Jump to content
Arth

Versys vs Er6f

Recommended Posts

Καλημερα παιδια.Λοιπον πριν λιγο καιρο ξεχρεωσα επιτελους το ninjaki και μετα απο 3 χρονια συμβιωσης μαζι της ηρθε η ωρα να παρω την πρωτη μου μεγαλη μοτο!!Οπως λεει και ο τιτλος ειμαι αναμεσα σε αυτα τα 2 μετα απο πολλες ωρες ψαξιμο reviews video κλπ.το budget ειναι περιπου 4 χιλιαρικα(δεν τα εχω ακομα ολα αλλα λογικα τοσα θα τα φτασω)Η μηχανη θα χρησιμοποιειται στα παντα πολη, βολτες,ταξιδια μονος η διπλος.Και τα 2 πιστευω τα καλυπτουν αυτα...ειμαι σε διλλημα..Για πειτε γνωμες :lol:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Για πες μας ύψος και κιλά...

Αν είσαι 190 μην πας στο er...

Aν είσαι 170 μην πας στο versys.

Προσωπικά θα επέλεγα το er διότι το θεωρώ πιο όμορφο. Εκτός και αν είχα κόλλημα να πάρω ένα "on-off" με ότι αυτό συνεπάγεται. Πάντως, χώμα δεν πατάει το versys.

Ο,τι σου κάθεται καλύτερα στο μάτι πάρε. Δοκίμασέ τα και τα δύο!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

α ναι ειμαι 1.85 90κατι κιλα.Στατικα τα εχω δοκιμασει και τα 2 και μου εκατσαν καλα.Δυστυχως δεν εχω βρει καποιο μεχρι στιγμης να το κανω test ride... το ερ του 09 και μετα μ αρεσει καπως περισσοτερο,ειναι και λιγο πιο γρηγορο απο το versys αλλα απο την αλλη το v εχει καλυτερο στησιμο(αποτι διαβαζω εδω μεσα) :wallbash:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν νομίζω ότι έχει καλύτερο στήσιμο από το er. Έχει καλύτερο στήσιμο από τα περισσότερα μηχανάκια μέχρι 10000 ευρώ πάντως απ' ότι και εγώ διαβάζω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δες κι εδω

http://www.mybike.gr...__fromsearch__1

http://www.mybike.gr...ersys%20%20er6n

Αν δεν καταληξεις σε καποιο με βαση τα χαρακτηριστικα τοτε επιλεγεις με κριτηριο πιο σου αρεσει περισσοτερο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

οπότε εχεις ένα κανονικό και ένα ψηλο street και τα 2 σου κάνουν

πιο μπάνικο το F στιλακι ss! πιο πάμε αμα λαχει βολτα σε πιστα..

το versys όμως(λόγο λίγο μεγαλύτερου μεγέθους στο μάτι)δείχνει πιο ταξιδιάρικο δείχνει να έχει πιο πολύ χώρο για αναβάτες και φορτίο, επίσης λόγο οτι είναι ψηλότερο έχει ευκολοτερους χειρισμους για τις εντός πολης βόλτες.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κοιτας μονο αυτα τα 2;

Τροποποιήθηκε από τον HLIAS

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το ένα είναι street το άλλο είναι ψηλωμένο touring motard με on-off ανησυχίες.. :crazy:

Είχα και τα 2, θα προτιμούσα με κλειστά μάτια το Versys. καλύτερες αναρτήσεις, πιο καλό στις λακκκούβες λόγω στησίματος, πιο άνετη θέση οδήγησης για ψηλότερους, πιο καλή ροπή χαμηλά (βέβαια λίγο ψόφιο ψηλά).

ΟΜΩΣ αν αγαπάς τα street να πας στο ER, είναι ένα πολύ τίμιο και καλό street. Πιο σταθερό στις υψηλές ταχυτητες ειδικά σε στροφές με πολλά χιλιόμετρα, πιο γεμάτο ψηλά με διάρκεια στην απόδοση του στις ψηλές. Φανταζομαι καταλαβαίνεις τι εννοώ αφού είχες το Ninja. Ξέρεις πως είναι ένα street μηχανάκι.

Με 4 χιλιαρικάκια βρίσκεις καλό μεταχειρισμένο πάντως, να το ψάξεις καλά ότι και να παρεις

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Με αυτά τα λεφτά μπορείς να ανέβεις κατηγορία και να πας σε κάτι καλύτερο... Γιατί δεν κοιτάς και κάτι άλλο; κανά fazer ή κανά gsr που καλύπτουν τις ανάγκες που λες.

Ανάμεσα στα δύο που λες πάντως εγώ θα έπερνα αυτό που θα μου άρεσε περισσότερο στο μάτι. Και τα δύο είναι παρόμοια και πολύ καλά!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κάνει μπαμ το πράγμα ... kawa και τα μυαλά στα κάγκελα ...

:punk:

... πάρε όποιο σου κάθεται καλύτερα ... καταπληκτικά μηχανάκια και τα δυο!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Με αυτά τα λεφτά μπορείς να ανέβεις κατηγορία και να πας σε κάτι καλύτερο... Γιατί δεν κοιτάς και κάτι άλλο; κανά fazer ή κανά gsr που καλύπτουν τις ανάγκες που λες.

Ανάμεσα στα δύο που λες πάντως εγώ θα έπερνα αυτό που θα μου άρεσε περισσότερο στο μάτι. Και τα δύο είναι παρόμοια και πολύ καλά!

Ε καλά, Fazer και GSR δε τα λες και ακριβώς μεγαλύτερη κατηγορία. Διαφορετική ναι, μεγαλύτερη όχι. Πέρα της έξτρα ιπποδύναμης (και σημαντικά αυξημένου κόστους χρήσης-συντήρησης) δεν θεωρώ οτι υπερέχουν κάπου αλλού

Έχουν το πλεονέκτημα στην εθνική που ταξιδεύουν πιο άνετα με μεγαλύτερες ταχύτητες αλλά το χάνουν σε κάθε άλλη περίπτωση,

Τώρα για Versys ή ER6f δε ξέρω να απαντήσω. Κάντα μια βόλτα και τα δύο και θα ξέρεις πιο προτιμάς. Μηχανικά περα του διαφορετικού στησίματος λίγο πολύ τα ίδια είναι. Επίσης και το Suzuki Gladius στην κατηγορία του ER είναι αρκετά καλό για καθημερινή μηχανή, Αλλά εκεί πάς σε γυμνό αν δεν έχεις πρόβλημα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ε καλά, Fazer και GSR δε τα λες και ακριβώς μεγαλύτερη κατηγορία. Διαφορετική ναι, μεγαλύτερη όχι. Πέρα της έξτρα ιπποδύναμης (και σημαντικά αυξημένου κόστους χρήσης-συντήρησης) δεν θεωρώ οτι υπερέχουν κάπου αλλού

Έχουν το πλεονέκτημα στην εθνική που ταξιδεύουν πιο άνετα με μεγαλύτερες ταχύτητες αλλά το χάνουν σε κάθε άλλη περίπτωση,

Τώρα για Versys ή ER6f δε ξέρω να απαντήσω. Κάντα μια βόλτα και τα δύο και θα ξέρεις πιο προτιμάς. Μηχανικά περα του διαφορετικού στησίματος λίγο πολύ τα ίδια είναι. Επίσης και το Suzuki Gladius στην κατηγορία του ER είναι αρκετά καλό για καθημερινή μηχανή, Αλλά εκεί πάς σε γυμνό αν δεν έχεις πρόβλημα

Είναι άλλη κατηγορία εντελώς ρε συ. Πιο ποιοτική και μεγαλύτερων δυνατοτήτων γενικότερα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Tι να τα κανει τα 90 αλογα στο γυμνο?? Σταυλο θα ανοιξει?? :online2long:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Tι να τα κανει τα 90 αλογα στο γυμνο?? Σταυλο θα ανοιξει?? :online2long:

98...!

Και μια χαρά αξιοποιούνται! Για ταξίδια βάζεις μια μικρή ζελατίνα αν έχεις την γυμνή έκδοση ή αλλιώς επιλέγεις της φερινγκάτη έκδοση.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

τα 98 δεν περνανε στον τροχο για κανενα λογο ομως...

Οσο για την ζελατινα και το θεμα ταξιδιου: ολα ταξιδευουν,αλλα εχοντας οδηγησει ολα τα τζαπαν γυμνα,καταλαβα οτι ειδικα το σουζουκι(που μου φανηκε και το πιο δυνατο) τρωει τον περισσοτερο αερα,πιθανολογω λογω κουμπωματος.

Παντως αν κοιτας γυμνο 4κ,νομιζω οτι το ζ750 ειναι πιο μπροστα απο τα 600αρια.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

τα 98 δεν περνανε στον τροχο για κανενα λογο ομως...

Οσο για την ζελατινα και το θεμα ταξιδιου: ολα ταξιδευουν,αλλα εχοντας οδηγησει ολα τα τζαπαν γυμνα,καταλαβα οτι ειδικα το σουζουκι(που μου φανηκε και το πιο δυνατο) τρωει τον περισσοτερο αερα,πιθανολογω λογω κουμπωματος.

Παντως αν κοιτας γυμνο 4κ,νομιζω οτι το ζ750 ειναι πιο μπροστα απο τα 600αρια.

Το ζ750 σε καμία περίπτωση!!!

Ότι τρως αέρα εννοείτε ότι τρως. Αλλά αν βάλεις την ζελατίνα ταξιδεύεις ανετότατα ΑΝΕΤΟΤΑΤΑ με ταχύτητες έως 150. Από εκεί και πάνω ξεκινάει το ζόρι σταδιακά.

Όσο για τα άλογα εννοείτε πως δεν περνάνε τροχό. Σε καμία μηχανή όλα τα άλογα της δεν περνάνε τροχό!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το ένα είναι street το άλλο είναι ψηλωμένο touring motard με on-off ανησυχίες.. :crazy:

Είχα και τα 2, θα προτιμούσα με κλειστά μάτια το Versys. καλύτερες αναρτήσεις, πιο καλό στις λακκκούβες λόγω στησίματος, πιο άνετη θέση οδήγησης για ψηλότερους, πιο καλή ροπή χαμηλά (βέβαια λίγο ψόφιο ψηλά).

ΟΜΩΣ αν αγαπάς τα street να πας στο ER, είναι ένα πολύ τίμιο και καλό street. Πιο σταθερό στις υψηλές ταχυτητες ειδικά σε στροφές με πολλά χιλιόμετρα, πιο γεμάτο ψηλά με διάρκεια στην απόδοση του στις ψηλές. Φανταζομαι καταλαβαίνεις τι εννοώ αφού είχες το Ninja. Ξέρεις πως είναι ένα street μηχανάκι.

Με 4 χιλιαρικάκια βρίσκεις καλό μεταχειρισμένο πάντως, να το ψάξεις καλά ότι και να παρεις

η αληθεια ειναι πως προτιμω τα street.απο την αλλη η μονη επαφη που ειχα με on off ηταν ενα vstrom το οποιο μια χαρα μου φανηκε...δεν ξερω παιζει να παω για οποιο βρω στα καλυτερα λεφτα και σε καλη κατασταση.

Οποιος εχει versys η ερ6 αν ψηνεται να μ το δωσει μια βολτα κερναω καφε!πατρα μενω :D

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

καλησπερα φιλε αυτη την εποχη με 4 χιλιαρικα κολοτουμπεσ θα κανουν οχι μονο vstrom θα βρει οτι θες.

παντος για το υψος σου καλυτερα να πας σε ον οφφ.το στρεετ θα σε κουρασει

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

η αληθεια ειναι πως προτιμω τα street.απο την αλλη η μονη επαφη που ειχα με on off ηταν ενα vstrom το οποιο μια χαρα μου φανηκε...δεν ξερω παιζει να παω για οποιο βρω στα καλυτερα λεφτα και σε καλη κατασταση.

Οποιος εχει versys η ερ6 αν ψηνεται να μ το δωσει μια βολτα κερναω καφε!πατρα μενω :D

φιλε μου ειναι απλα τα πραγματα!

ασε τι σου ειπαν οι αλλοι! και τα 2 μηχανακια ειναι street και κανουν μπαμ απο χιλιομετρα! τι ον-οφ βλεπω εδω περα δεν καταλαβαινω! ρωτα και τον lavatzura και τον alarm(αν δεν κανω λαθος) που εχουν το versys! ειναι street λοιπον και τα 2 απλα το versys στοχευει σε διαφορετικα πραγματα απο οτι το er!

για εμενα το versys εχει ποιο καλο στήσιμο! δηλαδη σε περιτπωση που οδηγας (αυτην την καποια φορα λεω) ποιο ακρεα σπορ οδηγηση τοτε πας στο versys, επισεις ισως να ειναι καλυτερο στα μακρινα ταξιδια, γιατι εχει φτιαχτει και για αυτην την προυποθεση!

οστοσο το er6f ειναι ενα μηχανακι παρα πολυ καλο, τιμιο και με καλο κινητήρα! για καθημερινη χρηση θα πρότεινα το er6f! ποιο γεματο στα χαμηλα και ποιο απλο μηχανακι! και οσο το εχο μελετησει το θεμα γιατι και εγω cbr 125 μολις το δώσω λεω να παρω er6f! κανει τα παντα και το ποιο σημαντικο οικονομικα! απο γκαζι? εχει αρκετο και θα σου προσφερει χαμογελα (οπως και του versys φυσικα)!

τι αλλο να πω? και τα 2 μηχανακια ειναι σουπερ, ειναι αρκετα αξιοπιστα (δεν θελω να ακουω χαζομαρες για την kawasaki), βλεπεις και πρατεις! καλες αγορες, και αν παρεις το er6f (του 2010 να παρεις) να βαλεις θεμα με φωτος αλλιος αν παρεις versys να μην βαλεις :crazy: ! χαχα να βαλεις φυσικα!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ως κάτοχος του ενός εκ των, δύο μπορώ να σου πω με απόλυτη σιγουριά πως On-off το versys δεν είναι και καλά κάνει :mB_kalo_e: . Είναι λίγο πιο ψηλό street αν με το ζόρι θες να το πεις κάπως. Το πιο σημαντικό είναι πως έχει τεράστιο fun factor(καλά το λέω ρε παιδιά;;;). Το καβαλάς και είσαι σαν τον Joker(στο θέμα χαμόγελο εννοώ). Δεν θες να κατέβεις, είτε σε βολτίτσα, είτε σε πιο σπορ στριφτερές καταστάσεις, είτε σε ταξίδι. Τα κάνει όλα (και συμφέρει). Για το er6 δεν ξέρω μιας και δεν έχω καβαλήσει αλλά φαντάζομαι θα έχει και αυτό τα δικά του καλά(αρκετά παρεμφερή με του versys αλλά καλύτερα να μιλήσει κάποιος κάτοχος). Ότι και να διαλέξεις καλοτάξιδος!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα