Jump to content
wildbilly

Ααααχ!! Καταραμένα Βαλκάνια!! - The Ride Report!

Recommended Posts

Ημέρα 10

Πρωινό ξύπνημα και ετοιμαζόμαστε για αναχώρηση...Αποχαιρετούμε το Βελιγράδι και μπαίνουμε στη βαρετή εθνική οδό...ευτυχώς η απόσταση είναι μικρή έως την έξοδο που θα μας οδηγήσει στη Βοσνία...

Περνάμε την Tuzla...

DSC09686_zpsojg0kiph.jpg

Η φύση της Βοσνίας είναι εκπληκτική...Μικρά χωριά, τακτοποιημένα χωράφια με θημωνιές, απλοί άνθρωποι που εκτελούν αγροτικές εργασίες, φτωχική ζωή αλλά τόσο πλήρης...

DSC00018_zpsik9rzedo.jpg

DSC00019_zpsrschad0i.jpg

DSC00020_zpsfw6ogpqt.jpg

Με το κεφάλι μου γεμάτο οικείες εικόνες φτάνουμε πια στο Σαράγεβο, την τόσο ιδιαίτερη πόλη και βρίσκουμε με το ζόρι το χοτέλ που είναι σκαρφαλωμένο στη πλαγιά με φοβερή θέα στην πόλη...

DSC00022_zpsadml0ptf.jpg

DSC00024_zpsxx2ftfni.jpg

Μακάβρια υπενθύμιση του τι κάνει ο πόλεμος και η μισαλλοδοξία...

DSC00025_zpsfn36i22b.jpg

Την πόλη που έχω επισκεφτεί πάλι 5 χρόνια πριν...τότε δε μου έφτασε η επίσκεψη και θέλω να την ξαναδώ...Ο Χαρούλης έρχεται για πρώτη φορά και θα του κάνω τον ξεναγό...χιχιχι δεν ξέρω τίποτα, δες Χαρούλη πως καπνίζει το κέντρο...Με τόσα κεμπαπτζίδικα το ένα δίπλα στο άλλο, το κέντρο της πόλης είναι μια γιγάντια ψησταριά που σου σπάει τη μύτη...

DSC00026_zpsu4idrvbp.jpg

Βελζεβούλια...

DSC00033_zpswovrwfo3.jpg

DSC00035_zpsatqynp9d.jpg

DSC00037_zps8a0ghxme.jpg

DSC00040_zpsth4selqg.jpg

Ναργιλε-μπάρ, ένα από τα πολλά!

DSC00041_zpsuac5apfg.jpg

Τούριστ? Τουριστ?

DSC00042_zpsvdlzlrbx.jpg

DSC00043_zpsbiokumuj.jpg

Είναι Κυριακή απόγευμα και τα στενάκια είναι γεμάτα κόσμο...Θέλουμε να βγάλουμε ντόπιο νόμισμα (μπάμιες εκ του ΒΑΜ) από την τράπεζα αλλά εννοείται ότι δεν μας κάνει τη χάρη το ΑΤΜ...Ψάχνουμε για ανταλλακτήριο συναλλάγματος αλλά είναι όλα κλειστά σύμφωνα με τον μπάτσο που ρωτάμε...Χιχιχι Χαρούλη ούτε ννερό δε θα πιούμε και ο Χαρούλης έχει τη φαεινή ιδέα να ρωτήσουμε σε κάποιο μεγάλο χοτέλ που συνήθως κάνουν ανεπισήμως και αλλαγή συναλλάγματος...Η ιδέα αποδίδει και με μπάμιες στα χέρια αράζουμε για καφέ και γλυκό...

DSC00045_zpsivqrq1wn.jpg

DSC00047_zpsd7hzymfl.jpg

Η περατζάδα είναι πάντως διαφορετική από τη Ρουμανία και τη Σερβία...Πολλές μαντήλες και κακουμούτσουνη πανίδα σε συνδυασμό με μίνι φούστες και έντονα βαψίματα, μας μπερδεύει λίγο...Ο Χαρούλης διαμαρτύρεται αφού καλόμαθε από την ομορφιά της πανίδας στο Βελιγράδι και έχει δίκιο...

Στο κεντρικό τζαμί έχει λειτουργία και οι γυναίκες χωριστά από τους άντρες εκτελούν απολύτως συγχρονισμένα τις απαραίτητες επικύψεις...

DSC00051_zpsrccsz6dh.jpg

DSC00052_zps8axyta7x.jpg

Προσέξτε την παπουτσοθήκη...

DSC00068_zpsutduxgqk.jpg

Βολτάρουμε λίγο ακόμα και αράζουμε σε ένα κεπαμπτζίδκο για κεμπάπ και μπύρες...

DSC00053_zpsftq1it5o.jpg

DSC00057_zpsoumtzxmn.jpg

DSC00060_zpsswg88tlt.jpg

Ε ρε γέλια η ονομασία του μαγαζιού...

DSC00061_zpsm0jk5odv.jpg

DSC00062_zpswyhcqcnu.jpg

DSC00064_zpsed9rzjhj.jpg

DSC00059_zps5g9dgfrk.jpg

Με τα στομάχια γεμάτα προσπαθούμε να περπατήσουμε λίγο για να χωνέψουμε και σε λίγο τα βήματα μας μας οδηγούν στα μοτοσακά...Ψόφιοι πάμε για νάνι...Αύριο έχει εκπληκτική διαδρομή μέχρι το Βίσεγκραντ και το βραδάκι βόλτα στη Νις!

Συνεχίζεται...

Τροποποιήθηκε από τον wildbilly

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Οκ δεν έγινε και τίποτα...Βρήκα τις φωτό που μου έλειπαν από Βελιγράδι...Πριν προχωρήσουμε λοιπόν, να ακόμα λίγο Βελιγράδι...

Kalemegdan!

DSC09992_zpsg6wsxpuk.jpg

DSC09996_zpsqxbwxioj.jpg

DSC09997_zpsr67cac8p.jpg

DSC09999_zpsz3vu8quw.jpg

SVETI SAVA!

DSC09971_zps9azkipy0.jpg

DSC09969_zpsmpemqjot.jpg

DSC09973_zpsfybj3l3o.jpg

Βελιγράδι-απομεινάρι του πολέμου...

DSC09967_zpszywnzpma.jpg

Ada Ciganlija!

DSC09960_zpsmngbhgb1.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ολοκλήρωσες βρε? Να σχολιάσουμε? :_innocent:

1) Το γνωστό δίδυμο...... ωραία αφήγηση, ωραίες φωτογραφίες, ωραίοι πάτοι-σερί. :cowboy:

2) Νομίζω στο έχω ξαναγράψει και στο περσινό. Ο πλανήτης εκτείνεται και πέραν των Βαλκανίων, έχε το υπόψη. :laugh::tongue:

3) Του χρόνου πού? Τα καλύψατε πλέον τα Βαλκάνια. Έχει κι αλλού ωραίους πάτους..... :peep:

4) Με τη μηχανή εξωτερικό.... όνειρο το βλέπω να μένει......:sorry:

Βελιγράδι-απομεινάρι του πολέμου...

DSC09967_zpszywnzpma.jpg

5) Αυτό που παρκάρουν κιόλας από κάτω στην κατάσταση που είναι το κτίριο.... με ξεπερνάει αλήθεια.:blink:

Φαντάσου τον κόκκινο να ουρλιάζει μετά επειδή τούπεσε τσιμεντόπετρα στη Lancia.....:kaaaala:

Τροποποιήθηκε από τον Kostas-MotoLover

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

εντάξει εσείς του δώσατε και κατάλαβε!

5 μέρες μείνανε... θα τραβήξουμε και μεις προς τα πάνω...

βέβαια μας προλάβατε και πήρατε όλη τη δόξα... αλλά ας έχει! :p

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ολοκλήρωσες βρε? Να σχολιάσουμε? :_innocent:

1) Το γνωστό δίδυμο...... ωραία αφήγηση, ωραίες φωτογραφίες, ωραίοι πάτοι-σερί. :cowboy:

2) Νομίζω στο έχω ξαναγράψει και στο περσινό. Ο πλανήτης εκτείνεται και πέραν των Βαλκανίων, έχε το υπόψη. :laugh::tongue:

3) Του χρόνου πού? Τα καλύψατε πλέον τα Βαλκάνια. Έχει κι αλλού ωραίους πάτους..... :peep:

4) Με τη μηχανή εξωτερικό.... όνειρο το βλέπω να μένει......:sorry:

Με καλυψες 100%. Τι να γραψω εγω τωρα;;;:plaf:

Εύχομαι του χρόνου να ξαναπάτε όπου γουστάρετε :_thumbsup:

Βαλκανια θελουν...:ok:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Και εις άλλα με υγεία Μπίλιζα και το rider's blues  παίζει....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σε αυτά τα μέρη γύριζα και εγώ αδέλφια αρχές Μαίου,μόνος μου όμως...Να είστε καλά να ξαναπάτε του χρόνου όπου τραβάει η καρδια σας!!:thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ευκολα θα ελεγε κανεις οτι τα επι συναπτα ετη Βαλκανιζτερ σας ειναι καποιο σηριαλ διαχρονικο με το ιδιο καστ,στο ιδιο σανιδι,με τους ιδιους ποιοτικους πατους :peep: αλλα παντα τοσο διαφορετικο για τον καθενα σας...

μαλλον.. ηρθε ο καιρος να πεσει η αυλαια κ να ανοιξει μια καινουργια πιο μεγαλη κ περιπετειωδης...

ειστε καλοι ηθοποιοι κ σιγουρα αμα στρωσετε αναλογο σεναριο θα διαβασουμε/δουμε ακομα περισσοτερο αξιολογα ταξιδιωτικα!!

ευχομαι να ειστε παντα ετσι,διαφορετικα απολαυστικοι κ με τους χαρτες ανοιχτους αδερφια!!!:cheers:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Έχω κι εγώ μια αποκλειστική paparazzi φωτογραφία απ' το τρελό δίδυμο........:secret:

974c2c4cb798e926655ee1fca5b09d4e.jpg

:tooth:    :tease:  :tongue:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα