Jump to content
deargr

XT660X διπλωμα Α2

Recommended Posts

Συγνωμη που ξαναεπαναφερω αυτο το πολυσυζητημενο σε αλλα thread θεμα αλλα πραγματικα δεν εχω βγαλει καμια ακρη.. :wallbash:

Τελικα το XT660X ξερει κανεις ξεκαθαρα αν μπορει να οδηγηθει με A2 διπλωμα η οχι και γιατι?

Στο εξωτερικο το δινουν 35 kw εδω 35.3 kw τελικα τι γινεται?

Αν το παρει κατοχος Α2 διπλωματος και εμπλακει σε ατυχημα <χτυπα ξυλο :pray: > τον καλυπτουν κανονικοτατα?

Τροποποιήθηκε από τον innova 04
Προσθήκη ετικετών.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Eχεις παρει κανα τηλ την yamaha να σου πουνε? Γρηγορη και σιγουρη απαντηση θα παρεις.. Περιμενεις να βγαλεις ακρη απο φορουμ?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

λοιπον φιλε μου .. θα σ καλυψω σε ολες τις αποριες σου .1) στην ελλαδα το xtx eιναι δηλωμενο στο υπουργειο 35.3kw δλδ 0.3 πανω απο το οριο .. στην αδεια ειτε δεν αναγραφει τπτ στο πεδιο p2(ισχυς) ειτε γραφει το 1/10 της ισχυς δλδ 3.5. . τωρα με το θεμα ασφαλιστηκης εχω ρωτησει πολλους γνωστους μου ασφαλιστες κ μ λενε οτι η ασφαλεια παει βαση αδειας μονο ... δλδ οτι γραφει αυτη .... τωρα ΑΝ εχεις καποιο προβλημα θα το εχεις αν μακρυα απο εμας παρεις παραμαζομα 5 6 πεζους και εχει και κανενα θανατο το θεμα οπου η ασφαλιστικη θα ψαξει μεχρι και το τι μεγεθος μποξερακι φορας ....

το εχω ψαξει παααρα πολυ το θεμα αυτο καθως με ενδιαφερει κ εμενα η αγορα xtx με διπλωμα α2 ... επιπλεον εχε στο νου σου οτι απο θεμα αστυνομιας κανεις τους δεν ξερει τι παιζει με τα διπλωματα .. πολλοι ακομα νομιζουν οτι ειναι το διπλωμα για 125cc και το απεριοριστο .. οτι αλλο θες pm me

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

εγω παντως το πηρα πριν κανα μηνα και κατι εχοντας διπλωμα Α2 και ο ασφαλιστης μου εκανε την ασφαλεια κανονικοτατα μετα απο ψαξιμο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

εγω παντως το πηρα πριν κανα μηνα και κατι εχοντας διπλωμα Α2 και ο ασφαλιστης μου εκανε την ασφαλεια κανονικοτατα μετα απο ψαξιμο.

ο ασφαλιστης στην αρχη μπορει να σου ασφαλισει και busa με διπλωμα για παπι(γιατι καθως κανει καινουριο συμβολαιο ταυτοχχρονα βαζει και καποια bonus στην τσεπουλα) αλλα το θεμα ειναι οταν θα κλειθει η ασφαλιστικη σου να πληρωση μια τυχον ζημια .. τοτε ειναι που το ψαξνουν και σαφως και θα βρεθεις ξεκρεμαστος τοτε...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

καλησπερα και απο εμενα .

λοιπον εχω διπλωμα Α2 και ειμαι κατοχος ενος xt660x ( το εχω 2 ευδομαδες )

αν κανω λαθος να με διορθωσει καποιος :)

εχω την εντυπωση πως μας καλυπτει το διπλωμα στο μεγιστη ιπποδυναμη ανα κιλο

Στην αδεια κυκλοφοριας στο (P.2) που το αναφερει ως μεγιστη ωφελιμη ισχυς του κινιτηρα ( KW) δεν γραφει τιποτα και εχει παυλα

επισεις στο (Q) λογος ισχυς/βαρους ( KW / KG) γραφει 5,35

με τα στοιχεια που σας εδωσα ξερει κανενας να μασ απαντισει ???? :)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

καλησπερα και απο εμενα .

λοιπον εχω διπλωμα Α2 και ειμαι κατοχος ενος xt660x ( το εχω 2 ευδομαδες )

αν κανω λαθος να με διορθωσει καποιος :)

εχω την εντυπωση πως μας καλυπτει το διπλωμα στο μεγιστη ιπποδυναμη ανα κιλο

Στην αδεια κυκλοφοριας στο (P.2) που το αναφερει ως μεγιστη ωφελιμη ισχυς του κινιτηρα ( KW) δεν γραφει τιποτα και εχει παυλα

επισεις στο (Q) λογος ισχυς/βαρους ( KW / KG) γραφει 5,35

με τα στοιχεια που σας εδωσα ξερει κανενας να μασ απαντισει ???? :)

Η μηχανη πρεπει να καλυπτει και τις 2 προϋποθεσεις...και την μεγιστη ιπποδυναμη ανα κιλο και την μεγιστη ιπποδυναμη σκετο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

παω στο ασφαλιστη μου τωρα να του κανω μια κουβεντα..Συνεργαζεται με ολες τις ασφαλιστικες εταιριες και ειναι κορυφη στα μεγαρα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μαγκες οτι να ναι..

Δεν γνωριζε τι παιζει ακριβως με τις νεες κατηγοριες και πηρε τηλεφωνο σε μια σχολη οδηγων...

Μεχρι 600 κ.ε του ειπε ο Δασκαλος στην σχολη οδηγων..

Ειπωθηκαν πολλα αλλα στο τελος του ειπα οτι θα αγορασω gsx-r 600 και η ευθυνη δικη του..

Μετα εκλασε στα γελια.

Ενα χαος...Αγορασε την και στα αρχιδια σου...Εφοσον δεν νοιαζονται αυτοι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ακριβώς έτσι. Ενώ δεν ξέρουν κ δεν υπάρχει κάποιος αρμόδιος να σου πει θέλουν μετά ν ήμαστε κ νόμιμοι! ΕΛΛΑΔΙΣΤΑΝ και άγιος ο θεός

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

παιδια πρεπει να παρει καποιος τηλ στη yamaha και να ρωτησει ΑΚΡΙΒΩΣ τους ιππους το ΧΤΧ.γιατι εγω ξερω για 48 ιππους,αν ισχυει αυτο και βγαζει ΑΚΡΙΒΩΣ 48 hp οχι δεν καλυπτεται. .48 hp επι 0,736=35,328 kw και 35,328 kw/173 kg=ελαχιστα πανω απο το 0,2

αν εισαι παρανομος εισαι παρανομος ειτε για 0,3 kw ειτε για 10 kw

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Nα χεσω κρατος και αντιπροσωπειες που δεν ξερουν τι τους γινεται .. :kaaaala:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

εχει κυκλοφορησει λιστα με μηχανες που οδηγουνται με Α2.ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΣΑ ΤΟ ΧΤ660R/X

http://assets.dft.gov.uk/dsa-bl/dsa-motorcycle-mtv-jan13.pdf

οποιος θελει να την αμφισβητησει δικαιωμα του.η ελλαδα ανηκει στην ευρωπαικη ενωση αρα ισχυει και για την ελλαδα η λιστα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

εχει κυκλοφορησει λιστα με μηχανες που οδηγουνται με Α2.ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΣΑ ΤΟ ΧΤ660R/X

http://assets.dft.go...e-mtv-jan13.pdf

οποιος θελει να την αμφισβητησει δικαιωμα του.η ελλαδα ανηκει στην ευρωπαικη ενωση αρα ισχυει και για την ελλαδα η λιστα.

Όσα ΧΤ έχει εισάγει η μοτοδυναμική στα χαρτιά έχουν ισχύ 35,3 kw άρα δεν τα καλύπτει το Α2

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

εγω το πηρα με παπα και με κουμπαρο και με ασφαλιστη χρονια στο κουρμπετι και πολυ ψειρα.και ειναι μεγαλος ανθρωπος και οχι κανενας ψευτομαγκας.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

δεν μπορω να καταλαβω. .ας υποθεσουμε πως καλυπτεται ετσι?το διπλωμα λογικα γραφει πανω οτι καλυπτει εως 35kw και kw/kg=0,2. .ωραια. .εφοσον η αδεια της μηχανης δεν γραφει ουτε kw ουτε hp πως αποδεικνυεις σε ενδεχομενο ελεγχο της τροχαιας οτι εισαι νομιμος?

Δοξαζω το θεο που προλαβα και εδωσα με το παλιο νομο και πηρα το απεριοριστο

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

δεν μπορω να καταλαβω. .ας υποθεσουμε πως καλυπτεται ετσι?το διπλωμα λογικα γραφει πανω οτι καλυπτει εως 35kw και kw/kg=0,2. .ωραια. .εφοσον η αδεια της μηχανης δεν γραφει ουτε kw ουτε hp πως αποδεικνυεις σε ενδεχομενο ελεγχο της τροχαιας οτι εισαι νομιμος?

Δοξαζω το θεο που προλαβα και εδωσα με το παλιο νομο και πηρα το απεριοριστο

ο έλα ντε θα τους λες μιας να βγάλω το smartphone να μπούμε στο ίντερνετ να σας δείξω. Χαχαχα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

το είχα γράψει και σε άλλο thread αλλά θα το αναφέρω και εδώ,

είτε πρόκειται για κακή μετάφραση Ευρωπαϊκής οδηγίας είτε είναι σκόπιμο το ΠΔ λέει

"μέγιστης ισχύος 35Kw ΚΑΙ με μέγιστο λόγο ισχύος προς βάρος μικρότερο από 0.2kW/Kgr"

άρθρο 3, παράγραφος 1, υποπαράγραφος γ

https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=2&cad=rja&ved=0CDAQFjAB&url=http%3A%2F%2Fstatic.diavgeia.gov.gr%2Fdoc%2F%25CE%259249%25CE%25A81-%25CE%259A%25CE%25A84&ei=nOjNUZTtGaeN4gSYtoGQBg&usg=AFQjCNFLIHGn-tS4UYzgTWovDZSK_5tLhg&sig2=EFgkkKxzRlb5aaaUJnFnsg&bvm=bv.48572450,d.Yms

(.pdf)

βέβαια αν σε τσιμπίσουν να τρέχεις χωρίς κράνος το δίπλωμα θα είναι το μικρότερο των προβλημάτων σου οπότε...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Για κατσε,δεν ειναι ετσι

για το κρανος τρως απλα ενα προστιμο.

Αν δεν εχεις διπλωμα ομως και γινει καποιο ατυχημα μετα θα τραβιεσαι πολυ πιο ασχημα και για περισσοτερο

αλλα και απλα να σε σταματησουν χωρις διπλωμα θα φας δικαστηριο

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα