Jump to content

Recommended Posts

να ρωτησω και γω μερικα πραγματα για καποια εργαλεια ρε παιδες.

θελω να αγορασω δυο μεγγενες μια μεγαλη και μια μικρη και εχω βρει αυτες τις 2:

http://www.tool-market.gr/tool.php?lang=gr&id=2504

http://www.tool-market.gr/tool.php?lang=gr&id=2505

τι λετε αξιζουν?

μετα σε δραπανο κρουστικο ρευματος τα maktek της makita αξιζουν?

http://www.skroutz.gr/s/380713/Maktec-MT815K.html

η θα ταν καλυτερο να παω απευθειας σε κατι τετοιο που ειναι makita-makita:

http://www.skroutz.gr/s/346405/Makita-HP1640.html

http://www.e-shop.gr/drapano-kroystiko-ilektriko-skil-toro-multi-550watt-10mm-balitsaki-exartimata-f0156950ad-p-TLS.090219

Δες και αυτό είναι σε καλή τιμή. Μια χαρά για οικιακή χρήση. Μόνο μείον το μικρό τσοκ που πιάνει μέχρι 10 mm.

Τροποποιήθηκε από τον Miskin

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Δες και αυτό είναι σε καλή τιμή. Μια χαρά για οικιακή χρήση. Μόνο μείον το μικρό τσοκ που πιάνει μέχρι 10 mm.

σε ευχαριστω και παλι,τρυπανι θελω να ναι ενα καλο για να μου κρατησει γιατι νταξει τωρα μπορει να το θελω γι αυτες τις δουλειες οπως ειπα αλλα στο μελλον ποτε δεν ξες γι αυτο ας δωσω κατι παραπανω εκει...λογικα το μακιτα θα παρω.Μεγγενη ξεχασα δεν σου απαντησα,ηθελα να παρω μια μικρη για πιο λεπτες δουλειες που μπορει να χρειαστει καθως η μεγαλη σφιγγει με αρκετη δυναμη και μπορει να μη κανει για λεπτες δουλειες και επειδη ειμαι και ψιρας εγω και δεν θελω γρατζουνιες και τετοια θα παρω και μια μικρη αλλωστε σιγα 30 ευρω εχει,η μεγαλη που κανει 90 ειναι το πακετο...και μετα στο μελλον θα κοιταξω για dremelaki και 2 εξολκεις ρουλεμαν που μου λειπουν ακομα :) οριστε και η συλλογη μου απο εργαλεια προς το παρων:

http://postimg.org/image/fi1r4zih1/

http://postimg.org/image/rybei1lf5/

http://postimg.org/image/f2kreyrlv/

http://postimg.org/image/ae0qcaz8v/

http://postimg.org/image/kuk3nsz3t/

http://postimg.org/image/sds6x7gqt/

edit: το knipex που λες του φιλου ειναι και αυτο εδω περα μονο που εγω το χω σε ισιο και οχι κυρτο xD

Τροποποιήθηκε από τον vagoskonti

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εχουμε τα ιδια λιντλοαλλεν.

Σε καλο δρομο θα ελεγα οτι εισαι. :)

Το κομφλερ ποσα λιτρα ειναι? Σου σηκωνει το αεροκλειδο????

@pause

Πρεπει να εχουμε την ιδια τσιμπιδα ασφαλειων. Tengtools ειναι?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

24 αλλα ειναι 2,5hp.Μη σου πω το μετανιωσα κιολας επρεπε στα ιδια λεφτα να χα παρει 50 λτ  με 2 hp που ειχε τοτε,αλλα δεν ηξερα και γω ποσο χρειαζεται και προτιμησα να ειναι πιο δυνατο...βεβαια εχει το καλο οτι ειναι ελαφρυ σε σχεση με τα 50λτ.Το αεροκλειδο το σηκωνει και με το παραπανω και ποτε δεν χρειαστηκε να το λειτουργησω στο τερμα συνηθως 2-3 στροφες απο το τελος το βαζω την πιεση στο κομπρεσερ.Εχω αρκετα πραγματακια απο το lidl  γερμανοπολυγωνα,τροχο,φορτιστη μπαταριας,πολυμετρο,κολαουζο,κοφτακι,πενσακι,γαλλικο,καστανια σετ,κασετινα Τ
Τα αλλεν δεν ξερω αν ειναι του lidl παντως ειναι οκ
Με τις συσκευες τροχο,φορτιστη μπαταριας,πολυμετρο ειμαι πολυ ευχαριστημενος οπως και το πενσακι,κοφτακι,γαλλικο.
Η καστανια και τα καρυδακια της ειναι οκ,οι μυτες που εχει δεν ειναι πολυ καλες(στην αλλη που εχω στο νησι μια μυτη μου εσπασε για πλακα) αλλα πιο πολυ την πηρα για τις καστανιες και τα καρυδακια ενοειται.Τη δουλεια των μυτων την κανω και με κατσαβιδια αλλεν κτλ.
Τα γερμανοπολυγωνα επισης δεν ειναι πολυ σοι
Το κολαουζο και την κασετινα με τα Τ(που απο λαθος την πηρα γιατι νομιζα οτι ηταν ταφακια με καρυδακια απλα δεν μπορουσα να παω εγω εκεινη τη μερα και εστειλα τον πατερα μου) δεν τα εχω χρησιμοποιησει.
Γενικα τα εργαλεια για χοντροδουλειες που δεν χαλανε ειναι οκ οπως και τα ηλεκτρικα. Τωρα σε γερμανοπολυγωνα θελω να αγορασω κατι καλυτερο και ποιοτικοτερο μιας και τα χρησιμοποιω συχνα και θελω να ειναι καλα.Οχι οτι με αυτα δεν κανω τη δουλεια μου απλα δεν ειναι τοσο σοι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλησπέρα @hayabusas, δεν την έχω αλλά θέλω να την αποκτήσω.Γι' αυτό μετά από δυο αποτυχημένες προσπάθειες κατάφερα να την ανεβάσω. Αν θα μπορούσες να μου δώσεις περαιτέρω πληροφορίες..

Τιμή - μαγαζί κτλ ευχαριστώ πολύ. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

@pause Το σετ που εχω ειναι ιδιο με αυτο εδω αλλα εμενα ειναι της tengtools. Το ειχα παρει απο τον δονουπογλου (ρουλεμαν koyo πειραια στη ρετσινα) αλλα ειχα δωσει κοντα στο 20αρι νομιζω. Σαμπως λακαμας πιαστηκα.... :tooth:

@vagoskonti

Μπορεις να βγαλεις το αεροκλειδο απο το ρυθμιστη πιεσης παντως. Θα δεις τεραστια διαφορα στην αποδοση του. Επισης, αν σε παιρνει, αγορασε ενα φιλτρο/υδατοπαγιδα/λαδικο οπως αυτο εδω αλλα χωρις ρυθμιστη. Ξενοιαζεις απο το να λιπαινεις τα εργαλεια αερος που εχεις. 

Στο δικο μου εχω κανει κεντρικη εγκατασταση (δεν ειναι και φορητο αλλωστε) κι εχω δυο ξεχωριστες παροχες αερα: μια απευθειας απο το αεροφυλακιο οπου παει σε φιλτρο/υδατοπαγιδα/λαδωτηρα και την εχω για το αεροκλειδο, το σβουρακι κλπ κι αλλη μια που παει σε φιλτρο/υδατοπαγιδα/ρυθμιστη για φυσημα και πιστολι βαφης. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

hayabusa ολα τα φιλτρα που εχουν υδατοπαγιδα και λαδικο που ειδα εχουν και ρυθμιστη επανω.Μου το χε πει και ο vaggosglx οτι θα το χρειαστω απλα δεν το χω παρει ακομα γιατι σπανια το χρησιμοποιω το κομπρεσερ.Οσο αφορα το βαρος του εμενα οσο μενω εδω(οχι για πολυ ακομα) μου ηταν χρησιμο γιατι τα εργαλεια τα χω στην ταρατσα και αν ηθελα να κανω κατι οπως φουσκωμα λαστιχων η να βγαλω καμπανα-φυγοκεντρικο για αλλαγη δισκων πχ, το κομπρεσερ επρεπε να το κατεβασω κατω στην αυλη(4 οροφοι παρακαλω αλλα επειδη ειναι παλιο σπιτι και μακρυες οι σκαλες/ψιλοταβανο η σκαλα ειναι σαν να ειναι 5-6 οροφοι οποτε καταλαβαινεις,βεβαια δεν το πηρα μικρο με αυτο το σκεφτικο αλλα να που ειχε και ενα καλο)
Τι εξαρτημα χρειαζεται για να παρω παροχη απευθειας απο το αεροφυλακιο?εχει επανω μια 17αρα εξαγωνη την εχω δει και λογικα απο κει θα γινει αν το κανω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Βαγγο θες φιλτρο να μη σου πεταει τα λαδια μπροστα ετσι?

Εγω εχω 100αρι ενζινοκινητο κομπρεσσερ και επειδη το χρησιμοποιει ο πατερας μου για κλαδεμα  δεντρων πεταει λαδια για λιπανση των ψαλιδιων..(εχει υποδοχη σαν αυτη που εβαλεο hayabusas..

Αλλα εγω θελω να βαφω χωρις να φερνει λαδια και να φυσαω το αυτοκινητο χωρις να μυριζει λαδιλα μετα :uglystupid2: πηρα ενα φιλτρο με 20 ευρω να μην πεταει και τωρα μια χαρα...αν θες να σου δωσω φωτο!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το κομπρεσερ το δικο μου δεν πεταει λαδια καθολου απο μεσα η απο μονο του,ειναι οπως το παπι που τα λαδια τα εχει  μεσα στον κινητηρα.
Αν βαλω αυτο το λαδικο/υδατοπαγιδα/ρυθμιστη που μου δινει ο hayabusas θα πεταει λαδια για να λιπαινει το αεροκλειδο που χρησιμοποιω .Με λιγα λογια θα λιπαινει αυτοματα το αεροκλειδο και με γλυτωνει απο το να του βαζω εγω λαδι μεσα  και αντι αυτου θα του χω το λαδι μεσα στο λαδικο,και τοτε ναι θα πεταει λαδια αλλα οχι απο το κομπρεσερ αλλα απο το λαδικο η μαλλον εξαιτιας του λαδικου.η υδατοπαγιδα ειναι για την υγρασια και τυχον νερα που μπορει να δημιουργηθουν απο αυτη για να μη πηγαινει στο αεροκλειδο και το χαλασει.Εμενα που δεν εχει φιλτρο δηλαδη υδατοπαγιδα και λαδικο δεν πεταει καθολου λαδια,αλλα πρεπει να του βαλω ενα.Απλα ολα που κοιταξα στο σκρουτζ εχουν και ρυθμιστη.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αυτο σου λεω ακριβως!

Αν βαλεις λαδικο (στο δοχειο θα βαζεις λαδια και στο αλλο δοχειο θα βγαζεις τα νερα) τοτε θα χρειαστεις και φιλτρο να μη σου πεταει λαδι αν θες να βαψεις...αν δε θες κανενα προβλημα...

Εγω ακομα και χωρις λαδια να το αφησω το δοχειο θα μου φερει λαδια απο την κεφαλη (οχι του μοετερ αλλα απο την κεφαλη του αερα)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κοιτα προς στιγμη δεν το χω χρησιμοποιησει για βαφη(και ουτε εχω ακομα το λαδικο/υδατοπαγιδα),αλλα ναι λογικα θα το χρειαστω το φιλτρο αυτο που λες οταν ειναι να βαψω αν χρησιμοποιησω την ιδια παροχη αερα με το αεροκλειδο κτλ,βεβαια κατσε ακομα ειναι νωρις γιατι μαζευοντε πολλα,δεν ειναι στα κοντινα μου σχεδια καποιο βαψιμο αλλα καποια στιγμη θα το επιχειρησω και αυτο.Προς το παρων δινω προτεραιοτητα στο τρυπανακι και στη μεγγενη που βλεπω οτι τα χρειαζομε σε εργασιες και δεν τα χω.Σ ευχαριστω παντως.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εχουμε τα ιδια λιντλοαλλεν.

Σε καλο δρομο θα ελεγα οτι εισαι. :)

Το κομφλερ ποσα λιτρα ειναι? Σου σηκωνει το αεροκλειδο????

@pause

Πρεπει να εχουμε την ιδια τσιμπιδα ασφαλειων. Tengtools ειναι?

Αυτή η τσιμπίδα ασφαλειών είναι σαγρέ από μέσα ? Ρωτάω γιατί θα μου βγει κανά μάτι καμιά ώρα από τα γλυστρήματα που τρώνε οι ασφάλειες. Θέλω και γω μια καλή να πάρει η ευχή έχω φάει ταλαιπωρία καλή με αυτές πούχω. Για πείτε καμιά ιδέα κανά λινκ ρε παιδιά.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

@vagoskonti

Να απευθυνθεις σε μαγαζια με εξαρτηματα αερος ετσι ωστε να βρεις ακριβως αυτο που ψαχνεις. (αν εισαι Αθηνα, η Σπυρου Πατση ειναι γεματη και σου προτεινω πχ την technopneumatic, να σου πεσουν τα σαγονια) Να ξερεις οτι υπαρχουν ολα τα εξαρτηματα σετ αλλα και μεμονωμενα. Επισης αλλο πραγμα η υδατοπαγιδα, αλλο η ελαιοπαγιδα και φυσικα αλλο ο ελαιωτηρας. 

ΚΟυβεντα κανουμε, οποτε συνεχιζω: το αεροκλειδο (και εν γενει ολα τα εργαλεια αερος) χρειαζονται τη μεγιστη παροχη αερα (ογκου και πιεσης) προκειμενου να αποδωσουν το μεγιστο δυνατο. Έτσι, ο ρυθμιστης κρινεται ακαταλληλος γιατι περιοριζει τοσο τον ογκο οσο και τη ροη με συνεπεια να "κοβει αλογα" απο τα εργαλεια. Η λυση (θα το δειτε σε ολα τα συνεργεια) ειναι η ληψη της παροχης να γινεται απευθειας απο το αεροφυλακιο. Σε καποιο σημειο στο "καζανι" θα δεις ειτε μια ταπα βιδωμενη (εξτρα συνδεση) ή το ασφαλιστικο του κομφλερ. Αν δεν εχει εξτρα ταπα πουθενα, αδειασε τον αερα ολο, βγαλε το ασφαλιστικο, βιδωσε ενα ταυ υδραυλικο και πανω σε αυτο βιδωσε ξανα το ασφαλιστικο και ειτε μια πριζα αερος οπως αυτη ειτε βιδωσε υδατοπαγιδα/λαδικο και στο καπακι την πριζα. 

Η παροχη αυτη θα χρησιμοποιειται ΜΟΝΟ για εργαλεια αερος γιατι α) θα εχεις ενα μικρο ποσοστο λαδιου στον αερα παντα και β) χωρις ρυθμιστη πιεσης ειναι αδυνατο να βαψεις. 

Εναλλακτικα, για να μην το κουραζεις τοσο πολυ καθοτι δεν ειμαστε και συνεργεια, μπορεις να αγορασεις ενα τετοιο και να το βαλεις πριν το αεροκλειδο σου. Το γεμιζεις λαδακι και αυτο θα δινει την απαραιτητη ποσοτητα οσο χρησιμοποιεις το εργαλειο. 

Επισης, αναλογα τη χρηση και τις κλιματολογικες συνθηκες, εχε υποψη σου οτι στο αεροφυλακιο η υγρασια της ατμοσφαιρας συμπυκνωνεται ξανα και υγροποιειται. Στο κατω μερος του (αεροφυλακιου) θα δεις ενα βανακι. Αυτο θα το ανοιγεις περιοδικα (σε εξωτερικο χωρο και με ενα ταψι απο κατω) να αδειαζει τον αερα μαζι με ενα αηδιαστικο μυξωειδες πραγμα λαδιου/νερου.

Ακομα βεβαια και για αυτο, εχουν προβλεψει και υπαρχει το καταλληλο εξαρτημα: αυτοματος εξαερωτηρας με αισθητηρας υγρασιας/νερου. Μια μαγνητικη βαλβιδα ειναι που βιδωνεται στη θεση του διακοπτη και, οποτε ανιχνευσει υγρασια, ανοιγει τη μαγνητικη για μερικα δευτερολεπτα. Πολυ πρακτικο για συστηματα που δουλευουν 24/7.

@achilleasv

Το να εχεις ατμους λαδιου στον αερα σου ειναι φυσιολογικο, αλλα σε εξαιρετικα μικρες συγκεντρωσεις. Ή εχεις καιρο να ανοιξεις το βανακι του αεροφυλακιου ή η κεφαλη σου ειναι ταλαιπωρημενη ή εχεις βαλει πολυ λαδι. :_thumbsup: 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τιποτα απο ολα αυτα! Απλα οπως ειπα εχουμε παντα λαδι μεσα για τα ψαλιδια και για να μη βγαζω συνεχεια τα λαδια του δοχειου (ειναι και ακριβα) πηρα το φιλτρο....Οταν δεν εχει στο δοχειο φερνει απο την κεφαλη για να μη στεγνωσει το ψαλιδι μου εειπε καποιος πολυ σχετικος σε αυτα..

Επισης η κεφαλη και γενικα το ολο συσυτημα ειναι ολοκαινουριο με λιγες ωρες λειτουργειας..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλησπέρα @hayabusas, δεν την έχω αλλά θέλω να την αποκτήσω.Γι' αυτό μετά από δυο αποτυχημένες προσπάθειες κατάφερα να την ανεβάσω. Αν θα μπορούσες να μου δώσεις περαιτέρω πληροφορίες..

Τιμή - μαγαζί κτλ ευχαριστώ πολύ. 

Γενικώς τα εργαλεία του Leroy Merlin (Dexter) είναι vfm, οπότε δε δίνεις μια ευκαιρία σε αυτό; 

https://www.leroymerlin.gr/gr/ergaleia/ergaleia-heiros/penses-koftes-tanalies/mutotsimpido-dexter-sugkratisis-61483282/

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

καλα δεν ειναι και τρελο vfm απλα ειναι φθηνα και με καλη εγγυηση αν το παλεψεις.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

καλα δεν ειναι και τρελο vfm απλα ειναι φθηνα και με καλη εγγυηση αν το παλεψεις.

Αν παλέψεις; Με τον πωλητή; Φτάνεις σε τέτοιο σημείο για ένα παλιοτσίμπιδο; :closedeyes:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις, απλά έχω επιφυλάξεις για το κατά πόσο τα συγκεκριμένα μυτοτσίμπηδα θα αντέξουν/χρησιμευσουν για την χρήση που τα θέλω (βλέπε πιο πάνω - φώτο), δεδομένου οτι η συγκεκριμένη ασφάλεια κουμπώνει-ασφαλίζει πάνω σε πατούρα του ψαλιδιού. Θέλω δηλ. ανάποδο μυτοτσιμπηδο (να ανοίγει  όταν πιέζω τη λαβή) και μάλιστα με αρκετή δύναμη για να  ξεκουμπώσει η συγκεκριμένη ασφάλεια.

Ευχαριστώ πάντως και πάλι..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αν το προσέξεις καλά ανάποδο είναι και αυτό, σου κάνει.

Αλλά πιστεύω είναι καλύτερα να πάρεις ένα που να ρυθμίζεται, σαν αυτό της φωτογραφίας που ανέβασες.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Φίλε pause μπορώ να σε ξεμπλέξω από το δίλλημα. Έχω αυτά τα ασφαλειοτσιμπιδα και δε τα χρησιμοποιώ. Είναι ολοκαίνουργια, στα δίνω 40€. Τώρα δεν έχεις καμιά δικαιολογία, γαμώ τις ποιότητες, γαμώ τις τιμές, τι άλλο θες; :yeahright:

Τροποποιήθηκε από τον Miskin

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αν παλέψεις; Με τον πωλητή; Φτάνεις σε τέτοιο σημείο για ένα παλιοτσίμπιδο; :closedeyes:

οχι ρε σιγα μην παλεψεις εγγυηση για το μυτοτσιμπιδο τον 5 ευρω,αλλα λεω οτι μην τρωμε τον παπα οτι και καλα τα dexter ειναι πολυ καλα για την τιμη τους και ουαου και μπραβο στα leroy κ.λ.π.

Ασε την αλλη την παραμυθα που ειχε βγει στην αρχη ραδιο αρβυλα οτι τα dexter ειναι γαλλικη εταιρεια και κατι τετοιες ιστοριες,σκατοκινεζικα ειναι χαμηλης ποιοτητας που τα εισαγει μονο το leroy και γιναν πασιγνωστα γιατι τα πουλαγανε πολυ φθηνα και πηγαινανε και τα αγοραζανε ολοι.

Εγω dexter προιοντα εχω αγορασει 2, ενα μικρο αλφαδακι που μου αρεσε πολυ στο ματι και ηταν και πολυ φθηνο και μια ''επαγγελματικη'' τσαντα μεταφορας εργαλειων που ηταν αισθητα φθηνοτερη απο τις αντιστοιχες facom-stanley και τελικα το σκυλομετανοιωσα,σε ενα μηνα κλεινω ενα χρονο που την εχω και μεσα σ`αυτο το διαστημα τι πιστευεις οτι εχει γινει?

φωτογραφια δεν βρισκω να στην δειξω αλλα βρηκα εναν συνδεσμο να αυτη ειναι. http://www.cardetailing.gr/phpBB3/viewtopic.php?f=9&t=1938

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα