη απο τα πρώτα μέτρα.

Επίσης, το σενάριο για το 390 δεν περιλαμβάνει καθημερινή μετακίνηση αλλά 2-3 βόλτες την εβδομάδα αστικά και περιαστικά.

Γνωρίζω και διαβάζω τα ποστ σας για τα πιθανά προβλήματα αλλά για να μην βλέπω αναλυτικά κόστη , φαντάζομαι δεν κοστίζουν ακριβά προς επισκευή.

Επίσης στα μτχ του car.gr υπάρχουν 390 σε οπτικά πολύ καλή κατάσταση , απο 3000 και κάτω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Από την στιγμή που το έχεις οδηγήσει ξέρει τι να περιμένεις,εγώ πάντως δεν ειχα-εχω προβλήματα οπότε όλα οκ.

Σου εύχομαι να μπορέσεις να προχωρήσεις σε αγορά άσχετα αν είναι duke η όχι

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ευχαριστώ πολύ παιδιά, το παρακολουθώ εδώ το θέμα για πληροφορίες/εμπειρίες για το 390 και μακάρι να έρθουν ευνοικά τα πράγματα για την επόμενη φάση.

Το κόλλημα μου επίσης με το αδερφάκι του Vitpilen 401 , είναι επίσης βασανιστικό :wub:

Το βρίσκω απο τα πιο κομψά σχέδια μηχανής που έχω δει ποτέ

@Priest σε ευχαριστώ !

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Χθές έγινε το ετήσιο σέρβις στο εξουσιοδοτημένο συνεργείο που πάω.

Όλα λειτουργούν ρολόι, κανένα πρόβλημα, κόστος 100€ + εγγύηση 1 χρόνο+οδική βοήθεια 1 χρόνο.

Σε συζήτηση με το μηχανικό μου ανέφερε ότι τα καινούργια μικρά Duke  έχουν παρουσίασει τα πιο πολλά τζόγο στο ψαλίδι, επίσης λόγω euro 5 δέχονται μόνο τελικό χωρίς χαρτογράφηση κλπ σε σχέση με τα 1ης γενιάς που υπάρχει χαρτογράφηση από την ακραπα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλησπέρα & απο 'μενα! Εύχομαι να είστε όλοι καλά! Το 390 μοντελο 14 που εχω το χρησιμοποιω καθε μερα πηγαινε ελα για δουλεια και για καμια μικρη βολτα Σ/Κ. 4 χρονια το εχω και δεν ειχα ποτε ιδιαιτερο θεμα. Καποια μικροπροβληματακια που εβγαλε σε αυτα τα χρονια δεν ηταν και σημαντικο και λυθηκαν ευκολα και αμεσα (1. τρομπα ψυγειου, 2. καηκε κατι στην lcd  οθονη και δεν φωτιζε & 3.δεν κρατουσε ρελαντι). Ότι μπλεξιμο με μαστορα εχω κανει, ειναι απο δικη μου παραξενια, οχι επειδη το ζητουσε το μηχανακι. Αν ειναι καποιος συνεπης στα service, το 390 ειναι ενα απιθανο μηχανακι πολης για να αποκτησει. Οπως εχω ξαναπει, αποψη μου, στην κατηγορια του δεν υπαρχει κατι καλυτερο μαζι με το ninja 400 

κατι ακόμη, σε σχεση μια παλια εκκρεμότητα που ειχαμε στο group... 🙂 τελικα δεν καταφερα να αντισταθω, την εκανα τν δουλιτσα με τα φρενα..δηλαδη μπηκαν brembo δαγκανες απο duke 690! Επισης αφαρεθηκε και η πλαστικη ποδια και μπηκε μεταλικη. 🤪 φωτο στο link:  https://imgur.com/a/edjZapB 

Τροποποιήθηκε από τον fadeyes

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 14 ώρες, το μέλος Πεττας Χρηστος έγραψε:
  • Σουπερ φιλε μ,ποσο στοιχησαν?

Σ ευχαριστώ. Τις δαγκάνες τις πήρα μεταχειρισμένες αλλά βάλε τακάκια (4 μπροστά) κ ότι ήθελε να φτιάξω κ ανταπτορα, μαζεύτηκαν αρκετά.

πριν 12 ώρες, το μέλος A-nik-i έγραψε:

Εσύ φίλε @fadeyes πρέπει να ζητήσεις custom αυτοκόλλητα από την KTM που να γράφουν SUPER Duke 390!

😁 Archduke!!

πριν 5 ώρες, το μέλος Ratamahatta έγραψε:

Ωραίο αποτέλεσμα,τώρα σταματάς μόνο με endo??

Θανκςς!! Ρίχνω άγκυρα! Επόμενο project αλλαγή πάνω σύστημα φρένου, λογικά ίδιο πάλι με 690. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Θα αφήσω εδώ μερικές μοντες που έχουν κάνει πάνω σε duke στο εξωτερικό, κάποιες επιτυχημένες κάποιες όχι... αλλά ενδιαφέρουσες .

https://www.rideapart.com/articles/433523/custom-ktm-rc-250-cafe-racer/

Το συγκεκριμένο κρίνεται πολύ πετυχημένο αν και αφορά το  rc πρόκειται για την ίδια μοτό.

https://www.cartoq.com/10-gorgeously-modified-ktm-duke-200-390-rc390s-from-around-the-world/

Κάποια που αξίζουν υπάρχουν και εδώ.

Και το επόμενο μου project

https://bharathautos.com/your-duke-your-identity.html

η

http://www.mxsmotosport.com/mxshl142

Will see.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το τελευταίο διάστημα σκεφτόμουν να αλλάξω το πίσω γρανάζι με μεγαλύτερο κατά 2 δόντια, βέβαια για να μπει θα έπρεπε να αλλάξει και η αλυσίδα η οποία είναι σε καλή κατάσταση μετά από 17Κ καθώς είμαι συνεπής σχετικά με την λίπανση-καθαρισμο της.

Οπότε αποφάσισα να βάλω 1 δόντι μεγαλύτερο ,αυτό που δίνει η ΚΤΜ στα powerparts και το οποίο είναι μια ομορφιά.

υγ δεν μπορώ να προσθέσω πλέον φωτό που έχω αποθηκευμένη χώρις να τον ανεβάσω από url;;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλησπέρα! Μπηκε και η ακτινικη αντλια από το 690 μαζι με δοχειο Brembo και μανετες pazzo! Ως πρωτη άποψη, λιγοτερη διαδρομη στην μανετα μεχρι το αρχικο δαγκωμα και καλύτερη αισθηση γενικά. Θα δω τις επομενες ημερες περισσότερες εντυπωσεις. φωτο στο link: https://imgur.com/a/LuKSA3l

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ωραίος, δούλεψε το ώστε να μπορείς να εκμεταλλευτείς την έξτρα δύναμη που έχει-ειχες πλέον.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλησπέρα, εντυπώσεις από φρένα μετά από μια έξτρα εξαέρωση που χρειάστηκε.. όπως είπα, μικρότερη διαδρομή πριν το αρχικό δάγκωμα, προοδευτικη αίσθηση στο σταμάτημα και μηδέν κόπος στα χέρια. Σταματάει με ένα δάχτυλο εύκολα και απροβληματιστα. Σε καλή άσφαλτο δοκίμασα απότομο φρενάρισμα και το abs έπιασε "προβλεπόμενα" χωρίς θέμα. Θέλω σίγουρα προσαρμογη ακόμη αφου δεν το έχω τσεκαρει σε φρενάρισμα πανικού με περισσότερη ταχύτητα, οπότε το έχω στο μυαλό μ. Μου έκανε επίσης πολύ καλή εντύπωση η ποιότητα κατασκευής στις μανετες. Παναλαφρες κ σου μιλανε σε κάθε κίνηση, δηλ. νιώθεις βελτίωση ακόμη και σε σχέση με τις powerparts που φορούσα. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα