Jump to content
djnoizeteck

Yamaha wr 200 hp

Recommended Posts

Ο μηχανικός μου είπε οτι δεν γινετε να την ρυθμίσεις πρεπει να ειναι standard ρυθμισμένη οπως μου την ρύθμισε αυτός λεει αμα το βαλεις στα ψηλά θα χάσεις χαμηλά και ψηλά θα έχεις το ίδιο και αν το βαλεις χαμηλά θα χάσεις ψηλά και χαμηλά θα είναι το ίδιο!

ε δεν ξερω τι εχει ρυθμισει..παντος αμα ψαξεις στο ιντερνετ θα δεις..αφου εχεις και εξατμιση και ρυθμισμενη ypvs θα πρεπει να εισαι κοντα στα 30 αλογα..τι τελικη εχεις? τα 0-100 σε ποσο τα κανεις?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

ρε παιδια.. συγνωμη για το off topic..αλλα εδω λεει οτι το DT εχει 33πως ειναι δυνατον το WR να εχει 28-30 !! :uglystupid2:

:offtopic: :offtopic:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ρε παιδια.. συγνωμη για το off topic..αλλα εδω λεει οτι το DT εχει 33πως ειναι δυνατον το WR να εχει 28-30 !! :uglystupid2:

Στο στροφαλο ναι , εγω μιλαω για τροχο .

Και τα drz400s/SM με 40 τα δινουνε , 33-34 βζαγουν τροχο (απο δυναμομετρησεις) , τα drz400E 50 και τροχο βγαζουν 41 .

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Στο στροφαλο ναι , εγω μιλαω για τροχο .

Και τα drz400s/SM με 40 τα δινουνε , 33-34 βζαγουν τροχο (απο δυναμομετρησεις) , τα drz400E 50 και τροχο βγαζουν 41 .

αααααααααααααααα οκ οκ,,δεν το ηξερα... δηλαδη το dtακι μου ποσο να βγαζει ροδα. κανα 25αρι ?? εχει τοση απώλεια απο τον στροφαλο μεχρι την ροδα?? :_zeppelin:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγω θα συμφωνησω με τον φιλο "kostaskk", ειναι δυνατον 125 διχρονο να εχει μονο 15 αλογα? Σκεψου οτι το DT μου που ειναι του 83-84 μοντελο εχει 16 αλογα, εγω προτεινω να μην αλλαξεις ακομα μηχανη, κρατησε το DTακι σου γιατι εχει κρυμενα αλογα και το αγνοεις.. Για το μηχανικο σου δεν ξερω, καλυτερα πανε σε ενα αλλο που ξερει 5 πραματα παραπανω για βελτιωσεις. Αφου εξατμηση εχεις οπωσδηποτε δες τη βαλβιδα ροπης, αν στην ρυθμησει να ειναι πιο ανοιχτη στις υψηλες στροφες θα κερδισεις σιγουρα σε δυναμη στις υψηλες στροφες αλλα εχει ενα τιμημα, θα χασεις λιγο τις χαμηλες που στο κατω κατω δε νομιζω να σε πειραξει και τοσο, βαλε ενα καρμπυρατερ 28 τουλαχιστον, και αν θελεις λιγο ακομα βελε και βαλβιδες ριντ, για πρωτη φαση θα εισαι καλα πιστευω και χωρις να κανεις σοβαρες επεμβασεις στο μοτερ σου.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Eδω ο αλλος πηρε απο DT200 σε WR200 και βρηκε τρελη διαφορα!Το WR εχει πολυ γκαζι!Καμια 30-35αρια αλογα διχρονα, σε ελαχιστα κιλα!

Για μενα θα λεει μαλλον. :yeahright:

Εδω λεει για το wr. 35 αλογακια

Καλησπέρα! Ήρθε η ώρα να αλλαξω το DT 125 μου με κάποιο 250αρι ή 200αρι. Είμαι αναμεσα σε wr 200 και σε nsr 250.

Το ερώτημα ειναι οτι ο μηχανικος μου μου λεει οτι αν το αλλαξεις το DT me WR τζαμπα θα το αλλάξεις δεν εχει μεγαλη διαφορα στο γκάζι...υσχιεί κατι τετοιο? Γιατι προτιμώ τα enduro απο τα πίστας θα προτιμούσα το WR παρα το nsr!

Για δώστε μου τα φώτα σας! Α και αν έχετε να προτίνεται κανενα αλλο enduro motard κτλπ για να το δω!

edit: Πόσα αλογα βγαζει μαμα το wr 200?

Λοιπον, μεγαλε. Ακου πως εχουν τα πραματα.

Πρωτα απο ολα, ο μαστορας σου δεν εχει ιδεα. Ειχα dt 200 πριν 3-4 βδομαδες, και τωρα πηρα wr 200.

Πριν το παρω, ειχα αμφιβολιες σαν εσενα, οτι θα εχω το ιδιο γκαζι κλπ. Ηρθε η στιγμη που το πηρα ομως και ειδα. Οταν το πρωτοοδηγησα, δεν περιμενα να ταν τοσο ποιο δυνατο απο το dt. Ειδικα εσυ που χεις το 125, αν παρεις το wr, θα σου φανει πυραυλος.

Λοιπον, 1η 2α 3η μεχρι και 4η στω χωμα, ανοιγεις γκαζι και δυπλωνει. Και στον δρομο πεταει, αλλα δεν το χω πολυδοκιμασει. Μονο σε βρεγμενο με 3η, και θα σκοτωνομουν. Και χωρις συμπλεκτια ολα αυτα. Το dt με 1η με συμπλεκτια, που και που και η δευτερα σε καμια εξοδο απο στροφη, με το ζορι πετουσε κολο στο χωμα.

Το wr εχει καλυτερο στυσημο στο χωμα, απο το dt. Eπισης καμια σχεση σε αναρτησεις και φρενα. Και φυσικα περισσοτερη δυναμη το wr.

Τροποποιήθηκε από τον Κώστας Αντωνιάδης

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Για μενα θα λεει μαλλον. :yeahright:

Εδω λεει για το wr. 35 αλογακια

Λοιπον, μεγαλε. Ακου πως εχουν τα πραματα.

Πρωτα απο ολα, ο μαστορας σου δεν εχει ιδεα. Ειχα dt 200 πριν 3-4 βδομαδες, και τωρα πηρα wr 200.

Πριν το παρω, ειχα αμφιβολιες σαν εσενα, οτι θα εχω το ιδιο γκαζι κλπ. Ηρθε η στιγμη που το πηρα ομως και ειδα. Οταν το πρωτοοδηγησα, δεν περιμενα να ταν τοσο ποιο δυνατο απο το dt. Ειδικα εσυ που χεις το 125, αν παρεις το wr, θα σου φανει πυραυλος.

Λοιπον, 1η 2α 3η μεχρι και 4η στω χωμα, ανοιγεις γκαζι και δυπλωνει. Και στον δρομο πεταει, αλλα δεν το χω πολυδοκιμασει. Μονο σε βρεγμενο με 3η, και θα σκοτωνομουν. Και χωρις συμπλεκτια ολα αυτα. Το dt με 1η με συμπλεκτια, που και που και η δευτερα σε καμια εξοδο απο στροφη, με το ζορι πετουσε κολο στο χωμα.

Το wr εχει καλυτερο στυσημο στο χωμα, απο το dt. Eπισης καμια σχεση σε αναρτησεις και φρενα. Και φυσικα περισσοτερη δυναμη το wr.

το δικο μου στην ευθεια αμα ανηξεις αποτομα πρωτη και δεν προσεχεις μπορει και να σε φερει σουζα.. αμα το πιεσεις κατω.. οσο ανηγεις γκαζι τοσο παντιαζει.. τα ιδια και με δευτερα.. με γκαζιά αποτομα παντιαζει και με δευτερα !! και τριτη με συμπλεκτια παλι τα ιδια !! !! απλα το οταν ροπιασει..δεν ξερω τι φταιει.. ισως το YPVS τρελενεται.. σαν μονογκαζο κανει !! :winking:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ωραία οποτε θα κλείσω ενα ραντεβού με ενα παιδι απο εδώ που εχει WR 200 να το κανω και μια βόλτα να δω διαφορες κτλπ πριν το αγοράσω...μην παρω γουρούνι στο σακί οπως ειχα κανει με το πρώτο μου RS 50!

Τωρα όσο για τα κρυμένα άλογα,θα παρω τηλ εναν άλλο μηχανικό που ξέρει καλύτερα απο βελτιώσεις να μου πεί τί πρέπει να κάνω για να τα παρω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

επειδη εχω οδηγησει και απο τα 2...το DT125 ειναι λιγο ψοφιο οπως και να το κανουμε....μην προσπαθειτε να βγαλεται ΤΑ αλογα απο ενα 125 εντουρο διχρονο μηχανακι... δεν ειναι ΥΖ μοτοκρος... εντουρο 125 ειναι!!! οσο για τον φιλο... και DT200 να παρεις... θα δεις διαφορα.. τωρα.. υπαρχουν και οι διαφορες.. καταρχην το WR εχει στυσιμο και ειναι μπροστα σαν μηχανακι σε ολα τα θεματα...Τωρα.. εχει πολλα τεχνικα θεματα.. αμα παρεις WR σου προτεινω το 4BF... και οχι το 3XP αντιθετως αν ειναι να παρεις DT200... σου προτεινω καλυτερα να παρεις WR200 3XP χαχα οπως και να εχει δηλαδη WR..εχω φιλαρακι με WR200 που εχει φυγει ποσα 600αρια και καλα που μαμουσαν (εκτος απο το δικο μου! μουχαχαχα).. το DTακι σου ειναι παπακι μπροστα στα WR και δεν το λεω υποτιμιτικα.. απο το να κατσεις να ασχολεισαι με το πως να βελτιωσεις το DT..Δωστο δρομο και πανε παρε ενα WR ειτε 4BF ειτε 3ΧΡ...μονο να κερδισεις εχεις παρα να χασεις!!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Οπότε επειδή κι εμένα μαρέσουν ποιό πολύ τα motard απο τα πίστας ψάχνομαι ποιό πολύ για WR παρά για nsr 250!

Aπο κατανάλωση πώς είναι το wr?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Φυσικά δε θα σου πει κανένας εδώ "ρε φιλε, 17 χρονών είσαι ούτε καν το 125 έπρεπε να έχεις"

Αλλά ας μη γίνω κακός

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

επειδη εχω οδηγησει και απο τα 2...το DT125 ειναι λιγο ψοφιο οπως και να το κανουμε....μην προσπαθειτε να βγαλεται ΤΑ αλογα απο ενα 125 εντουρο διχρονο μηχανακι... δεν ειναι ΥΖ μοτοκρος... εντουρο 125 ειναι!!! οσο για τον φιλο... και DT200 να παρεις... θα δεις διαφορα.. τωρα.. υπαρχουν και οι διαφορες.. καταρχην το WR εχει στυσιμο και ειναι μπροστα σαν μηχανακι σε ολα τα θεματα...Τωρα.. εχει πολλα τεχνικα θεματα.. αμα παρεις WR σου προτεινω το 4BF... και οχι το 3XP αντιθετως αν ειναι να παρεις DT200... σου προτεινω καλυτερα να παρεις WR200 3XP χαχα οπως και να εχει δηλαδη WR..εχω φιλαρακι με WR200 που εχει φυγει ποσα 600αρια και καλα που μαμουσαν (εκτος απο το δικο μου! μουχαχαχα).. το DTακι σου ειναι παπακι μπροστα στα WR και δεν το λεω υποτιμιτικα.. απο το να κατσεις να ασχολεισαι με το πως να βελτιωσεις το DT..Δωστο δρομο και πανε παρε ενα WR ειτε 4BF ειτε 3ΧΡ...μονο να κερδισεις εχεις παρα να χασεις!!!!

Τι διαφορά έχει το 4BF από το 3XP ???

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το 4bf ειναι το καθαρο νομιζω ενο το 3xp εχει και γονίδια απο dt 200...αν κανω λαθος ας με διορθώσει καποιος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

WR 200 R : Πλαίσιο / αναρτήσεις / φρένα από YZ125 1990 και κινητήρας από DT200R αγριεμένος, χωρίς αντλία λαδιού.

DT 200 WR : Πλαίσιο / αναρτήσεις / φρένα από YZ125 1990 και κινητήρας από DT200R με αντλία λαδιού και εξοπλισμό δρόμου.

....ρε φιλε, 17 χρονών είσαι ούτε καν το 125 έπρεπε να έχεις...

... εκτός εάν το έχεις αποκλειστικά για χρήση πίστας, κάτι το οποίο δεν είναι καθόλου κακή ιδέα. Ασχολήσου με τον αθλητισμό και άσε τις καγκουριές καλύτερα. :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

WR 200 R : Πλαίσιο / αναρτήσεις / φρένα από YZ125 1990 και κινητήρας από DT200R αγριεμένος, χωρίς αντλία λαδιού.

DT 200 WR : Πλαίσιο / αναρτήσεις / φρένα από YZ125 1990 και κινητήρας από DT200R με αντλία λαδιού και εξοπλισμό δρόμου.

Eίσαι σίγουρος οτι ισχύουν τα πλαίσια, αναρτήσεις, φρένα για το DT? Δεν είμαι σίγουρος, αλλά είχα την εντύπωση πως μόνο στο WR οι αναρτήσεις και το πλαίσιο είναι από WR... Έχεις καμιά πηγή μήπως να το ψάξω και εγώ λίγο?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Eίσαι σίγουρος οτι ισχύουν τα πλαίσια, αναρτήσεις, φρένα για το DT? Δεν είμαι σίγουρος, αλλά είχα την εντύπωση πως μόνο στο WR οι αναρτήσεις και το πλαίσιο είναι από WR... Έχεις καμιά πηγή μήπως να το ψάξω και εγώ λίγο?

Πηγή είναι η γηράσκουσα μνήμη μου... :tooth:

Τα δύο μηχανάκια είναι εμφανισιακά σχεδόν πανομοιότυπα, δεν μιλάω για το DT200R αλλά για το DT200WR.

Λίγο δύσκολο να βρεις ακριβείς προδιαγραφές για τόσο παλιά μοτόρια αλλά μία γρήγορη αναζήτηση δίνει τα παρακάτω.

DT200WR

Yamaha%20DT200WR%2092.jpg

Yamaha%20WR200R%2091.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Α, εγώ νόμιζα οτι μιλάς για το DT200 το "απλό", όχι το WR. To DT200WR τα έχει όντως αυτά που ανέφερες νομίζω! :)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ξέρει κάποιος να μου πει κάποιο κατάστημα στην Αθήνα που έχει ανταλλακτικά για WR200 3XP?

Έχει ένας φίλος ένα τέτοιο μηχανάκι αλλά του έσπασαν τα κάρτερ και κάτι άλλα πραγματάκια όταν του κόπικε η αλυσίδα

Σκέφτομαι να το τσιμπίσω εγώ αλλά επειδή εδώ είναι επαρχία, υπάρχουν 1-2 μαγαζιά που μπορούν να με βοηθήσουν αλλά θα με γ.....ουν στις τιμές!!

Είναι και μετά από rebuild οπότε δεν θα ζητήσει και παααρα πολλά μαζέματα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ξέρει κάποιος να μου πει κάποιο κατάστημα στην Αθήνα που έχει ανταλλακτικά για WR200 3XP?

Έχει ένας φίλος ένα τέτοιο μηχανάκι αλλά του έσπασαν τα κάρτερ και κάτι άλλα πραγματάκια όταν του κόπικε η αλυσίδα

Σκέφτομαι να το τσιμπίσω εγώ αλλά επειδή εδώ είναι επαρχία, υπάρχουν 1-2 μαγαζιά που μπορούν να με βοηθήσουν αλλά θα με γ.....ουν στις τιμές!!

Είναι και μετά από rebuild οπότε δεν θα ζητήσει και παααρα πολλά μαζέματα

Φιλαράκι έχω ένα σετ σπασμένα (το 1 από αλυσίδα, το άλλο είναι αριστο) και κολλημένα κάρτερ, δουλεύανε 3 χρόνια χωρίς κανένα πρόβλημα, έχει γίνει πολύ καλή και εγγυημένη δουλειά, άμα σενδιαφέρουν και δεν βρεις κάτι άλλο πες μου.

Όσο για το wr είναι μανίσιο 34hp, οπου με μια εξάτμιση/φίλτρο και ένα ζιγκλέρωμα σίγουρα κάτι ακόμα θαχεις.

Το προηγούμενο wr200 που είχα έκανε με 2 άτομα μπάντες στο δρόμο και με δευτέρα, είναι καινούργιο κύλινδροπίστονο και ξύριζε.

Το dt σου ότι και να κάνεις άντε να πάρεις 17-18 άλογα, οπότε μην το παλεύεις και πολύ, είχα παλιότερα DT125 3BN, παλιότερο απτο δικό σου αρκετά και τόσο ήτανε, η βαλβίδα ροπής ρυθμίζεται βάση μάνιουαλ και ανοίγει τέρμα όταν οι στροφές νομίζω είναι περίπου στα 3/4. Άμα ανοίξεις το καπάκι της βαλβίδας ροπής θα δεις το πλαστικά με τις ντίζες έχει ένα σημαδάκι σε πια θέση πρέπει ναναι όταν είναι κλειστό. Μερικοί κολλάνε τη βαλβίδα τέρμα ανοιχτή, αλλά μετά έχεις μεγάλη κατανάλωση και πάει σκατά στα χαμηλά, και το κέρδος είναι μηδαμινό, οπότε ξέχνα το.

Τώρα το DT200 με το wr200 πάλι έχουν μεγάλες διαφορές, κυρίως στήσιμο και γκάζι πουχει παραπάνω το wr. Είχα και ένα DT200 2YY (ίδιο με το 3ET).

Το WR200 4BF είναι το "καθαρό", έχει διαφορετικά ρεύματα, δεν έχει αντλία λαδιού/κλειδαριά και έχει πλαστικό τεπόζιτο, αξίζει να το περνες άμα τοχες για χρήση βουνού, για καθημερινή χρήση δεν πολυβολεύει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Φιλαράκι έχω ένα σετ σπασμένα (το 1 από αλυσίδα, το άλλο είναι αριστο) και κολλημένα κάρτερ, δουλεύανε 3 χρόνια χωρίς κανένα πρόβλημα, έχει γίνει πολύ καλή και εγγυημένη δουλειά, άμα σενδιαφέρουν και δεν βρεις κάτι άλλο πες μου.

Όσο για το wr είναι μανίσιο 34hp, οπου με μια εξάτμιση/φίλτρο και ένα ζιγκλέρωμα σίγουρα κάτι ακόμα θαχεις.

Το προηγούμενο wr200 που είχα έκανε με 2 άτομα μπάντες στο δρόμο και με δευτέρα, είναι καινούργιο κύλινδροπίστονο και ξύριζε.

Το dt σου ότι και να κάνεις άντε να πάρεις 17-18 άλογα, οπότε μην το παλεύεις και πολύ, είχα παλιότερα DT125 3BN, παλιότερο απτο δικό σου αρκετά και τόσο ήτανε, η βαλβίδα ροπής ρυθμίζεται βάση μάνιουαλ και ανοίγει τέρμα όταν οι στροφές νομίζω είναι περίπου στα 3/4. Άμα ανοίξεις το καπάκι της βαλβίδας ροπής θα δεις το πλαστικά με τις ντίζες έχει ένα σημαδάκι σε πια θέση πρέπει ναναι όταν είναι κλειστό. Μερικοί κολλάνε τη βαλβίδα τέρμα ανοιχτή, αλλά μετά έχεις μεγάλη κατανάλωση και πάει σκατά στα χαμηλά, και το κέρδος είναι μηδαμινό, οπότε ξέχνα το.

Τώρα το DT200 με το wr200 πάλι έχουν μεγάλες διαφορές, κυρίως στήσιμο και γκάζι πουχει παραπάνω το wr. Είχα και ένα DT200 2YY (ίδιο με το 3ET).

Το WR200 4BF είναι το "καθαρό", έχει διαφορετικά ρεύματα, δεν έχει αντλία λαδιού/κλειδαριά και έχει πλαστικό τεπόζιτο, αξίζει να το περνες άμα τοχες για χρήση βουνού, για καθημερινή χρήση δεν πολυβολεύει.

Στείλε μία τιμούλα για τα κάρτερ αν μπορείς

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σπαμ: Μόνο εγώ κατάλαβα διαβάζοντας τον τίτλο ότι μιλάγαμε για ένα wr με 200 hp? :uglystupid2: Τρίλιτρο τούρμπο κι έτσ'!

Και άνοιξα να δω καγκουροκαυγάδες γαμώτο... βιντεάκια στο γιουτούμπι με wr και busa και άλλα τέτοια ωραία :_zeppelin:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

παιδια επειδη και εγω ενδιαφερομαι για ενα DT 125 η ενα WR 200, αλλα επειδη θα το χρησιμοποιω πολυ και καθημερινα μεσα στη πολη μπορει να μου πει καποιος τι καταναλωση θα εχω και με τα δυο απο δικια του εμπειρια/χρηση.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σπαμ: Μόνο εγώ κατάλαβα διαβάζοντας τον τίτλο ότι μιλάγαμε για ένα wr με 200 hp? :uglystupid2: Τρίλιτρο τούρμπο κι έτσ'!

Και άνοιξα να δω καγκουροκαυγάδες γαμώτο... βιντεάκια στο γιουτούμπι με wr και busa και άλλα τέτοια ωραία :_zeppelin:

και εγω το ιδιο επαθα.. ψαρωσα με το 200 hp και μπηκα να δω τι παιζει... μαλλον για παραπλανηση ητανε ο τιτλος... :tooth:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλησπέρα! Ήρθε η ώρα να αλλαξω το DT 125 μου με κάποιο 250αρι ή 200αρι. Είμαι αναμεσα σε wr 200 και σε nsr 250.

Το ερώτημα ειναι οτι ο μηχανικος μου μου λεει οτι αν το αλλαξεις το DT me WR τζαμπα θα το αλλάξεις δεν εχει μεγαλη διαφορα στο γκάζι...υσχιεί κατι τετοιο? Γιατι προτιμώ τα enduro απο τα πίστας θα προτιμούσα το WR παρα το nsr!

Για δώστε μου τα φώτα σας! Α και αν έχετε να προτίνεται κανενα αλλο enduro motard κτλπ για να το δω!

edit: Πόσα αλογα βγαζει μαμα το wr 200?

το nsr ειναι μακραν καλυτερο σε επιδοσεις αλλα για πλακιτσα σε μικρες πιστουλες το wr ειναι τελειο εχει μικρη διαφορα με to dt σε αναρτησεις κυριως...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα