Jump to content
babis5570

Εμπειρίες από την συμβίωσή με την HONDA NC700X

Recommended Posts

Δεν νομίζω και η δικιά μου Έτσι ήταν λίγο καλύτερα και την παλεύω με παραφινη είναι το λάδι που βάζουν στις λάμπες και έχει βελτιωθεί αύριο έχω καθαρισμό παραφινη και Μετά σπρέι καστρολ ασπρο που κόλα

Είναι απίστευτη η δουλειά που κάνει αυτό το λάδι πέρασα μοχλικα ζάντα ψαλίδι γρανάζια και έγιναν σαν καινούργια

μου το πρότεινε φίλος ποδηλάτης

Αλλά 250 χλμ το ιντεγκρα πείτε μου ότι κάτι δεν έχω καταλάβει στον πίνακα γιατί θα τραβήξω τις κοτσίδες μου (παντός με τον κολλητό μου με το 750 ιντεγκρα πάμε πολύ κοντά θα του έχουν δώσει μπαγιάτικο τι να πω )

Τροποποιήθηκε από τον johnyb

Μοιράσου αυτό το μήνυμα


Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Οοοοοχι δεν κάθομαι να διαβάζω τα σεντόνια να φρηκάρω που έχω παροπλισμένο το DR από αφραγκιές και δω με τις ανηφοροκατηφόρες ούτε το ποδήλατο δεν καβαλάω ένα χρόνο τώρα...

ΑΛΛΑ μιας και έπιασε το μάτι μου που τέθηκαν διάφορα τεχνικά, πασσάρω στην ομύγηρη κάποιες μετρήσεις που γίνανε σε NC συμφορουμίτη που δεν έβγαζε την αναμενόμενη κατανάλωση και γίνανε μετρήσεις λ πάνω σε δυναμόμετρο πέδης να δούμε ότι ο αισθητήρας/ψεκασμός του δεν ήταν βλαμμένος και προέκυπτε έτσι η κατανάλωση από βλάβη (οι μετρήσεις γίνανε στο μαγαζί της υπογραφής μου που διατηρώ φιλική σχέση και συνιστώ ανεπιφύλακτα και βάλε).

Το μηχανάκι τελείως μαμά, χειροκίνητο σαζμάν, σε νορμάλ χρήση η κατανάλωση έκανε άλματα του +1-1,5 λίτρου (έκαιγε δηλαδή όσο τα άλλα, τα συνηθισμένα) αντί για τα ωραία νούμερα που βγάζουν άλλα αντίστοιχα NC (και ήταν ο λόγος να αγοραστεί το συγκεκριμμένο λόγω ανάγκης κάλυψης πολλών χιλιομέτρων ετησίως).

Λοιπόν, κατ'αρχήν δυο αδρανειακές μετρήσεις για αλόγατα, κιλά κλπ πεζά νούμερα (σόρυ για τα χαω αντί για σαλ αλλά βαριέμαι να ψάχνω τώρα):

17304133475_7c6816c75f_b.jpg

Μετά θαυμάστε την μέγιστη εφικτή ταχύτητα αν δεν υπήρχε η αντίσταση του αέρα με μαμά γρανάζωμα (εδώ βλέπετε μεγένθυση του σημείου που επενέβη ο κόφτης στις δύο άνω αδρανειακές μετρήσεις).

Με μαμά γρανάζωμα, καινούριο λάστιχο στο χειροκίνητο μηχανάκι και με πολύ ούριο άνεμο μέχρι 190 πραγματικά χλμ θα δείτε σε καλό gps (και δεν ξέρω πόσο δείχνει επιπλέον το κοντέρ για να σιγουρέψει ότι δεν γράφει κάτω από τα νόμιμα στην χειρότερη των περιπτώσεων πχ μεγαλύτερο καραφουσκωμένο λάστιχο με τα ίδια νούμερα της έγκρισης τύπου.)

16683867723_4a16fb9265_o.jpg

Τέλος, μετρήσεις 4 αερίων στο τελικό μετά τον καταλύτη όπου οι τιμές βγήκαν οι αναμενόμενες για καταλυτικά μηχανάκια και ο αισθητήρας λ (και η τροφοδοσία εν γένει) βρέθηκε σωστός και όχι βλαμμένος:

Σε έμφορτη σταθερή πορεία με κάπου 120-130χλμ πάνω στο δυναμόμετρο με το γκάζι στο συνήθες άνοιγμα για τέτοια πορεία (ανοίγεις και γουλαντρίζεις την πέδη να κρατάει τα χλμ που θες με σταθερό γκάζι εξομειώνοντας αεροδυναμικά φορτία-τριβές), το μηχανάκι δουλεύει σε closed loop με λ=1 όπως εδώ (παρόμοια σε όλες τις μετρήσεις που γίνανε):

17278164096_2117f6c95b_o.jpg

ενώ ανοίγοντας τέρμα γκάζι και αυξάνοντας την πέδη να επιταχύνει αργά υπό φόρτο από τα 120χαω, η μέτρηση επίσης βγήκε κανονικότατη με λ πέριξ του 0,85 (AFR: 12,5), ωραιότατα πλούσιο δηλαδή για μέγιστη ισχύ στα συνήθη βενζινομοτέρ (και λίγο παραπάνω υποθέτω για ψύξη των κεφαλών να μην αρπάξουν σε συνεχές τελίκιασμα - θεωρητικά πιο πλούσια από 12,86 χάνεις πάλι σε δύναμη αλλά κερδίζεις σε ψύξη).

17096674517_672b2eb4c3_o.jpg

Τα νούμερα από τα αέρια είναι οξειδωμένα από τον καταλύτη και είναι διαφορετικά πριν από αυτόν (για όσους καλοβλέπετε το CO να απέχει από το "τέλειον" του 5% για μέγιστη ισχύ) αλλά η υπολογισμένη τιμή AFR (λ) είναι σωστή και ισχύει ασχέτως καταλύτη και έχει σχέση συνολικά με την λειτουργία της τροφοδοσίας και ας μ@λ@κίζονται πχ τα ηλεκτρικά κάνοντας κακή καύση.

Δηλαδή ακόμα και αν το μηχανάκι δεν δουλεύει καλά λόγω ηλεκτρικών ή άλλου λόγου αν δεν υπάρχει υγρασία/λάδια/ψυκτικό στα καυσαέρια (πηδώντας και τον ακριβό αναλυτή των 4 αερίων!) με μια τέτοια μέτρηση λ(AFR) επαληθεύεις ότι η αντλία/μπεκ/αισθητήρας λ ρίχνουν τη σωστή αναλογία καυσίμου.

Εν προκειμένω, και μετά από πολύ επιπλέον "γιατί γαμώτο" διάβασμα, τελικά δε βρέθηκε τίποτα στραβό στο μηχανάκι του συμφορουμίτη και εγώ κατέληξα ότι αν είσαι ογκώδης και με λίγο πιο βαρύ χέρι από το μέσο όρο, είναι εύκολο σε πορεία το NC να φύγει από την εκτεταμένη closed loop λειτουργία του λ=1 που έχει σχεδιάσει η μαμά Honda (συγκριτικά με τα συνήθη μηχανάκια) και τελικά να καίει περισσότερο, όσο τα άλλα, οπότε δε κάνεις τη δουλειά σου και ή χάνεις ύψος (αδύνατο) ή κόβεις ταχύτητα (ταλαιπωρία το ταξίδι στην εθνική) ή ψωνίζεις άλλο μηχανάκι γιατί το NC δε σου ταιριάζει και δε καλύπτει το βασικό λόγο ύπαρξης του, τη χαμηλή κατανάλωση...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα


Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

........................................................................

Ουάου, τρέχω να το ρουφιανέψω στο θέμα των μη κατόχων :devil:

.......Αστειεύομαι φυσικά, ένα μεγάλο :respekt: όμως από μένα για την τεχνική αρτιότητα όλων των γραπτών σου, δεν βαριέμαι να σε διαβάζω

Μοιράσου αυτό το μήνυμα


Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Ψάξε πρώτα τι έπαιξε με το πίσω γρανάζι σου.

Πιστεύω πως είναι του Integra.

Δες τον κωδικό ανταλλακτικού Βασίλη.

Πάμε στο θέμα.

Οι πηγές μου είναι και σαφείς και δηλωμένες μέσα στο κείμενο.

Περιοδικό ΜΟΤΟ, συγκεκριμένα τεύχη, ακόμα και τις σελίδες αναφέρω.

Στην παρούσα φάση είναι η μοναδική αξιόπιστη πηγή με συγκεντρωτικά αποτελέσματα μετρήσεων και το κυριότερο με μετρήσεις από εξειδικευμένα όργανα και όχι χύμα στο κύμα.

Το να υποβιβάζεις την αξιοπιστία των μετρήσεων ενός περιοδικού, δε κάνει αξιόπιστη την δική σου μέτρηση. Και σε τελική ανάλυση, το άνοιγμα που θα κάνεις με το Vstrom γιατί θα πρέπει εκ προοιμίου να το θεωρήσουμε αξιόπιστο δείγμα? Όταν δεν υπάρχει καμία τήρηση προϋποθέσεων (μηχανάκια σε αντίστοιχη κατάσταση, ίδιος οδηγός, ξεχωριστά όργανα μέτρησης που μετρούν με πραγματικά km/h κ όχι ό,τι διαβάζουν στο περίππου τα μάτια μας κοκ).

Απλά το θέμα είναι να αντιληφθούμε πως οι αξιόπιστες μετρήσεις και κυρίως τα αριθμητικά δεδομένα μας δίνουν αξιόπιστη κρίση χωρίς να ανακατεύουμε ποιοτικές εκφράσεις τύπου "το αισθάνομαι να τραβάει πιο δυνατά" κοκ. Οι ποσοτικές εκφράσεις λένε, όπως είδαμε, ξεκάθαρα τι συμβαίνει όταν ανοίγω το γκάζι σε πραγματικές συνθήκες.

Και δύο πραγματάκια τελευταία.

Το μηχανάκι είναι can bus ή έχει κλασικό ηλεκτρικό κύκλωμα?

Το μηχανάκι σηκώνει σούζες? :)

Το τσεκαραμε δεν ειναι απο integra αλλα απο NC700DCT.Kαι ομως το απλο NC φοραει 43 πισω αντι 39.

Στο θεμα των μετρησεων τωρα θες να μου πεις οτι το ΜΟΤΟ και το καθε περιοδικο τηρει αυτα---->μηχανάκια σε αντίστοιχη κατάσταση, ίδιος οδηγός, ξεχωριστά όργανα μέτρησης που μετρούν με πραγματικά km/h

Αντε ο οδηγος πες ειναι ιδιος.Χρησιμοποιουν VBOX?Τους εμπιστευομαστε ενω βλεπουμε τρανταχτα λαθη τοσα χρονια?

Μηχανακια σε αντιστοιχη κατασταση?Δυσκολευομαι να πιστεψω πως μπαινουν στη διαδικασια να ασχοληθουν τοσο εκτενως.Αλλο το τι θα επρεπε να κανουν...

Σε γενικες γραμμες δε μπορω να εκλαβω οποιαδηποτε μετρηση περιοδικου ως θεσφατο.Σεβαστο βεβαια το πως βλεπεις και εσυ μια δικη μου εμπειρια και σωστα κανεις.

Σουζα δε δοκιμαζω καν να σου πω την αληθεια αλλα θεωρω πως ο σουζακιας ολα τα σηκωνει :D

Στο τελος νομιζω πρεπει να καταληξουμε στο οτι ισως θα επρεπε να το οδηγησεις ωστε να εχεις προσωπικη αποψη γιατι καλα τα νουμερα αλλα σαν την προσωπικη εμπειρια δεν ειναι τιποτα!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα


Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Εξαιρετικη αναλυση απο τον Mi_Ka οπως παντα.Ομως να σημειωσουμε κατι,ο ιδιος οδηγος με το ιδιο βαρυ χερι εχοντας τα υπολοιπα της κατηγοριας δε θα εκαιγε παλι πολυ παραπανω απο τους κατοχους με ελαφρυ χερι?Ετερον εκατερον δεν ειναι?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα


Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Τα τελικα γραναζια (39) στο integra ειναι μονο η διαφορα η εχει και εσωτερικες διαφορες στις σχεσεις?

Στάλθηκε από το GT-N7100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μοιράσου αυτό το μήνυμα


Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Εξαιρετικη αναλυση απο τον Mi_Ka οπως παντα.Ομως να σημειωσουμε κατι,ο ιδιος οδηγος με το ιδιο βαρυ χερι εχοντας τα υπολοιπα της κατηγοριας δε θα εκαιγε παλι πολυ παραπανω απο τους κατοχους με ελαφρυ χερι?Ετερον εκατερον δεν ειναι?

Παραθέτω το δικό σου Βασίλη για να μην παραθέσω το σεντόνι του Μίκα.

Συμφωνώ και επιπλέον ας κάνει τον κόπο ο φίλος Μικα να μας δώσει και τις αναλογίες του συμφορουμίτη.

Για πόσα κιλά μιλάμε δηλαδή και όταν λέμε βαρύ χέρι τι εννοούμε?

Ότι το πάει σερί με τελική?

Τι?

Αντιλαμβανόμαστε δε ότι σε τόσα NC πούχουμε διαβάσει σε όλο τον κόσμο είναι το μοναδικό που πλησιάζει σε κατανάλωση τα άλλα.

Όσο αφορά την <<αδυναμία>> του κλπ προσωπικά ποσώς με ενδιαφέρει.

Άμα βγάζει πορεία 150 χλμ με περιθώριο γκαζιού (που έχει άν έχει τελική 190 ή ακόμα και 180) εμένα μου κάνει μια χαρά και δεν θέλω παραπάνω.

Στα 150 σταθερά ας πούμε εθνική Τριπόλεως προς σύραγγα Αρτεμισίου, μπορεί να μου πει κάποιος τι κατανάλωση έχει ?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα


Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Παραθέτω το δικό σου Βασίλη για να μην παραθέσω το σεντόνι του Μίκα.

Συμφωνώ και επιπλέον ας κάνει τον κόπο ο φίλος Μικα να μας δώσει και τις αναλογίες του συμφορουμίτη.

Για πόσα κιλά μιλάμε δηλαδή και όταν λέμε βαρύ χέρι τι εννοούμε?

Ότι το πάει σερί με τελική?

Τι?

Αντιλαμβανόμαστε δε ότι σε τόσα NC πούχουμε διαβάσει σε όλο τον κόσμο είναι το μοναδικό που πλησιάζει σε κατανάλωση τα άλλα.

Όσο αφορά την <<αδυναμία>> του κλπ προσωπικά ποσώς με ενδιαφέρει.

Άμα βγάζει πορεία 150 χλμ με περιθώριο γκαζιού (που έχει άν έχει τελική 190 ή ακόμα και 180) εμένα μου κάνει μια χαρά και δεν θέλω παραπάνω.

Στα 150 σταθερά ας πούμε εθνική Τριπόλεως προς σύραγγα Αρτεμισίου, μπορεί να μου πει κάποιος τι κατανάλωση έχει ?

Το ''ιδια καταναλωση'' με τα αλλα συμφωνα με τα λεγομενα του δεν ξερεις κατα ποσον ισχυει.Δηλαδη μπορει να του φαινεται,αν δε βγει σε ιδιους ρυθμους βολτα και γεμισει σε ιδια βενζιναδικα δεν ειναι ασφαλες το συμπερασμα.Απλα ξερεις τωρα πως ειναι αυτα,ισως διαβαζει καποιες καταναλωσεις σε διαφορα θεματα με αλλα μηχανακια οι οποιες ειναι με το γκαζι στο 1/10 (και ο οδηγος το χαρακτηριζει σβελτο κιολας).

Και για να ειμαστε ακριβεις λιγο πανω απο τις ταχυτητες(160+) που αναφερεις εμενα το λαμπακι της ρεζερβας αναβοσβηνει στα 200km περιπου.Καμια φορα και στα 210-220 αναλογως αερα και ποιοτητας βενζινης.Τη στιγμη που αναβοσβηνει κανονικα λοιπον το λαμπακι εχει καταναλωσει 11 λιτρα απο το 14αρι τεποζιτο.Στην Κορινθου-Πατρων λογω εργων σαφως πεφτει ακομα παρακατω,στα 205km στο οδομετρο πριν 2 βδομαδες εβαλα 9.7 λιτρα παντα γεμισμα μεχρι την ταπα.

Στα επαρχιακα (συγκεκριμενα μεσα στα τζουμερκα με αμετρητες ανηφορες)σε σβελτο ρυθμο χρησιμοποιωντας φόρα και οχι με χαζοανοιγματα γκαζιου το λαμπακι εχει αναψει στα 290km.Με 11 λιτρα αυτα.

Αυτα εχω δει εγω πολλες φορες οχι μια.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα


Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Το ''ιδια καταναλωση'' με τα αλλα συμφωνα με τα λεγομενα του δεν ξερεις κατα ποσον ισχυει.Δηλαδη μπορει να του φαινεται,αν δε βγει σε ιδιους ρυθμους βολτα και γεμισει σε ιδια βενζιναδικα δεν ειναι ασφαλες το συμπερασμα.Απλα ξερεις τωρα πως ειναι αυτα,ισως διαβαζει καποιες καταναλωσεις σε διαφορα θεματα με αλλα μηχανακια οι οποιες ειναι με το γκαζι στο 1/10 (και ο οδηγος το χαρακτηριζει σβελτο κιολας).

Και για να ειμαστε ακριβεις λιγο πανω απο τις ταχυτητες(160+) που αναφερεις εμενα το λαμπακι της ρεζερβας αναβοσβηνει στα 200km περιπου.Καμια φορα και στα 210-220 αναλογως αερα και ποιοτητας βενζινης.Τη στιγμη που αναβοσβηνει κανονικα λοιπον το λαμπακι εχει καταναλωσει 11 λιτρα απο το 14αρι τεποζιτο.Στην Κορινθου-Πατρων λογω εργων σαφως πεφτει ακομα παρακατω,στα 205km στο οδομετρο πριν 2 βδομαδες εβαλα 9.7 λιτρα παντα γεμισμα μεχρι την ταπα.

Στα επαρχιακα (συγκεκριμενα μεσα στα τζουμερκα με αμετρητες ανηφορες)σε σβελτο ρυθμο χρησιμοποιωντας φόρα και οχι με χαζοανοιγματα γκαζιου το λαμπακι εχει αναψει στα 290km.Με 11 λιτρα αυτα.

Αυτα εχω δει εγω πολλες φορες οχι μια.

5,5/100 με 160 δηλαδή.

Καλά είναι !

Με 130-140 δηλαδή στα 4 πρέπει να πηγαίνει !

Κατανάλωση SH 300 και όχι τσίτα αλλά χαλαρό και δε με χαλάει καθόλου ! :mB_kalo_e: :mB_kalo_e: :mB_kalo_e:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα


Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

σάββα δες και εδώ

http://www.fuelly.com/motorcycle/honda/nc700x

μικτές μετρήσεις απο καμιά 500αριά αναβάτες

Μοιράσου αυτό το μήνυμα


Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Το τσεκαραμε δεν ειναι απο integra αλλα απο NC700DCT.Kαι ομως το απλο NC φοραει 43 πισω αντι 39.

Με βάση αυτό λοιπόν, το σασμάν είναι πιο κοντό στο DCT σε σχέση με το μηχανικό. ΟΚ!

Στο θεμα των μετρησεων τωρα θες να μου πεις οτι το ΜΟΤΟ και το καθε περιοδικο τηρει αυτα---->μηχανάκια σε αντίστοιχη κατάσταση, ίδιος οδηγός, ξεχωριστά όργανα μέτρησης που μετρούν με πραγματικά km/h

Στις μετρήσεις είναι λίγα τα λάθη, σε ποσοστιαία βάση θα τα χαρακτήριζα ελάχιστα.

Αν σκεφτείς τον όγκο μετρήσεων, είναι όντως ελάχιστα.

Τα μηχανάκια τα παραλαμβάνουν από τις αντιπροσωπείες. Άρα θα είναι σε τουλάχιστον καλή κατάσταση και όταν δεν είναι το αναφέρουν.

Ο ίδιος οδηγός στις μετρήσεις ισχύει, το έχουν πει αρκετές φορές όπως και την χρήση των V-box για ακρίβεια και ασφαλή συμπεράσματα. Όπως και ταχύτητα μεταφοράς δεδομένων....

Αντε ο οδηγος πες ειναι ιδιος.Χρησιμοποιουν VBOX?Τους εμπιστευομαστε ενω βλεπουμε τρανταχτα λαθη τοσα χρονια?

Μηχανακια σε αντιστοιχη κατασταση?Δυσκολευομαι να πιστεψω πως μπαινουν στη διαδικασια να ασχοληθουν τοσο εκτενως.Αλλο το τι θα επρεπε να κανουν...

Σε μετρήσεις τρανταχτά λάθη? Και αν κάποιες στιγμές έχει συμβεί (ανθρώπινο είναι να συμβεί), το αναφέρουν στο επόμενο τεύχος συνήθως.

Θύμισέ μου τέτοιες περιπτώσεις Βασίλη!

Διαβάζω ανελλιπώς ΜΟΤΟ (και όχι μόνο) από το 1985 και οι μετρήσεις τους ήταν πάντα σοβαρές και καλά δουλεμένες.

Και πάντα φρόντιζαν να έχουν αξιόπιστο εξοπλισμό μετρήσεων.

Δε μιλάω για τα κείμενα που μπορεί να περάσει το προσωπικό του στοιχείο ο δοκιμαστής. Στις μετρήσεις αναφέρομαι!

Στις μοναδικές μετρήσεις που συνήθως διαφωνώ, είναι οι μετρήσεις κατανάλωσης.

Όχι γιατί κάνουν λάθος, αλλά γιατί τα δείγματα μετρήσεων που έχουν είναι λίγα και σίγουρα ένας ιδιοκτήτης που έχει κάνει δεκάδες χιλιάδες χιλιόμετρα έχει σαφώς πιο μεγάλη αξιοπιστία μετρήσεων!

Σε γενικες γραμμες δε μπορω να εκλαβω οποιαδηποτε μετρηση περιοδικου ως θεσφατο.Σεβαστο βεβαια το πως βλεπεις και εσυ μια δικη μου εμπειρια και σωστα κανεις.

Το ότι δεν εμπιστεύεσαι μετρήσεις περιοδικών, δε τις κάνει λανθασμένες ή αναξιόπιστες.

Πόσο μάλλον όταν μιλάμε για μετρήσεις και όχι απόψεις.

Είναι δικαίωμά σου, αλλά μη τα τσουβαλιάζουμε όλα έτσι χύμα......

Αν θες να «καταρρίψεις» τις μετρήσεις τους, κάνε σύγκριση με μετρήσεις άλλων περιοδικών (ακόμα και ξένων), υπολόγισε και πιθανές αποκλίσεις λόγω άλλων συνθηκών ή προδιαγραφών (σε μοτοσυκλέτες ή καύσιμα κοκ) και τεκμηρίωσε την σκέψη σου.

Μη το πηγαίνεις ανάποδα. Ένοχος είναι κάποιος αν αποδειχθεί ότι είναι.....

Σουζα δε δοκιμαζω καν να σου πω την αληθεια αλλα θεωρω πως ο σουζακιας ολα τα σηκωνει :D

Με χειροκίνητο συμπλέκτη κάνει. Σίγουρα.

Με DCT μάλλον όχι

Στο τελος νομιζω πρεπει να καταληξουμε στο οτι ισως θα επρεπε να το οδηγησεις ωστε να εχεις προσωπικη αποψη γιατι καλα τα νουμερα αλλα σαν την προσωπικη εμπειρια δεν ειναι τιποτα!

Εσύ που την έχεις δηλαδή, έχεις data base με μετρήσεις της μοτοσυκλέτας? Επιταγχύνσεις, ρεπρίζ, φρενάρισμα κοκ?

Και με τις ενδείξεις? Του ταχύμετρου που έχει αποκλίσεις έτσι κι αλλιώς?

Και όχι μόνο εσύ Βασίλη.....

Αμφιβάλλω αν υπάρχει ιδιοκτήτης οποιασδήποτε μοτοσυκλέτας να φτιάχνει db μετρήσεων για τα μηχανάκια του......

Μοιράσου αυτό το μήνυμα


Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Με βάση αυτό λοιπόν, το σασμάν είναι πιο κοντό στο DCT σε σχέση με το μηχανικό. ΟΚ!

Στις μετρήσεις είναι λίγα τα λάθη, σε ποσοστιαία βάση θα τα χαρακτήριζα ελάχιστα.

Αν σκεφτείς τον όγκο μετρήσεων, είναι όντως ελάχιστα.

Τα μηχανάκια τα παραλαμβάνουν από τις αντιπροσωπείες. Άρα θα είναι σε τουλάχιστον καλή κατάσταση και όταν δεν είναι το αναφέρουν.

Ο ίδιος οδηγός στις μετρήσεις ισχύει, το έχουν πει αρκετές φορές όπως και την χρήση των V-box για ακρίβεια και ασφαλή συμπεράσματα. Όπως και ταχύτητα μεταφοράς δεδομένων....

Σε μετρήσεις τρανταχτά λάθη? Και αν κάποιες στιγμές έχει συμβεί (ανθρώπινο είναι να συμβεί), το αναφέρουν στο επόμενο τεύχος συνήθως.

Θύμισέ μου τέτοιες περιπτώσεις Βασίλη!

Διαβάζω ανελλιπώς ΜΟΤΟ (και όχι μόνο) από το 1985 και οι μετρήσεις τους ήταν πάντα σοβαρές και καλά δουλεμένες.

Και πάντα φρόντιζαν να έχουν αξιόπιστο εξοπλισμό μετρήσεων.

Δε μιλάω για τα κείμενα που μπορεί να περάσει το προσωπικό του στοιχείο ο δοκιμαστής. Στις μετρήσεις αναφέρομαι!

Στις μοναδικές μετρήσεις που συνήθως διαφωνώ, είναι οι μετρήσεις κατανάλωσης.

Όχι γιατί κάνουν λάθος, αλλά γιατί τα δείγματα μετρήσεων που έχουν είναι λίγα και σίγουρα ένας ιδιοκτήτης που έχει κάνει δεκάδες χιλιάδες χιλιόμετρα έχει σαφώς πιο μεγάλη αξιοπιστία μετρήσεων!

Το ότι δεν εμπιστεύεσαι μετρήσεις περιοδικών, δε τις κάνει λανθασμένες ή αναξιόπιστες.

Πόσο μάλλον όταν μιλάμε για μετρήσεις και όχι απόψεις.

Είναι δικαίωμά σου, αλλά μη τα τσουβαλιάζουμε όλα έτσι χύμα......

Αν θες να «καταρρίψεις» τις μετρήσεις τους, κάνε σύγκριση με μετρήσεις άλλων περιοδικών (ακόμα και ξένων), υπολόγισε και πιθανές αποκλίσεις λόγω άλλων συνθηκών ή προδιαγραφών (σε μοτοσυκλέτες ή καύσιμα κοκ) και τεκμηρίωσε την σκέψη σου.

Μη το πηγαίνεις ανάποδα. Ένοχος είναι κάποιος αν αποδειχθεί ότι είναι.....

Με χειροκίνητο συμπλέκτη κάνει. Σίγουρα.

Με DCT μάλλον όχι

Εσύ που την έχεις δηλαδή, έχεις data base με μετρήσεις της μοτοσυκλέτας? Επιταγχύνσεις, ρεπρίζ, φρενάρισμα κοκ?

Και με τις ενδείξεις? Του ταχύμετρου που έχει αποκλίσεις έτσι κι αλλιώς?

Και όχι μόνο εσύ Βασίλη.....

Αμφιβάλλω αν υπάρχει ιδιοκτήτης οποιασδήποτε μοτοσυκλέτας να φτιάχνει db μετρήσεων για τα μηχανάκια του......

Ποιο μακρυ ειναι το 39 στο dct

Στάλθηκε από το GT-N7100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μοιράσου αυτό το μήνυμα


Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Επειδή το 700Χ και το 700XD έχουν παραπλήσιες τελικές σχέσεις μετάδοσης (παραπλήσια km/h ανά σχέση στον κόφτη των 6.5Κ rpm) αν το XD έχει μικρότερο γρανάζι στον τροχό, τότε το σασμάν του (εσωτερικά) έχει πιο κοντές σχέσεις.

Κοντές σχέσεις+μικρό γρανάζι τροχού <=> μακριές σχέσεις+μεγάλο γρανάζι τροχού

Μοιράσου αυτό το μήνυμα


Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Παιδιά το 120 - 160, με πέμπτη τα 17 δευτερόλεπτα δεν παίζει με την καμία βγήκα σήμερα για μια δουλειά και το δοκίμασα με μπακάλικο μέτρημα αλλά τα 7 φουσκωμένα που μέτρησα με 17 είναι χάος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα


Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Με βάση αυτό λοιπόν, το σασμάν είναι πιο κοντό στο DCT σε σχέση με το μηχανικό. ΟΚ!

Στις μετρήσεις είναι λίγα τα λάθη, σε ποσοστιαία βάση θα τα χαρακτήριζα ελάχιστα.

Αν σκεφτείς τον όγκο μετρήσεων, είναι όντως ελάχιστα.

Τα μηχανάκια τα παραλαμβάνουν από τις αντιπροσωπείες. Άρα θα είναι σε τουλάχιστον καλή κατάσταση και όταν δεν είναι το αναφέρουν.

Ο ίδιος οδηγός στις μετρήσεις ισχύει, το έχουν πει αρκετές φορές όπως και την χρήση των V-box για ακρίβεια και ασφαλή συμπεράσματα. Όπως και ταχύτητα μεταφοράς δεδομένων....

Σε μετρήσεις τρανταχτά λάθη? Και αν κάποιες στιγμές έχει συμβεί (ανθρώπινο είναι να συμβεί), το αναφέρουν στο επόμενο τεύχος συνήθως.

Θύμισέ μου τέτοιες περιπτώσεις Βασίλη!

Διαβάζω ανελλιπώς ΜΟΤΟ (και όχι μόνο) από το 1985 και οι μετρήσεις τους ήταν πάντα σοβαρές και καλά δουλεμένες.

Και πάντα φρόντιζαν να έχουν αξιόπιστο εξοπλισμό μετρήσεων.

Δε μιλάω για τα κείμενα που μπορεί να περάσει το προσωπικό του στοιχείο ο δοκιμαστής. Στις μετρήσεις αναφέρομαι!

Στις μοναδικές μετρήσεις που συνήθως διαφωνώ, είναι οι μετρήσεις κατανάλωσης.

Όχι γιατί κάνουν λάθος, αλλά γιατί τα δείγματα μετρήσεων που έχουν είναι λίγα και σίγουρα ένας ιδιοκτήτης που έχει κάνει δεκάδες χιλιάδες χιλιόμετρα έχει σαφώς πιο μεγάλη αξιοπιστία μετρήσεων!

Το ότι δεν εμπιστεύεσαι μετρήσεις περιοδικών, δε τις κάνει λανθασμένες ή αναξιόπιστες.

Πόσο μάλλον όταν μιλάμε για μετρήσεις και όχι απόψεις.

Είναι δικαίωμά σου, αλλά μη τα τσουβαλιάζουμε όλα έτσι χύμα......

Αν θες να «καταρρίψεις» τις μετρήσεις τους, κάνε σύγκριση με μετρήσεις άλλων περιοδικών (ακόμα και ξένων), υπολόγισε και πιθανές αποκλίσεις λόγω άλλων συνθηκών ή προδιαγραφών (σε μοτοσυκλέτες ή καύσιμα κοκ) και τεκμηρίωσε την σκέψη σου.

Μη το πηγαίνεις ανάποδα. Ένοχος είναι κάποιος αν αποδειχθεί ότι είναι.....

Με χειροκίνητο συμπλέκτη κάνει. Σίγουρα.

Με DCT μάλλον όχι

Εσύ που την έχεις δηλαδή, έχεις data base με μετρήσεις της μοτοσυκλέτας? Επιταγχύνσεις, ρεπρίζ, φρενάρισμα κοκ?

Και με τις ενδείξεις? Του ταχύμετρου που έχει αποκλίσεις έτσι κι αλλιώς?

Και όχι μόνο εσύ Βασίλη.....

Αμφιβάλλω αν υπάρχει ιδιοκτήτης οποιασδήποτε μοτοσυκλέτας να φτιάχνει db μετρήσεων για τα μηχανάκια του......

Δεν εχω VBOX ωστε να κανω δικες μου μετρησεις.Που και παλι σχετικες θα ηταν οπως και αυτες των περιοδικων,το λες μονος σου ''παραλαμβανουν απο αντιπροσωπειες''.Ολα τα μοτερ στα 3.000km λειτουργουν το ιδιο?Στα 40.000km τα πραγματα αλλαζουν σιγουρα,το ποσο κανεις δεν ξερει διοτι κανεις δεν κανει εκτεταμενες μετρησεις.Τι να λεμε εδω το KazeR ειχα απο καινουργιο και μεχρι τα 8.000km δεν πηγαινε πανω απο 100.Στα 50.000km επιανε 115 στην ευθεια.

Ξεφευγουμε πολυ απο το θεμα ομως και εχει παει στο αν αποδεχομαι την εγκυροτητα των περιοδικων.Εσυ ισχυριζεσαι οτι κανουν ακριβεις μετρησεις(δε γνωριζω πως το εξακριβωνεις ομως),εγω δεν εμπιστευομαι κανενα.Τα λαμβανω υποψιν σαφως αλλα θελω να τα δω και στην πραξη,που παλι σχετικη θα ειναι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα


Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Παιδιά το 120 - 160, με πέμπτη τα 17 δευτερόλεπτα δεν παίζει με την καμία βγήκα σήμερα για μια δουλειά και το δοκίμασα με μπακάλικο μέτρημα αλλά τα 7 φουσκωμένα που μέτρησα με 17 είναι χάος

Θα το δοκιμασω και εγω γιατι μου φαινεται υπερβολικο ακομη και για δικαβαλο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα


Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Παιδιά το 120 - 160, με πέμπτη τα 17 δευτερόλεπτα δεν παίζει με την καμία βγήκα σήμερα για μια δουλειά και το δοκίμασα με μπακάλικο μέτρημα αλλά τα 7 φουσκωμένα που μέτρησα με 17 είναι χάος

Γιάννο, λογικά είναι 120-->160 πραγματικά km/h. Και όχι ενδείξεις κοντέρ.

Που σημαίνει πως η μέτρηση που ίσως χρειαστεί να κάνεις, κοντερίσια, θα είναι ~130--->~175km/h

Και σίγουρα θα αυξηθεί πολύ ο χρόνος, αφού τα κοντερίσια ~175km/h πλησιάζουν πάρα πολύ την τελική ταχύτητα της μοτοσυκλέτας.

Όπου ο ρυθμός ανόδου σ.α.λ. και km/h έχει ρυθμό χελώνας (όπως τα περισσότερα μηχανήματα στην περιοχή της τελικής τους)

Κάνε μια δοκιμή, όταν μπορέσεις βεβαίως, απλά για να δούμε τι παίζει!!

Δεν εχω VBOX ωστε να κανω δικες μου μετρησεις.Που και παλι σχετικες θα ηταν οπως και αυτες των περιοδικων,το λες μονος σου ''παραλαμβανουν απο αντιπροσωπειες''.Ολα τα μοτερ στα 3.000km λειτουργουν το ιδιο?Στα 40.000km τα πραγματα αλλαζουν σιγουρα,το ποσο κανεις δεν ξερει διοτι κανεις δεν κανει εκτεταμενες μετρησεις.Τι να λεμε εδω το KazeR ειχα απο καινουργιο και μεχρι τα 8.000km δεν πηγαινε πανω απο 100.Στα 50.000km επιανε 115 στην ευθεια.

Το θέμα είναι πως όλα τα μοτέρ ανοίγουν σε βάθος χρόνου.

Που σημαίνει πως τα ραβδογράμματα που ανέβασε ο Στέφανος, για ρεπρίζ των μοτοσυκλετών, αναλογικά θα κατέβουν σε όλα τα μηχανάκια.

Άρα, το NC, παρά την αίσθηση ροπάτης λειτουργίας και αρπάγματος χαμηλά, θα εξακολουθεί να είναι αργότερο όλων των υπολοίπων.

Εν τέλει, καταλήγουμε στο ίδιο συμπέρασμα.

Πως η Honda λέει φούμαρα περί ροπάτης λειτουργίας και γεμάτης καμπύλης που αποδίδει στο δρόμο.....

Και εν τέλει το μόνο που καταφέρνει είναι η χαμηλότερη κατανάλωση, που παίζει στο εύρος 1 με 1.5lt/100km από τους ανταγωνιστές της σε αντίστοιχες συνθήκες και αντίστοιχους αναβάτες......

Τιμές που θεωρώ πως μπορεί να επιτύχει ευκολότερα η DCT έκδοση και λιγότερο εύκολα η χειροκίνητη γιατί το DCT είναι καλιμπραρισμένο να δουλεύει το μοτέρ στις καλύτερες δυνατές σ.α.λ. (αναλόγως τις επικρατούσες συνθήκες)

Ξεφευγουμε πολυ απο το θεμα ομως και εχει παει στο αν αποδεχομαι την εγκυροτητα των περιοδικων.Εσυ ισχυριζεσαι οτι κανουν ακριβεις μετρησεις(δε γνωριζω πως το εξακριβωνεις ομως),εγω δεν εμπιστευομαι κανενα.Τα λαμβανω υποψιν σαφως αλλα θελω να τα δω και στην πραξη,που παλι σχετικη θα ειναι.

Δεν εργάζομαι σε περιοδικό, οπότε δε το παίζω δικηγόρος των περιοδικών.

Αλλά σε βάθος 30ετίας, έχει τύχει να έχω συγκρίνει πολλές φορές τους πίνακες επιδόσεων (αλλά και δυναμομετρήσεων) που ανακοινώνουν με αντίστοιχους πίνακες περιοδικών του εξωτερικού (κυρίως Ιταλικά ή Αγγλικά περιοδικά, όπως Motociclismo, In Moto, Superbike, MCN, Cycle world κοκ) και οι μετρήσεις δείχνουν ομοιογενείς και λογικά αξιόπιστες.

Και επιπλέον, από τη στιγμή που εσύ δεν εμπιστεύεσαι κανέναν, γιατί θα πρέπει οι συνομιλητές σου να σε πιστέψουν (κατ' αναλογίαν)?

Δε σου ακούγεται περίεργο ή εγωιστικό αυτό σαν γεγονός?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα


Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Μπακάλικα όπως έγραψα μέτρησα γύρο στο 7 δεύτερα

Με ξένισε το νούμερο γιατί είναι στροφές και σχέση που είναι πολύ πρόθυμο το μηχανάκι !!

Αντίθετα στο 40 -80 με 4η είναι πραγματική απελπισία δεν τσουλά με τίποτα !!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα


Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Εξαιρετικη αναλυση απο τον Mi_Ka οπως παντα.

Κολοκύθια τούμπανα!! :closed-topic:

Ακόμα να παρατηρήσει κάποιος το εξόφθαλμο λάθος που μου ξέφυγε στις ποσταρισμένες καμπύλες να μου την πει :bash: να το μαζέψω και εξηγήσω???

Συμφωνώ και επιπλέον ας κάνει τον κόπο ο φίλος Μικα να μας δώσει και τις αναλογίες του συμφορουμίτη.

Για πόσα κιλά μιλάμε δηλαδή και όταν λέμε βαρύ χέρι τι εννοούμε?

Ο συγκεκριμμένος άνθρωπος έχει τα τελευταία χρόνια πολύ-πολύ σοβαρότερα προβλήματα ζωής να ασχοληθεί από το αν καίει 1-1,5 λίτρα παραπάνω κατανάλωση που και πολύ το ψάξαμε που τον πρόγκηξα οπότε ας τον αφήσουμε στην ησυχία του, ειλικρινά μιλάω.

Δεν τον έχω δει με τα μάτια μου αλλά κατάλαβα ότι πρόκειται για αντιαεροδυναμικό αθλητικό προφίλ από όλες τις συννενοήσεις με το φίλο στο συνεργείο και την αλληλογραφία μας.

Ότι το πάει σερί με τελική?

Μιλάμε για 120-140 πάνω-κάτω Λάρισα.

Αντιλαμβανόμαστε δε ότι σε τόσα NC πούχουμε διαβάσει σε όλο τον κόσμο είναι το μοναδικό που πλησιάζει σε κατανάλωση τα άλλα.

Έχω καιρό να πατήσω στα αγγλόφωνα φόρα αλλά θυμάμαι ότι υπήρχαν κάποιες αντίστοιχα σπάνιες περιπτώσεις με ανώτερη της αναμενόμενης κατανάλωσης, σπασμωδικά, ειδικά με κρύο καιρό.

Ομως να σημειωσουμε κατι,ο ιδιος οδηγος με το ιδιο βαρυ χερι εχοντας τα υπολοιπα της κατηγοριας δε θα εκαιγε παλι πολυ παραπανω απο τους κατοχους με ελαφρυ χερι?Ετερον εκατερον δεν ειναι?

Λοιπόν, το NC έχει αυτή την ιδιαιτερότητα σε σχέση με τα άλλα: Εκτεταμένο εύρος φόρτου κινητήρα που δουλεύει σε κλειστό βρόχο λ=1. Αυτό εγώ καταλαβαίνω ότι καλύπτει την νορμάλ πορεία με 130 κοντέρ με ένα νορμάλ αναβάτη καβάλα και έτσι πετυχαίνει τη χαμηλή κατανάλωση ενώ τα συνήθη μοτέρ είναι εκτός closed loop σε αυτές τις συνήθεις συνθήκες πορείας-φόρτου και έτσι καίνε παραπάνω.

ΑΝ ΟΜΩΣ ο φόρτος σε αυτές τις συνθήκες πορείας είναι αυξημένος λόγω πχ ψηλού αναβάτη που κάθεται με μη βέλτιστα αεροδυναμικό τρόπο, με πλαϊνές βαλίτσες ή με ζητούμενη ταχύτητα πορείας λίγα χαω παραπάνω κόντρα σε ελαφρύ συνεχές βορειαδάκι, τότε περνάς την λεπτή κόκκινη γραμμή φόρτου κινητήρα μεταξύ κλειστού-ανοικτού βρόχου και καις παραπάνω λειτουργώντας το NC στον ανοικτό βρόγχο (ακριβώς αυτό συμβαίνει στο 1300άρι γλήγορο Daihatsu μου και η κατανάλωση πηδάει από τα 6-6,5 με 110-120 στα 7,5-8,5 με 125-135 - λέω να βάλω λαμπάκι "open loop" καααάποτε στο ταμπλώ να το βλέπω να πηγαίνω οικονομικώς).

ΟΠΟΤΕ σε αυτή την περίπτωση αν πηγαίνεις πχ με 135 σε ανοικτό βρόχο στο NC θα κάψεις το ίδιο με ένα Στρώμα650 που είναι επίσης σε ανοικτό βρόχο και είναι και αυτό στο ψωμί της βέλτιστης κατανάλωσης/φόρτο. Για να κάψεις λιγότερο με το NC πρέπει να κόψεις λίγο πχ στα 125 όπου θα κάψεις κάμποσο λιγότερο από αντίστοιχα αργοπορών Στρώμα που δεν είναι βελτιστοποιημένο για λειτουργία σε χαμηλές σαλ. Υποθέτω σκεπτόμενος δηλαδή.

Πρέπει να είχα ποστάρει και παλιότερα τυπικό χάρτη ειδικής κατανάλωσης από αυτοκινητάδικο μοτέρ (αλά NC) όπως τους είχε ποστάρει εγγλέζος (που δούλευε 35 χρόνια στη σχεδίαση κινητήρων αυτοκινήτων - τον βρίσκετε στο http://www.nc700.co.uk με το όνομα embee) βλέπετε τη σχέση κατανάλωσης προς καμπύλες φόρτου/σαλ/ροπής

χμμ για να ψάξω ... :sp_ike: ... α, ναι:

fig49.jpg

αλλά βλέπω ότι δε μας λέει τίποτα για κλειστό-ανοικτό βρόχο και άνοιγμα γκαζιού (το ψάχνετε ως παραγόμενη ροπή αριστερά στο γράφημα). Αυτό που διακρίνεται είναι πως η βέλτιστη κατανάλωση είναι λίγο πριν τις στροφές της μέγιστης ροπής και όχι πάνω στη μέγιστη ροπή όπως μας λέγανε παλιά οι 4Τ. Και πάλι ενδεικτικά καθώς το NC βγάζει μέγιστη ροπή κάπου στις 4200-5500. Ακόμα ξύνω το κεφάλι μου να βγάλω συμπέρασμα από τν άνω χάρτη αντίστοιχα για το NC. Γενικά οι εγγλέζοι λέγανε από όσο θυμάμαι πως αν το δουλεύεις 2500-3500 πετυχαίνεις τη βέλτιστη κατανάλωση που μπορεί το συγκεκριμμένο μοτέρ.

Όσο αφορά την <<αδυναμία>> του κλπ προσωπικά ποσώς με ενδιαφέρει.

Ουκ εν τω πολλώ το ευ. :victory:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα


Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Γιάννο, λογικά είναι 120-->160 πραγματικά km/h. Και όχι ενδείξεις κοντέρ.

Που σημαίνει πως η μέτρηση που ίσως χρειαστεί να κάνεις, κοντερίσια, θα είναι ~130--->~175km/h

Και σίγουρα θα αυξηθεί πολύ ο χρόνος, αφού τα κοντερίσια ~175km/h πλησιάζουν πάρα πολύ την τελική ταχύτητα της μοτοσυκλέτας.

Όπου ο ρυθμός ανόδου σ.α.λ. και km/h έχουν ρυθμό χελώνας (όπως τα περισσότερα μηχανήματα στην περιοχή της τελικής τους)

Κάνε μια δοκιμή, όταν μπορέσεις βεβαίως, απλά για να δούμε τι παίζει!!

Το θέμα είναι πως όλα τα μοτέρ ανοίγουν σε βάθος χρόνου.

Που σημαίνει πως τα ραβδογράμματα που ανέβασε ο Στέφανος, για ρεπρίζ των μοτοσυκλετών, αναλογικά θα κατέβουν σε όλα τα μηχανάκια.

Άρα, το NC, παρά την αίσθηση ροπάτης λειτουργίας και αρπάγματος χαμηλά, θα εξακολουθεί να είναι αργότερο όλων των υπολοίπων.

Εν τέλει, καταλήγουμε στο ίδιο συμπέρασμα.

Πως η Honda λέει φούμαρα περί ροπάτης λειτουργίας και γεμάτης καμπύλης που αποδίδει στο δρόμο.....

Και εν τέλει το μόνο που καταφέρνει είναι η χαμηλότερη κατανάλωση, που παίζει στο εύρος 1 με 1.5lt/100km από τους ανταγωνιστές της σε αντίστοιχες συνθήκες και αντίστοιχους αναβάτες......

Τιμές που θεωρώ πως μπορεί να επιτύχει ευκολότερα η DCT έκδοση και λιγότερο εύκολα η χειροκίνητη γιατί το DCT είναι καλιμπραρισμένο να δουλεύει το μοτέρ στις καλύτερες δυνατές σ.α.λ. (αναλόγως τις επικρατούσες συνθήκες)

Δεν εργάζομαι σε περιοδικό, οπότε δε το παίζω δικηγόρος των περιοδικών.

Αλλά σε βάθος 30ετίας, έχει τύχει να έχω συγκρίνει πολλές φορές τους πίνακες επιδόσεων (αλλά και δυναμομετρήσεων) που ανακοινώνουν με αντίστοιχους πίνακες περιοδικών του εξωτερικού (κυρίως Ιταλικά ή Αγγλικά περιοδικά, όπως Motociclismo, In Moto, Superbike, MCN, Cycle world κοκ) και οι μετρήσεις δείχνουν ομοιογενείς και λογικά αξιόπιστες.

Και επιπλέον, από τη στιγμή που εσύ δεν εμπιστεύεσαι κανέναν, γιατί θα πρέπει οι συνομιλητές σου να σε πιστέψουν (κατ' αναλογίαν)?

Δε σου ακούγεται περίεργο ή εγωιστικό αυτό σαν γεγονός?

Οσον αφορα τη ροπατη λειτουργια επιμενω πως πρεπει να οδηγησεις ενα για να εχεις και δικη σου αποψη.Εχω μπει στη μπριζα για δοκιμες παντως :lol: .

Ασχετο τωρα επειδη το διαβαζω συνεχεια.Ειναι αμελητεα ποσοτητα το 1,5 λιτρο στα 100km?Δεδομενου οτι ειδικα στην κινηση μεσα στην πολη ειμαι βεβαιος οτι οι διαφορες ειναι μεγαλυτερες.Διοτι θελει προσπαθεια για να ξεπερασεις τα 4 λιτρα στα 100 με το NC.Για καποιον που κανει ας πουμε 50 km μεσο ορο τη μερα ακομη και ενα 1 ευρω τη μερα να γλιτωσεις σε βενζινη κανοντας την ιδια ακριβως χρηση ειναι λιγο?30 ευρω το μηνα και 360 ευρω το χρονο(ενα ζευγαρι λαστιχα και πληρωμενη η ασφαλεια σου).Χωρις να λαμβανουμε υποψιν τις μεγαλυτερες καταναλωσεις των υπολοιπων εντος πολης ετσι?Δηλαδη ολοι εδω στο φορουμ ειναι επιχειρηματιες και βγαζουν 4-5 χιλιαρικα το μηνα και δεν τους νοιαζει?Παρατηρω μια υποτιμηση στο γεγονος αυτο...

Παμε στις μετρησεις τωρα επειδη φανταζομουν οτι θα αναφερεις οτι εκανες συγκρισεις με ξενα περιοδικα.Που ξερεις οτι δεν εκαναν απλη αντιγραφη +- καποιες αποκλισεις επιτηδες για να μη φανει?Ησουν μπροστα σε ολες τις μετρησεις και ειδες ΑΝ και ΠΩΣ εγιναν?Χιλια σορι απλα επειδη εδω ειμαστε Ελλαδαρα δε θα μου φαινοταν καθολου απιθανο τοσο ασοβαροι που ειμαστε.

Οι συνομιλητες σε ενα φορουμ προφανως πρεπει να φιλτραρουν οτι διαβαζουν απο οποιονδηποτε.Και επιβαλλεται να φιλτραρουν και το τι διαβαζουν στα περιοδικα γιατι προκειται για ''επιχειρησεις'' και σιγουρα καθολου ανεξαρτητες.Ολοι εμεις εδω τουλαχιστον δεν εχουμε οικονομικο οφελος,τις παρατηρησεις μας γραφουμε.Εν προκειμενω εγω μιας και ειναι ηλιου φαεινοτερο οτι δεν εχω συγκεκριμενο κολλημα με καποια μαρκα ελπιζω να αντιλαμβανεσαι οτι προσπαθω να ειμαι οσο πιο αντικειμενικος γινεται.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα


Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Κολοκύθια τούμπανα!! :closed-topic:

Ακόμα να παρατηρήσει κάποιος το εξόφθαλμο λάθος που μου ξέφυγε στις ποσταρισμένες καμπύλες να μου την πει :bash: να το μαζέψω και εξηγήσω???

Ο συγκεκριμμένος άνθρωπος έχει τα τελευταία χρόνια πολύ-πολύ σοβαρότερα προβλήματα ζωής να ασχοληθεί από το αν καίει 1-1,5 λίτρα παραπάνω κατανάλωση που και πολύ το ψάξαμε που τον πρόγκηξα οπότε ας τον αφήσουμε στην ησυχία του, ειλικρινά μιλάω.

Δεν τον έχω δει με τα μάτια μου αλλά κατάλαβα ότι πρόκειται για αντιαεροδυναμικό αθλητικό προφίλ από όλες τις συννενοήσεις με το φίλο στο συνεργείο και την αλληλογραφία μας.

Μιλάμε για 120-140 πάνω-κάτω Λάρισα.

Έχω καιρό να πατήσω στα αγγλόφωνα φόρα αλλά θυμάμαι ότι υπήρχαν κάποιες αντίστοιχα σπάνιες περιπτώσεις με ανώτερη της αναμενόμενης κατανάλωσης, σπασμωδικά, ειδικά με κρύο καιρό.

Λοιπόν, το NC έχει αυτή την ιδιαιτερότητα σε σχέση με τα άλλα: Εκτεταμένο εύρος φόρτου κινητήρα που δουλεύει σε κλειστό βρόχο λ=1. Αυτό εγώ καταλαβαίνω ότι καλύπτει την νορμάλ πορεία με 130 κοντέρ με ένα νορμάλ αναβάτη καβάλα και έτσι πετυχαίνει τη χαμηλή κατανάλωση ενώ τα συνήθη μοτέρ είναι εκτός closed loop σε αυτές τις συνήθεις συνθήκες πορείας-φόρτου και έτσι καίνε παραπάνω.

ΑΝ ΟΜΩΣ ο φόρτος σε αυτές τις συνθήκες πορείας είναι αυξημένος λόγω πχ ψηλού αναβάτη που κάθεται με μη βέλτιστα αεροδυναμικό τρόπο, με πλαϊνές βαλίτσες ή με ζητούμενη ταχύτητα πορείας λίγα χαω παραπάνω κόντρα σε ελαφρύ συνεχές βορειαδάκι, τότε περνάς την λεπτή κόκκινη γραμμή φόρτου κινητήρα μεταξύ κλειστού-ανοικτού βρόχου και καις παραπάνω λειτουργώντας το NC στον ανοικτό βρόγχο (ακριβώς αυτό συμβαίνει στο 1300άρι γλήγορο Daihatsu μου και η κατανάλωση πηδάει από τα 6-6,5 με 110-120 στα 7,5-8,5 με 125-135 - λέω να βάλω λαμπάκι "open loop" καααάποτε στο ταμπλώ να το βλέπω να πηγαίνω οικονομικώς).

ΟΠΟΤΕ σε αυτή την περίπτωση αν πηγαίνεις πχ με 135 σε ανοικτό βρόχο στο NC θα κάψεις το ίδιο με ένα Στρώμα650 που είναι επίσης σε ανοικτό βρόχο και είναι και αυτό στο ψωμί της βέλτιστης κατανάλωσης/φόρτο. Για να κάψεις λιγότερο με το NC πρέπει να κόψεις λίγο πχ στα 125 όπου θα κάψεις κάμποσο λιγότερο από αντίστοιχα αργοπορών Στρώμα που δεν είναι βελτιστοποιημένο για λειτουργία σε χαμηλές σαλ. Υποθέτω σκεπτόμενος δηλαδή.

Πρέπει να είχα ποστάρει και παλιότερα τυπικό χάρτη ειδικής κατανάλωσης από αυτοκινητάδικο μοτέρ (αλά NC) όπως τους είχε ποστάρει εγγλέζος (που δούλευε 35 χρόνια στη σχεδίαση κινητήρων αυτοκινήτων - τον βρίσκετε στο http://www.nc700.co.uk με το όνομα embee) βλέπετε τη σχέση κατανάλωσης προς καμπύλες φόρτου/σαλ/ροπής

χμμ για να ψάξω ... :sp_ike: ... α, ναι:

fig49.jpg

αλλά βλέπω ότι δε μας λέει τίποτα για κλειστό-ανοικτό βρόχο και άνοιγμα γκαζιού (το ψάχνετε ως παραγόμενη ροπή αριστερά στο γράφημα). Αυτό που διακρίνεται είναι πως η βέλτιστη κατανάλωση είναι λίγο πριν τις στροφές της μέγιστης ροπής και όχι πάνω στη μέγιστη ροπή όπως μας λέγανε παλιά οι 4Τ. Και πάλι ενδεικτικά καθώς το NC βγάζει μέγιστη ροπή κάπου στις 4200-5500. Ακόμα ξύνω το κεφάλι μου να βγάλω συμπέρασμα από τν άνω χάρτη αντίστοιχα για το NC. Γενικά οι εγγλέζοι λέγανε από όσο θυμάμαι πως αν το δουλεύεις 2500-3500 πετυχαίνεις τη βέλτιστη κατανάλωση που μπορεί το συγκεκριμμένο μοτέρ.

Ουκ εν τω πολλώ το ευ. :victory:

Δεν ξερω αν εχεις διαβασει λιγες σελιδες πισω,με Vstrom με ταχυτητες 160-180 απο Αθηνα μεχρι Αντιρριο(ειναι και τα εργα εκει και σιγουρα ριχνουν την καταναλωση και στα 2) στο βενζιναδικο εβαλα εγω 9,7 λιτρα και αυτος 14, κατι (23 ευρω εγω 15).στα 205 km αυτα

Δεν εχω τις τεχνικες γνωσεις να αμφισβητησω αυτο που παραθετεις απλα σου αναφερω τι εχω δει στην πραξη.

Δικαβαλος παντως με σαμαρια τιγκα γεματα 30 λιτρα εκαστο και φουλ εξοπλισμενοι αναβατες με ταχυτητες 160 σταθερα μου αναβει λαμπακι στα 190-200(με 11 λιτρα).Τα γραφω αυτα γιατι τα εχω φρεσκα απο το Γεναρη που εχω βγει 4 φορες δικαβαλος .Η καταναλωση ειναι απο 5,8 λιτρα και κατω υπο αυτες τις συνθηκες.

Τροποποιήθηκε από τον billy84

Μοιράσου αυτό το μήνυμα


Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Βρε Βασίλη ..μήπως είσαι τσίρος 45 κιλά και οι άλλοι Σούμο ?

:tooth: :tooth: :tooth:

Και λίγη πλακίτσα ε ?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα


Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Βρε Βασίλη ..μήπως είσαι τσίρος 45 κιλά και οι άλλοι Σούμο ?

:tooth: :tooth: :tooth:

Και λίγη πλακίτσα ε ?

Θα ηθελα πολυ!93 κιλα παρακαλω!Ευελπιστω τωρα μεσα στο καλοκαιρι να φτασω.... τα 92! :lol: :lol: :lol:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα


Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

νατα μοντέλο ο Βασίλης :grin:

μου θύμισε κ σήμερα το nc βγαίνω από Μαρκόνι λ.αθηνων ανοίγω και να ο κώλος επισκέφθηκε τα μούτρα ....κάτι η παρκετίνη της αθηνων κάτι ο μεσημεριανός ήλιος αγριεψαν :shoot: τα άτια μου και ξεσάλωσαν

Μοιράσου αυτό το μήνυμα


Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...