Jump to content
babis5570

Εμπειρίες από την συμβίωσή με την HONDA NC700X

Recommended Posts

Σόρυ για το οφ αλλά δεν αντέχω............συγγνώμη Παναγιώτη φίλε μου, εσύ δεν έχεις δεί με τα ίδια σου τα μάτια?

Τι περιμένεις εναγωνίως λοιπόν να δείς?

Μου φαίνεται ότι επειδή δεν έχει βόλτα σήμερα κάτι έχουμε πάθει όλοι μας. :tooth:

Κάτσε να την κάνω για καμιά βόλτα λοιπόν ! :rotfl: :rotfl: :rotfl:

Περιμενω με αγωνια να δω την οπτικη των πραγματων απο την πλευρα ενος "ανησυχου" νεου !!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Περιμενω με αγωνια να δω την οπτικη των πραγματων απο την πλευρα ενος "ανησυχου" νεου !!!

:tooth: :tooth: :tooth:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Απο αρχής ειπα οτι συστημα με κοκκορακια και οχι καπελλοτα σημαινει μάδημα στο συνεργειο.

Το Βερσυς αφου το θες λοιπον,φοραει καπελλοτα που θα πει οτι θα ανοιχτει κεφαλή στα 24.000χλμ και οχι στα 12.000 που θα παει το NC.

Αρα λοιπον εαν υποθεσουμε οτι και η Καβα χρεωνει και αυτη 150 ευρω στα 24000χλμ,τοτε εχουμε 150 για το Βερσυς και 300 για το NC!!!!!!!!!!!!!

.

Σαββα εκρεμμει η απαντηση σου.

Εαν δε, υπολογισουμε τα νεα δεδομενα του Γερασιμου που μιλαει για ελεγχο στις 42000 και οχι στις 24000 που εγραψα,ε νομιζω οτι το 1 λιτρο διαφορας στην καταναλωση /100χλμ,εξανεμιζετε πανηγυρικα. :bye:

Τροποποιήθηκε από τον ironMANos®

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σόρυ για το οφ αλλά δεν αντέχω............συγγνώμη Παναγιώτη φίλε μου, εσύ δεν έχεις δεί με τα ίδια σου τα μάτια?

Τι περιμένεις εναγωνίως λοιπόν να δείς?

Μου φαίνεται ότι επειδή δεν έχει βόλτα σήμερα κάτι έχουμε πάθει όλοι μας. :tooth:

Κάτσε να την κάνω για καμιά βόλτα λοιπόν ! :rotfl: :rotfl: :rotfl:

Έχω δει κι έχω πάθει , και αφού έπαθα...έμαθα...!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Service στα 12.000χλμ. 215.00 euro...

Κανείς άλλος με κάποια άλλη τιμή για να δούμε διαφορές...???

Πανακριβο 250,00 δίνω κάθε χρονο για το rav4 μηπως το παρακανουν ?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Στο νήμα #972 αναφέρω αναλυτικά τι κάνουμε στο service των 12.000χλμ.

Όσο για τις τιμές έχουμε και λέμε.

Λάδι honda 10w-30 (Jaso-ma) 14.00 euro x 4 lt. μας κάνουν 56 euro.

Φίλτρο Honda 8.00 euro.

Εργασία 150.00 euro

Συνολο 214.00 euro.

Να υπενθυμίσω ότι πριν από 4 μέρες πριν το service των 12.000 χλμ. άλλαξα τακάκια μπροστά Honda 37.00 euro. Αν ήθελε και πίσω τακάκια (35.00 euro) τότε θα πηγαίναμε στα 286.00 euro.

Σε όλα τα μηχανάκια που είχα (που ήταν όλα Honda) πάντα έβαζα γνήσια ανταλλακτικά.

Το φιλτρο 8 ευρω λογικοτατο και τα τακαια 37 ,00 λογικα ακουγετε αλλα 150 εργατικα μαλλον ακριβα το βλεπω !

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

1.68 to litro x 4 = 6.72 ευρω

6,72 : 100 χιλ = 0,0672 ευρω το χιλι

0,0672 χ 12,000 = 806,4 ευρω

806,4 + 214,00 σερβις = 1020,4 ευρω

1020.4 : 12.000 = 0.085333 ευρω το χιλ

0.0850333 x 100 xilio = 8,50333 ευρω

1,68 το λιτρο χ 5,06 λιτρα τα 100 = 8,5008 ευρω

Αν εκανα καποιο λαθος διορθώστεμε

Τροποποιήθηκε από τον aklonitosbraxos

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σαββα εκρεμμει η απαντηση σου.

Εαν δε, υπολογισουμε τα νεα δεδομενα του Γερασιμου που μιλαει για ελεγχο στις 42000 και οχι στις 24000 που εγραψα,ε νομιζω οτι το 1 λιτρο διαφορας στην καταναλωση /100χλμ,εξανεμιζετε πανηγυρικα. :bye:

Για να μη χρωστάω και μόνο ας απαντήσω.

Βαριέμαι φίλε μου τα ίδια και τα ίδια !

Άν με αξιώσει ο Θεός εγώ αυτό το χρέπι θα πάρω και ελπίζω να πέσει η τιμούλα του όταν θάρθει η ώρα.

Προσωπικά νάναι καλά τα χέρια μου και τα <<μαστορικά>> μούναι παγερά αδιάφορα !

Το εν λόγο μοτοσακό αν αποδειχθεί τέρας αξιοπιστίας για μένα είναι ότι πρέπει,δεν μπαίνω λοιπόν στο τρυπάκι της αντιπαράθεσης αλλά παρακολουθώ με αστείρευτο ενδιαφέρον το τι γράφουν οι κάτοχοι για αυτό που με ενδιαφέρει.

Παρεπιπτόντως και τώρα έχω στην κατοχή μου και μοτοσακά που θέλουν ρύθμιση με κοκόρια και με καπελότα και τι έγινε?

Φιλιά !

Υ.Γ. Όχι τίποτα άλλο αλλά έχω καεί από το βρωμονέτ και έχω χάσει φίλους για τα κ@λομηχανάκια και τα κ@λάμαξα και δεν το θέλω αυτό.Τι σημασία έχει στο κάτω κάτω και όλοι αν λέγαμε το ίδιο θάτανε η ζωή πολύχρωμη? Τρωγόμαστε στο νέτ σαν τα σκυλιά ενώ η ζωή περνάει.........κρίμα δεν είναι?

Από το να αντιπαρατίθεμαι,προτιμώ να πηγαίνω οικονομικές βόλτες με το σκουτεράκι μου και να χαίρομαι τους δύο τροχούς όσο μπορώ ακόμα.

Υ.Γ.2 : Για μια ακόμα φορά θερμοπαρακαλώ να αφήσουμε τους κατόχους να πούνε τις εμπειρίες τους να μάθουμε πέντε αληθινά πράγματα όσοι ενδιαφερόμαστε για αυτό. Οι υπόλοιποι που δεν ενδιαφέρεστε αν ικανοποιείστε βρε παιδιά να σας πώ εγώ πως ήδη έχω 5 χρέπια στην κατοχή μου και επειδή είμαι χρεπομάνιακ θέλω και έκτο. Οι υπόλοιποι γιατί παρακολουθείτε το θέμα αφού είναι χρέπι και δεν σας ενδιαφέρει? Για τζερτζελέ κατά το κοινώς λεγόμενο? Με όλη την καλή διάθεση και φιλικά εγώ έτσι το βλέπω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το εν λόγο μοτοσακό αν αποδειχθεί τέρας αξιοπιστίας για μένα είναι ότι πρέπει,δεν μπαίνω λοιπόν στο τρυπάκι της αντιπαράθεσης αλλά παρακολουθώ με αστείρευτο ενδιαφέρον το τι γράφουν οι κάτοχοι για αυτό που με ενδιαφέρει.

Φιλε μου οταν μπαινεις σε ενα θεμα και παριστανεις τον συντονιστη τοτε θα δεχθεις και το ''πεσιμο''

Αφου λοιπον σπαμ δεν δεχεσε και πατάς επειδεικτικα ''αναφορά'' τοτε καλεισε να απαντησεις σε ενα τεχνικο .θεμα

Αντ'αυτου εσυ υπεκφευγεις να απαντησεις .

Live your myth,δεν προκειτε ουτε με εσενα να ξανασχοληθω,ουτε με αυτο το πραμα..που ονειρευεσε...........

:bye: Over and out.

Τροποποιήθηκε από τον ironMANos®

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Φιλε μου οταν μπαινεις σε ενα θεμα και παριστανεις τον συντονιστη τοτε θα δεχθεις και το ''πεσιμο''

Αφου λοιπον σπαμ δεν δεχεσε και πατάς επειδεικτικα ''αναφορά'' τοτε καλεισε να απαντησεις σε ενα τεχνικο .θεμα

Αντ'αυτου εσυ υπεκφευγεις να απαντησεις .

Live your myth,δεν προκειτε ουτε με εσενα να ξανασχοληθω,ουτε με αυτο το πραμα..που ονειρευεσε...........

:bye:Over and out.

Στο καλό με τις καλύτερες ευχές μου και πάντα όρθιος ! :bye:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κατανοω αυτα που γραφετε,αλλα εδω ειναι δημοσιο φορουμ. ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΙΩΞΕΙ ΚΑΝΕΝΑΝ.

Ο καθενας ειναι ελευθερος να πει αυτο που θελει. Οταν δε,συνοδευεται απο μια αποψη περι οδηγησης,συντηρησης κλπ,δεν ειναι καν οφ-τοπικ.

Ηρεμια λοιπον,ολοι χωραμε σε οποιοδηποτε θεμα,ειδικα απο την στιγμη που εχουμε πει και εναν καφε παρεα. :cheers:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Άν είσαι με ταχύτητα ταξιδίου 150 Νικόλα έχει γκάζι για την αντιμετώπιση στραβής?

Πώς το βλέπεις ?

Επίσης από ρεπρίζ στα 120-130 πώς πάει?

Στο πλήρως αυτόματο στο D υπάρχει δυνατότητα κατεβάσματος όπως ξέραμε π.χ. από τα αυτόματα κουτιά αν πάταγες τέρμα γκάζι?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μερικές φωτο από ρύθμισμα βαλβίδων, από έναν αμερικανό, ήταν λίγο σφιχτές αν κατάλαβα καλά.

8928519920_1c04c5310c_z.jpg

8927917545_0ec65e7536_z.jpg

8928531478_6ae6e13546_z.jpg

8928536712_c2491829e2_z.jpg

http://nc700-forum.com/forum/garage-mechanical-help/2919-valve-clearance-check.html

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Άν είσαι με ταχύτητα ταξιδίου 150 Νικόλα έχει γκάζι για την αντιμετώπιση στραβής?

Εγώ θα'λεγα πως μετά τα 90-110 ψοφάει, η δύναμη του έχει εξαντληθεί, τουλάχιστο σε αυτό που αισθάνεσαι μέχρι τα 90.

Στο πλήρως αυτόματο στο D υπάρχει δυνατότητα κατεβάσματος όπως ξέραμε π.χ. από τα αυτόματα κουτιά αν πάταγες τέρμα γκάζι?

Γυρνάει σε 'S' mode προσωρινά!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγώ θα'λεγα πως μετά τα 90-110 ψοφάει, η δύναμη του έχει εξαντληθεί, τουλάχιστο σε αυτό που αισθάνεσαι μέχρι τα 90.

Γυρνάει σε 'S' mode προσωρινά!

Ευχαριστώ Στέλιο ! :D

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

εγω θα ελεγα να το πας σε καποιο μαστορα να το δει γιατι μαλλον καποιο..θεμα εχεις εαν ψοφαει μεχρι τα 090/110 ,εμενα εχει δυναμ,η και τραβαει μεχρι τα 150/160 απο κει και πανω παλι εχει αλλα με πιο αργους ρυθμους...

Ευχαριστώ Νικόλα ! :D

Πού θα πάει? Θα το δοκιμάσω και τότε θα δούμε ..............τι θα δούμε ! Ίσως διαφορετικά τα κριτήρια του καθενός ίσως............πολλά !

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σαββα δες ολο το παρακατω video .

Θα σου λυσει πολλες αποριες .

Πρεπει να βαλεις 4η σε S mode για να πιασει τα 100 ??

Τροποποιήθηκε από τον Panag

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εννοείται πως όχι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εννοείται πως όχι.

:clapping2: :D :clapping2: :D :clapping2:Είσαι σίγουρος White;Για πες .... την αλήθεια!!! :D(απλά κάνω πλάκα και το γράφω.Δέν ξέρεις ποτέ,μπορεί κάποιος να το πάρει και στα σοβαρά!!)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μπά δεν καταλαβαίνω Παναγιώτη φίλε μου, σε ευχαριστώ πάντως.

4η βάζει μόνο του δεν βάζεις εσύ τίποτα εκτός αν τόχεις στο χειροκίνητο.

Άμα δεν το οδηγήσω σε μια καλή βόλτα που νάχει τα πάντα δεν μπορώ να καταλάβω τίποτα.

Δεν καίγομαι κιόλας οπότε απλά διαβάζω μαθαίνω ότι μπορώ και ότι μοιράζονται οι κάτοχοι μαζί μας.

Αυτό που είδα με τα μάτια μου όμως στον Νίκο είναι πως γράφει στην εκκίνηση ο τροχός................όχι μία φορά !

Μια καλή πληροφορία που άκουσα είναι πως η κατασκευή του θα μετακομίσει από Ιαπωνία στο Μπραζίλ .

Κακό από τη μία γιατί άλλο το made in Japan καλό από την άλλη γιατί μπορεί να πέσει και η τιμούλα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλημερα ! την μηχανη http://www.honda-mot...hp?model=cb500x το εχει κανενας εδώ μεσα !

Τροποποιήθηκε από τον aklonitosbraxos

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

εγω θα ελεγα να το πας σε καποιο μαστορα να το δει γιατι μαλλον καποιο..θεμα εχεις εαν ψοφαει μεχρι τα 090/110 ,εμενα εχει δυναμ,η και τραβαει μεχρι τα 150/160 απο κει και πανω παλι εχει αλλα με πιο αργους ρυθμους...

Όχι είναι οκ. Έχει δύναμη αλλά δεν είναι τόσο δυνατό όπως πριν τα 100 αφού αρχίζει και πέφτει η ροπή σε αυτές τις στροφές.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Έπαθα πλάκα με τα λεφτά που πλήρωσε το παλλικάρι παραπάνω!!

Αν είναι βρε παιδιά να θέλει κάποιος 200+ ευρό σε κάθε Service Πάει περίπατο η οικονομία!!

Αυτά τα συνεργεία πολύ θα θελα να ξερα πώς επιβιώνουν!

Στο δικό μου 4κύλινδρο BANDIT που θέλει 4 κιλά λάδι, φίλτρο, επίσης άλλαξα μπουζί τετράδα, ρύθμισα πεταλούδες στον εγκέφαλο, άλλαξα φίλτρο αέρα και μαζί με όλους τους ελέγχους πλήρωσα 160€ πριν ένα μήνα σε καλό εξουσιοδοτημένο!!

Φαίνεται αυτός ο μάστορας θα είναι μεγάλος επιστήμονας για να χρεώνει 70+ ευρό την εργατοώρα και αυτό δεν έχει σε τίποτα προφανώς να κάνει με το μηχανάκι, ούτε με την Honda!

Το σημαντικότερο είναι όμως πως με την συμπεριφορά μας εμείς διαμορφώνουμε την αγορά και τις τιμές, αν πληρώσουμε σε ένα μαστορα 200€ για ένα απλό σερβάκι τότε τα θέλει ο λωκός μας και καλά να πάθουμε! Άνθρωποι παιρνουν 500 και 600€ μηνιάτικο κατα πλειοψηφία πλέον και λυπάμαι που κάποιοι συνεχίζουν να πετάνε τα λεφτά τους έτσι και να στυνεχίζουν να χαλάνε την αγορά και να συμπεριφέρονται σαν καταναλωτές με τον χειρότερο τρόπο.

Αϋριο, αν βρεθούν και οι ίδιοι με λιγότερα λεφτά ή χωρίς λεφτά θα κατανοήσουν την αξία της σωστής συμπεριφοράς σαν καταναλωτές για όλο το κοινωνικό σύνολο και ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΤΟΥΛΑ ΜΑΣ..

Τα σέβη μου στους έχοντες και ξοδεύοντες αφειδώς.. :cheers:

Σημείωση: Σε περίπτωση που κάποιος δεν εχει σχέση με μηχανολογικά να τον διαβεβαιώσω πως όσο και αν σας παραμυθιάζουν, δεν είναι τίποτα σπουδαίο να κάνουν ενα απλό σερβάκι ακόμα και με βαλβίδες και το 99,5% των μηχανικών στην Ελλάδα είναι απόφοιτοι μιας απλής τεχνικής σχολής (τύπου τεχνικό λύκειο) και ΒΓΑΛΕ και ως άλλοι Καίσαρες απαιτούν να πληρώνονται σαν πυρηνικοί φυσικοί στο Χάρβαρντ!

Και η τεράστια πλάκα είναι πως 9/10 απο αυτούς αν τους βάλεις να κάνουν μια σοβάρή διάγνωση ή μια σοβαρή επισκευή δεν ξέρουν που πάνε τα τέσσερα.

Τροποποιήθηκε από τον TC-drift

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Όχι είναι οκ. Έχει δύναμη αλλά δεν είναι τόσο δυνατό όπως πριν τα 100 αφού αρχίζει και πέφτει η ροπή σε αυτές τις στροφές.

εαν ενοεις οτι δεν ανεβαζει το ιδιο απο τα 100+ οπως τα στα 0-100 οκ αυτο συνβαινει με τα περισοτερα μοτο σ αυτα τα κυβικα ,και μ αυτον τον προσανατολισμο, εγω ενοω οτι νιοθο γραμικα τη δυναμη μεχρι τα 160+ σιγουρα στα πρωτα 0- 100χλμ ειναι πιο ζωντανη ,αλλα και μεχρι τα 160+ το Nιοθο ζωντανο και νευρικο ,και μιλαω για το DC-T..στο mod s..

Α γειά σας !

Τώρα κατάλαβα, πριν ήσασταν η μία άκρη και η άλλη !

Έπαθα πλάκα με τα λεφτά που πλήρωσε το παλλικάρι παραπάνω!!

Αν είναι βρε παιδιά να θέλει κάποιος 200+ ευρό σε κάθε Service Πάει περίπατο η οικονομία!!

Αυτά τα συνεργεία πολύ θα θελα να ξερα πώς επιβιώνουν!

Στο δικό μου 4κύλινδρο BANDIT που θέλει 4 κιλά λάδι, φίλτρο, επίσης άλλαξα μπουζί τετράδα, ρύθμισα πεταλούδες στον εγκέφαλο, άλλαξα φίλτρο αέρα και μαζί με όλους τους ελέγχους πλήρωσα 160€ πριν ένα μήνα σε καλό εξουσιοδοτημένο!!

Φαίνεται αυτός ο μάστορας θα είναι μεγάλος επιστήμονας για να χρεώνει 70+ ευρό την εργατοώρα και αυτό δεν έχει σε τίποτα προφανώς να κάνει με το μηχανάκι, ούτε με την Honda!

Το σημαντικότερο είναι όμως πως με την συμπεριφορά μας εμείς διαμορφώνουμε την αγορά και τις τιμές, αν πληρώσουμε σε ένα μαστορα 200€ για ένα απλό σερβάκι τότε τα θέλει ο λωκός μας και καλά να πάθουμε! Άνθρωποι παιρνουν 500 και 600€ μηνιάτικο κατα πλειοψηφία πλέον και λυπάμαι που κάποιοι συνεχίζουν να πετάνε τα λεφτά τους έτσι και να στυνεχίζουν να χαλάνε την αγορά και να συμπεριφέρονται σαν καταναλωτές με τον χειρότερο τρόπο.

Αϋριο, αν βρεθούν και οι ίδιοι με λιγότερα λεφτά ή χωρίς λεφτά θα κατανοήσουν την αξία της σωστής συμπεριφοράς σαν καταναλωτές για όλο το κοινωνικό σύνολο και ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΤΟΥΛΑ ΜΑΣ..

Τα σέβη μου στους έχοντες και ξοδεύοντες αφειδώς.. :cheers:

Σημείωση: Σε περίπτωση που κάποιος δεν εχει σχέση με μηχανολογικά να τον διαβεβαιώσω πως όσο και αν σας παραμυθιάζουν, δεν είναι τίποτα σπουδαίο να κάνουν ενα απλό σερβάκι ακόμα και με βαλβίδες και το 99,5% των μηχανικών στην Ελλάδα είναι απόφοιτοι μιας απλής τεχνικής σχολής (τύπου τεχνικό λύκειο) και ΒΓΑΛΕ και ως άλλοι Καίσαρες απαιτούν να πληρώνονται σαν πυρηνικοί φυσικοί στο Χάρβαρντ!

Και η τεράστια πλάκα είναι πως 9/10 απο αυτούς αν τους βάλεις να κάνουν μια σοβάρή διάγνωση ή μια σοβαρή επισκευή δεν ξέρουν που πάνε τα τέσσερα. +άπειρο !

NASA και πάνω Βαγγέλη !

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα