Jump to content
ΩΡΙΩΝ

Καλο ταξιδι Γιαννη.

Recommended Posts

Ένα ακόμη νέο παλικάρι άφησε την τελευταία του πνοή στην άσφαλτο...

Το τραγικό συμβάν έγινε στις 10:30΄ χθες βράδυ στην παραλία Λιβανατών.

Ο 19χρονος, μαθητής της Γ΄ Λυκείου, έχασε τον έλεγχο της βαριάς μηχανής που οδηγούσε και χτύπησε πάνω σε μικρό τοιχίο που είναι στον παραλιακό δρόμο κοντά στο λιμανάκι, όπως διαβάζουμε στο lamiareport.gr.

Οι πληροφορίες λένε ότι δεν φορούσε κράνος και ο θάνατός του ήταν ακαριαίος.

Η είδηση έπεσε σαν βόμβα στην μικρή κοινωνία των Λιβανατών, που θρηνεί ένα από τα πιο αγαπητά παιδιά της περιοχής.

http://tro-ma-ktiko....-post_3452.html

Αλλο ενα παλικαρακι εφυγε..

Τροποποιήθηκε από τον dEvilKinG

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

τα λογια ειναι περιττα πλεον, ΠΡΟΣΟΧΗ ΠΑΙΔΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ ΓΙΑ ΜΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΧΑΡΑΣ ΕΝΑΣ ΑΙΩΝΑΣ ΛΥΠΗΣ....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κρίμα.Πολλά τέτοια συμβαίνουν τον τελευταίο καιρό.Ας συνετιστούμε όλοι και να προσέχουμε παραπάνω.Είναι κρίμα να θρηνούμε τόσο πολύ κόσμο.Τόσες οικογένειες να βάφονται στα μαύρα.Κρίμα.Συλλυπητήρια στην οικογένεια του παιδιού.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλημέρα σε όλους,

Δεν έχω μηχανή, αλλά αυτή την φορά μακάρι να είχα... Από το "τοίχο" του στο fb χθες:

"Ανδρων γαρ επιφανων, πασα γης ταφος. Το ελεγαν για τους αντρες που εζησαν τη ζωη τους δοξαζοντας και τιμοντας το ονομα τους με τις πραξεις τους. Ο Γιαννης ειναι αναμεσα σε αυτους τους αντρες. Περασε απο αυτη τη συντομη ζωη αλωβητος. Δεν γνωρισε πονο, αρρωστια, πικρα χαμο και απωλεια. Ηταν παντα χαμογελαστος και τον χαιρομουνα γιατι ζουσε στο επακρο καθε μερα της ζωης του. Σαν σημερα, ακριβως αυτ...η την ωρα ειπαμε το τελευταιο αντιο πριν περασει στο πανθεον.

Συνηθιζαμε τις τεταρτες να κανονιζουμε την βολτα του σαββατοκυριακου. Εγω το Σαββατο 24/5 στις 11 το πρωι θα ειμαι στο τελος του παρκινγ του Βιβε Μαρ στη βουλα, με τη μηχανη, για μια βολτα αφιερωμενη στο αδερφακι μου με προορισμο το αγαπημενο του σουνιο. Οποιος θα ηθελε θα ηταν χαρα μου και τιμη μου να ακολουθησει. Λευτερης"

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Είναι από τις φορές που η απροσεξία των υπολοίπων σε συνδυασμό με την ατυχία, υπερνικούν την ωριμότητα και ικανότητα ενός ανθρώπου.

Τα συλλυπητήρια μου Λευτέρη.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν έγιναν έτσι τα πράγματα.

Σας έγραψα και πιο πριν, ΔΕΝ ΘΕΛΕΤΕ να μάθετε τι έγινε. Μια και τα λέτε όπως θέλετε όμως, και όχι όπως έγιναν, πάμε και την αλήθεια.

Ο ''μικρός'' ερχόταν από κατεύθυνση Καλύβια-Κερατέα προς Μαρκόπουλο. Στη διασταύρωση με τον δρόμο για σκοπευτήριο και ιππόδρομο, πέρασε με κόκκινο, επί τούτου υπάρχουν μάρτυρες που έχουν ήδη δώσει κατάθεση, βαθύ κόκκινο, με πάνω από 200km/h, προφανώς με λογική ''δεν κινείται κάτι ακόμα, προλαβαίνω''. Η προσέγγιση στο φανάρι από την κατεύθυνση που ήρθε είναι ευθεία με ορατότητα, το φανάρι φαίνεται, ενώ υπάρχει και προειδοποιητικό πορτοκαλί φανάρι 200 μέτρα πριν.

Η στροφή αρχίζει ΣΤΟ φανάρι και μετά, άρα τα περί ορατότητας για το φανάρι δεν ισχύουν, το είδε κανονικά. Αυτό στο οποίο ΟΝΤΩΣ δεν είχε ορατότητα είναι ο δρόμος από τον ιππόδρομο, ο οποίος έρχεται από χαμηλό υψόμετρο από γούβα δλδ, κρύβεται από την βλάστηση και από την καμπύλη της στροφής που εκεί αρχίζει, και συνεπώς αν βγαίνει ένα αυτοκίνητο από εκεί ή περιμένει να βγει, όντως δεν το βλέπεις παρά μόνο όταν φτάσεις κατά εκεί. Το σημείο είναι εδώ και όποιος έχει αμφιβολία επαληθεύει 37°52'3.91"Β 23°55'45.03"Α

Ο ''ηλικιωμένος'' κάτοχος διπλώματος με νόμιμη ανανέωση, ξεκίνησε κανονικά με πράσινο, και για αυτό υπάρχει μαρτυρία από τον πίσω του οδηγό, που επίσης ξεκίναγε να περάσει στο ίδιο πράσινο. Ερχόταν από ιππόδρομο και πήγε να στρίψει προς Καλύβια-Κερατέα.

Το σώμα του νεαρού, πετάχτηκε από το άγγιγμα στο πρώτο αυτοκίνητο, αφήνοντας μια κόκκινη λωρίδα με το κράνος του στο καπώ του αυτοκινήτου, πέρασε πάνω από την φαρδιά νησίδα, και χτύπησε δεύτερο αυτοκίνητο, που περίμενε στο ίδιο κόκκινο με τον ίδιο από την αντίθετη κατεύθυνση (επίσης μάρτυρας, με νόμιμο δίπλωμα), σκέτο το σώμα του παιδιού, το οποίο σώμα εξαφάνισε την μπροστινή αριστερή γωνία του αυτοκινήτου, έσπασε το χαλύβδινο αμορτισέρ, στράβωσε τον άξονα κίνησης και έβαλε όλο τον τροχό μέσα.

Το GSXR συνέχισε στο ρεύμα του μόνο του, και έπεσε τελικά πάρα πολλά μέτρα πιο πέρα, με δυσανάλογα μικρές ζημειές (σπασμένο μούτρο-φανάρι-όργανο), σκισμένο στα πριτσίνια τελικό εξάτμισης, στραβωμένο υποπλαίσιο, μικρό χτύπημα στο ντεπόζιτο, ραισμένα-στραβά μαρσπιέ. Το εφιαλτικό της υπόθεσης που εξαρχής δεν ήθελα να γράψω είναι ότι την ζημειά και στα δύο αυτοκίνητα την έκανε ΚΥΡΙΩΣ το σώμα του Γιάννη, και όχι η ίδια η μοτοσυκλέτα.

Ο νεαρός με την ''οδηγική παιδεία'' , στερείται διπλώματος, το GSXR ανήκει σε ΑΛΛΟΝ ιδιοκτήτη από Μαρούσι με άλλο επίθετο, και λίγο πιο γρήγορα να είχε βγει ο ''ηλικιωμένος'' από το πράσινό του, θα τον είχε εμβολίσει στην πόρτα και θα μετράγαμε ΔΥΟ θανάτους, ή λίγο πιο πίσω να είχε χτυπήσει το τρίτο όχημα επίσης. Ο νεαρός με την ''οδηγική παιδεία'' εκτός που έχασε την ζωή του, με την πράξη του, έμπλεξε ηθικά, νομικά και ψυχοσωματικά δύο ακόμα ανθρώπους να τρέχουν, που δεν του φταίξανε σε κάτι.

Το αυτοκίνητο του ηλικιωμένου ανήκει στον ίδιο και έπαθε επιφανειακή ζημειά, το αυτοκίνητο του τρίτου οδηγού ήταν εταιρικό και αχρηστεύτηκε.

Αμφιβάλω μια και ξέρω πολύ καλά την στροφή, ότι ακόμα και αν δεν έβρησκε, θα έστριβε μετά. Παρατεταμένη είναι εκεί, αλλά δημόσιος δρόμος ο οποίος μάλιστα χαλάει 200 μέτρα μετά, όχι η 13 στις Σέρρες.

Καταλαβαίνω τον πόνο, και την έμφυτη τάση του ανθρώπου να διώχνει τις ευθύνες από πάνω του και από τους δικούς του, αλλά τον άντρα τον κάνει το να βάζει στην άκρη τον πόνο, τον κάνει να λέει την αλήθεια με όποιο κόστος, και ας μην τον συμφέρει. Διαφορετικά μπορεί και να μην πει τίποτα, είναι προτιμότερο αυτό, παρά να γράφει για ''ηλικιωμένους'' στα φόρουμ.

Γενικά δεν καταλαβαίνω προς τι η δημιουργία ψεύτικων εντυπώσεων στο φόρουμ. Θα σε κάνει να νοιώσεις καλύτερα; Ή μήπως θα φέρει πίσω τον Γιάννη;

Θα συνιστούσα να ζητήσεις διαγραφή του ποστ σου, καθότι ανακριβές και ακόμα χειρότερα άδικη μπηχτή για τους άλλους εμπλεκόμενους.

Καθότι η υπόθεση είναι δικαστική πια, θα συνιστούσα και τους διαχειριστές να σβήσουν τα ''περιγραφικά'' σχετικά ποστ (και ετούτο εδώ το δικό μου συμπεραλαμβανομένου)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Συλλυπητήρια φίλε μου,να ζήσεις να τον θυμάσαι όπως εσύ θέλεις.Σας εύχομαι δύναμη σε εσένα και στην οικογενεια σου.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Λευτέρη, επέτρεψέ μου τον ενικό, εύχομαι κουράγιο και υπομονή για να απαλύνετε τον πόνο της μεγάλης απώλειας.

Όσοι τον αγαπούσατε έχετε ένα βαρύ φορτίο και χρειάζονται μεγάλα ψυχικά αποθέματα για να μπορέσετε να συμβιώσετε μαζί του.

Σ' ευχαριστούμε για την τιμή που μας κάνεις να μοιραστείς μαζί μας αυτά τα λόγια πόνου, λόγια καρδιάς.

Να 'στε καλά, μακάρι τα συλλυπητήριά μας να σας προσφέρουν έστω και λίγη ενέργεια και δύναμη για να παλέψετε τον πόνο.

Καλό ταξίδι στον Γιάννη, καλή τύχη σε όλους.

Γιάννης.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Είναι τραγικό το με πόση ευκολία ανανεώνονται διπλώματα οδήγησης σε ανθρώπους που δεν έχουν πλέον αυτή την ικανότητα.

Έχω παράδειγμα τον πατέρα μου. Πριν 4 χρόνια ανανέωσε το δίπλωμα οδήγησης σε ηλικία 72 ετών, με δεδομένη την σίγουρη ΜΗ ικανότητα οδηγήσει από πλευράς Υγείας. Στο δικό του το μυαλό, ήταν απλά η επιθυμία να επιβεβαιώσει στον εαυτό του ότι δεν έχει ξοφλήσει, όμως θεωρώ αδιανόητο το κράτος να δίνει ανανεώσεις διπλωμάτων έτσι εύκολα.

Ή μη ικανότητα του πατέρα μου ήταν δεδομένη ( να μην μπω σε λεπτομέρειες, αλλά ήταν εξωφρενικό)

Εγώ από την μεριά μου έκανα το ΠΡΟΦΑΝΈΣ. Πούλησα το αμάξι του, και του πήρα το δίπλωμα. Μαλωσαμε λίγο, αλλά στο τέλος του πέρασε. Αν δεν το είχα κάνει θα ήμουν συνυπεύθυνος αν συνέβαινε κάτι

Το ζήτημα είναι ότι κυκλοφορούν πολλοί χωρίς καμία ικανότητα οδήγησης, με αντανακλαστικά μηδέν και τι σύστημα τους ανανεώνει το δίπλωμα με συνοπτικές διαδικασίες.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Λευτέρη, επέτρεψέ μου τον ενικό, εύχομαι κουράγιο και υπομονή για να απαλύνετε τον πόνο της μεγάλης απώλειας.

Όσοι τον αγαπούσατε έχετε ένα βαρύ φορτίο και χρειάζονται μεγάλα ψυχικά αποθέματα για να μπορέσετε να συμβιώσετε μαζί του.

Σ' ευχαριστούμε για την τιμή που μας κάνεις να μοιραστείς μαζί μας αυτά τα λόγια πόνου, λόγια καρδιάς.

Να 'στε καλά, μακάρι τα συλλυπητήριά μας να σας προσφέρουν έστω και λίγη ενέργεια και δύναμη για να παλέψετε τον πόνο.

Καλό ταξίδι στον Γιάννη, καλή τύχη σε όλους.

Γιάννης.

Φιλε Γιαννη, ξερω οτι ο μικρος ειχε ιδιαιτερη αδυναμια στο φορουμ σας. Μετα το 125, του ειχα υποσχεθει οτι του χρονου θα του εκανα δωρο το ΜΤ-07 που βγαινει συμβατο με την Α2. Ανοιξα μετα απο μερες τον Η/Υ του γιατι μαζευω ολες του τις φωτογραφιες του, ειδα πως ειχε επικοινωνια και αλληλογραφια πανω σε αυτο το θεμα. Ετυχε να δω και το θεμα που τον χαιρετησατε και θεωρησα σωστο και πρεπων και να σας ευχαριστησω και εγω εκ μερους του και εκ βαθους καρδιας. Στις 14/5 που εφυγε ηταν η μερα των γενεθλειων μου. Τραγικη ειρωνια..και το πρωι της ιδιας μερας ειχαμε συναντηθει και παει παρεα να του κανω δωρο μια εξατμιση για το 125, γιατι στις 7/5 ειχε τα δικα του γενεθλεια. Εχει αφησει ενα τεραστιο, αναντικαταστατο, κενο αλλα θα ζει παντα μαζι μας, στις σκεψεις και τις καρδιες μας. Λυπαμαι πολυ για τα λιγα χρονια που εζησε και για ολα αυτα που σχεδιαζαμε και δεν προλαβαμε να κανουμε, αλλα υπαρχει και μια παρηγορια στο οτι προλαβα να του δειξω και να πω ποσο πολυ τον αγαπαω πολλες φορες (και ας ητανε σκληρο αντρακι). Η σκεψη της βολτας με μηχανη και να βλεπω τον μικρο στον καθρεπτη μου με το δικο του μηχανακι ηταν μαγικη. Στα 36 μου δυστυχως οι ρολοι μας αντιστραφηκαν....του ειχα υποσχεθει οτι θα ειμαι εκει και θα τον προσεχω για ολη του τη ζωη. Τωρα, θα με/μας προσεχει και εκεινος μεχρι να ανταμωσουμε ξανα...

Γεγονοτα σαν αυτο τα ακους σαν εξωτερικος παρατηρητης, σε θλιβουν και λες ευτυχως που δεν εγινε σπιτι μας (οπως εχει αναφερει και ο Καζατζακης), αλλα για οποιον τα βιωσει, αλλαζουν ριζικα την κοσμοθεωρεια του. Η προσωπικη μου αποψη και συμβουλη μου σαν αδερφος του Γιαννη προς ολους, θα ηταν να κανετε οτι σας γεμιζει με απολυτη χαρα; και ταυτοχρονα να δειχνετε την αγαπη που εχετε για οποιονδηποτε ανθρωπο σας (οικογενεια, παππουδες, γονεις, παιδια, γυναικα, κοπελα, φιλοι) οσο πιο συχνα σας βγαινει. Σας γλυτωνει απο το να απαντησετε οχι στον εαυτο σας οταν ερθει η ωρα του να αναρωτηθειτε "του εδειξα πραγματικα ποσο πολυ τον αγαπαω"?.

παντα ορθιοι...

Λευτερης

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Θα ήθελα να μου απαντήσει κάποιος ΥΠΕΥΘΥΝΑ και ΔΗΜΟΣΙΩΣ γιατί σβήστηκε η απάντησή μου, και έμειναν τα ΨΕΥΔΗ πράγματα που συκοφαντεί ο Λευτέρης.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Λευτέρη συλλυπητήρια για τον αδερφό σου. Να είσαι καλά να τον θυμάσαι.

FlyingInADream ότι και να ψάχνεις, ακόμη κι αν έχεις δίκιο, δεν είναι του παρόντος.

Σεβάσου μερικά πράγματα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σφιχτηκε η καρδια μου. Λευτερη καλο κουραγιο σε σενα και την οικογενεια σου, να ειστε παντα καλα να τον θυμαστε.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Φίλε Λευτέρη καταλαβαίνω απόλυτα πως νοιώθεις γιατί έχω χάσει και εγώ την αδερφή μου.

Κάνε κουράγιο , στήριξε τους γονείς σας και όπως είπες θα ανταμώσουμε πάλι.

Μέχρι τότε ας κρατάμε μέσα μας μια γλυκιά ανάμνηση και ας τιμάμε την μνήμη τους.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Θα ήθελα να μου απαντήσει κάποιος ΥΠΕΥΘΥΝΑ και ΔΗΜΟΣΙΩΣ γιατί σβήστηκε η απάντησή μου, και έμειναν τα ΨΕΥΔΗ πράγματα που συκοφαντεί ο Λευτέρης.

Δεν γνωριζομαστε φιλε μου και δεν συκοφαντησα καποιον...δεν εβγαλα καποιο πορισμα γιατι δεν ειμαι πραγματογνωμονας και οτι ανεφερα ειναι απο την μηχανη που πηγα και ειδα και οτι ανεπισημες πληροφοριες πηραμε μεσω του δικηγορου μας που μιλησε με την τροχαια. Δεν γνωριζουμε τι εγινε και περιμενουμε το πορισμα για να κατανοησουμε και εμεις το πως και το γιατι. Δεν εχουμε ριξει καμια ευθυνη σαν οικογενεια σε κανεναν γιατι δεν γνωριζουμε τιποτα. Δεν ειμαι απολυτα σιγουρος γιατι πραγμα μιλας και αν σε εθιξα καπως ζητω συγγνωμη, αλλα προσπαθησε να κατανοησεις και εσυ λιγο το τι περναμε.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Οτιδήποτε γραφτεί στο παρόν thread σε ερευνητικό ή δικαστικό ύφος, θα διαγράφεται χωρίς προειδοποίηση.

Σας εφιστώ την προσοχή και σας παρακαλώ να παραμείνουμε μόνο στα προφανή.

Ό,τι κι αν έχει συμβεί, ακόμα και παρόντες να ήμασταν στο δυστύχημα, οφείλουμε πρωτίστως να είμαστε άνθρωποι και να σεβαστούμε την μνήμη του παλικαριού που έφυγε από τη ζωή.

Και να σεβαστούμε διπλά όσους πονούν για αυτή την απώλεια.

Χωρίς να τους αναγκάζουμε να μπαίνουν σε διαδικασία ερωτοαπαντήσεων, κατά τη χρονική διάρκεια που το μυαλό και η καρδιά τους έχουν το βαρύτερο πρόβλημα της ζωής να αντιμετωπίσουν!

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά!

Υ.Γ.: Μιχάλη, εγώ έσβησα το post σου. Ήθελα να σου στείλω πμ, δεν πρόλαβα, ήμουν στο δρόμο. Αργότερα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ναι αλλά έσβησες το πόστ μου, δεν έσβησες το άλλο που ρίχνει μπηχτές για παπούδες όμως και για ανανέωση διπλωμάτων.

Ωφείλουμε να σεβαστούμε και τους ζωντανούς που μείναν πίσω όμως, όχι να γράφονται πράγματα για παπούδες που πετάχτηκαν και άλλα τέτοια ΨΕΥΔΗ.

Από την στιγμή που δεν βλέπω να σβήνονται τα επίμαχα ποστ θα προωθήσω εικόνες από τα πόστ σε γνωστό μου που είναι εις εκ των εμπλεκομένων, και από εκεί και πέρα ότι θέλει αυτός ας κάνει.

Ενημέρωσα.

Τροποποιήθηκε από τον FlyingInADream

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα