Jump to content
giorgos266

Honda CB500X

Recommended Posts

Καλημέρα Κυρίες & Κύριοι!!!

Ζητω συγνώμη για την απουσία από την συζήτηση για την αγαπημένη μας μήχανη καθώς και τα διάφορα συγκριτικά και επίσης από την ενήμερωση για την συνάντηση της Κυριακής 01/11/2015.

Έχω ένα οικόγενειακο μου πρόσωπο στο νοσοκομείο από εγχείρησηκαι μου είναι αδύνατο να έρθω! Ζητώ συγνώμη!!!

Για την σύγκριση μεταξή το mt-07 & cb500x είναι ασύγκριτα μεταξή τους για πολλούς λόγους και σε ιπποδύναμη και στήσιμο για ταχύτητα σαφώς υπερτερεί το mt-07  και από το x και από το f. Κατά την γνώμη μου τα 500αρια της honda με εξαίρεση το cbr500 δεν έχουν ακόμη ανταγωνηστή γιατί οι άλλες εταιρίες δεν θέλουν να μπούνε στο τρυπάκι οικόνομια κατ/σης, Α2 δίπλωμα και κάτι σαν on-off για το μεν 500χ και λιγο πιο naked speed για το 500f. Ίσως το versus να είναι πιο κοντα στην σύγκριση με το 500χ αλλά υπερτερεί σε δύναμη και κυβικά ή το Inazuma της kavasaki 250αν δεν κάνω λάθος που πλησιάζει αρκετά σε ρόπη το 500χ.

Την ζελατίνα από τα καινούργια cb500x θα την έβαζα ευχαρίστως στο δικό μου γιατί μου αρέσει , για τα φώτα που γράφτηκε πιο πάνω να κάποιος μπόρει να μας διαφωτήσει περισσότερο γιατί ουτε κι εγώ είμαι ευχαριστημένος. Κατά τ' άλλα απ΄λα πουκάμισο της αλλάξανε, χωρίς να σημαίνει οτί είναι κακό ή καλό.

Αν κάποιος ξέρει τον τύπο από τα ελαστικά που φαίνονται στις πιο πάνω φώτο (μου αρέσουν πάρα πόλυ) και τα απότελέσματα χρηστικότητας παρακαλώ να μας πει πληροφορίες . (τα είχα δει σε ένα video στο youtube σε παραλία με άμμο, όταν ακόμα ήθελα να παραγγείλω την μηχανή)

Τι θα λέγατε για Cbσυνάντηση την Κυριακή 15/11/2015;;;;;;;;;;;;;;;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Έχω ένα οικόγενειακο μου πρόσωπο στο νοσοκομείο από εγχείρησηκαι μου είναι αδύνατο να έρθω! Ζητώ συγνώμη!!!

Περαστικα να ειναι Γιωργο...!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

συγνωμη που ανοιγω αλλο θεμα

αλλα τωρα με τα κρυα οταν παω να βαλω το πρωι μπρος την μηχανη με το που γυριζω το κλειδι κ ακουγεται η αντλια ο ηχος της ειναι περιεργος. σαν να τριβονται 2 μεταλα μεταξυ τους. αφου ζεσταθει λιγο και την ξαναβαλω μπρος ολα καλα. το εχει παρατηρησει κανεις κ στο δικο του; 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Φιλε μου δεν ανοιγεις αλλο θεμα, το cb ειναι το θεμα εδω... :yes:

Αληθεια ρε κατοχοι τι εγινε με εκεινες τις ανακλησεις; Πηγε κανενας;

Εδω αν θυμαμαι γινονταν για τη μιζα ή κατι τετοιο τελος παντων; Εξω ομως βλεπω γινονταν και για την τρομπα βενζινης...τι φαση;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

συγνωμη που ανοιγω αλλο θεμα

αλλα τωρα με τα κρυα οταν παω να βαλω το πρωι μπρος την μηχανη με το που γυριζω το κλειδι κ ακουγεται η αντλια ο ηχος της ειναι περιεργος. σαν να τριβονται 2 μεταλα μεταξυ τους. αφου ζεσταθει λιγο και την ξαναβαλω μπρος ολα καλα. το εχει παρατηρησει κανεις κ στο δικο του; 

Όχι, το δικό μου δεν το έχει κάνει ποτέ. Ο ήχος ήταν και είναι πάντα ο ίδιος.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Φιλε μου δεν ανοιγεις αλλο θεμα, το cb ειναι το θεμα εδω... :yes:

Αληθεια ρε κατοχοι τι εγινε με εκεινες τις ανακλησεις; Πηγε κανενας;

Εδω αν θυμαμαι γινονταν για τη μιζα ή κατι τετοιο τελος παντων; Εξω ομως βλεπω γινονταν και για την τρομπα βενζινης...τι φαση;

Καλημέρα,

για την μίζα δεν γνωρίζω ακομα, όμως στο CB500F μου, έκανα την ανάκληση για την τρόμπα. (Στο γνωστό συνεργείο Honda στην κάθετη της Συγγρού κατω απο το Πάντειο.)

Με κάλεσαν την προηγούμενη βδομάδα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλησπερα!

Πηγα για το ρελε της μιζας την προηγουμενη βδομαδα. Ελεγξε την ημερομηνια κατασκευης του και μου ειπε οτι δεν ειναι ελλατωματικοι οσοι κατασκευαστηκαν τοτε(Δεκεμβριος 2014). Σε διαφορετικη περιπτωση ειπε, θα του επερνε ενα τεταρτο να κανει την αντικατασταση. Οποτε πας εκει, τσεκαρουνε αν ο ρελες ανηκει στην ελλατωματικη παρτιδα και μετα ή στον αλλάζουν ή πας σπιτι. :D

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

(...άντε μπας και ακούει κανένας...)

Εσύ που θες να πουλήσεις το μαύρο cb σου, μην το σκέφτεσαι άλλο...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πότε άρχισαν να γλυστράνε τα λάστιχά σας; Εμένα μετά απο 8000χλμ σαν αρχίζουν να χορεύουν λίγο. Μπορεί να φταίει και ο καιρός που χειμωνιάζει και οι δρόμοι γλυστράνε που γλυστράνε.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τα ελαστικα με το περασμα του χρονου φθειρονται σκληραινουν & γλυστρανε. Η χαμηλη εξωτερικη θερμοκρασια σιγουρα τα επηρεαζει αρνητικα. Τα δικα μου εχουν 13000km και αρχισαν να χανουν σε προσφυση. Θελουν αλλαγη το επομενο διαστημα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τα ελαστικα με το περασμα του χρονου φθειρονται σκληραινουν & γλυστρανε. Η χαμηλη εξωτερικη θερμοκρασια σιγουρα τα επηρεαζει αρνητικα. Τα δικα μου εχουν 13000km και αρχισαν να χανουν σε προσφυση. Θελουν αλλαγη το επομενο διαστημα.

Και με τι λάστιχο σκέφτεσαι να τα αλλάξεις; :yeahright:

Το πίσω λάστιχο στα 15.500 χλμ

14a96s0.jpg

sb3tps.jpg

155jqja.jpg

και το μπροστά

2m6mobc.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Προσανατολιζομαι στα pirelli scorpion trail II επειδη εμεινα γενικα ικανοποιημενος & ειναι ο αντικαταστατης τους συμφωνα με την pirelli. Με τον τροπο που οδηγω και στις συνθηκες που υπερεχει(βρεγμενο) θεωρω οτι ειναι καλη επιλογη. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Προσανατολιζομαι στα pirelli scorpion trail II επειδη εμεινα γενικα ικανοποιημενος & ειναι ο αντικαταστατης τους συμφωνα με την pirelli. Με τον τροπο που οδηγω και στις συνθηκες που υπερεχει(βρεγμενο) θεωρω οτι ειναι καλη επιλογη. 

REVIEW

http://www.therideadvice.com/pirelli-scorpion-trail-ii-tire-review/

Pirelli_Scorpion-Trail_07-2-363x450.jpg

Τροποποιήθηκε από τον stathis78

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Συνεχιζω να προτιμω τα μουτρα του προηγουμενου...

(δεν ξερω βεβαια αν θα ειναι αλλιως τα πραγματα απο κοντα...)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τον κερατά μας ζάλισε με την κάμερα,όλο του νετάριζε,και δεν ζουμάρισε και στο μωρό στον γκισέ,τι να του πείς τώρα,προσωπικά το χρωματάκι το πρώτο αυτό που φορούσε και τις βαλίτσες της hepco-becker μου άρεσε.Λογικά θα τα φέρουν από Μάρτη-Απρίλη και μετά στο λευκό καφριστάν,να δούμε και τιμές τελικές.Ειδωμεν υγεία να έχουμε όλοι μας.

Τροποποιήθηκε από τον jimeta

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Βγηκες εθνική με μονο 50 άλογα;οι ειδικοί εδω θα σε πουν επικίνδυνο!επρεπε να τους ρωτήσεις!:crazy:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Βγηκες εθνική με μονο 50 άλογα;οι ειδικοί εδω θα σε πουν επικίνδυνο!επρεπε να τους ρωτήσεις!:crazy:

...και που να μάθουν ότι κανονίζω για βουλγάρικη Ροδόπη!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μολις επικοινωνησα με 2 αντιπροσωπους (1 Αθηνα, 1 θεσσαλονικη) και με διαβεβαιωσαν και οι 2 πως το ανανεωμενο μοντελο του 2016 αναμενεται Ελλαδα τον Γενάρη και πως κατα πασα πιθανοτητα η τιμη του θα ειναι ιδια ή με καποια μικρή αποκλιση.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Honda_CB500X_2016_9.jpg

Honda_CB500X_2016_5.jpg

Honda_CB500X_2016.jpg

Honda_CB500X_2016_4.jpg

- Ψηλότερη και ρυθμιζόμενη κατά 100 ολόκληρα χλστ. ζελατίνα  που φέρει και κεντρικό αεραγωγό για τη μείωση των περιδινήσεων.

- Το εμπρός –και το πίσω- φωτιστικό σώμα είναι πλέον LED.

- Ελαφρώς μεγαλύτερο στα 17,5 λίτρα είναι το ρεζερβουάρ -από 17,3- με την τάπα να φέρει πλέον μεντεσέ και την αυτονομία να αγγίζει τα 500Km

- Για ακόμη μεγαλύτερη άνεση η σέλα έχει ανασχεδιαστεί με τη μανέτα του φρένου να είναι πλέον ρυθμιζόμενη.

- Ρύθμιση φέρει και η εμπρός ανάρτηση για την προφόρτιση του ελατηρίου ενώ νέες είναι και οι αποσβέσεις του αμορτισέρ

- Ανασχεδιασμένος μύλος του κιβωτίου για ευκολότερες αλλαγές.

- Νέο μπροστνό ρύγχος

- Το ανανεωμένο Honda CB500X θα είναι διαθέσιμο σε μαύρο και καφέ ματ, αλλά και μαύρο, λευκό και κόκκινο χρώμα.

Τεχνικά χαρακτηριστικά
Κινητήρας: 4Τ, 2Κ, Υ/Ψ, 8β
Κυβισμός (κ.εκ.) : 471
Ισχύς (ίπποι/σ.α.λ.): 47/8.500
Ροπή: (kgm/σ.α.λ.): 4,4/7.000
Βάρος (κιλά, πλήρες): 196
Ύψος σέλας (χλστ.): 810

cb500x_2016_static_002.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Οι διαστάσεις της ζελατίνας των προηγούμενων μοντέλων-μέχρι και το 2015.

w8rnkw.jpg

Το CB στο φυσικό του περιβάλλον!

2z6f81d.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΟΝ ΚΥΒΙΣΜΟ ΤΟΥ ΚΙΝΗΤΗΡΑ

Κυβισμός

1η Αδεια Κυκλοφορίας έως 1/12/2000

1η Αδεια Κυκλοφορίας από 1/1/2001-2005

1η Αδεια Κυκλοφορίας από 1/1/2006 και μετά