Jump to content
kost4s

yamaha yz 125-250

Recommended Posts

Ρε παιδιά είδα σήμερα αυτά τα 2 εργαλεία.. Και τρελάθηκα.. Γνωρίζει κανείς να μου πεί 2-3 λογάκια? Κυρίως, πινακίδα βγάζει? Για μετατροπή του σε μοτάρντ.. Επίσης μια μίνι σύγκριση με το wr δεν θα με χάλαγε :_innocent: Για πείτε ρε παίδες... :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Ρε παιδιά είδα σήμερα αυτά τα 2 εργαλεία.. Και τρελάθηκα.. Γνωρίζει κανείς να μου πεί 2-3 λογάκια? Κυρίως, πινακίδα βγάζει? Για μετατροπή του σε μοτάρντ.. Επίσης μια μίνι σύγκριση με το wr δεν θα με χάλαγε :_innocent: Για πείτε ρε παίδες... :_thumbsup:

παρε nsr ,αυτα δεν πανε βιμα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ρε παιδιά είδα σήμερα αυτά τα 2 εργαλεία.. Και τρελάθηκα.. Γνωρίζει κανείς να μου πεί 2-3 λογάκια?

Παρα πολυ καλα ΜΧ μηχανακια :_thumbsup:

Κυρίως, πινακίδα βγάζει? Για μετατροπή του σε μοτάρντ..

Παλια βγαζαν , προ ευωπροδιαγραφων , πριν το '00 εβγαζες και σε CR500 , τωρα για να βγαλεις πινακιδα θα δωσεις ποσα λεφτα για να παρει φωτα , ησυχη(πολυ ησυχη)εξατμιση κτλ αλλα και παλι αυτα τα μηχανακια δεν ειναι για δρομο , δεν ειναι χρηστικα για δρομο .

Επίσης μια μίνι σύγκριση με το wr δεν θα με χάλαγε :_innocent: Για πείτε ρε παίδες... :_thumbsup:

Με ποια WR ? 200 ? 250 ? 250-4Τ - 4504Τ ?

Το wr250 το 2t παντως ηταν ενα ΥΖ250 με φωτα στην ουσια και ελαχιστα πιο βαρυ .

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

παρε nsr ,αυτα δεν πανε βιμα

Αυτά μου αρέσουν πιο πολύ.. Ευχαριστώ για την απάντηση :_thumbsup:

@smias Λοιπόν, κατατοπιστικότατος..

Αλλά είδα το Yamaha yz450 (f??), To δίχρονο..( http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/1475924/ ) Και βασικά έψησα την μάνα μου μόλις πάρω δίπλωμα για απεριόριστο και το τσιμπήσω να μήν πάθει έφραγμα :mB_kalo_e: Βασικά της έδειξα το dream bike μου και φρίκαρε και μόλις είδε το yzf που είναι το 2ο ντριμ μπαικ, μου λέει πάρε αυτό!! χαχα...

Λοιπόν σας κούρασα με την εισαγωγή.. Για πείτε τίποτα οι γνώστες των ψηλόφτερων για το YZ 450f.. Βασικά το θέλω για μέσα στην πόλη.. (Πολύ κάγκουρας το ξέρω :_innocent:) Αλλά βασικά ούτε αυτό πρέπει να βγάζει πινακίδα, φώτα κλπ. ε?? Απο συντήρηση τί λέει??

Τροποποιήθηκε από τον kost4s

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

το wrf σε χαλαει; πινακιδα φωτα αδεια κλπ κλπ μεχρι 5η πανω ειναι

Δε με χαλάει καθόλου.. Απλά δεν το ήξερα οτι υπάρχει καν :rolleyes: Είμαι λίγο άσχετος όπως καταλάβατε απο τέτοιου είδους.. Απλά επειδή έξω στο δρόμο βλέπω κάτι yzf συνάχεια πήγε εκεί το μάτι μου.. Για το wrf τί γνωρίζουμε? Καταρχήν είναι όντως 4χρονο? Για πείτε ρε παίδες..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Λοιπον οπου βλεπεις wrF-crF-yzF-kxF αυτα με τα F ειναι τετραχρονα.Οπου βλεπεις σκετα cr-yz-kx και wr ειναι τα διχρονα.Πινακιδα εχουν μονο τα WR-WRF και CRF (αλλα τα CRF της ΗΜ που τα φερνει ετοιμα enduro ή motard).Τωρα εκτος απο τα ετοιμα πινακιδατα, στα υπολειπα original MX μπορεις να βγαλεις και σε αυτα πινακιδα απλα πρεπει να βρεις κανα "παραθυρακι" για να κανεις τη δουλεια σου.Σιγουρα δεν ειναι κατι ευκολο αλλα στην Ελλαδα βρισκεσαι...Να ξερεις παντως οτι αυτα τα εργαλεια θελουν και την καταλληλη συντηρηση γιατι δεν ειναι αποκλειστικα δρομου αν καταλαβαινεις τι θελω να πω, ειναι αυτο που λεμε καθαρα εντουρο.Και κατι αλλο, αμα τελικα μπορεσεις να κανεις ενα "καθαρο" ΜΧ πινακιδατο μετα θα θες και αλλα πηνια για τα φωτα.

Τροποποιήθηκε από τον spinas

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Λοιπον οπου βλεπεις wrF-crF-yzF-kxF αυτα με τα F ειναι τετραχρονα.Οπου βλεπεις σκετα cr-yz-kx και wr ειναι τα διχρονα.Πινακιδα εχουν μονο τα WR-WRF και CRF (αλλα τα CRF της ΗΜ που τα φερνει ετοιμα enduro ή motard).Τωρα εκτος απο τα ετοιμα πινακιδατα, στα υπολειπα original MX μπορεις να βγαλεις και σε αυτα πινακιδα απλα πρεπει να βρεις κανα "παραθυρακι" για να κανεις τη δουλεια σου.Σιγουρα δεν ειναι κατι ευκολο αλλα στην Ελλαδα βρισκεσαι...Να ξερεις παντως οτι αυτα τα εργαλεια θελουν και την καταλληλη συντηρηση γιατι δεν ειναι αποκλειστικα δρομου αν καταλαβαινεις τι θελω να πω, ειναι αυτο που λεμε καθαρα εντουρο.Και κατι αλλο, αμα τελικα μπορεσεις να κανεις ενα "καθαρο" ΜΧ πινακιδατο μετα θα θες και αλλα πηνια για τα φωτα.

Ωραίος, καλή απάντηση.. Στο θέμα μας τώρα, όντως με προβληματίζει πολύ η συντήρηση των προαναφερόμενων.. Άρχισα ξανά το ψήσιμο στη μάνα μου μπας και το δει αλλιώς το θέμα με το Wr 200.. Που είναι νόμιμο ;) Αλλά εκτός τα λαδάκια απ'όσο ξέρω δεν θέλει κάτι άλλο το συγκεκριμένο... Το θέμα είναι αν τελικά αξίζει.. Αν αξίζει να το αποκτήσεις για τις βόλτες σου, για κανά καφέ, και καμμία παραλία(Το πολύ και κανά ταξιδάκι μέχρι Σαλαμίνα-Χαλκίδα??!!..) Και βασικά για να κάνεις την τρέλα σου ρε αδελφέ!! Και το κυριότερο να γίνει ομαλή η μετάβαση σε κανά μεγαλύτερο στη συνέχεια... Αχ.. μπερδεύτηκα. Αν ψήσω τους δικούς μου αξίζει λέτε??

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Παραμπερδευτικες φιλε μου.. εγω απο οτι καταλαβα δεν ξερεις τι θελεις.. απλα θελεις ενα μηχανακι.. σ'αρεσουν ολα , τα θελεις ολα ομως δεν εχεις καν ανεβει σε ενα απο αυτα που ανεφερες(crf,yzf,wrf) αν μιλας αποκλειστικα για τα 450 μονο που θα τα ακουσεις διπλα σου να δουλευουν θα σε πιασει ταχυπαλμεια ..ποσο μαλλον να οδηγησεις για πρωτη φορα ενα 450 με 52 περιπου αλογα.. εγω θα σου προτεινα κατι σε 250 4Τ οπως WRF250 το προτειμω καθοτι υδροψικτο αλλα ειτε σε πιο οικονομικες λυσεις οπως XR250R..

Τροποποιήθηκε από τον georgespb

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ωραίος, καλή απάντηση.. Στο θέμα μας τώρα, όντως με προβληματίζει πολύ η συντήρηση των προαναφερόμενων.. Άρχισα ξανά το ψήσιμο στη μάνα μου μπας και το δει αλλιώς το θέμα με το Wr 200.. Που είναι νόμιμο ;) Αλλά εκτός τα λαδάκια απ'όσο ξέρω δεν θέλει κάτι άλλο το συγκεκριμένο... Το θέμα είναι αν τελικά αξίζει.. Αν αξίζει να το αποκτήσεις για τις βόλτες σου, για κανά καφέ, και καμμία παραλία(Το πολύ και κανά ταξιδάκι μέχρι Σαλαμίνα-Χαλκίδα??!!..) Και βασικά για να κάνεις την τρέλα σου ρε αδελφέ!! Και το κυριότερο να γίνει ομαλή η μετάβαση σε κανά μεγαλύτερο στη συνέχεια... Αχ.. μπερδεύτηκα. Αν ψήσω τους δικούς μου αξίζει λέτε??

Αν ειναι για το WR τοτε η συντηρηση ειναι οκ.Καλο λαδακι και αναλογα τη χρηση που το κανεις θα πρατεις και αναλογα.Δηλαδη αμα εισαι κανας "καφρος ινδιανος" ανα καποια χιλιομετρα θα πρεπει να κοιταξεις και ελατηρια πιστονιου ισως και για πιστονι.Αμα εισαι νορμαλ στην οδηγηση με καποια ξεσπασματα που και που δεν καταλαβαινει.Δεν ημουν-ειμαι κατοχος καποιου WR οποτε περιμενε να σε απαντησουν αυτοι που τα εχουν ή στειλτους κανα π.μ. για παραδειγμα YAMAHAKIAS και Feugatos_thumbsup.gif

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ολα αυτα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΗΧΑΝΕΣ ΠΟΛΗΣ. Ειναι μηχανες που θα τις καβαλησεις ινδιανικα και θα βγαλεις γουστα στο βουνο στον καμπο στην ακροθαλασσια στον γκρεμο και οπου αλου γουσταρεις αρκει να παταει χωμα. Ειναι μηχανη που πρεπει να ξερεις να την πας, αλλιως σε παει αυτη και ειναι επικηνδυνο. Ειναι μηχανη που για να την εχεις παντα στην πενα θελει φραγκα, δεν ειναι παπι. Κατα τη γνωμη μου παρε ενα CBF600 να εισαι αρχοντας.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Παραμπερδευτικες φιλε μου.. εγω απο οτι καταλαβα δεν ξερεις τι θελεις.. απλα θελεις ενα μηχανακι.. σ'αρεσουν ολα , τα θελεις ολα ομως δεν εχεις καν ανεβει σε ενα απο αυτα που ανεφερες(crf,yzf,wrf) αν μιλας αποκλειστικα για τα 450 μονο που θα τα ακουσεις διπλα σου να δουλευουν θα σε πιασει ταχυπαλμεια ..ποσο μαλλον να οδηγησεις για πρωτη φορα ενα 450 με 52 περιπου αλογα.. εγω θα σου προτεινα κατι σε 250 4Τ οπως WRF250 το προτειμω καθοτι υδροψικτο αλλα ειτε σε πιο οικονομικες λυσεις οπως XR250R..

Ευχαριστώ για τις συμβουλές παιδιά..

Το βρήκες.. Συγνώμη αν σας κουράζω.. Απλά είμαι πολύ μπερδεγουει.. Βασικά τα cr,yz,wr 450cc όντως μπορεί να είναι τρελάρικα, αλλα με προβληματίζει για πρώτη επαφή γα δική μου μοτοσυκλέτα να είναι τόσο όπλο.. Γι αυτό το ψήνω για wr200 για να βγάλω εκεί το άχτι μου :angel_not: και να μάθω ομαλά.. Το ξέρω οτι δεν είναι γα πόλη αλλά το wr δε νομίζω να εχει πρόβλημα.. Το μόνο που φοβάμαι εία μη το βαρεθώ.. Ααα για μεσα στην πόλη για δουλειές θα κρατήσω και το παπί ;) Αμα δω και ψηθούν οι δικοί μου θα το τσιμπήσω.. Αν αξίζει.. Αξίζει λέτε? Αλήθεια οι κάτοχοι τους σε πόσο καιρό τα βαρούνται?? :whistling:

Τέλος να πώ οτι δεν ε΄μαι ινδιάνος καγκουρας, συνέχεια.. μετατρέπομαι σε μια στο τόσο απλά σε ινδιάνο;)

Τροποποιήθηκε από τον kost4s

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τσίμπα ένα DRZ 400

Απορώ πως και δεν το έχουν προτείνει ακόμα οι συνήθεις ύποπτοι :bruce_h4h:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τσίμπα ένα DRZ 400

Απορώ πως και δεν το έχουν προτείνει ακόμα οι συνήθεις ύποπτοι :bruce_h4h:

Το πάνε λάου λάου... :tooth:

Φϊλε μου αν σε ενδιαφέρει να μυηθείς σε αθλητικού τύπου οδήγηση η πεπατημένη είναι να ξεκινήσεις από 250 4Τ.

XR250R ή WRF250 αν υπάρχει περισσότερο χρήμα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλησπερα φιλε.

Απο οτι καταλαβαίνω σε βλέλω λιγο μπερδεμενο. To wr 200 με το wrf 450 που αναφέρεις είναι η μέρα με την νύχτα.

Αν εχεις φραγκα τζιμπα το wrf,ειναι και ποιο αξιοπιστο και πολυ ποιο γρηγορο κτλπ.

Αν οχι παλι ξεχνα τα yz,ειναι φασαρια να τα βγάλεις πινακίδα,πάρε ενα wr 200 και φόρα το μια εξατμισούλα μονο,τίποτε αλλο και θα πηγαίνει βολίδα και θα βγάλεις τα γουστα σου που θές με το παραπάνω.

Αυτά απο μένα! π.ς. κι εγω ψαχνομαι για wr 200 τωρα που θα πουλήσω το DT!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλησπερα φιλε.

Απο οτι καταλαβαίνω σε βλέλω λιγο μπερδεμενο. To wr 200 με το wrf 450 που αναφέρεις είναι η μέρα με την νύχτα.

Αν εχεις φραγκα τζιμπα το wrf,ειναι και ποιο αξιοπιστο και πολυ ποιο γρηγορο κτλπ.

Αν οχι παλι ξεχνα τα yz,ειναι φασαρια να τα βγάλεις πινακίδα,πάρε ενα wr 200 και φόρα το μια εξατμισούλα μονο,τίποτε αλλο και θα πηγαίνει βολίδα και θα βγάλεις τα γουστα σου που θές με το παραπάνω.

Ναι κι εγώ προς wr με βλέπω τελικά!! Να δούμε τί θα βρούμε..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλησπερα φιλε.

Τσίμπα κανα ΚΤΜ EXC200 για να ευχαριστηθείς γκάζια, το WR είναι κατα πολύ ξεπερασμένο σε ιπποδύναμη και στο βουνό είναι κούραση, βαρύ και χωρίς ροπή.

Ή WRF250

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ρε μαγκες τι του λετε του παιδιου δειχτε του το ποστ περι διαφορες καθαρου εντουρο πολιτικου. καταληξατε ολοι στα μοντελα λες και εχει καταλαβει για τi χρηση ειναι το καθενα. και 100% λογικο ειναι δν κρινω και ολοι μας και γω ετσι ημασταν πριν ψαχτουμε.

αφου σ αρεσουν τετοιες μηχανες η καλυτερη λυση ειναι 250cc 4t : xr, klx, ttr , dr με αυτη τη σειρα που σου πα μεχρι 1500ε μαξ .

Τροποποιήθηκε από τον tasos roadrunner

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τι να το κάνεις το δίπλωμα για τα mx;Και 13-14 να είσαι μπορείς να οδηγήσεις και 450άρι αφού δεν βγάζουν άδεια και δεν κυκλοφορούν άσφαλτο. Στο χώμα δεν σου λέει κανείς τίποτα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Η επιστροφή...

http://motocrossacti...015-yz125-yz250

15_YZ250_0Blue_3-750x608.jpg

ποια επιστροφη ρε ψηλε αφου ακομα βγαινει το μοντελο-δε σταματησε ποτε

και σιγα την αλλαγη το 04 πηρε αλουμινενιο πλαισιο(χειροτερα)και το 2015 11χρονια μετα καινουργια πλαστικα...χμμμ γιαμαχα -εχεισ καταντησει...

για το παιδι που θελει τετοιο μηχανακι για καθε μερα

δεν κανει,δεν γινεται,δεν εχει φρενα για καθημερινο,καινε το αμπακο,βεντιλατερ δεν εχουν,πινακιδα δεν εχουν,κτεο δεν περνανε,κανουν θορυβο,τα λαστιχα στην ασφαλτο απλα δεν...

η συτνηρηση προβλεπει τα παντα....

Τροποποιήθηκε από τον stamFR

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα