Jump to content
NERRY

Στοιχεία σοκ για τους δικυκλιστές και τα κράνη!

Recommended Posts

Σε όλες τις χώρες της ΕΕ τα κράνη έχουν ΦΠΑ εφάμιλλο ή μεγαλύτερο από τον δικό μας.

Το πρόβλημα δεν είναι το ΦΠΑ αλλά το ότι κοπανάνε οι δικοί μας έμποροι για αυτό είναι πιο φθηνά τα κράνη απέξω, όχι λόγω του ΦΠΑ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Η καγκουριά που έχει ο ακούλτουρος έλληνας φέρι αφενός 56%ΦΠΑ αγορά κράνους και αφετέρου τους καγκουροδηγούς δικύκλου να δυσφημούν το δίκυκλο με την νοοτροπία τους και την συμπεριφορά τους επηρεάζοντας την κοινή γνώμη ότι η μηχανές είναι σκοτώστρες (σαν τον chack noris)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πραγματικά υπάρχει ένας εδώ μέσα που πιστεύει πως ο έλληνας μοτοσυκλετιστής που οδηγάει χωρίς κράνος, το κάνει επειδή δεν έχει τα ευρώ του φόρου;

Με 80 ευρώ (συμπεριλαμβανομένων των 14,96 του ΦΠΑ) παίρνεις ένα αξιοπρεπέστατο κράνος πόλης.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ειμαι νεο μελος....ειναι το πρωτο μου ποστ....και θα αρχησω οπως ακριβός άρχισα και με τις μηχανές.....απο το κρανος Πρωτα.

Προχθες λοιπον αγόρασα το πρωτο μου μηχανάκι για να μετακινούμε στην πόλη...περισσοτερο δουλεια σπιτι-σπιτι δουλεια...

15 μερες πριν αγορασω το μηχανακι αγορασα το κρανος μου(HJC HQ1 carbon) και ολοι με κορόιδευαν...<<καλά ρε δεν έχεις μοτοσικλέτα και αγόρασες ακριβο κράνος???>> ακομα και ο δασκαλος οδήγησης μου ειπε πως πρεπει να ειμαι ο πρωτος που ξερει να αγορασε καλο κρανος πριν καν κλεισει το μηχανακι....

Σε ολους ειπα το ιδιο πραγμα <<πειτε με ψωνιο που μου αρεσει ο εξοπλισμός αναβάτη....αλλα το κρανος σωζει...>>

Αποψη μου ηταν και ειναι ακομα....οτι αφου προκειτε για την ασφαλεια ΜΟΥ και κανενος αλλου πρεπει να εχω κατι καλο και οχι ημίμετρα απο το Practiker. Μια φορα να δωσω λεφτα για κρανος και να ειμαι ξενιαστος.

Ετσι λοιπον υπολόγισα ολόκληρο το κοστος κτησης μηχανης ΚΑΙ κρανους(της αρεσκιας μου) και αφου ειχα ολα τα λεφτα και για τα δυο τοτε αρχησα να κανω ολες τις κινησεις...

Το κρανος λοιπον το αγορασα απο την Αθήνα και για δυο μερες που ημουν εκει οσες βολτες εκανα με τη μηχανη ενος φιλου ειδα πανω απο 400 μοτοσυκλετες με αναβατες, το 80% των οποιων δεν φορουσαν κρανος-δεν το ειχαν μαζι ή το ειχαν κρεμασμενο στους καθρεφτες....Ήμαρτον...οι περισσότεροι απο αυτους μας κοιτούσαν σαν εξωγήινους διοτι φοράγαμε κρανος μερα μεσημερι και μισοκλειστο.

Τα ποσοστα λοιπον ειναι πολυ μεγαλυτερα κατα την αποψη μου. και δεν εχουν καμια απολύτως σχεση με το ΦΠΑ. Εδω Λαρισα που ειμαι βλεπω περισσότερα κράνη αλλα και παλι ειναι αρκετοι οι χωρις....

Οι γυναίκες δεν φοράνε κράνος γιατί χαλάει το μαλλί λέει...

Υ.Γ. Συγνώμη αν κούρασα λιγάκι με την πολυλογία μου...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τα πράγματα είναι απλά. Προστατεύουμε ό,τι έχει αξία, και για την προστασία αυτή ξοδεύουμε ποσό ανάλογο με την αξία αυτού που θέλουμε να προστατέψουμε. Για άλλους αυτό είναι το κεφάλι, για άλλους ο αγκώνας και για άλλους ο καθρέφτης...........

Για άλλους το κεφάλι τους αξίζει 50€, για άλλους παραπάνω, για κάποιους δεν αξίζει μία, τα πράγματα είναι απλά.................

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Οι δε δικυκλιστές που δεν χρησιμοποιούν κράνος αντιμετωπίζουν διπλάσιες πιθανότητες να υποστούν κρανιοεγκεφαλική κάκωση.

Όχι διπλάσιες...πολλαπλάσιες

Έχει σημεία στο κεφάλι όπου ένα χτύπημα που στο κράνος δεν κάνει ούτε σημάδι στο κεφάλι είναι μοιραίο

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τα στοιχεια της τροχαιας περι μειωσης των παραβασεων κρανους, ειναι κολοκυθια, γιατι την τροχαια την εχουν διαλυσει. Εγω συνεχως ξεκρανους βλεπω, και μαλιστα διπλα σε μοτοσυκλετιστες της αστυνομιας και δεν τους κανει κανενας τιποτα, οι παραβασεις δεν εχουν μειωθει γιατι η αστυνομευση δεν ειναι σοβαρη.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα