Jump to content
giorgos266

Honda CB500X

Recommended Posts

Καμιά συνάντηση δεν θα παίξει να τα καμαρώσουμε από κοντά; Καβαλήστε τα και ελάτε Ναύπλιο να γουστάρετε...

2v80fwj.jpg

Τροποποιήθηκε από τον stathis78

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα.

Είμαι κάτοχος και εγώ honda CB500X, λίγο παραπάνω από χρόνο και έχω μόνο τα καλύτερα να πω...πάντα σε σχέση με το σκοπό που φτιάχτηκε το μηχανάκι. Είμαι στα 8500 km - τα περισσότερα εκδρομικά εκτός πόλης και κανένα πρόβλημα μέχρι τώρα!

Προσπαθώ να του κάνω όσο πιο adventure...βλέπεται λεφτά για μεγαλύτερα τέρατα δεν υπήρχαν..και έχω βάλει σιγά σιγά αρκετά καλούδια. Ψάχνω για μεταλλικές καρίνες, να δώσει λόγο τόνο από rally αλλά δεν έχω βρει κάτι. Εχετε τίποτα υπόψιν?

kfprxb.jpg

qiTd4Y.jpg

Κουκλί το CB σου ! Δες εδω για καρινα...http://www.twistedthrottle.com/sw-motech-aluminum-skidplate-engine-guard-for-honda-cb500x-13

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ευχαριστώ παιδιά

Είχα τσεκάρει το site της motech πιο παλιά και δεν είχε καρίνες - πρέπει να '΄ναι φρέσκο πράμα

Θα ανεβάσω φωτό όταν μπει :)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Έχουμε και λέμε :

• CB500X ΠΛΑΙΝΕΣ ΒΑΣΕΙΣ ΒΑΛΙΤΣΑΣ GIVI [PL1121] : 129 euro
  • CB500X ΒΑΣΗ ΣΤΗΡΙΞΗΣ ΠΙΣΩ ΒΑΛΙΤΣΑΣ GIVI [1121FZ] : 79 euro
  • ΠΛΑΤΩ ΣΤΗΡΙΞΗΣ ΒΑΛΙΤΣΑΣ GIVI MONOKEY [M5] : 35 euro
  • (κεντρική βαλίτσα) Givi TRK52N TREKKER Monokey : 244 euro
  • (πλαϊνές βαλίτσες) Givi TRK33N TREKKER Monokey : 2χ214=428 euro (τις βρήκα σε προσφορά - γλίτωσα γύρω στα 100 euro)
  • Χούφτες SW-Motech Kobra Honda CB 500 X : 129,95 euro
  • ermax ζελατίνα HIGH SCREEN +10CM CB 500X 2013-2014 : 107 euro

...και μόλις συνειδητοποίησα πόσα μου έχει φάει...

Τα σχόλιά μου :

Βαλίτσες

Οι βαλίτσες χωράνε πολλά! Ειδικά η κεντρική βολεύει άνετα για ταξίδια 2-3 ημερών (και χειμώνα που τα ρούχα έχουν όγκο), είναι λίγο άκομψη αλλά πάλι δεν φαίνεται από τους καθρέπτες. Σε μεγάλες ταχύτητες νιώθεις τον όγκο στο πίσω μέρος της μηχανής. Οι πλαϊνές έχουν αρκετό χώρο και είναι μαζεμένες, δεν προεξέχουν από το τιμόνι ούτε από τα πόδια μου. Και οι τρεις στην ουσία είναι πλαστικές - αλλά το αλουμινένιο κάλυμμα ξεγελά. Έχουν εσωτερικά λάστιχα για να κρατάνε τα ρούχα (πουκάμισα έχουν ταξιδέψει ατσαλάκωτα!). Σας τις προτείνω

Χούφτες

Είναι στιβαρές - κουμπώνουν σε μπάρα από ατσάλι και προστατεύουν μανέτες. Έχουν όμως βαρύ δέσιμο (ατσάλινα "δαχτυλίδια" που κουμπώνουν στο τιμόνι - δείτε φωτό παρακάτω). Προσωπικά με βόλεψαν - κάνουν το τιμόνι πιο στιβαρό. Έχουν όλα τα παρελκόμενα (βίδες, αντίβαρα κ.λ.π.), αλλά δεν έβαλα τίποτα από αυτά γιατί στην μία πλευρά δεν κούμπωναν καλά τα αντίβαρα - κράτησα ότι είχε το honda, ακόμα και τις βίδες στα αντίβαρα. Έτσι έχει εφαρμόσει μια χαρά.

Προστασία στα χέρια από πέτρες δίνουν αλλά όχι από αέρα - για αυτό χρειάζεται και επιπλέον κάλυμμα της Motech με επιπλέον κόστος. Θα σας πρότεινα να δείτε άλλες (λόγω αέρα και βάρους στο τιμόνι που μπορεί να μην σας βολέψει)

Ζελατίνα

Καλή προστασία από αέρα, είμαι στο 1,74 και την έβαλα στην ψηλή θέση. Στην χαμηλή θέση ο αέρας με χτυπούσε ψηλά στο κράνος/μέτωπο και ήταν ενοχλητικό. Στην ψηλή θέση δεν καλύπτει όλο το κεφάλι αλλά δεν χτυπά έντονα ο αέρας. Σε μεγάλες ταχύτητες νιώθω στους όμως επιπλέον πίεση από τον αέρα. Μέχρι το ύψος μου πιστεύω είναι οκ για όσους το σκέφτονται.

Προβολάκια

Της Motech αλλά......είναι μούφα, είχανε ξεμείνει σε έναν ξάδερφο μου που πούλησε το gs που είχε και τα έβαλα για ομορφιά (δεν έχω όλη την καλωδίωση....αλλά το κάνουν ωραίο)

rvNLZ4.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ξέχασα να αναφέρω ότι με το συνδυασμό που έχω, ζελατίνα ermax και χούφτες motech υπάρχει το εξής πρόβλημα. Με την ζελατίνα στην ψηλή θέση το τιμόνι δεν μπορεί να γυρίσει τελείως για να κλειδώσεις το τιμόνι...οπότε ζελατίνα στην χαμηλή θέση ή λίγο πριόνισμα στο πλαστικό στις χούφτες (σε ένα σημείο που κάνει μύτη το πλαστικό - λιγότερο από 1 εκατοστό)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Χαιρετώ όλους τους κατόχους αυτής τησ υπέροχης μηχανής! Σε λίγο καιρό θα είμαι και εγώ κάτοχος ενός cb500x :D. Θα ήθελα να σας ρωτήσω με ποιόν τρόπο διασφαλίζετε την μηχανή σας. Έχω ακούσει για πολλά όπως συναγερμό με τηλεειδοποίηση, συναγερμο με gps tracker, ασφάλεια κλοπής. Τι ακριβώς αξίζει να βάλω? Να σημειώσω ότι η μηχανή θα βρίσκεται σε κλειστό parking τα βράδια, το άγχος είναι για τις βόλτες που θα την παρκάρω έξω στο πεζοδρόμιο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Για τόσο σύντομα χρονικά διαστήματα νομίζω με ένα disclock και μια κουλούρα για να την δένεις σε σταθερό σημείο θα είσαι κομπλέ. Βέβαια με αυτά που βλέπουμε τελευταία ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Χαιρετώ όλους τους κατόχους αυτής τησ υπέροχης μηχανής! Σε λίγο καιρό θα είμαι και εγώ κάτοχος ενός cb500x :D. Θα ήθελα να σας ρωτήσω με ποιόν τρόπο διασφαλίζετε την μηχανή σας. Έχω ακούσει για πολλά όπως συναγερμό με τηλεειδοποίηση, συναγερμο με gps tracker, ασφάλεια κλοπής. Τι ακριβώς αξίζει να βάλω? Να σημειώσω ότι η μηχανή θα βρίσκεται σε κλειστό parking τα βράδια, το άγχος είναι για τις βόλτες που θα την παρκάρω έξω στο πεζοδρόμιο.

Πήγαινε στην σελίδα Νο19 στην δημοσίευση #276.

Δές και εδώ για την Abus Granit Detecto 8000

Δεν την έχω αλλά την θεωρώ καλή λύση.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Για τόσο σύντομα χρονικά διαστήματα νομίζω με ένα disclock και μια κουλούρα για να την δένεις σε σταθερό σημείο θα είσαι κομπλέ. Βέβαια με αυτά που βλέπουμε τελευταία ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος.

το ίδιο κάνω και εγώ :) και φυσικά όταν μπορώ να την παρκάρω έξω από το μαγαζί και να την βλέπω είναι ακόμα καλύτερα.....άσε που αν η παρέα δεν είναι καλή απλά περνάς την ώρα σου κοιτάζοντάςτην

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τελικα πηγα σημερα και την εκλεισα! Εβαλα συναγερμο μετα και μια χοντρη κλειδαρια ABUS! :D Θα ανεβασω φωτο μολις την παραλαβω!

Τροποποιήθηκε από τον LekosGr

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τελικα πηγα σημερα και την εκλεισα! Εβαλα συναγερμο μετα και μια χοντρη κλειδαρια ABUS! :D Θα ανεβασω φωτο μολις την παραλαβω!

Καλησπέρα LEKΟS αν μένεις Αθήνα από που πήρες την μηχανή? παρακολουθω καιρο το forum αλλα γράφω πρώτη φορά, μετά από ένα χρόνο έχω ψηθεί και γω για το CB αλλά δεν ξέρω από που να αρχίσω για προσφορές!!! αν υπάρχει κάποιος άλλος να βοηθήσει θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα..έχω ένα cyticom τωρα. ευχαριστώ ..

Τροποποιήθηκε από τον RAFI

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλησπέρα RAFI. Εγώ το αγόρασα πριν από περίπου 15 μήνες. Είχα ρωτήσει στις εξής αντιπροσωπείες/εμπόρους

• Καρακώστας : Γαλατσίου -> δεν έκανε κάποιο δώρο με τη μηχανή (π.χ. σταντ), αλλά έκανε έκπτωση στην τιμή αν έπαιρνες την μηχανή με απευθείας εξόφληση (θυμάμαι γύρω στα 500 euro) και όχι με δόσεις
  • Σουλτάτης : Αρχές Λ. Ηρακλείου (Άνω Πατήσια) -> έκανε κάποια δώρα (π.χ. σταντ, πίσω βαλίτσα, συναγερμό – όχι αυθεντικά αξεσουάρ HONDA, αν θυμάμαι καλά GIVI), δεν έκανε έκπτωση σε τιμή
  • Βύνιος : Τέρμα Αχαρνών -> έκανε κάποια δώρα (π.χ. πίσω βαλίτσα, συναγερμό – όχι αυθεντικά αξεσουάρ HONDA, αν θυμάμαι καλά GIVI), δεν έκανε έκπτωση σε τιμή. Κατά περιόδους δίνει δώρο και κράνος/μπουφάν/γάντια…

Τελικά το πήρα από τον Καρακώστα που έκανε έκπτωση στην τιμή – τα αξεσουάρ ήθελα να το ψάξω και να διαλέξω αυτά που μου άρεσαν

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ευχαριστώ για την βοήθεια, είναι μια καλή αρχή πιστεύω!!! Αν κάποιος θέλει να την πουλήσει απ το forum (αν κ δεν νομίζω) ας στείλει μην.. Ψάχνω κ για ελαφρώς μεταχειρισμενη αν κ δεν ξέρω αν αξίζει.. Καλή συνέχεια, αν έχω νέα θα στείλω σύντομα!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Και ο αντιπρόσωπος στη Ν.Μάκρη μου είχε κάνει πολύ καλή τιμή θυμάμαι. Κοίτα στο car.gr για μεταχειρισμένη.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Παιδια εγω πηγα σε αρκετους μονο ο Σουλτατης μου εκανε τοσο καλη τιμη, στα Ανω πατησια που λεει ο φιλος Πανος. Πηγα και στον Καρακωστα αλλα ηταν λιγο πιο ακριβη. Μιλαμε για μετρητα στο χερι παντα, χωρις αξεσουαρ!

Τροποποιήθηκε από τον LekosGr

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλημέρα!

Πηγαίνε και μια βόλτα στον Παπαγεωργίου Κώστα , ψηλά στην Μιχαλακοπούλου, κάνει δώρα αλλά έχει και πολύ καλό service για μετά την αγορά!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

καλησπερα σε ολους , μενω Πειραια αλλα για βολτα θα ανεβω κ Μιχαλακοπουλου..ειχε ο σταπουτζης ενα αλλα το εδωσε απο το car το ειδα..χαζη ερωτηση γιατι τα σχολια ειναι θετικα για το cb κ μονο αλλα απ'οσους το εχουν αρκετο καιρο υπαρχει κατι "αρνητικο" να πουν? και τα νεα χρωματα παντως ειναι πολυ ωραια.το ασπρο ειδικα ωραιοτερο κατα πολυ κ το εχουν φερει ελλαδα 50 ευρω πιο ακριβα βεβαια..το μαυρο δεν το εχω δει εδω αλλα για τους αεκτζηδες θα ειναι η χαρα τους! ωραιο κ αυτο!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

εγω στην αρχη ειχα φαει σκαλωμα με το κοκκινο χρωμα! Εεε.. Μολις ανεβηκα στο καινουριο το ασπρο του 15, του λεω αστο το κοκκινο, φερε ασπρο τωρα! :P

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

εγω στην αρχη ειχα φαει σκαλωμα με το κοκκινο χρωμα! Εεε.. Μολις ανεβηκα στο καινουριο το ασπρο του 15, του λεω αστο το κοκκινο, φερε ασπρο τωρα! :P

Ακριβώς το αντίθετο συνέβη σε εμένα. Για άσπρο πήγαινα, αλλά σαν το κόκκινο δεν έχει!!! :wub: :wub: :wub:

Γυρίζει τα βλέμματα, πώς να το κάνουμε. :D :D :D

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα.

Είμαι κάτοχος και εγώ honda CB500X, λίγο παραπάνω από χρόνο και έχω μόνο τα καλύτερα να πω...πάντα σε σχέση με το σκοπό που φτιάχτηκε το μηχανάκι. Είμαι στα 8500 km - τα περισσότερα εκδρομικά εκτός πόλης και κανένα πρόβλημα μέχρι τώρα!

Προσπαθώ να του κάνω όσο πιο adventure...βλέπεται λεφτά για μεγαλύτερα τέρατα δεν υπήρχαν..και έχω βάλει σιγά σιγά αρκετά καλούδια. Ψάχνω για μεταλλικές καρίνες, να δώσει λόγο τόνο από rally αλλά δεν έχω βρει κάτι. Εχετε τίποτα υπόψιν?

kfprxb.jpg

qiTd4Y.jpg

ie2p20.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Φίλε Στάθη, στείλε καμιά πληροφορία για την καρίνα, πολλή ωραία (δεν έχω παραγγείλει ακόμα)!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα