Jump to content
Ζαφείρα

Πρόβλημα με ιδιοκτήτη, επειδή θέλω να φύγω απ' το σπίτι με μούχλα!

Recommended Posts

Μένω εδώ και 15 μήνες σε μια γκαρσονιέρα, εξ αρχής είχα πρόβλημα με την υγρασία και την μούχλα. Όποτε και εάν έπαιρνα την σποιτονοικοκυρά ή όπως θέλετε να την πείτε πάντα μου έλεγε ότι θα το τακτοποιήσει και ποτέ δεν το έκανε. Επειδή άρχισε να υπάρχει πρόβλημα υγείας αποφάσισα να φύγω απ' το σπίτι.

Το συμβόλαιο μου ήταν για 24 μήνες οπότε ναι φεύγω νωρίτερα αλλά δεν γινόταν αλλιώς. Δεν οφείλω τίποτα στο ενοίκιο, ούτε στους λογαριασμούς. Είχε όμως πληρώσει την εγγύηση του νερού για να με διευκολύνει. Δεν είχα σκοπό να μην της τα δώσω πίσω, ήθελα να ρωτήσω την ΔΕΥΑΜΒ (έτσι λέγεται στο χωριό μας!) για το πως θα κόψω το νερό στο όνομά μου.

Το θέμα μου ποιο είναι, αν και λίγο περίεργο! Έχω έναν καναπέ γωνία και επειδή η γωνία δεν χωρούσε, είχε την ευγενική τότε διάθεση να μου τον κρατήσει εκείνη σπίτι της, όπως και έγινε.

Όταν την ενημέρωσα ότι φεύγω, άρχισε τον χαμό. Θέλω να καταλήξω ότι με απείλησε ότι δεν μου δίνει την γωνία μου εάν δεν της δώσω την εγγύηση των 70€. Τσακώθηκα εν ολίγοις και θέλω να μου πείτε τι να κάνω; Δεν έχει δικαίωμα να μου κρατά αντικείμενό μου, σωστά;

Η συμπεριφορά της με ενοχλεί και τίποτα παραπάνω. Η απλή λύση είναι κλείσω το νερό, ότι μείνει από την εγγύηση + ότι της οφείλω να της τα δώσω και με τα λεγόμενά της να μου δώσει την γωνία μου!

Νομικώς αυτό που κάνει δεν απαγορεύεται; Δεν μπορώ να κάνω κάτι;

υ.γ. Δεν μου έχει δώσει επίσης ποτέ απόδειξη ενοικίου γιατί μένει σ' ένα χωριό, εγώ όμως πάντα κρατούσα τις αποδείξεις από τράπεζα ή on line και το έχω βάλει στην δήλωση μου. Συμβόλαιο έχει γίνει.

Πάνω σ΄αυτό δεν μπορώ να κάνω κάτι λόγω μη παροχής απόδειξης;

Τροποποιήθηκε από τον Ζαφείρα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Κοψε το νερό στην ΔΕΥΑΜΒ και παρε τα 70.

Δωσε τα, και παρε τη γωνια.

Οι αποδειξεις καταθεσης σε Τραπεζα = επεχουν θεση απόδειξης κανονικοτατα για το ενοικιο και γινονται δεκτες απο ΔΟΥ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Και εγώ αυτό έλεγα, απλά ο θυμός είναι κακός σύμβουλος!

Τροποποιήθηκε από τον Ζαφείρα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καταρχήν η ιδιοκτήτρια μπορεί να κινηθεί νομικά εναντίον σου και να απαιτήσει αποζημίωση

επειδή υπέγραψες για 24 μήνες και φεύγεις νωρίτερα,

βέβαια αν κάνει κάτι τέτοιο δε σημαίνει ότι θα κερδίσει

αφού υπάρχουν προβλήματα στο ακίνητο που νοικιάζεις,

αρκεί να μπορείς να το αποδείξεις ότι δεν τηρήθηκαν κάποια πράγματα,

επειδή έχεις τις αποδείξεις από τη τράπεζα, ότι πληρώθηκε τα ενοίκια κανονικά

δε μπορεί να απαιτήσει κάτι άλλο από εσένα.

Για το καναπέ δε νομίζω να μπορείς να κάνεις κάτι νομικά

εκτός αν μπορείς να αποδείξεις με κάποιο τόπο ότι ήταν δικό σου και στον πήρε.

Θα σου πρότεινα να ξανασυζητήσετε μαζί κάποια στιγμή που θα έχουν ηρεμήσει τα πράγματα

ώστε να υπάρξει (αν υπάρξει) συμβιβασμός και να τα βρείτε.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εφόσον δεν μου έφ τιαξε ποτέ εξ αρχής την μούχλα, είναι κάτι ευδιάκριτο όπου μπορώ να το αποδείξω! Λόγος που αποχωρώ και από το σπίτι λόγω υγείας.

Δεύτερον ο καναπές έχει απόδειξη αγοράς, μάρτυρα ότι τον πήρε μπροστά σε γνωστό μου.

Τρίτον, με έβρισε γι' αυτό και άνοιξα το όλο θέμα.

Η λύση μου είναι, πληρώνω το νερό, παίρνω την εγγύηση μετά τη διακοπή νερού. Της λέω μου φέρνει την γωνία και τότε της δίνω τα λεφτά.

Οπότε είμαστε καλυμένοι όλοι μας, νομίζω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Απο οσο ξερω,πριν κατι λιγα χρονια οταν ημουν φοιτητης,το συμβολαιο στην αρχη δεν δεσμευει τον ενοικιαζομενο αλλα τον ενοικιαστη,δηλαδη δεν μπορει να σε διωξει για τον ταδε χρονο.

Για ψαχτο λιγο.

Τροποποιήθηκε από τον heloo

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καταρχήν η ιδιοκτήτρια μπορεί να κινηθεί νομικά εναντίον σου και να απαιτήσει αποζημίωση

επειδή υπέγραψες για 24 μήνες και φεύγεις νωρίτερα

Με τπτ, οποτε θες την κανεις και νομιμα, οι 24 μηνες ειναι για να προστατευτεις εσυ.

/off topic

Να ρθω με το ληστη κατα τις 12 που θα κοιμαται, να γλυκοξυπνησει με τη Remus στις 10000 σαλ κανα 2-3 βραδακυα να τελιωνεις;;; :P

/off topic

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το συμβόλαιο ειναι για δίκη σου προστασία κ οχι δίκη της. Οτι ωρα θελεις φεύγεις.

Κι εγω νομιζω πως αυτο ισχυει. Οταν ημουν φοιτητης παντα εσπαγα το συμβολαιο οταν ηθελα να φυγω και ποτε δεν ειχα προβλημα απο την μερια του ενοικιαστη. Και παντα η εγγυηση μετρουσε για τον τελευταιο μηνα. Δεν την εχανα. Ισως βεβαια να ετυχε. Τροποποιήθηκε από τον dimitriskokk

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

κανενα συμβολαιο δεν σε υποχρεωνει να μεινεις! παιδια μην λετε οτι νανε για τον Θεο!

Ειναι ΕΩΣ και 24 μήνες! Μπορεις να φυγεις και την επομενη μερα! Πουθενα δεν γραφει σε κανενα συμβολαιο οτι υποχρεουσε να μηνεις!

Κοπελα μου, βρες σπιτι, δωσε τα 70 ευρω να τα βαλει εκει που ξερει! και μετα σπασε το κλειδι μεσα στην κλειδαριά και να παει να πνηγει η Βλαμμένη που σε ταλαιπωρεί χωρις λογο! και ας βρει αλλο κοροιδο να νοικιάσει το @ρδελο της!

Τροποποιήθηκε από τον A7XBilly

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μπορείτε να δείτε αν θέλετε τη παράγραφο 5 ''Διάρκεια μίσθωσης-Χρήση ακινήτου''....

http://www.pomida.gr/symvoyles.html

Το συμφωνητικό δεσμεύει νομικά και τους δύο,

το ότι τις περισσότερες φορές δεν ασχολείται ο ιδιοκτήτης να κινηθεί νομικά εναντίον του ενοικιαστή,

δεν σημαίνει ότι δεν έχει το δικαίωμα να το κάνει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μπορείτε να δείτε αν θέλετε τη παράγραφο 5 ''Διάρκεια μίσθωσης-Χρήση ακινήτου''....

http://www.pomida.gr/symvoyles.html

Το συμφωνητικό δεσμεύει νομικά και τους δύο,

το ότι τις περισσότερες φορές δεν ασχολείται ο ιδιοκτήτης να κινηθεί νομικά εναντίον του ενοικιαστή,

δεν σημαίνει ότι δεν έχει το δικαίωμα να το κάνει.

Μονο που αυτο που εβαλες ειναι απο site των ιδιοκτητων. Ο νομος αλλα λεει, 100%...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μπορείς να μου δείξεις σε παρακαλώ τι είναι το 100% που αναφέρεις,

επειδή οι δικηγόροι έχουν άλλη άποψη,

δες αν θες την παράγραφο 14...

http://www.pavlopoul...w/22-misthoseis

Δεν γνωρίζουν ούτε αυτοί τους νόμους;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Βγαλε φωτο το σπιτι πως ειναι μεσα απο την μουχλα και στειλτης εξωδικο με οτι ζητας ετσι ωστε να εισαι καλυμενη νομικα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

επίσης ΟΛΑ τα συμβόλαια σπιτιου έχουν χρονική διάρκεια 3 έτη, ακόμα και για 1 να κάνει κάποιος για να τον βγάλεις πριν τα 3 χρόνια θέλει διαδικασία. προσωπικά απορώ γιατί δεν τα κάνουν default όλα στα 3 χρόνια να τελειώσει και κάνουν π.χ για 2. τέσπα.

και εγώ ξέρω ότι ώρα θέλει ο ενοικιαστής φεύγει, το συμβόλαιο δεσμεύει τον ιδιοκτήτη γιατί π.χ μετά απο 5 μήνες μπορεί να βρεί κάποιον να του δίνει τα διπλά χρήματα ενοίκιο και να θέλει να σε βγάλει για να βάλει τον άλλον κάτι που φυσικά δεν γίνεται.

Επίσης αν δεν αναφέρεται κάπου στο συμβόλαιο στους όρους παίζει και το δικαίωμα της σιωπηλής παράτασης που ουσιαστικά πρέπει εγγράφως 6 μήνες πρίν την λήξη του συμβολαίου ο ιδιοκτήτης να σε ειδοποιήσει για το αν προτίθεται ή όχι να συνεχίσει την μίσθωση! Αν δεν το κάνει τότε αυτομάτος το συμβόλαιο παίρνει παράταση και μπορείς να συνεχίσεις να μένεις. γίνεται κάτι σαν αορίστου αλλά μετά μπορεί να σε βγάλει πιο εύκολα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κοψε το νερό στην ΔΕΥΑΜΒ και παρε τα 70.

Δωσε τα, και παρε τη γωνια.

Οι αποδειξεις καταθεσης σε Τραπεζα = επεχουν θεση απόδειξης κανονικοτατα για το ενοικιο και γινονται δεκτες απο ΔΟΥ.

Ότι είπε ο Θανάσης, βρείτε τε τα με αυτόν τον τρόπο.

Για του υπόλοιπους, τα εκμισθωτήρια περιγράφουν και προστατεύουν και τα 2 μέρη καθώς και οι 2 έχουν υποχρεώσεις και δικαιώματα.

Απλά συνήθως δεν αξίζει τον κόπο να κυνηγήσουν τον ενοικιαστή (μικρό ποσό-μεγάλη διάρκεια μέχρι να τελειώσει το δικαστήριο) κλπ

Όπως και ότι πρέπει να μείνει ξενοίκιαστο το μίσθιο για όσο χρόνο απομένει από το συμβόλαιο για να διεκδικήσει το υπόλοιπο των απλήρωτων ενοικίων.

Αυτά αποτρέπουν τους ιδιοκτήτες αλλά το δικαίωμα σαφώς το έχουν.

2. Ο ενοικιαστής θέλει να φύγει πριν από τη λήξη του συμβολαίου.

Ο ενοικιαστής δεν έχει δικαίωμα να αποχωρήσει πριν από τη λήξη του συμβολαίου. Σε περίπτωση που θελήσει να φύγει είναι υποχρεωμένος να καταβάλει τα μισθώματα που υπολείπονται, κάτι που μπορεί να απαιτήσει και ο ιδιοκτήτης δικαστικώς. Σε τέτοιες περιπτώσεις, το Δικαστήριο δικαιώνει τον ιδιοκτήτη ωστόσο η διαδικασία μπορεί να αποδειχθεί χρονοβόρα, καθώς απαιτείται περίπου ένας χρόνος για την πρωτόδικη απόφαση και άλλος ένας περίπου εάν ασκηθεί έφεση. Οι υποθέσεις αυτές οδηγούνται στα Δικαστήρια μόνο εάν ο χώρος μείνει χωρίς να ενοικιαστεί για μεγάλο χρονικό διάστημα, διάστημα που βάσει του συμβολαίου θα χρησιμοποιούσε το χώρο ο ενοικιαστής που αποχώρησε. Συνήθως ο ενοικιαστής, σε συνεννόηση με τον ιδιοκτήτη, καλό θα ήτανε να μεσολαβήσει το διάστημα των 6 μηνών και να υπάρχει έγγραφη ενημέρωση ως απόδειξη της έγκυρης ενημέρωσης, "σπάει" το συμβόλαιο χωρίς να πληρώσει τα υπόλοιπα μισθώματα και ο ιδιοκτήτης νοικιάζει άμεσα το χώρο. Επίσης όπως έχουμε πει πολλές φορές η βοήθεια σας στην εύρεση του νέου ενοικιαστή μπορεί να σας απαλλάξει από πολλά προβλήματα. Φανταστείτε να πηγαίνατε στον ιδιοκτήτή σας και να του λέγατε αποχωρώ από το μίσθιο αλλά σου έχω βρεί ήδη ενοικιαστή! Ούτε γάτα... ούτε ζημιά!

Ο μισθωτής μπορεί όμως να καταγγείλει μια αστική μίσθωση πριν την συμβατική της λήξη ΜΟΝΟ στις εξής περιπτώσεις:

α) αν δεν του παραχωρήθηκε η χρήση ή αν του αφαιρέθηκε αργότερα (βλ.585 ΑΚ)

β) αν η χρήση του μισθίου συνεπάγεται σπουδαίο κίνδυνο της υγείας του μισθωτή ή των συνοικούντων οικείων του (βλ. 588 ΑΚ),

γ) αν ο μισθωτής είναι δημόσιος υπάλληλος και μετατεθεί (άρθρ. 613 ΑΚ)

δ)στις μισθώσεις εφ` όρου ζωής ή συμβατικού χρόνου πέραν της 30ετίας, αν πέρασε 30ετία (βλ. 610 ΑΚ).

Επίσης έχει κριθεί νομολογιακά ότι ο μισθωτής μπορεί να αποχωρήσει αν συντρέχει "σπουδαίος λόγος".

http://www.nomikosod...3-19-55-12.html

1. Οι μισθώσεις κατοικίας έχουν υποχρεωτική ελάχιστη διάρκεια τριών ετών. Συνεπώς: Αν έχετε συμφωνήσει διάρκεια μίσθωσης μικρότερη από τρία έτη, έχετε δικαίωμα να παραμείνετε στο ακίνητο για όλη την τριετία. Αντιστρόφως, αν κατά τη λήξη της μίσθωσης θέλετε να φύγετε, ο ιδιοκτήτης μπορεί να απαιτήσει ως αποζημίωση τα ενοίκια που θα χάσει ως το τέλος της τριετίας. Αν έχετε συμφωνήσει διάρκεια μίσθωσης μεγαλύτερη από τρία έτη, ισχύει η διάρκεια που συμφωνήσατε.

2. Αν το ακίνητο εμφανίζει βλάβες ή ελαττώματα για τα οποία ο ιδιοκτήτης δεν σας ενημέρωσε πριν από την υπογραφή του συμβολαίου, έχετε δικαίωμα: Να απαιτήσετε την επιδιόρθωση του ελαττώματος με έξοδα του ιδιοκτήτη και ταυτόχρονα τη μείωση (ή και μη καταβολή) του ενοικίου ως το χρονικό σημείο της επισκευής. Να ζητήσετε αποζημίωση για τα επιπλέον έξοδά σας λόγω του ελαττώματος. Αν ο ιδιοκτήτης αρνείται να επιδιορθώσει το ελάττωμα μέσα σε εύλογη προθεσμία, έχετε δικαίωμα να λύσετε τη μίσθωση και να ζητήσετε αποζημίωση για όλα τα έξοδά σας εξαιτίας του ελαττώματος.

3. Αν θέλετε να αφήσετε το ακίνητο πριν από τη λήξη του συμφωνημένου χρόνου και για να μην βρεθείτε προ εκπλήξεων να σας εγείρει αγωγή ο ιδιοκτήτης σας διεκδικώντας ενοίκια από εσάς, να επισκέπτεστε τους έμπειρους νομικούς μας στα γραφεία του συλλόγου μας και να τους συμβουλεύεστε, γιατί η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και θέλει την ανάλογη αντιμετώπιση.

http://www.pasype.gr...astes-katoikion

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Όλα μπορούν να γίνουν νομικά πριν τη λήξη του συμφωνητικού,

και ο ιδιοκτήτης μπορεί να σου κάνει έξωση (για οποιοδήποτε λόγο), αλλά είναι υποχρεωμένος να σου καταβάλει αποζημίωση,

και ο ενοικιαστής μπορεί να φύγει όποια ώρα θέλει (για οποιοδήποτε λόγο), αλλά και ο ιδιοκτήτης μπορεί κινηθεί νομικά για να αποζημιωθεί.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κοιτάξτε έχω ενοικιάει κι άλλες φορές, τέτοια συμπεριφορά δεν είχα ποτέ. Μάλλον ευχαριστώ πρέπει να λένε απ' αυτά που ακούω συνέχεια ότι τους αφήνουν φέσια. Ήμουν σωστή σε όλα και στο μίσθωμα και στους λογ/σμους απεναντίας έχω εγώ παράπονο. Το θέμα μου είναι ότι το τραβά πλέον στα άκρα. Έβαλα, τα μεγάλα μέσα, τον πατέρα μου δλδ να μιλήσει! :baby:

Έχουν θράσος, εννοείται να δώσω αυτά τα άτιμα 70€ έλεος δλδ! Αλλά δεν μου φέρνουν την γωνιά μου, να πάω να την πάρω εγώ ενώ δεν έχω μεταφορικό μέσο που να το χωρά, σημειωτέον είναι στα Καλά Νερά, κάπου στα 15-20 χλμ νομίζω από Βόλο. Με προκαλούν, δίχως λόγο επειδή φεύγω, δεν εξηγείται αλλιώς. Μάθημα είναι όσοι μιλάνε και το παίζουν θρήσκοι με το μεγάλο τους το σταυρό, τελικά είναι οι χειρότεροι.

Λογικά αύριο που θα ξεμπλέξω με την ΔΕΥΑΜΒ τι οφείλω, να πληρώσω και να πάρω την εγγύηση πίσω, να δω τι θα κάνουν εκείνοι από την δική τους πλευρά.

Μεγάλη μου βλακεία, να εμπιστευτώ ανθρώπους που δεν γνωρίζω, να δώσω κάτι που μου ανήκει, δεν θα είχε συμβεί τίποτε από όλα αυτά.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν ξέρω τι ηλικία έχεις για να λές και βόλο πουδάζεις εκεί? Γενικά σήμερα αυτό μπορεί να σου φαίνεται ώς "ζήτημα" αλλά με τα χρόνια θα δείς ότι θα φάς αρκετές φορές τα μούτρα σου σε διάφορες τέτοιες "συνεργασίες", ενώ ταυτόχρονα θα αποκτάς τα φίλτρα και τα αντανακλαστικά που χρειάζεται για να έχεις την εμπειρία και να την πατάς όλο και λιγότερο. Μέσα σε όλο αυτό μόνο μήν πείς ότι οκ αφού υπάρχουν λαμόγια θα κάνω και εγώ το λαμόγιο για να επιβιώσω. το να παραμένεις σωστός στις συναλλαγές σου μόνο κέρδος θα σου φέρει μακροπρόθεσμα.

Καμιά φορά λές χαλάλι π.χ και τα 70 και όλα μόνο να ησυχάσω και να ξεμπλέξω. τυχαίνουν και αυτά εδώ φίλοι σε πουλάνε όχι οι ξένοι. υπαρχουν και ιδιοκτήτες πολύ εξηγημένοι βέβαια.

με ψυχραιμία θα λύσεις το θέμα σου θα βρείς και ένα άλλο σπιτάκι και όλα καλά δεν έγινε και τίποτα!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν σπουδάζω πλέον, πατημένα 30, αλλά μάλλον αφελή μπορεί να με πεις. Έχω νοικίασει στην Αθήνα πολλές φορές ως φοιτήτρια και Βόλο πρώτη φορά λόγω δουλειάς αλλά ισως το ποστ να το άνοιξα λόγω θυμού και να ηρεμήσω. Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας, θεωρώ δεδομένο ότι οφείλεις πρέπει να το δίνεις, αν μη τι άλλο.

Θεωρώ ότι με εξαπάτησε στο θέμα τ ης υγρασίας, σε κάτι που ρητά την ρώτησα και μου είπε ποτέ δεν εμφάνισε. Και έμεινα σε ένα σπίτι με μούχλα, που μου κόστισε σε υλικά να κάνω μόνη μου, ενώ ήταν υποχρεωμένη εκείνη. Δεν μου το αναγνώρισε ποτέ. Αλλά τι να λέμε τώρα, φεύγω και τελειώνει η ιστορία μου εδώ.

Ελπίζω να λήξει σύντομα και καλώς η υπόθεση, διότι αστεία είναι εάν το σκεφτείς, απλά ήθελα την γωνία μου και να της αδειάσω την γωνιά! μια και καλή!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πες της ο καναπές έχει ανθρώπινη ψώρα και ψύλλους από σκύλο. Θα δεις τη γωνία έξω από το σπίτι σου την επόμενη ημέρα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αλλά δεν μου φέρνουν την γωνιά μου, να πάω να την πάρω εγώ ενώ δεν έχω μεταφορικό μέσο που να το χωρά,

Λογικά αύριο που θα ξεμπλέξω με την ΔΕΥΑΜΒ τι οφείλω, να πληρώσω και να πάρω την εγγύηση πίσω,

Μισό.

Τη γωνιά, θα την πάρεις μόνη σου. Δεν εχει καμμια υποχρεωση να ΣΤΗΝ φερει (απ' οπου ειναι)

ΜΗΝ δωσεις χρήματα, ΑΝ δεν παρεις την γωνιά.

Επιστρατευσε τον ηρεμο διάλογο, ωστε να τους ''καταφερεις'' να σου φερουν τη γωνιά, για να τους δωσεις τα 70.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

. Και παντα η εγγυηση μετρουσε για τον τελευταιο μηνα. Δεν την εχανα. Ισως βεβαια να ετυχε.

κανονικα ουτε αυτο ισχυει...η εγγυηση σε καμια πςριπτωση δεν αντικαθιστα μηνιατικο...ακομα και το τςλευταιο μηνα, υποχρεουσε να πληρωσεις ςνοικιο και με την παραδοση των κλειδιων σου επιστρεφει την εγγυηση...

Κατα δευτερον, αν το σπιτι ειχε μουχλα πριν το νοικιασεις, μπορει να το αποδειξει και δεν εχει γραφτει στο συμβολαιο οτι θα διορθωθει,τοτε νομικα ουτε πανω σε αυτο μπορεις να κανεις κατι

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κοιτάξτε έχω ενοικιάει κι άλλες φορές, τέτοια συμπεριφορά δεν είχα ποτέ. Μάλλον ευχαριστώ πρέπει να λένε απ' αυτά που ακούω συνέχεια ότι τους αφήνουν φέσια. Ήμουν σωστή σε όλα και στο μίσθωμα και στους λογ/σμους απεναντίας έχω εγώ παράπονο. Το θέμα μου είναι ότι το τραβά πλέον στα άκρα. Έβαλα, τα μεγάλα μέσα, τον πατέρα μου δλδ να μιλήσει! :baby:

Έχουν θράσος, εννοείται να δώσω αυτά τα άτιμα 70€ έλεος δλδ! Αλλά δεν μου φέρνουν την γωνιά μου, να πάω να την πάρω εγώ ενώ δεν έχω μεταφορικό μέσο που να το χωρά, σημειωτέον είναι στα Καλά Νερά, κάπου στα 15-20 χλμ νομίζω από Βόλο. Με προκαλούν, δίχως λόγο επειδή φεύγω, δεν εξηγείται αλλιώς. Μάθημα είναι όσοι μιλάνε και το παίζουν θρήσκοι με το μεγάλο τους το σταυρό, τελικά είναι οι χειρότεροι.

Λογικά αύριο που θα ξεμπλέξω με την ΔΕΥΑΜΒ τι οφείλω, να πληρώσω και να πάρω την εγγύηση πίσω, να δω τι θα κάνουν εκείνοι από την δική τους πλευρά.

Μεγάλη μου βλακεία, να εμπιστευτώ ανθρώπους που δεν γνωρίζω, να δώσω κάτι που μου ανήκει, δεν θα είχε συμβεί τίποτε από όλα αυτά.

Sorry αλλά από που και ως που θέλεις να σου μεταφέρουν οι ίδιοι τον καναπέ;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Έρχομαι και εγώ 6 χρόνια μετά να σας ρωτήσω, μπας και μου λυθούν οι απορίες. 

Νοικιασα σπιτι σε νησι πριν ένα μήνα. Το σπιτι αν και σε παλια πολυκατοικια και κάπως αφημένη, ήταν σε καλή κατάσταση σε γενικές γραμμές. Θεώρησα ότι ετσι δικαιολογουταν η τιμή. Το σπιτι ειχε βαφτεί πριν μπω και είναι σχετικά ανακαινισμενο (χρονια πριν χωρις να ξέρω ακριβώς πότε). Όταν ηρθα να το δω ειχα καταλάβει ότι υπάρχει θέμα με τις μυρωδιές αλλα θεώρησα ότι οφειλόταν στην κλεισούρα. Παρόλα αυτά, ειμαι στο σπιτι πανω από μήνα και οι μυρωδιές δεν λένε να φύγουν. Το σπιτι μυριζει με δυσάρεστο τρόπο μπογια, έχω συμπεράνει ότι έχει χρησιμοποιείσει είτε κακής ποιότητας είτε ληγμενη μπογια γιατι δεν εξηγείται αλλιώς. Το μπάνιο επίσης μυριζει κάτι απροσδιοριστο. Πιστεύω ότι κάτω από τον βαμμένο τοίχο υπάρχει μουχλα, γιατί και μυριζει και υπάρχουν κάποια μαυρα σημεία που φαίνεται σαν να έχουν καλυφθεί. Παραλληλα πρέπει να έχουν πρόβλημα γενικά οι σωληνώσεις και οι αποχετεύσεις στην πολυκατοικια, πράγμα που την ρώτησα αλλα δεν μου έδωσε απαντηση αλλα με ρώτησε αν έχω ρίξει σοδα (εχω καθαρίσει άπειρες φορές και έχω κάνει ο,τι χρειάζεται). Το πιο βασικό όμως είναι στην κουζίνα. 4 ντουλαπια μυρίζουν παρα πολύ άσχημα, κάτι μεταξύ υγρασιας και μουχλας που δεν λέει να φύγει. Τα έχω αερισει, έχω βάλει και συλλέκτες υγρασιας και μόνο προς το χειρότερο παει. Αποτέλεσμα να μυριζει όλη η κουζίνα άσχημα και να μην ξέρω τι να κάνω. Το σπιτι εχει θέμα επίσης με περιστέρια που δεν έχω βρει τον τρόπο να τα διώξω, με αποτέλεσμα να απλωνω μέσα στο σπιτι και τότε τα πράγματα να ναι ακομη χειροτερα. Θα αγοράσω αφυγραντηρα για αυτό αλλα δεν ξέρω πόσο θα βοηθήσει. Λέγοντας της μου απάντησε ότι το σπίτι ειχε ελεγχθεί πριν και ότι θα μιλήσει με τον διαχειριστή μηπως υπάρχει θέμα από το διπλανό σπιτι και ετσι περνάει υγρασια στην κουζίνα. 10 μέρες μετά δεν έχω πάρει καμία απάντηση και η κατάσταση είναι ανυπόφορη. Επειδη εχω έρθει στο συγκεκριμένο μέρος για μεταπτυχιακό, πηγαινοερχομαι. Σταματάω τον Δεκέμβρη και θα ξανα έρθω τον Μάρτιο. Το σπιτι θέλω να το αφήσω γιατί δεν έχει ένα μόνο πρόβλημα και δεν ξέρω και τι από όλα αυτά λύνεται. Εχω κανει συμβόλαιο για 1 χρόνο επομενως θα το σπάσω. 1ον) Υπαρχει τρόπος να παρω την αποζημίωση, 2ον)Να της το πω νωρίτερα ότι λόγω των προβλημάτων θα ψάξω αλλο σπιτι 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα