Jump to content

Recommended Posts

Εγω απτην αλλη σου προτινω 54χ54 να παει κατευθειαν 125 κυβικα

και ο μηχανικός μου που το είχαμε συζητήσει παλιότερα αυτό μου πρότεινε αλλά δεν θέλω να ανοίξω τα καρτερ και να βάλω c.d.i

Τι καρμπιρατερ εχεις?

τώρα στα 52mm 16αρι

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

και ο μηχανικός μου που το είχαμε συζητήσει παλιότερα αυτό μου πρότεινε αλλά δεν θέλω να ανοίξω τα καρτερ και να βάλω c.d.i

τώρα στα 52mm 16αρι

Νομιζω πως μεχρι τα 54 δεν χριαζετε να ανοιξεις καρτερ

Πολυ μικρο το καρμπ

και 20 να του εβαζες ισως να δεις μια μικρη διαφορα

αν το κανεις 54 βαλτου 22-24 καρμπ και φτιαξε ωραιες εισαγωγες εξαγωγες κατα την γνωμη μου μη μπλεκεις με εκεντροφορους

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

οχι φίλε κατανοητά όλα, οπότε πάω για assa στροφαλομπιελα 54 και 53mm κυλινδροπιστονα ημιπομπε με την αστρισια κεφαλή και τον δικό του εκκεντροφορο...σωστά?

Αυτα κανε για αρχη για να δεις και πως δουλευει.Μπορει να μην χρειαστει να αλλαξεις τπτ αλλα.Αμα σκεφτεσαι για 54mm η astrea κεφαλη δεν θα κανει γιατι δεν θα αφηνει το μηχανακι να βγαλει την δυναμη του εκτος αμα δωσει 150 euro να αλλαξεις βαλβιδες ,εδρες και χωρο καυσης σε cnc(υπερβολη) .

Τα καρτερ astrea αναλογα και τι κυλινδρο θα παρεις μπορει να χρειαζονται λιγο ανοιγμα και τωρα που θα γινει 53 αμμα εχει χοντρο χιτωνιο

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το μοτερ ετοιμο μπηκε μπροστα αλλα δεν το εχω παρει καθως ψαχνω μανετα για το συμπλεκτη γιατι αυτη που εχει το κιτ δεν μπαινει ενω με τη μικρη δεν συμπλεκταρει καν (πολυ σκληρη). Εχω παραγγειλει μια ελπιζω να κανει. Δειτε εδω το μοτερ

http://s13.postimg.o.../IMAGE00163.jpg

http://s13.postimg.o.../IMAGE00166.jpg

Ολα τα εξαρτηματα πλυθηκαν με ζεστο νερο και φαρμακο, τα καρτερ τα περασα αμμοβολη, αλλαχτηκαν κυριολεκτικα ΤΑ ΠΑΝΤΑ εκτος καρτερ. Οταν το βαψω θα ανεβασω στη καταλληλη κατηγορια.

Τροποποιήθηκε από τον klaipelas

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το μοτερ ετοιμο μπηκε μπροστα αλλα δεν το εχω παρει καθως ψαχνω μανετα για το συμπλεκτη γιατι αυτη που εχει το κιτ δεν μπαινει ενω με τη μικρη δεν συμπλεκταρει καν (πολυ σκληρη). Εχω παραγγειλει μια ελπιζω να κανει. Δειτε εδω το μοτερ

Ολα τα εξαρτηματα πλυθηκαν με ζεστο νερο και φαρμακο, τα καρτερ τα περασα αμμοβολη, αλλαχτηκαν κυριολεκτικα ΤΑ ΠΑΝΤΑ εκτος καρτερ. Οταν το βαψω θα ανεβασω στη καταλληλη κατηγορια.

Μια χαρα.Περιμενω γνωμη οταν δεις πως θα δουλευει!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κοιτα η καλυτερη λυση ειναι κρατα το μαμα και παρε ενα αλλο μοτερακι να ξεκαβλωσεις και να το σπασεις...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αυτα κανε για αρχη για να δεις και πως δουλευει.Μπορει να μην χρειαστει να αλλαξεις τπτ αλλα.Αμα σκεφτεσαι για 54mm η astrea κεφαλη δεν θα κανει γιατι δεν θα αφηνει το μηχανακι να βγαλει την δυναμη του εκτος αμα δωσει 150 euro να αλλαξεις βαλβιδες ,εδρες και χωρο καυσης σε cnc(υπερβολη) .

Τα καρτερ astrea αναλογα και τι κυλινδρο θα παρεις μπορει να χρειαζονται λιγο ανοιγμα και τωρα που θα γινει 53 αμμα εχει χοντρο χιτωνιο

για αυτό αποφεύγω για 54mm...μετα θέλει άλλα πράγματα όπως κεφαλή και άνοιγμα τα καρτερ για αυτό λέω 53mm όπου δεν χρειάζεται αυτά

φιλε πολύ καλή δουλειά...αναμένουμε τα αποτελέσματα ;)

Κοιτα η καλυτερη λυση ειναι κρατα το μαμα και παρε ενα αλλο μοτερακι να ξεκαβλωσεις και να το σπασεις...

φίλε άμα ήταν μαμα ούτε λόγος για φτιάξιμο, αλλά εφόσον το πήρα έτσι όπως το πήρα λέω να το φτιάξω καλύτερα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ναι ετσι οπως ειναι δεν παθαινει τιποτα,ενω αμα συνεχιζεις να το σκαλιζεις κατι θα σου παθει.. πηγαινε παρε ενα Racing Engine 150 που εχει γυρο στα 450... ειναι πολυ ωραιο και πολυστροφο,και κανε τα κουμαντα σου με αυτο,και αμα παθει κατι βαζεις το αλλο μετα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Γεια σε ολους, θα θελα να μου πειτε αν θα εβαζα εκκεντροφορο uma racing στο c50 52mm με glx 90 στροφαλο και κυλινδροπιστoνα aasa αν θα τον συκωνε, γιατι εχω ακουσει οτι δεν θα εχει προβλημα...

Επισεις, τι εννοειτε οταν λετε οτι πιτσικαρει ο κυλινδρος αλουμινιου απο την κεφαλη;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

κοιτα επειδη ειχα f200 και εχω uma στην κατοχη μου μπορω να σου πω οτι στανταρ ο uma ειναι καλυτερος.Γενικα απο τους shark,fuego,faito(που ειδα σημερα) ειναι ανωτερος.Αυτους τουλαχιστον εχω δει ως τωρα και κατι απομιμησεις r20 που κυκλοφορουν που δεν λενε και πολλα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

δεν νομιζω οτι ο εκκεντροφορος εχει να κανει με τα κυβικα(αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος).Δεν ειμαι μηχανολογος αλλα ενας εκκεντροφορος αγριος ανοιγει για παραπανω χρονο τις βαλβιδες για να πεσει παραπανω καυσιμο και πιο συχνα.Το μονο που θα μπορουσε να κανει απο την αποψη να μη πηγαινει ειναι να μπουκωνει επειδη πεφτει πολυ καυσιμο αλλα αυτο μπορεις να το ρυθμισεις απο το καρμπυρατερ το ποσο θα πεφτει,οποτε δεν μπορω να καταλαβω για πιο λογο να συνδεουμε τον εκκεντροφορο με τα κυβικα...Εγω σου απανταω καθαρα με βαση του ποιος ειναι πιο αγριος που πρακτικα θα ανοιγει και περισσοτερο τις βαλβιδες(διαρκεια) αρα και καλυτερος(συμβαλει και το βαρος αλλα ειναι πολυ μικρη η διαφορα αν σκεφτεις οτι ο μαμα ειναι 227 gr και ο uma 212 gr(και δεν εχει και αποσυμπιεστη ο uma που εχει ο μαμα).

Απο τους εμποριου αυτους που εγγραψα οτι εχω δει ως τωρα θεωρω τον uma ως τον ανωτερο.Τωρα δεν ξερω αν ο αασα η καποιος αλλος πιο ακριβος η στα ιδια λεφτα ειναι καλυτερος περαν αυτων.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ο uma ειναι ο ποιο αγριος απο ολους του τυπου r20 μετα παει ο f200.Η τιμη ειναι σχεδον ιδια αλλα ο uμα ειναι καλυτερος και σε βαρος και σε μοιρες^.Αμα παλι θες f200 η aasa βγαζεi ολοιδιο 20eurw φτηνοτερα.Αυτοι οι εκκεντροφοροι δεν δινουν διαρκεια αλλα βυθισμα,δηλαδη δεν κρατανε ποιο πολυ την βαλβιδα ανοιχτη αλλα την ανοιγουνε ποιο πολυ προς τον χωρο καυσης.Με βασει κατι μελετες αυτο εχει αποδειξει οτι ετσι μπορεις να βγαλεις την ποιο πολυ υποδυναμη απο την μηχανη σου.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Παιδια καλησπερα..Θα συμφωνησω με τον vagoskonti στο οτι τα εκκεντροφορια δεν εχουν να κανουν τα κυβικα..καποτε στα 72αρια 6v βαζανε εναν εκκεντροφορο κ το παπι ηταν διαφορετικο αισθητα..Στη περιπτωση του φιλου,θα παιξει ρολο αν βαλει φλατ,ημιπομπε η πομπε πιστονι..τι εκκεντροφορο θα βαλει,τι καρμπυρατερ κ φυσικα τι κεφαλη με αναλογες ροικες ανοιγμενους αυλους εισαγωγης και εξαγωγης..ειτε 54αρα διαδρομη βαλεις ειτε αφησεις τον μαμα στροφαλο,ολα γινονται μια η αλλη αλλαζοντας τα δυο γραναζια της αλυσιδας..για μενα αν αλλαξεις στροφαλομπιελα,ανοιξε τα καρτερ για μελλοντικη αναβαθμιση..σκεψου πως χειριζεσαι την παπια οδηγικα για να καταληξεις στην αναλογη συνταγη σου..δε μετραει μονο ο εκκεντροφορος σαν εκκεντροφορος,η κεφαλη σαν κεφαλη,το πιστονι σαν πιστονι...μετραει και το μπουζι,ο πολλαπλας,το μπουζοκαλωδιο,η ηλεκτρονικη,τα πηνια,η συμπιεση,οι δισκοι...ολα στο συνολο τους για να παρεις αυτο που περιμενεις..το θεμα ειναι τι χρηματα διαθετεις..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σημερα εβαλα δοκιμαστικα ενα μεταχειρισμενο σκριπ με μανετα ωσπου οταν θα ερθει ο καινουργιος οποιος ειναι καλυτερος να τοποθετηθει και για να μην κοψω την πλεξουδα απο το μαμα μεχρι να δω πιος θα μπει. Τετοιο γκαζι και τοσο ομορφα να συμπλεκταρει μηχανακι δεν εχω ξαναδει, τη τεταρτη τη φορτωνει πιο ευκολα αφου αλλαξα το γραναζι. Πραγματικα πολυ καλη δουλεια.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

klaipela καλοριζικο φιλε και καλες βολτες.Δεν θα του κανεις στρωσιμο πρωτα?(το λεω επειδη μιλησες για γκαζι)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σημερα το πηρα στα χερια μου. Θα στρωθει για καμια 500 χλμ και μετα ισως με προτροπη του μαστορα να παει για δυναμομετρηση. Το μηχανακι πραγματικα το ευχαριστιεμαι και ο συμπλεκτης εχει δωσει αλλη οδηγικη συμπεριφορα. Συντομα θα ανεβει νεα φωτο στην υπογραφη καθως και νεο βιντεο στο ρελαντι. Καλες βολτες σε ολους παιδια και παντα ορθιοι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

εβαλες συμπλεκτη στο χερι σωστα? ποσο κοστιζουν τα ανταλλακτικα? καλη φαση ο συμπλεκτης, γιαυτο και σου αρεσει στην αρχη αλλα αν το εχεις για καθημερινο το παπι θα σε "κουρασει" συντομα, αν οχι θα γουσταρεις σε καθε βολτα. εχει περισσοτερη φθορα στους δισκους απο οταν ειναι ημιαυτοματο?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Tο καπακι του συμπλεκτη εχει 95 ευρω και ενας διακοπτης αριστερος με μανετα απο scooter γυρω στα 15 ευρω. Θελει να συνδεσεις μετα τη πλεξουδα απο το μαμα διακοπτη με αυτον για να δουλευουν φλας, μικρη μεγαλη σκαλα και κορνα. Αλλαξα δισκους και ελατηρια, ουσιαστικα ολα αλλαχτηκαν εκτος καρτερ συντομα θα ανεβουν και σχετικες φωτο. Για φθορα δεν νομιζω να εχει παραπανω απο ημιαυτοματο αλλα σε καθε αλλαγη ακομα και με μικρη ταχυτητα το μηχανακι πεταγεται μπροστα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα