Jump to content
μάθο...

ΚΤΜ 950 vs KTM 990

Recommended Posts

ειχα μεινει κανα μισαωρο στο χιονι μονος μου και μου παιρνουσαν ιδεες του τυπου κατσε κοντα σε ενα δεντρο μην εμφανιστει κανα αγριογουρονο και τετοια.μιλαμε τωρα εκεινη η εκδρομη ηταν σαν να ειχα παει γυμναστηριο ενα μηνα συνεχεια.στο θεμα τωρα

μπαταρια-λυνεται το θεμα τωρα με αφτερ κατι κοκκινες που φαιρνει ο πισσαρηςhttp://www.motopissaris.gr/, ballistic λεγονται

τωρα για τα χλμ εμενα χανει 5-6 μετρημενα με gps

για το λαστιχο συμφωνο,αλλα παλι scorpion θα βαλω γιατι συμβιβαζομαι με το τρμουλιασμα εκει στα 60-80χλμ.

η τρομπα βενζινας στα 950 λυνεται με αφτερ,πληροφοριακα οτι ταιριαζει σε αφρικα-βαραντερο καρμπυρατερατα ταιριαζει και στο 950

στα 990 την ακουνε τα φιλτρα βενζινας

,anyway αρκετα τα θεματακια αλλα οταν βαζεις μπρος τα ξεχνας ολα και εχει ενα μαγικο τροπο στα δυσκολα εως τα πολυ δυσκολα να τα καταφερνει αψογα ειτε ειναι αυτο ταξιδι εξωτερικα,ειτε βολτα στα χιονια κτλπ :afro:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Αυτά είναι! Ένα μηχανάκι που έχεις περισσότερα προβλήματα όταν το αγοράζεις καινούριο και λιγότερα όταν το αγοράζεις μεταχειρισμένο! :D Συγνώμη παιδιά αλλά θα το έπερνα μόνο για βόλτα! Και για On-Off γενικά θα πήγαινα στο F800GS!

Τροποποιήθηκε από τον funk

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ειχα μεινει κανα μισαωρο στο χιονι μονος μου και μου παιρνουσαν ιδεες του τυπου κατσε κοντα σε ενα δεντρο μην εμφανιστει κανα αγριογουρονο και τετοια.μιλαμε τωρα εκεινη η εκδρομη ηταν σαν να ειχα παει γυμναστηριο ενα μηνα συνεχεια.στο θεμα τωρα

μπαταρια-λυνεται το θεμα τωρα με αφτερ κατι κοκκινες που φαιρνει ο πισσαρηςhttp://www.motopissaris.gr/, ballistic λεγονται Κι εκεί υπάρχουν θεματάκια

τωρα για τα χλμ εμενα χανει 5-6 μετρημενα με gps Όπως είπα κάθε Adv είναι μοναδικό!

για το λαστιχο συμφωνο,αλλα παλι scorpion θα βαλω γιατι συμβιβαζομαι με το τρμουλιασμα εκει στα 60-80χλμ. Το Conti είναι πιο καλό, αλλά έχει μικρότερη ζωή, διαλέγεις και παίρνεις!

η τρομπα βενζινας στα 950 λυνεται με αφτερ,πληροφοριακα οτι ταιριαζει σε αφρικα-βαραντερο καρμπυρατερατα ταιριαζει και στο 950

στα 990 την ακουνε τα φιλτρα βενζινας. Σ'αυτό φταίνε κι οι βενζίνες, τα φίλτρα είναι τα ίδια, αλλά η συμπεριφορά του μοτερ διαφορετική. Στα 990 φαίνεται πιο πολύ. Προτιμώ να αλλάζω φίλτρο απ'το να έχω χάλια βενζίνη από μπουκωμένα φίλτρα.

,anyway αρκετα τα θεματακια όλα λύνονται, πάντως αλλα οταν βαζεις μπρος τα ξεχνας ολα και εχει ενα μαγικο τροπο στα δυσκολα εως τα πολυ δυσκολα να τα καταφερνει αψογα ειτε ειναι αυτο ταξιδι εξωτερικα,ειτε βολτα στα χιονια κτλπ :afro:Ω, ναιιιιιιι!!!!!

Αν έπαιρνα τώρα μ'αυτά που ξέρω, 950 του '04 θα έπαιρνα και θα το μάζευα, πιο φτηνά έρχεται!

Αυτά είναι! Ένα μηχανάκι που έχεις περισσότερα προβλήματα όταν το αγοράζεις καινούριο και λιγότερα όταν το αγοράζεις μεταχειρισμένο! Αληθεύει μόνο όταν ξέρεις ποιός το είχε και αν το πρόσεξε Συγνώμη παιδιά αλλά θα το έπερνα μόνο για βόλτα! Και για On-Off γενικά θα πήγαινα στο F800GS! Γιατί αυτό δεν έχει προβλήματα νομίζεις? Το ίδιο ισχύουν για όλα, πλέον!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Έχω την αίσθηση πως δεν έχει τόσα θέματα ένα F800GS. Όπως και να 'χει το ΚΤΜ είναι απόλυτο όπλο και για να το έχεις πρέπει να ξέρεις πέντε πράγματα παραπάνω. Να προσέξεις από εδώ, να ακούσεις από εκεί κλπ. Προσωπικά αν είχα ένα τέτοιο μοτό δε θα μπορούσα να κοιμηθώ το βράδυ. Ήδη νιώθω υποχώνδριος με το versys που στην τελική δεν έχει και τπτ σπουδαίο για να πονέσει. Φαντάσου να είχα και ρεαλιστικά προβλήματα να λύσω! :|

Πάντως πράγματι...

α) Όταν το βλέπω στο δρόμο το 990 νιώθω ένα δέος. Είναι μηχανάρα.

β) Όταν ανέβηκα μια μέρα στην αντιπροσωπεία της ΚΤΜ πάνω σε ένα 990 και είδα ότι το φτάνω και ένιωσα και τη πολεμική θέση οδήγησης κατάλαβα γιατί αξίζει να έχεις ένα τέτοιο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ούτε απόλυτο όπλο είναι, ούτε πολύ προβληματικό.

Είναι μια πάρα πολύ ωραία και καλή μηχανή για χρήστες που ξέρουν τι πήραν.

Και μην ορκίζεσαι για τα άλλα ότι έχουν λιγότερα προβλήματα!

Στο λέω εκ πείρας, όχι: "...ότι άκουσα".

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τουλάχιστον χρειάζεσαι ένα συνεργείο που να είναι σοβαρό και να ξέρει τα χούγια αυτών των μοτοσυκλετών!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αυτά είναι! Ένα μηχανάκι που έχεις περισσότερα προβλήματα όταν το αγοράζεις καινούριο και λιγότερα όταν το αγοράζεις μεταχειρισμένο! :D Συγνώμη παιδιά αλλά θα το έπερνα μόνο για βόλτα! Και για On-Off γενικά θα πήγαινα στο F800GS!

Βρηκες μηχανακι...Αχρωμο αγευστο αοσμο και με προβληματα αρκετα απο ο,τι λενε....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κατάλαβα! Μία λύση μου μένει δλδ αν χρειαστώ ποτέ ταξίδι στο χώμα:

yamaha_xtz_660_tenere_25.jpg

Συγνώμη κιόλας ρε παιδιά, αλλά πρέπει να είναι ελάχιστοι αυτοί που μπορούν να τα βγάλουν πέρα με μία μοτό η οποία για να σταθεροποιηθεί μηχανολογικα χρειάζεται ο ιδιοκτήτης να έχει περάσει σχολεία συντήρησης.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τουλάχιστον χρειάζεσαι ένα συνεργείο που να είναι σοβαρό και να ξέρει τα χούγια αυτών των μοτοσυκλετών!

+990....για ολα τα Ευρωπαικα ισχυει αυτο!

ειναι αυτο που λεμε "γενικα πρεπει να ξερεις"...κι αν ξερεις....ξερεις και να αγοραζεις ;)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ρε παιδιά!

Αν θέλετε να έχετε μηχανή τέτοιων προσόντων, δυνατοτήτων και κόστους, πρέπει να κατέχετε και λίγο.

Αν δε ξέρεις, που πας να χαλάσεις τόσα λεφτά.

Έχουμε γεμίσει με τύπους που δεν ήξεραν (όπως εγώ) και ΟΥΤΕ θελουν να μάθουν (όχι εγώ), να παίρνουν πανάκριβα μηχανάκια μόνο για μούρη.

Ε, αυτοί καλά να πάθουν. Και αυτοί είναι που διαδίδουν τους μύθους.

Σπάνιο, δύσκολο.

Τροποποιήθηκε από τον okourkoulos

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σενάριο... Έχω ένα Versys και μιας και το έχω λιώσει στα ασφάλτινα ταξίδια (που δεν το έχω λιώσει - υπόθεση εργασίας κάνουμε), μιας και μου περισεύουν και 5000-6000 ευρώ να το δώσω και να πάρω ένα καλό χωμάτινο για να πάρω την κυρά και τα συμπράγκαλα το καλοκαίρι, να βάλουμε πάνω και τα τριβάλιτσα και τις σκηνές κλπ και να κάνπουμε το γύρω της ωραίας μας Ελλάδας από το χώμα.

Αντε και την έπεισα να το κάνουμε γιατί φοβάται μη χαθούμε στα βουνά, αν πάρω ένα ΚΤΜ 990 adv και μου μείνει σε κανά υψόμετρο 2000 μέτρα μέσα στο πουθενά από τρόμπα βενζίνης ή από συμπλέκτη ή δεν ξέρω εγώ από τι, σε κανάν δασικό, τι θα κάνω? Τι θα της πω? Αναλογίζεσαι τη παντόφλα και τι σανδάλι έχει να πέσει ? :D

Πρακτικά δλδ... Πρέπει να πάρεις ενα τετοιο μηχανάκι, να κάνεις καμιά 20.000 χλμ στη γειτονιά σου και αφού το κουρδίσεις να το πας και παραπέρα με ασφάλεια.

Δεν έιναι λογικό αυτό!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σενάριο... Έχω ένα Versys και μιας και το έχω λιώσει στα ασφάλτινα ταξίδια (που δεν το έχω λιώσει - υπόθεση εργασίας κάνουμε), μιας και μου περισεύουν και 5000-6000 ευρώ να το δώσω και να πάρω ένα καλό χωμάτινο για να πάρω την κυρά και τα συμπράγκαλα το καλοκαίρι, να βάλουμε πάνω και τα τριβάλιτσα και τις σκηνές κλπ και να κάνπουμε το γύρω της ωραίας μας Ελλάδας από το χώμα.

Αντε και την έπεισα να το κάνουμε γιατί φοβάται μη χαθούμε στα βουνά, αν πάρω ένα ΚΤΜ 990 adv και μου μείνει σε κανά υψόμετρο 2000 μέτρα μέσα στο πουθενά από τρόμπα βενζίνης ή από συμπλέκτη ή δεν ξέρω εγώ από τι, σε κανάν δασικό, τι θα κάνω? Τι θα της πω? Αναλογίζεσαι τη παντόφλα και τι σανδάλι έχει να πέσει ? :D

Πρακτικά δλδ... Πρέπει να πάρεις ενα τετοιο μηχανάκι, να κάνεις καμιά 20.000 χλμ στη γειτονιά σου και αφού το κουρδίσεις να το πας και παραπέρα με ασφάλεια.

Δεν έιναι λογικό αυτό!

Japan τότε για μεγαλύτερο επίπεδο σιγουριάς (απόλυτη δε θα έχεις ποτέ, τα έχουν σκαρτέψει όλα πλέον).

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν χαλανε τα ΚΤΜ ρεεεεεε.......

Χθες που χαζευα την καυλα μου στο συσωληνα επεσα πανω σε αυτο.......

Οι μηχανικοι και τα εργαλεια,ολα τα λεφτα.....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Και πόσο γουσταρω πραγματικα που πεταγεται ο καθε πουθενάς και πεταει μια μαλακια ετσι για να την πει...Το εχω ζησει και με το ΚΤΜ και με το R1200GS και τωρα με το F8.Και πιθανον και με Ducati αν ειχα αλλά και με αλλες Ευρωπαϊκες "παπαρομηχανες"......Ειστε τραγικα πουθεναδες ορισμενοι....ελεος με την "αποψη"μονο και μονο για να πατησετε ενα πληκτρολογιο....Χαλρωστε λιγο ρε!!!Αηττητοι!!!

Ορεστη δεν παει σε σενα αυτο...ειμαι σιγουρος οτι θα βρει αποδεκτες...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Και πόσο γουσταρω πραγματικα που πεταγεται ο καθε πουθενάς και πεταει μια μαλακια ετσι για να την πει...Το εχω ζησει και με το ΚΤΜ και με το R1200GS και τωρα με το F8.Και πιθανον και με Ducati αν ειχα αλλά και με αλλες Ευρωπαϊκες "παπαρομηχανες"......Ειστε τραγικα πουθεναδες ορισμενοι....ελεος με την "αποψη"μονο και μονο για να πατησετε ενα πληκτρολογιο....Χαλρωστε λιγο ρε!!!Αηττητοι!!!

Ορεστη δεν παει σε σενα αυτο...ειμαι σιγουρος οτι θα βρει αποδεκτες...

:shock:

Προσωπικά δεν καταλαβαίνω το νόημα του παραπάνω στο μεγαλύτερο μέρος του.

Σχετικά με τα ευρωπαικά, το γεγονός ότι γύρω από αυτά σχηματίζονται διφορούμενα σχόλια και απόψεις αυτό σημαίνει ότι είναι ενδιαφέροντα κατασκευάσματα. Τώρα, μέσα από το φόρουμε ο καθένας προσπαθεί να καταλάβει μέσα από τις εμπειρίε ςτων άλλων αν του κάνει το εν λόγω κατασκεύασμα είτε να το αγοράσει είτε απλά να το φαντασιώνεται. Άλλωστε για τους περισσότερους από εμάς η μοτοσυκλέτα είναι ένα χόμπυ πέρα από ένα μεταφορικό μέσω.

Τροποποιήθηκε από τον funk

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Για πες ρε Ορεστη να εχω το νου μου... :what:

Συγκεκριμμένα για το δικόσου κινητήρα.

Νομίζω στο έχω ξαναπεί!

Βόλτα με συνάδελφο και φίλο. Μόλι τη πήρε, με τα συγχαρήκια καινούρια F800ST με 500χλμ! κάνει κρακ και πάειιιιιιιιι...κόλλησε! Αστοχία υλικού, λένε.

Εκτιμώ πολύ τη Kymco και σίγουρα για να βάζει η BMW την έλικα πάνω της κάτι θα ξέρει.

Ξέρεις πως μ'αρέσει το F800GS,

Και είμαι σίγουρος και πληροφορημένος πως είχε "παιδικά" και αυτή όταν βγήκε.

Στα επόμενα χρόνια και μοντέλα, πολλά λύθηκαν!

Όπως είπα: το development πάνω στο κεφάλι μας το κάνουν ΟΛΟΙ.

Δε μπορώ άλλο με τη καραμέλα: "Τα Ευρωπαικά χαλάνε" ή "τα ΚΤΜ χαλάνε". Οι άχρηστοι μηχανικοί και οι κάγκουρες χρήστες χαλάνε.

Αν θες για Γιαπωνέζικα: Με το CBF παλιότερα (04 μοντέλο), να μου σβήνει σε κάθε φανάρι, να κοπανάει και να κουδουνίζει το μπροστινό, να μ'αφήνει από μπαταρία, να μου κάνει διακοπές με 200χλμ/ώρα! Δε λέω ότι τσαντίστηκα, αλλά ουφ πια!

Κι έχω κι άλλα για Kawasaki, ή για Honda.

Κάποτε ήταν διαφορετικά!

Το CB400SF του είχα πιει το αίμα και δε το πρόσεχα καθόλου σα πιτσιρικάς και φαντάρος, αλλά δε με άφησε ούτε με το φοβήθηκα ΠΟΤΕ!

Και δε λέω: α! Honda. Kι η BMW παλιά? Οδηγούσα παλιά R45 και ήταν απίστευτο το πόσο προβλέψιμη ήταν.

Τεσπα, πολλά έγραψα και μπορεί να λέω και μαλακίες!

Τροποποιήθηκε από τον okourkoulos

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Να θες να πάρεις τώρα ένα μηχάναρο σαν το 990 και να κολάς στην πιθανότητα να σου χαλάσει μια τρόμπα βενζίνας ή συμπλέκτη. Υπάρχουν και μεγαλύτερα ρίσκα αλλά στην τελική και τα 2 περιφερειακά είναι. Βάζεις και τα 2 εξαρτήματα κάτω από την σέλα και αν σπάσει ο διάολος το ποδάρι, τα αλλάζεις και επιτόπου. Δίνεις και 100 ευρά στον μάστορα να σου κάνει τιουτόριαλ. Τεσπά ο καθείς τις επιλογές του.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μα δεν είναι ψέματα, ότι μόνο τα Ευρωπαϊκά χαλάνε. Και πιο πολύ τα ΚΤΜ από τα άλλα. :devil::popcorn:

Εγώ πάντως δεν ξέρω τι λέτε εσείς, αλλά σκέφτομαι σοβαρά εάν πάνε όλα καλά, να πάρω ένα 990 adv.

Θα κάνω το κέφι μου μια φορά και δεν ακούω κανέναν. Πάντως, εάν μου χαλάσει, θα φτιάξω thread και θα σας ρωτήσω πως να το φτιάξω, έτσι; :devil:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγώ καταλαβαίνω πως πρέπει να είσαι συνηδιτοποιημένος να πας να αγοράσεις κάτι τέτοιο τόσο καλό αλλά και με ατέλειες. Δηλαδή οι ιάπωνες τι διαφορετικό κάνουν και απόλυτο μοτό φτιάχνουν (αν θέλουν) και τίγκα αξιόπιστο. Με βλέπω για πολλά χρόνια ακόμα να στέλνω ευρά στην Ανατολή πάντως! :D

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ωραιο θεμα....

..ετσι ακριβως... ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΜΕΝΟΣ !!! Πρεπει να ξερεις τι θα παρεις και για πιο σκοπο το θελεις !!!

Υπαρχουν ADV που δεν πατησαν ΠΟΤΕ χωμα..... απλα τραγικο !!!!

Ειναι μια μηχανη με ιδιαιτερότητες, χρειάζεται συνεχή συντήρηση, οπως ολα τα χωματινα enduro και motocross ! ...μπορω να γραφω σελιδες ολοκληρες για το μοτερ αλλα δεν εχει νοημα !!!!

Για να καταλαβεις τι εχεις πρεπει να φτασεις τα ορια του, και δεν εννοώ τελική και τέτοια, η τελικη στο ADV δεν εχει σημασία!!!

Ολα τα καινουρια μοντελα ειναι καλα και δεν εχουν θεματα, σε μενα τουλάχιστον το μονο πρόβλημα ηταν κλασικά η πανω τρόμπα, που αλλάχτηκε μεσα στην εγγύηση και ολα οκ !!

φυσικα δεν υπαρχει μετρο συγκρίσεις μεταξυ Japan και KTM !!! Γιατι απλα δεν υπαρχει αντίστοιχη μηχανη!!!!

Λενε οτι ειναι ενα μοτερ on-off.....θα ελεγα σκετο OFF !!!!

Ειναι πιστευω μια μηχανη που δεν σε βαζει σε περιορισμούς , απλα κοιτάς το χάρτη , ριχνεις βελακι και πας!!!

:D

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγώ καταλαβαίνω πως πρέπει να είσαι συνηδιτοποιημένος να πας να αγοράσεις κάτι τέτοιο τόσο καλό αλλά και με ατέλειες. Δηλαδή οι ιάπωνες τι διαφορετικό κάνουν και απόλυτο μοτό φτιάχνουν (αν θέλουν) και τίγκα αξιόπιστο. Με βλέπω για πολλά χρόνια ακόμα να στέλνω ευρά στην Ανατολή πάντως! :D

επειδη δε παει το μυαλο μου σε καποιο τζαπαν που να μπορει να συγκριθει με το 990....μπορεις να μου πεις 1-2;;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Που είναι αυτό το βίντεο που είχα ανεβάσει ένας από εδώ μέσα, με ένα που έκανε παπάδες με adv ;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μα δεν είναι ψέματα, ότι μόνο τα Ευρωπαϊκά χαλάνε. Και πιο πολύ τα ΚΤΜ από τα άλλα. :devil::popcorn:

Εγώ πάντως δεν ξέρω τι λέτε εσείς, αλλά σκέφτομαι σοβαρά εάν πάνε όλα καλά, να πάρω ένα 990 adv.

Θα κάνω το κέφι μου μια φορά και δεν ακούω κανέναν. Πάντως, εάν μου χαλάσει, θα φτιάξω thread και θα σας ρωτήσω πως να το φτιάξω, έτσι; :devil:

μην αγχωνεσαι για τιποτα!!αυτοι που το δυσφημουν δε το εχουν καβαλησει καν ;)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα