Jump to content
Torakusu Yamaha

Κλασσικη Μουσικη

Recommended Posts

βλέπω είναι πολλοί οι κουλτουριάρηδες!

να βάλω και εγώ μια διαφορετική νότα...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Απίστευτη μουσική (που δεν είχα ακούσει ποτέ)!

Πωπω, σαν Honda ακούγεται!

Πέρα από την πλάκα, και γαμώ τα θρεντ!

Τροποποιήθηκε από τον chiliplayer

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σ 'ωραίος ρε , αν και Γιαμαχάκιας.

Να βάλουμε και λίγο κιθαρίτσα που την κάνω κέφι

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

http://www.youtube.com/watch?v=foIIbU8qadQ

Πολυ ωραιο κονσερτο για φλαουτο . Συνθετης ειναι ο Φρειδερικος ΙΙ (Ο Μεγας), βασιλιας της Πρωσσιας και εκλεκτορας του Βραδεμβουργου. Ενας απο τους μεγαλυτερους στρατηγους ολων των εποχων, μα συναμμα μεγας πατρωνος των τεχνων και καλλιτεχνης ο ιδιος.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

http://www.youtube.c...h?v=foIIbU8qadQ

Πολυ ωραιο κονσερτο για φλαουτο . Συνθετης ειναι ο Φρειδερικος ΙΙ (Ο Μεγας), βασιλιας της Πρωσσιας και εκλεκτορας του Βραδεμβουργου. Ενας απο τους μεγαλυτερους στρατηγους ολων των εποχων, μα συναμμα μεγας πατρωνος των τεχνων και καλλιτεχνης ο ιδιος.

:_thumbsup::clapping2::worthy:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εκπληκτικο κονσέρτο για πιάνο και απιστευτη ερμηνεία απο τον Kissin ....

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=xIb-2B3ENnU

Τροποποιήθηκε από τον Deadend

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

http://www.youtube.com/watch?v=jivUsruJEYQ

Τροποποιήθηκε από τον yamahakias666

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

τον τελευταίο καιρό,τραβάω τρελά ζόρια... πολύ δουλειά, άγχος για ημερομηνίες παράδοσης, τα ΜΜΕ μου τα έχουν κάνει κρόσσια με τις πολιτικές και κοινωνικές τους αναλύσεις, οπότε έψαχνα διέξοδο....

Και την βρήκα.... Τρίτο πρόγραμμα της Ελληνικής Ραδιοφωνίας...

Τέτοια ηρεμία την ώρα της δουλειάς είχα να νιώσω χρόνια...

και ξάφνου προχθές, κατάφερε και με πήγε 20 χρόνια πίσω, στα σπουδαστικά μου χρόνια, που κάναμε πολύωρες αναλύσεις σε έργα μεγάλων συνθετών... Ατελείωτα ξενύχτια πάνω από την παρτιτούρα για να κατανοήσουμε το μεγαλείο της ορχηστρικής τέχνης.

Ένα μεγαλειώδες έργο, ένα πραγματικό σεμινάριο ενορχήστρωσης!!!

Απολαύστε το...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μερικά απο τα αγαπημένα μου μαζεμένα, όχι και τόσο καλά εκτελεσμένα βέβαια αλλά.. είναι μαζεμένα!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το αγαπημενο μου τσελο κοντσερτο.

Αρκετα ενδιαφερον και εναλλακτικο thread! B)

Τροποποιήθηκε από τον dim_b

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πιο σύγχρονα, αλλά μέσα στο ύφος της μουσικής αυτής.

Από την ταινία "το κυνήγι του κόκκινου Οκτώβρη".

Είναι ο ύμνος του ναυτικού τους από τη χορωδία του κόκκινου στρατού. Για λόγους ιστορικής συνέχειας αλλά και σημασίας (πχ Β παγκόσμιος), πολλά από τα τραγούδια/εμβατήρια και σύμβολα διατηρήθηκαν από τη μετασοβιετική Ρωσσία (όπως το κόκκινο αστέρι αντί εθνοσήμου σε σημαίες πλοίων, αεροπλάνα, κλπ). Νομίζω ότι και το συγκεκριμένο κομμάτι διατηρήθηκε και είναι ο τωρινός ύμνος του ρωσσικού ναυτικού. Δυστυχώς δε βρήκα την εκτέλεση όπως ακριβώς είναι στην ταινία, που ακούς τα ανατριχιαστικά ping του sonar μαζί με την εισαγωγή πριν πέσουν οι τίτλοι.

Οι βαρκάρηδες του Βόλγα. Παλιό δημοτικό τραγούδι που λέγανε οι ναυτικοί στο ποτάμι και διασώθηκε από έναν μουσικό/συνθέτη. Είναι εμπνευσμένο από πίνακα του ζωγράφου Ίλια Ρέπιν. Ανατριχίλα μιλάμε, ο βαρύτονος γκρεμίζει ντουβάρια. Ο Glenn Miller έφερε το κομμάτι στην Αμερική το 1941 (μεγάλος μουσικός και αρχηγός ορχήστρας την εποχή του swing, στη διάρκεια του πολέμου ήταν επίσης στην ορχήστρα της αμερικανικής αεροπορίας), όπου και έγινε νούμερο 1. Νομίζω η εκτέλεση του Miller είναι που έχει μιξάρει και ο Grammatik στο Swing of Justice (επίσης πολύ ωραίο, αλλά σε άλλο είδος μουσικής). Στα ρωσσικά έχει και άλλες εκτελέσεις, πχ από solo βαρύτονους, ή από την ορχήστρα της επαρχίας του Tatarstan (στο soundtrack της ταινίας lord of war, όπου ο Nicolas Cage υποδύεται έναν Ουκρανό λαθρέμπορο όπλων).

Γενικά είναι πασίγνωστη μελωδία, αλλά δεν είχα ιδέα για την προέλευσή της. Πάντα μου έφερνε στο μυαλό πειράτες και ρούμι, όταν πριν μερικά χρόνια έμαθα ότι τελικά το σκηνικό ήταν με βαρκάρηδες και βότκα μπορώ να πω ότι ήταν μια σχετική έκπληξη :) Νομίζω όμως ότι από όλες τις εκτελέσεις που έχω ακούσει, αυτή που έβαλα εδώ με τον Leonid Haritonov είναι η πιο δυνατή. Το συγκεκριμένο βίντεο έχει και αγγλικούς υπότιτλους (το κουμπάκι με τις γραμμούλες στο youtube).

Έχω ένα ακόμα τεμάχιο, πιο κλασσικό, μικρό σε διάρκεια αλλά πολύ τούμπανο. Θα το βάλω πιο μετά, γιατί δε με αφήνει το forum να περάσω πάνω από 2 video σε κάθε μήνυμα.

Τροποποιήθηκε από τον BurningBeard

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σ'αυτό εδώ μόνο τα stage diving λείπουν. Δεν αστειεύομαι ούτε ειρωνεύομαι, εκτός από το rock και την κλασσική μουσική, σπάνια θα βρεις κάτι άλλο που σου δημιουργεί αυτό το συναίσθημα τύπου "είμαι μια χύτρα ταχύτητος, το αίμα βράζει μέσα μου, θα σκάσει η βαλβίδα και θα γίνει χαμός" :lol:

Δείτε γκάζι, δείτε ωμή δύναμη αλλά και τεχνική, δείτε το feeling που βαράει η ορχήστρα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα