Jump to content
hayabusas

RetroPie project

Recommended Posts

Εχει ασχοληθει κανεις με το εν λογω θεμα?

Eιμαι στη φαση του στησιματος και σκεφτομαι να προχωρησω στην κατασκευη κονσολας κλπ οποτε θα ειχε ενδιαφερον, αν υπαρχει καποιος που εφτιαξε ή φτιαχνει, να ανταλλασσουμε αποψεις κλπ.

Προς το παρον πηρα το raspberry, SD64gb και περιμενω ipac2 κλπ για να προχωρησω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Πάτο έπιασε το τόπικ, αλλά καημός δεν είναι, σίγα-σιγά είπα να το επαναφέρω/ολοκληρώσω μιας και σύντομα θα αποκτήσει ενδιαφέρον................

(ευχαριστώ βέβαια και τον συμφορουμίτη που ανέβασε το δικό του και μου το θύμισε...............)

Αγόρασα κόντρα πλακέ θαλάσσης στις διαστάσεις που χρειαζόμουν, έκανα το layout στο autocad (δεν το έχω στο λάπτοπ, θα το ανεβάσω κάποια στιγμή μήπως ενδιαφέρεται κάποιος) και βουρ στον πατσά. 

Μιας και έπρεπε να βοηθήσει και άλλος στο πρότζεκτ, η δουλειά έγινε στο αγαπημένο μας μέρος: στο πάτωμα :tooth: 

20170128_112951.jpg

Μετά από λίγη ώρα και με τη βοήθεια της σέγας/δισκοπρίονου κλπ έφτασα εδώ

IMG_1485673367776_V.jpg

Θα χρησιμοποιηθεί το raspery pi 2 που ήδη έχω, για οθόνη θα μπει μια samsung 17αρα που εχω (θα την ξεντεριάσω βέβαια, μόνο τα σωθικά της θα μπουν σε κατάλληλη βάση) και για χειρισμό το ipac2 με τα joystick κλπ που ήδη έχω. Ηχεία θα μπουν κάποια που έχω ήδη για υπολογιστή.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Χαιρομαι που σε τριγκαρισα ωστε να ξεκινησεις και εσυ (αν εννοεις εμενα!!!)

Η αληθεια ειναι οτι το παλιο ποστ δεν το ειχα δει!

Θα χαρω πολυ να βοηθησω σε οτιδηποτε,μιας και το δευτερο (Με Retropie) Arcade το εχω ηδη τελειωσει και το χαιρομαι.

Εδω γυρω θα μαι!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πώς σε λένε ωρέ να συνεννοούμαστε??? :tooth:

Ναι, εσένα εννοούσα. Το πρότζεκτ το ξεκίνσα το 2015 όπως βλέπεις, αλλά επειδή πάντα πρέπει να έχεις κίνητρο για αυτό που κάνεις, σε μένα έμεινε στη μέση. Στην πραγματικότητα το έστησα στα πρόχειρα, έπαιξα μερικές μέρες και το παράτησα. Πέρασα κι ένα kodi μετά και το πήρε ο διάολος......

Με αφορμή το δικό σου ποστ και το ότι ο πιτσιρίκος αρχίζει να μπαίνει σε ηλικία που μπορεί να χαζολογήσει, είπα πια να το ολοκληρώσω. (μιας και θα έχω και με ποιον να παίζω δηλαδή.........)

Έχει να με συμβουλέψεις κάτι? 

Το σχέδιο που έκανα είναι αυτό

autocad.png

κι αφού μου φάνηκε στο σχέδιο καλό (παίρνει και την οθόνη μέσα) το πέρασα στο κόντρα πλακέ. Στην πρώτη ευκαιρία θα κόψω τη μπροστά όψη και θα κάνω το άνοιγμα για την οθόνη, τις τρούπες για τα κουμπιά κλπ κλπ κλπ. 

Σχετικά με το image για το rasp, κατέβασα το καινούργιο (καμιά 100 γίγα νομίζω) που έχει έτοιμα ρομς μέσα του, απλά πρέπει να πάρω μια νέα micro sd 128gb για να πάρει το image. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Θανασης εδω.

Απο συμβουλες δεν εχω και τπτ φοβερο να προσθεσω,να προσεξεις αερισμο με καποιο τροπο εαν το κλεισεις πληρως (ως γνωστο ο ζεστος αερας ανεβαινει επανω,αρα καπου ψηλα θα πρεπει να κανεις τρυπες ή ανεμιστηρακι,κρατα το μπροστα πλαστικο της οθονης που θα μακελεψεις για οδηγο στο κοψιμο του μπροστα ξυλινου ¨"ταμπλω"...

Επισης,να προβλεψεις Μπουτον ''Pause" αρκετα χρησιμο (και reset επισης),ποδαρακια απο κατω οπωσδηποτε να μη γρατσουνα τις επιφανειες που ακουμπαει,τα ηχειακια στο δευτερο προτζεκτ μου τα εβαλα στο πατωμα και μπορω να πω οτι ειναι πιο "ανθρωπινος" ο ηχος σε σχεση με το να βρισκονται καθετα πανω απο την οθονη....

Επιβαλλεται usb hub στο πισω μερος για μελλοντικο κουμπωμα συσκευων...

Αυτοκολλητα σχεδιασε εσυ δικα σου η εχω πολλα αποθηκευμενα sites να παρεις ιδεες,και σε ενα μαγαζι με Plotter μπορεις να τυπωσεις vinyl το αρχειο σου,δεν παθαινουν τιποτα,ακομα και οινοπνευμα να βαλεις επανω.

Οπωσδηποτε κλιση στο control panel,ειναι πιο ανετο,αλλα και ελαφρια κλιση στην οθονη ειναι πιο ξεκουραστο στο ματι...να προβλεψεις το control panel να ειναι στην ιδια ευθεια με τα πλαινα,ωστε να μη σε εμποδιζουν τα ακρα στα χερια οταν παιζεις.

Μαρκιζα με πλεξι γκλας να βγαινει φωτιζομενη ,εχει κομματια στο Praktiker-Leroy κτλ να κοψεις....(στα κινεζικα θα βρεις LED λαμπτηρες να μην ανεβαζουν θερμοκρασια)

Σεντονι εγραψα.Εαν θυμηθω κατι αλλο σημαντικο θα σου πω.

Εαν μπορεις στειλε μου ΠΜ που βρηκες το image,με ενδιαφερει....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Για on off του pie τι εχεις κανει?
Τα ιδια κ εγω.τα ειχα φταιξει ολα παιζανε , εσωσα το image και το αφησα στην ακρη (εχω ηδη καμπινα με pc που ειχα φταιξει με ενα φιλο μου πριν χρονια απλα το pc βοηζει)

Το Image με roms που το βρηκες?Το εφτιαξες?

Τροποποιήθηκε από τον cloud_constructor

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Για ονοφφ εγώ έχω βάλει στο κάτω μέρος κρυφό έναν διακόπτη 230V από αυτους τους φωτιζόμενους που υπάρχουν στα πολυμπριζα... ο Haya ας μας πει... 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Για on off του pie τι εχεις κανει?
Τα ιδια κ εγω.τα ειχα φταιξει ολα παιζανε , εσωσα το image και το αφησα στην ακρη (εχω ηδη καμπινα με pc που ειχα φταιξει με ενα φιλο μου πριν χρονια απλα το pc βοηζει)

Το Image με roms που το βρηκες?Το εφτιαξες?

Tο image το βρήκα σε torrent παίδες, τώρα από τη δουλειά δεν μπορώ να δώσω περισσότερες λεπτομέρειες (δεν τις έχω δηλαδή)

Για ονοφφ εγώ έχω βάλει στο κάτω μέρος κρυφό έναν διακόπτη 230V από αυτους τους φωτιζόμενους που υπάρχουν στα πολυμπριζα... ο Haya ας μας πει... 

Σχετικά με διακόπτη έχω πάρει ένα τέτοιο 

Untitled.png

Και προκειμένου να κάνω αλλαγές στο rasp έχω προγραμματίσει μια πρίζα ethernet πίσω οπότε με ssh θα κάνω τα σέα και τα μέα μου. Για εύκολη πρόσβαση λέω να μη βάλω καπάκι στο κάτω μέρος. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ρε παίδες για πείτε το εξής, τώρα που τελείωσε το πρώτο στάδιο κατασκευής και είμαι στη φάση του να βάλω τα κουμπιά/χειριστήρια είδα ότι όλοι βάζουν στο αριστερό χέρι το joystick και στο δεξί τα κουμπιά. ΟΛΟΙ. 

Εγώ είμαι δεξιόχειρας και δε νομίζω ότι θα με βολέψει καθόλου αυτή η διάταξη. Τι λέτε? 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγώ συμφωνώ με τους.....όλους

Το «ανάπηρο» αριστερό θα χειριστεί το μοχλό έτσι κι αλλιώς.

Το δεξί χέρι που θα διαχειρίζεται τα κουμπιά, θα έχει μεγαλύτερη ακρίβεια στον χειρισμό τους

Σε τελική ανάλυση

Φτιάξε την ξύλινη πλάκα βάση και δοκίμασε τις δυο λύσεις (κωλοτούμπα, περιστροφή 180°, η πλάκα για τα δυο σενάρια) και κρατάς όποια θεωρείς πως θα σε βολέψει καλύτερα!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

δεν ξεχασω ποτε το οτι κραταγαμε << χιαστι>> τα κουμπια - μοχλο...:laugh:

σε κονσολες δηλαδη που ειχαν δεξια τον μοχλο καναμε χιαστι τα χερια για να εχουμε το αριστερο στο μοχλο

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγώ συμφωνώ με τους.....όλους

Το «ανάπηρο» αριστερό θα χειριστεί το μοχλό έτσι κι αλλιώς.

Το δεξί χέρι που θα διαχειρίζεται τα κουμπιά, θα έχει μεγαλύτερη ακρίβεια στον χειρισμό τους

Σε τελική ανάλυση

Φτιάξε την ξύλινη πλάκα βάση και δοκίμασε τις δυο λύσεις (κωλοτούμπα, περιστροφή 180°, η πλάκα για τα δυο σενάρια) και κρατάς όποια θεωρείς πως θα σε βολέψει καλύτερα!

Γιάννη καλή σαν ιδέα αλλά πρακτικά δεν παίζει γιατί ο ξυλοσκελετός είναι με ξυλόκολλα (άρα δε θα βγει η βάση αναίμακτα) και μετά δε θα είναι σωστή η κατανομή (τα ύψη, κάτω τα κουμπιά πάνω ο λεβιές)

Γενικά με το αριστερό δεν έχω καθόλου άνεση και φοβάμαι ότι θα με παιδέψει πολύ. 

δεν ξεχασω ποτε το οτι κραταγαμε << χιαστι>> τα κουμπια - μοχλο...:laugh:

σε κονσολες δηλαδη που ειχαν δεξια τον μοχλο καναμε χιαστι τα χερια για να εχουμε το αριστερο στο μοχλο

Έτσι ρε Σπύρο, πες τα! Και εγώ το ίδιο πιστεύω ότι θα γίνεται, οπότε λέω να πάω κόντρα στο ρεύμα! :tooth: 

IMG_1486301305882_V.jpg

Τώρα είμαι εδώ...............

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ωραιο μπραβο σου , και εγω δεξια θα τον εβαζα τον μοχλο.

Το αλλο που μπορεις να κανεις ειναι να τον βαλεις στην μεση και να βαλεις κουμπια και δεξια και αριστερα.

Αν και παντα αριστερα ηταν αλλα ουτε εμενα με βολεψε ποτε ετσι.

Μην ξεχασεις να κανεις και τρυπες και να βαλεις δυο fan πανω πανω απο μεσα για να φευγει ο ζεστος αερας

Τροποποιήθηκε από τον dankannn

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κι εγώ ψάχνομαι για το συγκεκριμένo project εδώ και αρκετό καιρό. Για την ώρα έχω το raspberry κουμπωμενο στην tv με retropie kai kodi.Εκεί που έχω θέμα στα mame είναι πως δεν μπορώ να το "ταίσω" απ το ps3 bletooth controler και χρειαζεται πληκτρολόγιο. Δηλαδή δεν μπορώ να βάλω credits. ;Όσο για καμπινα σκεφτομαι καλήτερα να βρω απο κανα μαγαζί με ηλεκτρονικά κανένα και να το σουλουπώσω στα δικά μου μέτρα. Aytocad γνωρίζω καλά αλλά από εργαλεία τέτοιου είδους δεν έχω τίποτα. Με ξεσύκωσε ένας τύπος στο youtube αλλά έιναι πολύ οργανωμένος κι έκανε τον άδειο χώρο στην καμπινα συρταριέρα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μιας και εχουμε τριημερο μπροστα μας, ειπα να προχωρησω λιγο καποια απο τα προτζεκτ. 

Το χρωμα που ειχα βαψει το κουτι ηταν μαυρο semi-gloss και δεν μπορω να πω οτι μου αρεσε και ιδιαιτερα ετσι που γυαλιζε. Συν βεβαια οτι ειχα βαρεθει να τριψω καλα μερικα σημεια που χρειαζονταν περιποιηση, συν μερικα κακα στοκαρισματα που εκανα και παει λεγοντας. 

Ετσι, το πήρα απόφαση και με τη βοήθεια του τριβειου του άλλαξα τα φώτα, έβγαλα ολη την παλιά μπογιά, διόρθωσα ατέλειες, άνοιξα τςι τρύπες για τα κουμπιά κλπ, έβαψα με μαύρο ματ χρώμα, έκανα τες καλωδιώσεις και πάει λέγοντας. 

IMG_1488041030031_V.jpg

Ως γνωστό, τις γυφτιές (κακοτεχνίες) τις πληρώνεις πάντα. Άλλοτε σε κόπο, άλλοτε σε χρήμα. Φυσικά υπάρχει και το μιξ. Εγώ μυαλό δεν έβαλα που δεν έτριψα-στόκαρα, κι έτσι τα ηλεκτρικά τα έκανα πρόχειρα, αφήνοντας κάτι καλώδια κάτω χύμα. 

Η χαρά μου κράτησε περίπου 20 λεπτά γιατί ακούμπησε κάποιο καλώδιο και έκαψε την πλακέτα usb για τη λειτουργία των χειριστηρίων/κουμπιών. Τη σύνδεσα στο laptop και εμφανίζεται ως unknown device. :dry:

Υπάρχει κάποιο πιο φτηνο (είχα το ipac 2) γιατί λίγο που το έψαξα έχει κανένα 60αρι και δε θέλω να δώσω άλλα λεφτά? 

Θανάση @thargo (δεν κάνει με τίποτα την ειδοποίηση μιλάμε) εσύ τι έχεις βάλει/φτιάξει ωρέ κοπέλι? 

ωραια φωτογραφια εβαλα.... 

Μονο εγω τη βλεπω αναποδα???

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Haya, αυτό που έπαθες το φοβάμαι πολύ και εγώ και εσωτερικά έχω ότι γυμνό υπάρχει καλυμμένο με ταινία... 

Δες εδώ να πάρεις αυτό που χάλασε, σε μια εβδομάδα σπίτι σου. 

http://m.ebay.co.uk/itm/Zero-Delay-USB-Encoder-PC-to-Joystick-For-Arcade-DIY-Kit-MAME-Sanwa-Parts-/191812840966?hash=item2ca8efae06%3Ag%3ARaIAAOSwtnpXoupM&_trkparms=pageci%3A78b161ae-fc76-11e6-96b9-74dbd180c94b%7Cparentrq%3A7ca183c415a0a3588b9de0bfffe9ad3f%7Ciid%3A2

Καλή επιτυχία φίλε...

-Εννοείται ότι συνεργάζεται με το retropie. 

Έχω βάλει δύο από αυτά και παίζουν ταυτόχρονα και χωρίς θεμα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα