Jump to content
ax_ena_honda

Honda AX-1 & NX-250. Όλοι οι δουλέμποροι εδώ

Recommended Posts

Όσοι έχουμε/είχατε τα ανωτέρω αναφερόμενα μοντέλα, μπορούμε να ποστάρουμε εδώ τις απορίες μας και να αλληλοβοηθηθούμε σε περίπτωση που κάτι δεν πάει καλά (πχ αέρας στα λάστιχα :mB_kalo_e:).

ΕΕΕΕΛΑ ΝΑ ΜΑΖΕΥΟΜΑΣΤΕΕΕΕΕΕΕ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Παρούσα!!! Μπορεί να το έχω μόνο 2 εβδομάδες, αλλά επειδή έχω σκοπό να το συμ-μαζέψω (σιγά-σιγά) σίγουρα θα έχω πολλές απορίες στη συνέχεια! (όπως με τα φώτα για παράδειγμα :rolleyes: ) Τα λέμε λοιπόν!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τα φώτα είναι ο κύριος λόγος που άλλαξα μάσκα στο δικό μου. Οι 35άρες παπίσιες λάμπες του δεν κάνουν ούτε για καντήλι, καθώς από τα χρόνια το κάτοπτρο στα περισσότερα ΑΧ-1 είναι "καμμένο"... Και τα καινούργια φωτιστικά σώματα κοστίζουν ούτε λίγο ούτε πολύ 150€ (fact). Λύσεις υπάρχουν, αλλά θέλει λίγο πατεντοδουλειά.

Ας παραθέσουμε και καμια φωτογραφία έτσι για το θεαθήναι.

P1010021.JPG

AX-1-INDIA-WEB.jpg

Και ο κούκλος μου

905229_10200471216236836_1109896524_o.jpg

38056_1479008689090_443842_n.jpg

Bonus Item: A short love story

Τροποποιήθηκε από τον ax_ena_honda

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Παιδιά καλημέρα

Πρόσφατα αγόρασα ένα ΑΧ 1 και η καδένα χτυπάει λίγο. Ο μάστορας μου την ρύθμισε από τον τέντορα αλλά μου λέει δεν πάει άλλο, θέλει γλίστρες και καδένα. Μου λέει θα αλλάξουμε την καδένα και την μία γλίστρα (από την μεριά του τέντορα) και μόνο αυτή , μιας και η άλλη για να αλλαχτεί πρέπει να ανοιχτεί κεφαλάρι και να κατέβει η μηχανή. Είναι σωστό αυτό. Μήπως αυτή που δεν θα αλλαχτεί δεν θα έχει πρόβλημα και έχε φθορά μόνο η άλλη;

Επίσης τον τέντορα να τον αλλάξω μιας και δουλεύει ;

Τα φώτα σας οι παλιοί. Ευχαριστώ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Παιδιά καλημέρα

Πρόσφατα αγόρασα ένα ΑΧ 1 και η καδένα χτυπάει λίγο. Ο μάστορας μου την ρύθμισε από τον τέντορα αλλά μου λέει δεν πάει άλλο, θέλει γλίστρες και καδένα. Μου λέει θα αλλάξουμε την καδένα και την μία γλίστρα (από την μεριά του τέντορα) και μόνο αυτή , μιας και η άλλη για να αλλαχτεί πρέπει να ανοιχτεί κεφαλάρι και να κατέβει η μηχανή. Είναι σωστό αυτό. Μήπως αυτή που δεν θα αλλαχτεί δεν θα έχει πρόβλημα και έχε φθορά μόνο η άλλη;

Σου απαντάω εδώ, για να μην ξαναγράφεις. :mB_kalo_e:

Για να λες για ρύθμιση, πάει να πει πως έχει μπει μηχανικός τεντωτήρας. Αν Όχι, τότε απλά σου λέει παπάτζες ο μάστορας για να στα φάει, καθώς το ΑΧ-1 έχει αυτόματο τεντωτήρα.

Βγάζει μια κάποια λογική το να αλλάξεις τη μια γλίστρα, καθώς αυτή "τρίβεται" περισσότερο με την καδένα.

Τροποποιήθηκε από τον ax_ena_honda

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Παιδιά καλημέρα

Αλλαγή πάντα και οι 2 γλύστρες μαζι με την καδένα.

Αλλιως, πληρωνεις εργατικά χ2.

Ο αυτ. τεντωτηρας, αν εχει πάνω του 50-60Κ πάει για αλλαγή.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Του ΑΧ και στα 10Κ παίζει να θέλει, αν και εγώ του είχα κάνει κάμποσα παραπάνω με "τακ τακ τακ"... αλλά ας μην μιλάμε για εμένα :crazy:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλημέρα και από εμένα,

Αν και πολύ καθυστερημένα...

Τέλος καλοκαιριού 2017, ξεκινάει η ανακατασκευή του δικού μου AX-1, ευτυχώς έχω εφοδιαστεί με αμέτρητες λίστες ανταλλακτικών, ιδεών κλπ (ο Κυριάκος να είναι καλά που μας ανοίγει τα μάτια), θα μπορούσα να περιγράψω το point of the exercise, ως εξής:

Το μηχανάκι αυτό, θα παραμείνει on/off, δηλαδή θα παραμείνει ικανό στο χώμα ή θα βελτιωθεί,

Θα παραμείνει ελαφρύ, χωρίς περιττά βάρη,

Τα μηχανικά του μέρη θα ανακατασκευαστούν όσο γίνεται καλύτερα, χωρίς το κόστος να γίνει απαγορευτικό (εάν ήταν να φκιάξουμε μηχανάκι με ανταλλακτικά καινούρια δεν βλέπω ποιός σκοπό θα εξυπηρετούσαμε εκτός από το να πετάξουμε χρήματα),

Αισθητικά θα γίνει τόσο καλό, που από τη μία θα "κρύβει" τα χρόνια του και από την άλλη θα στέκεται το δυνατόν καλύτερα δίπλα σε μοντέρνες κατασκευές,

Πολλές εργασίες θα γίνουν από τον υπογράφοντα, κυρίως συντήρησης πλαισίου και πλαστικών, ενώ τα καθαρά μηχανολογικά σε επώνυμο συνεργείο.

Αυτά για αρχή...

ΥΓ: Το δικό μου AX-1, αγοράστηκε στα τέλη του 2016, με κοντά 100 χιλιάδες χλμ στο κοντέρ, έχοντας περί τις 75 χιλιάδες χιλιόμετρα, αλλάγή κινητήρα. Μέχρι στιγμής, υπέστη αλλαγή δίσκων συμπλέκτη, μεγάλο σέρβις και έβαλε νέα ελαστικά (Trailwing).

Τροποποιήθηκε από τον Crazy Horse

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλησπέρα, μια περίπου εκτίμηση κόστους (σε συνεργείο) για αλλαγή καδένας/τεντωτήρα και παρελκόμενων -με εργατικά μαζί- για να ξέρω περίπου που κυμαινόμαστε;

Ευχαριστώ!

Τροποποιήθηκε από τον social reject
+

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Χαιρετώ. Θα θελα αν ξέρει κανείς, να του έβαζα λάμπες λεντ όχι ξενον. Υπάρχουν άραγε? Οι δικές του είναι 35\30watt.πιστευω πως θα άξιζε το έξοδο, τι λέτε?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα