Jump to content
Sign in to follow this  
rospi

aprilia dorsoduro

Recommended Posts

θα ήθελα τι γνώμη σας για το συγκεκριμένο μότο .Εκτός από τα θετικά σχόλια που έχω ακούσει θα ήθελα να ακούσω και τα αρνητικά ,το έχει κάποιος βγάζει προβλήματα?έχει γκάζια να σταθεί επάξια δίπλα στον ανταγωνισμό πχ xyper , ktm ,και σε άλλα μεγάλα v2 .και αν υπάρχουν περιθώρια βελτίωσής και αλλα πρωιοντα πχ εξατμισεις κτλ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Το dorsoduro πιστεύω τα σπάει.... απο άποψη ομορφιάς αλλα και απόδοσης... Οπως και το Hyper όμως...

Κινητήρας V2 σε Motard ειναι όλα τα λεφτά πιστεύω....

Τωρα συγκριτικά με το Hyper... ....και τα δύο βγάζουν κοντά στα ίδια άλογα...με το dorsoduro να ειναι πιό γεμάτο και ροπάτο στις χαμηλές rpm...

Η Τιμή έχει διαφορά όμως.... To dorso κανei 8.760 και το Hyper 11.990 ....

Προσωπικά αν είχα τα φράγκα θα έπερνα το Hyper..αν όχι ...Dorsoduro...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
...για να μη σου πω αγγουρι το πεπονι...

Αυτή ειναι μία πολύ εμπεριστατωμένη άποψη !!!! BRAVO ! :yawn:

Τροποποιήθηκε από τον DeadRider

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αυτή ειναι μία πολύ εμπεριστατωμένη άποψη !!!! BRAVO ! :yawn:

οπως τα νεα μοντελα της απριλια (πλην μερικων εξερεσεων,βλ τουονο/φαλκο κλπ) ετσι και αυτο παρουσιαζει προβληματα...

μια γρηγορη βολτα σε φορουμ ιδιοκτητων θα επειθε τον καθενα.

(για να μην πω για την χειροτερη αντιπρωσοπια της ελλαδας...-απριλια-)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ειναι ομως πολυ "ψηστιρι" το μηχανακι ..! Μ'αρεσει !!! Η τιμη του ειναι πολυ καλη για τις επιδοσεις και τον εξοπλισμο του σε σχεση με τον ανταγωνισμο , π.χ το 690smc εχει 1μιση χιλιαρικο πανω και ειναι και μονοκυλινδρο , το αναφαιρω ως παραδειγμα γιατι ειναι και τα δυο στα υπο σκεψειν next bike . Αυτο που με προβληματιζει και 'μενα ειναι το θεμα αξιοπιστια/ηλεκτρικα και αντιπροσωπια που απο φιλους/γνωστους εχω ακουσει/δει τα χειροτερα .

Ας δουμε τι θα βγαλει η πρωτη γεννια και το βλεπουμε πιο ψυχραιμα ! Αλλα μ'αρεσει πολυ το Apriliaki !!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

εγώ πάντως που το κοίταξα σε forum της aprilia εκτός από κάνα δυο μεμονωμένα περιστατικά και κάνα 2 παιδικές ασθένειες απέσπασε από όλους πολύ καλή κριτική όσο για την aprilia hellas όντως έχω ακούσει τα χειρότερα πάντως ολα τα μηχανάκια χαλάνε βλέπε ducati.και ktm

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγώ πάλι έχω ακούσει για τα shiver ότι αντιμετοπίζουν σοβαρό πρόβλημα με τα πηνία.Φαντάζομαι πως το μοτέρ είναι το ίδιο. Μου το ανέφερε φίλος ο οποίoς πήγαινε καρφοτός για το shiver και λίγες μέρες πρίν το κλείσει για καλή του τύχη γνώρισε ένα μηχανικό της aprilia.Αυτός του το είπε.Τι να πεις! :think:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Απο συμπεριφορα τι λεει  στους στριφτερους δρομους ? 

Ρωτάω γιατί παντα με ενοχλουσε το βαρος του σαν "σπεκ"  , το νιωθεις ? και αν ναι που? 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Η απλή έκδοση θέλει λίγη δουλίτσα στις αναρτήσεις, το factory με τα πλήρως ρυθμιζόμενα μπρος-πίσω, στρίβει σαν τρένο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 4 ώρες, το μέλος Denzo έγραψε:

Απο συμπεριφορα τι λεει  στους στριφτερους δρομους ? 

Ρωτάω γιατί παντα με ενοχλουσε το βαρος του σαν "σπεκ"  , το νιωθεις ? και αν ναι που? 

προερχομενος απο capo,το βλεπω πουπουλο,δεν ειναι βεβαια hyper,αλλα μια χαρα πεφτει,στους επαρχιακους χαιρεσαι να το οδηγεις

πριν 3 ώρες, το μέλος seatcowl έγραψε:

Η απλή έκδοση θέλει λίγη δουλίτσα στις αναρτήσεις, το factory με τα πλήρως ρυθμιζόμενα μπρος-πίσω, στρίβει σαν τρένο.

θα πειραματιστω λιγο με τις ρυθμισεις του μπροστινου σε πρωτη φαση,εκει εχω εστιασει,αλλα οπως ειπα και απο πανω οταν προερχεσαι απο παμπριζατο,το θεωρεις μπαλαρινα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ειχα οδηγησει ενα πριν χρονια, σε κλειστο επαρχιακο στροφιλικι.

κατι αναμεσα σε πολιτικο sm και xt.

πολλα + και - πανω του. βαρυ και δε κανει αν σε ενδιαφερει το "παιχνιδι", οτιδηποτε αλλο ομως θα το κανει αρκετα καλα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Την 16/7/2020 at 6:28 ΜΜ, το μέλος πυξιδας990 έγραψε:

προερχομενος απο capo,το βλεπω πουπουλο,δεν ειναι βεβαια hyper,αλλα μια χαρα πεφτει,στους επαρχιακους χαιρεσαι να το οδηγεις

θα πειραματιστω λιγο με τις ρυθμισεις του μπροστινου σε πρωτη φαση,εκει εχω εστιασει,αλλα οπως ειπα και απο πανω οταν προερχεσαι απο παμπριζατο,το θεωρεις μπαλαρινα

Kαλά σε σχεση με το ocean liner θα σου φαινεται jet ski. ?

Καλες βολτες, οταν το σεταρεις κανε ενα απντειτ

Την 18/7/2020 at 10:05 ΜΜ, το μέλος noodles έγραψε:

ειχα οδηγησει ενα πριν χρονια, σε κλειστο επαρχιακο στροφιλικι.

κατι αναμεσα σε πολιτικο sm και xt.

πολλα + και - πανω του. βαρυ και δε κανει αν σε ενδιαφερει το "παιχνιδι", οτιδηποτε αλλο ομως θα το κανει αρκετα καλα.

Για παιχνιδι έχω το FS , δεν ρωταω για αυτό, ρωτάω αν σε επαρχιακους και στροφιλικια  (μπας και κανεις καμια πιο μακρινη εκδρομικη βολτα)είναι κοομπλέ , γιατι δεν το εχω οδηγησει , αλλα sm 185+ κιλα χωρις τζίνες , μου καθοταν  παντα περιεργα.

Τροποποιήθηκε από τον Denzo

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

βαλτου ενα ζευγαρι tkc και εμπα να ξεμπαζωσεις

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Την 19/7/2020 at 10:17 ΜΜ, το μέλος Denzo έγραψε:

Για παιχνιδι έχω το FS , δεν ρωταω για αυτό, ρωτάω αν σε επαρχιακους και στροφιλικια  (μπας και κανεις καμια πιο μακρινη εκδρομικη βολτα)είναι κοομπλέ , γιατι δεν το εχω οδηγησει , αλλα sm 185+ κιλα χωρις τζίνες , μου καθοταν  παντα περιεργα.

Κακο δε θα ναι σε τετοια χρηση, αλλα υπαρχουν και καλυτερες επιλογες πχ mt07 αν διαθετεις το budget. στη χρηση που λες παραπανω θα σε καλυψει καλυτερα το mt.

βεβαια, αν δε θες naked ε τοτε το dorsoduro φενεται ναι η επιλογη σου. δε γινεται να βγαλεις συμπερασμα ετσι οποτε καλυτερα να πας να το οδηγησεις.

προσωπικα, δεν βρησκω κανενα λογο να το αγορασω...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα