Jump to content
Sign in to follow this  
graves

Αγορά καινούριου 125 scooter για delivery

Recommended Posts

Καλησπέρα!

Όπως λέει και ο τίτλος, αποφάσισα να πάρω καινούριο scooter για τη δουλειά γιατί καλό χρυσό το παπί αλλά ήρθε η ώρα για κάτι πιο άνετο/ασφαλές/ευρύχωρο και ας καίει λίγο παραπάνω και ας έχει και λίγο πιο ακριβά σέρβις από το παπί, δεν με ενοχλεί. 

Επειδή δεν έχω ασχοληθεί πολύ με τα σκούτερ, έχω βρει αυτά που μου αρέσουν αλλά τα 2 αρχικά μου ερωτήματα είναι: 

1) Να πάρω υδρόψυκτο η και τα αεροψυκτα δεν έχουν θέμα; 
2) Το 125 θα είναι αρκετό η να κοιτάξω κάτι σε 150 όπως το liberty 150 η τα 200αρια της sym που είναι 160κάτι κυβικά;

Το μηχανάκι θα το έχω καθαρά και μόνο για ντελίβερι καθώς για όλα τα αλλά έχω την μηχανή όποτε δεν με ενδιαφέρει και τόσο να είναι πανέμορφο η να έχει τρελούς χώρους κάτω από την σέλα κτλπ. Θέλω όμως να είναι αξιόπιστο και να έχει abs έστω μόνο στον μπροστά τροχό. 

Ειμαι λοιπόν ανάμεσα σε:

1) SYM Symphony 125 l/c abs - 2.400€ - υδρόψυκτο - abs δικαναλο 

2) Piaggio liberty 125/150 - 2.500€ - αερόψυκτο - abs μπροστά, ταμπούρο πίσω

3) SYM jet x 125 - 2.800€  - υδρόψυκτο με δικαναλο abs και ένα σωρό έξτρα πάνω - μου έχει αρέσει πιο πολύ απο όλα 

Στην αρχή κοιτούσα και nmax 125/155 αλλά και medley, ξεφεύγουν λίγο όμως στα 3.400€ πάνω κάτω, όποτε περιόρισα τις επιλογές μου στις παραπάνω.

θα είναι αξιόπιστο κάποιο από τα sym σε σχέση με το liberty? Είναι γενικά καλά πλέον τα SYM και μπορείς να τα εμπιστευτείς σαν ένα εργαλείο δουλειάς; 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Υπάρχει και το Honda Vision 110 αν δε σε χαλάνε τα 8,7 άλογα που έχει, στα 2300.

Τροποποιήθηκε από τον Tasos Meli

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 16 λεπτά, το μέλος graves έγραψε:

Ωραιο το vision και σε λογική τιμή, αλλά δεν έχει abs. 

Δυστυχως επειδη ειναι κατω απο 125cc ο κατασκευαστης δεν εχει την υποχρεωση να τοποθετει ΑΒS ή συνδιασμενο φρενο, νονιζω οτι ειναι ενα τιμιο γενικα μηχανημα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εχε υπόψη οτι εχει σταματήσει η παραγωγή στη Bosh (ECU/ABS) στην Ινδία, που τροφοδοτεί όλη τη ΝΑ Ασία εκτός από την Ινδία. Οτι βρεις σε στοκ, όπου το βρεις και όσο το βρεις (αυτό για τα SΥΜ κυρίως, αλλά για όλα ισχύει).

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το liberty πάντως βγαίνει κανονικά με abs στα 150 κυβικά και νομίζω και στα 125. 

Το vision με εμένα επάνω (100 κιλά) ανηφόρες θα τις ανεβαίνει η θα κλαίω την ώρα που το πήρα ;

Γιατι με 300€ παραπάνω πάω σε liberty 150cc με abs και 4 άλογα παραπάνω, όποτε δεν ξέρω κατά ποσό αξίζει. Έχει βέβαια το smart key που στο ντελίβερι (λογικά) θα μου είναι ένα χρήσιμο εργαλείο και θα γλυτωσω αυτό το βάλε-βγάλε του κλειδιού 100 φορές την ημέρα αλλά άμα είναι να μην τραβάει και αναγκαστικά να το πηγαίνω μόνιμος στο τέρμα δεν θέλω.

Παίζει και το sh 125 στα 2.800€ που έχει όλα τα καλά, είναι και υδρόψυκτο αλλά δεν έχει abs. Παρόλα αυτά έχω διαβάσει και ακούσει τα καλύτερα. 

Δεν ξέρω γιατί έχω κολλήσει τόσο με το να έχει abs, δεν είχα ποτέ είναι η αλήθεια σε κανένα μηχανάκι μου, ούτε στην μηχανή έχω και ποτέ δεν είχα πρόβλημα. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πήγα είδα σήμερα από κοντά το symphony, το liberty, το sh και το vision.

Το SYM δεν μου γέμισε το μάτι σε καμία περίπτωση σε σχέση με τα αλλά.

Το vision πάλι ωραιο (σχεδόν ίδιο με το sh) αλλά μου είπαν και από την Honda ότι με τον καιρό θα το βαρεθώ στις ανηφόρες γιατί θα με ζορίζει και θα θέλω ένα τσικ παραπάνω τράβηγμα. 

Το Sh μου άρεσε αρκετά μπορώ να πω, αλλά μόλις είδα το liberty μου φάνηκε ένα κλικ πάνω σε ποιότητα σε σχέση με όλα τα προηγούμενα και η θέση οδήγησης του μου φάνηκε πιο ωραία όπως κάθεσαι επάνω, εμφάνιση πολύ μπροστά σε σχέση με τα Honda (για τα δικά μου γούστα) και γενικά ακόμα και στα πλαστικά διέκρινα ένα κλικ ποιότητα παραπάνω. Έχει και abs και η τιμή του είναι καλή για το 150αρι, όποτε 99% πάω για beverly 150 καινούριο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πρισωπικα μου αρεσει το Libery, η τιμη ειναι νορμαλ, το Vision οντως ειναι πιο αδυμανο, ειναι πιο κοντα σε κυβισμο και αποδοση παπιου, απο την αλλη το SH150 καλο μεν αλλα πιο ακριβο, καλα και τα SYM, αλλα δεν θα αγοραζα, με χαλαει κατι, ειμαι κομπλεξικος.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κι εμένα κάτι με χάλασε είναι η αλήθεια. Όπως και να έχει άλλο piaggio άλλο sym. Το κατάλαβα κατευθείαν όταν τα είδα από κοντά. Επίσης στην τιμή που πάνε πλέον τα SYM ενώ παίρνεις Honda piaggio κτλπ με 300€ παραπάνω νομίζω δεν αξίζει. 

Το sh 150 είναι η χρυσή τομή αλλά ξεφεύγει στα 3.900 δυστυχώς 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Επίσης για τις αμφιβολίες μου για το αερόψυκτο, ρώτησα τον μηχανικό μου (μου είπε κι αυτός να πάρω το piaggio αντί για οποιοδήποτε sym) και μου είπε καλύτερα κιόλας αερόψυκτο αφού το θέλω μόνο για ντελίβερι γιατί λέει θα ησυχάσεις και από αντλια νερού, ψυγείο, σωληνάκια παραφλου κτλπ που όλα αυτά είναι έξτρα έξοδα εάν παρουσιάσουν βλάβη και ότι θα είναι και πιο αξιόπιστο το αερόψυκτο από το υδρόψυκτο όσο περίεργο και αν μου ακούγεται.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Να σου βάλω κι άλλη μια παράμετρο: Πόσο κοστίζει ιμάντας και ράουλα (γνήσια) στο καθένα; Ειναι αναλώσιμα με περιορισμένο χρόνο. Ρώτα κι αυτό το βασικό.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

150€ μου είπαν (στην piaggio) το σέρβις που περιέχει και ιμάντα που είναι ανά 20.000 χλμ ... τσούζει λίγο είναι η αλήθεια σε σχέση με τα 35€ αλυσιδογραναζα στο παπί (που αν πάρεις και ενισχυμένα 428 καλή μάρκα ξεχνάς να τα αλλάξεις) 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 28 λεπτά, το μέλος graves έγραψε:

150€ μου είπαν (στην piaggio) το σέρβις που περιέχει και ιμάντα που είναι ανά 20.000 χλμ ... τσούζει λίγο είναι η αλήθεια σε σχέση με τα 35€ αλυσιδογραναζα στο παπί (που αν πάρεις και ενισχυμένα 428 καλή μάρκα ξεχνάς να τα αλλάξεις)

Ρώτα και για το SYM και μετά θα πεις τι τσούζει και τι πίνεται.... Είχα ακούσει κάτι τιμές και είχα αλλοιθωρήσει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Στο sym πιο φθηνά είναι γενικά και τα σέρβις και τα ανταλλακτικά σε σχέση με το piaggio  αλλά και πάλι το 100αρι δεν το γλυτωνεις και είναι και ανά λιγότερα χλμ στο sym, νομίζω ανά 15.000

Τροποποιήθηκε από τον graves

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα