Jump to content
NERRY

Στοιχεία σοκ για τους δικυκλιστές και τα κράνη!

Recommended Posts

Συγκλονίζουν τα στοιχεία για τις επιπτώσεις της μη χρήσης κράνους από τους δικυκλιστές, την ώρα που η κυβέρνηση αρνείται να μειώσει τον ΦΠΑ για την αγορά τους, που σήμερα φτάνει το 23%. Αυτό σημαίνει ότι οι οδηγοί μοτοσυκλέτας πρέπει να πληρώσουν 300 ευρώ για να αγοράσουν ένα ασφαλές επώνυμο κράνος, κάτι που αποφεύγουν.

Σύμφωνα με μελέτη του Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου, που παρουσίασε ο υφυπουργός Υποδομών Σ. Βούγιας, 80% των θανάτων των δικυκλιστών, που έχουν εμπλακεί σε τροχαίο είναι αποτέλεσμα κρανιοεγκεφαλικής κάκωσης.

Οι δε δικυκλιστές που δεν χρησιμοποιούν κράνος αντιμετωπίζουν διπλάσιες πιθανότητες να υποστούν κρανιοεγκεφαλική κάκωση.

Όπως προκύπτει από τη μελέτη, το 1/3 των τροχαίων ατυχημάτων, που γίνονται στην Ελλάδα, αφορά δικυκλιστές, ενώ 25% των οδηγών δε φορούν κράνος.

Το ποσοστό για το αστικό δίκτυο ανέρχεται σε 27%, ενώ εμφανίζεται σημαντικά μειωμένο στο υπεραστικό δίκτυο, όπου καταγράφεται μη χρήση κράνους για 4% των δικυκλιστών.

Εντύπωση προκαλεί το γεγονός ότι το ποσοστό της συγκεκριμένης παράβασης ανέρχεται σε 30% μεταξύ των γυναικών οδηγών δικύκλων.

Ανησυχητικά είναι τα στοιχεία για τους συνεπιβάτες δικύκλων, καθώς περισσότεροι από τους μισούς (54%) και ιδίως γυναίκες, δεν φορούν κράνος.*

Είναι, επίσης, χαρακτηριστικό ότι αυξημένο ποσοστό χρήσης κράνους από τους οδηγούς δικύκλων παρατηρείται κατά τις καθημερινές και τις πρωινές ώρες (10 π.μ. – 2 μ.μ.) και το Σαββάτο τις μεσημεριανές ώρες (4 μ.μ. – 6 μ.μ.), όταν είναι εντονότερη η αστυνόμευση.

*Ενθαρρυντικό, πάντως, είναι το γεγονός ότι, σύμφωνα με τα στοιχεία της Τροχαίας, για τα έτη 2009 – 2010 υπάρχει μείωση των επικίνδυνων παραβάσεων, που αφορούν στη μη χρήση κράνους κατά 34,3%.*

Ο υφυπουργός επανέλαβε ότι η Οδική Ασφάλεια αποτελεί μείζον παγκόσμιο κοινωνικό θέμα, ειδικά για την Ευρώπη μάστιγα με τεράστιες κοινωνικές και οικονομικές επιπτώσεις. Το 2009 περισσότεροι από 35.000 άνθρωποι έχασαν τη ζωή τους στους δρόμους της Ευρωπαϊκής Ένωσης και τουλάχιστον 1.500.000 άτομα τραυματίστηκαν.

Το πρόβλημα στην Ελλάδα είναι ιδιαίτερα έντονο, δεδομένου ότι κάθε χρόνο χάνονται στην άσφαλτο περίπου 1.300 ανθρώπινες ζωές, ενώ το κοινωνικοοικονομικό κόστος των τροχαίων ατυχημάτων εκτιμάται σε πάνω από 5 δισ. € ετησίως.

news247

Τροποποιήθηκε από τον NERRY

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Ωραίο τόπικ ρε Λευτέρη,+1 :_thumbsup:

Αλλά μόνο το 25% δεν φοράει κράνος? μήπως είναι παραπάνω?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

πολυ καλο τοπικ! καλα εκανες και το εβαλες! μονο που παρολο αυτα που λενε, στις πολεις οι γνωστοι αστυνομοι με πολλα ατομα κανουν τα στραβα ματια...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγώ ξέρω ένα πράγμα...ότι από το σπίτι μου θα βγω με το κράνος και το μπουφάν μου με τα προστατευτικά!

Και όταν δεν είχα λεφτά να πάρω το κράνος που έχω τώρα πήγα πήρα ένα κράνος Nova από το Praktiker αξίας 50ευρώ!Ύστερα μάζεψα 300 ευρώ και πήρα αυτό που φοράω...

Απλά τα πράγματα...μην περιμένουμε το κράτος να μας μειώσει το ΦΠΑ για να πάρουμε κράνος...έλεος...όλα τα περιμένουμε από τους άλλους?

Δεν έχει να κάνει λοιπόν με τα νούμερα που παρουσιάζει ο φίλος NERRY στο αρχικό του post αλλά και πάλι με την νοοτροπία!

Και εδώ που τα λέμε σκας 12.000 ευρώ για να πάρεις μοτοσυκλέτα και δεν έχεις λεφτά για το κράνος?Να πάρεις τότε μοτοσυκλέτα με 11.500 ευρώ και τα υπόλοιπα 500 ευρώ να τα διαθέσεις για το κράνος...

Η αλήθεια είναι πως και εγώ παρατηρώ κάποια αύξηση σε αυτούς που φορούν κράνος...τουλάχιστον υπό τον φόβο των προστίμων οι τώρα μοτοσυκλετιστές και ελπίζω υπό την σωστή νοοτροπία τα παιδιά μετά από 20 χρόνια(μια γενιά), ακολουθώντας βέβαια η αστυνομία σταθερή πορεία στην αυστηρότητα της και αύξηση της προστασίας της ζωής μας από μέρους μας για να μπορέσουν τελικά αυτά τα παιδιά να το βάλουν στο μυαλό τους ότι μοτοσυκλέτα=κράνος!

Ελπίζω και πάλι αυτό το τόπικ να μην αναλωθεί στα περί φοροεισπρακτικών λόγων κτλ κτλ κτλ

:_hi:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

πολυ καλο τοπικ! καλα εκανες και το εβαλες! μονο που παρολο αυτα που λενε, στις πολεις οι γνωστοι αστυνομοι με πολλα ατομα κανουν τα στραβα ματια...

Δυστυχώς έτσι... Προσωπικά είμαι απογοητευμένος απο την στάση της τροχαίας γενικότερα, όχι μόνο για τα κράνη... Ο καθένας στεθμεύει όπου γουστάρει, κλείνει τις διαβάσεις πεζών και αναπήρων, διπλοπαρκαρίσματα και άλλα πολλά...Γίνονται όλα αυτά κάτω απο το ''βλέμμα'' των ανθρώπων της τροχαίας και κανείς δεν κάνει το αυτονόητο... :thumbsdown:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγώ ξέρω ένα πράγμα...ότι από το σπίτι μου θα βγω με το κράνος και το μπουφάν μου με τα προστατευτικά!

Και όταν δεν είχα λεφτά να πάρω το κράνος που έχω τώρα πήγα πήρα ένα κράνος Nova από το Praktiker αξίας 50ευρώ!Ύστερα μάζεψα 300 ευρώ και πήρα αυτό που φοράω...

Απλά τα πράγματα...μην περιμένουμε το κράτος να μας μειώσει το ΦΠΑ για να πάρουμε κράνος...έλεος...όλα τα περιμένουμε από τους άλλους?

Δεν έχει να κάνει λοιπόν με τα νούμερα που παρουσιάζει ο φίλος NERRY στο αρχικό του post αλλά και πάλι με την νοοτροπία!

Και εδώ που τα λέμε σκας 12.000 ευρώ για να πάρεις μοτοσυκλέτα και δεν έχεις λεφτά για το κράνος?Να πάρεις τότε μοτοσυκλέτα με 11.500 ευρώ και τα υπόλοιπα 500 ευρώ να τα διαθέσεις για το κράνος...

Η αλήθεια είναι πως και εγώ παρατηρώ κάποια αύξηση σε αυτούς που φορούν κράνος...τουλάχιστον υπό τον φόβο των προστίμων οι τώρα μοτοσυκλετιστές και ελπίζω υπό την σωστή νοοτροπία τα παιδιά μετά από 20 χρόνια(μια γενιά), ακολουθώντας βέβαια η αστυνομία σταθερή πορεία στην αυστηρότητα της και αύξηση της προστασίας της ζωής μας από μέρους μας για να μπορέσουν τελικά αυτά τα παιδιά να το βάλουν στο μυαλό τους ότι μοτοσυκλέτα=κράνος!

Ελπίζω και πάλι αυτό το τόπικ να μην αναλωθεί στα περί φοροεισπρακτικών λόγων κτλ κτλ κτλ

Το θέμα δεν το έβαλα για το κ@λοΦΠΑ... αλλά για να ( ξανά ) δουν ορισμένοι απο τους φίλους που επιμένουν να μην φορούν κράνος, πόσο σημαντικό είναι και πόσοι άνθρωποι έχουν σωθεί ή θα σωζώνταν αν το φορούσαν...

Πέραν το φπα λοιπόν, λύσεις υπάρχουν... Οι περισσότεροι ( το 99,9999% δηλαδή, αν όχι όλοι ) των ατόμων ( γιατί μοτοσυκλετιστές δεν είναι ) δεν φορούν κράνος απο επιλογή :mB_faskelo: και όχι επειδή δεν έχουν χρήματα να πάρουν κράνος... Είναι θέμα παιδείας καθαρά... Και μπορεί η πλειοψηφία των ξεκράνωτων να είναι μικρής ηλικίας αλλά και μεγαλύτεροι δυστύχως δεν πάνε πίσω... Πάσχουμε απο σοβαρή έλλειψη παιδείας και το θέμα κράνος και οδηγηκή συμπεριφορά είναι ένα απο τα απακόλουθα αυτής της έλειψης...

Φυσικά όμως και το κράτος δεν βοηθά με αυτό το ανεξήγητα υψηλό φπα, και κατατάσει την αγορά κράνους στα είδη πολυτελείας, κάνοντας ένα καλό κράνος ακόμα πιο ακριβό απ'οτι είναι... :thumbsdown:

Τροποποιήθηκε από τον NERRY

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

http://www.thebest.gr/news/index/viewStory/59271

τι να πεις μπραβο σε οσους το προσπαθησαν αλλα μαλλον ειναι πολυ λιγοτεροι απο οσο θα θελαμε!απλα πιστευω πρεπει αυτο το θεμα να μην μεινει ετσι!ναι μεν καποιοι δινουν γτ εχουν αλλα οσοι εχουν ενα παπι οπως εγω κ φοραω το nova οταν το φοραω τρεμει η ψυχουλα μ!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

το θέμα με το ΦΠΑ και τα κράνη είναι πανευρωπαϊκό, δεν είναι πατέντα της Ελλάδας

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ρε παιδια πως να βαλει κρανος ο αλλος/η θα του/της χαλασει την κομμωση. :uglystupid2: :uglystupid2: :uglystupid2:

δυστηχως οι περισσοτεροι ( οχι ολοι) εχουμε μεγαλοι ελειψη οδηγικης παιδειας γενικα, και σε θεματα ασφαλειας και πως οδηγουμε. το κρατος για μενα θα επρεπε να διασφαλισει οσο το δυνατον φτηνοτερες τιμες στα κρανει μειονοντας το φπα. και να ανεβασει το προστιμο αν σε πιασουν να οδηγας χωρις αυτο. ας το κανουν 1000 ευρω το προστημο, αρκει να μπορει ο αλλος να αγορασει. αλλα ενα καλο κρανος που θελει 300 και πανω ευρω με την σημερινη οικονομικη κατασταση ειναι ζορι. Εγω προσωπικα δεν μπορω να δωσω τοσα γιατι δεν τα εχω μιας και ειμαι στην αναζητηση για δουλεια. (και πιστευω ειναι πολυ στην δικη μου θεση)

το θεμα ειναι να βοηθησουμε και εμεις λιγο την κατασταση, λεγοντας σε ενα φιλο/η που εχουμε και δεν βαζει κρανος, να το βαλει. να βρουμε ενα τροπο να τον κανουμε να το βαζει συνεχεια, οπως πρεπει ολοι μας. :) αν ο καθενας το κανει αυτο για τον εαυτο του και για τον/την φιλο/η του τοτε θα εχουμε πολυ καλα αποτελεσμα. ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΑΧΡΙΑΣΤΑ ΤΑ ΚΡΑΝΗ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Pantws ta teleytaia xronia exei ay3h8ei kata polu o ari9mos twn odigwn me kranos..

kai ayto toulaxiston einai 9etiko..

Ελπιζω οποιος εβαλε το -1 να το εκανε για τα greeklish και οχι για το νοημα!

Επισης δεν ειναι αναγκαιο να το παρεις με 23% απο Ελλαδισταν σωστα? Λυση παντα υπάρχει.

(ποιος ανεγκεφαλος του εβαλε -1?)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μην κοροϊδευόμαστε! Είμαι πεπεισμένος ότι οι φωνές ότι τα κράνη επιβαρύνονται με τη ΦΑΠΑ 23% και λοιπά τούμπανα είναι απλά ότι "ζητείται θέμα για τη γκρίνια μας". Σε καμία περίπτωση δε λέω ότι συμφωνώ με την τακτική που εφαρμόζει το κράτος, αλλά όπως και να 'χει, από τη στιγμή που επέλεξα να κινούμαι με μοτο, ε, πως να το κάνουμε, το κεφάλι μου (για εμένα τουλάχιστον) αξίζει πολύ περισσότερα από το 23% του κράνους... Όλα τα άλλα, προσωπικά τα βρίσκω γιαλαντζί δικαιολογίες (που με εξοργίζουν κιόλας) και συνήθως αυτός που τα λέει έχει χαλάσει πολύ περισσότερα σε λοιπές αηδίες (μπουζούκια, τσιγάρα, καφέδες) Δεν πιστεύω δλδ ότι κάποιος έχει να διαθέσει πχ τα €200 για να πάρει κράνος αλλά δεν το παίρνει επειδή το κράτος το έχει φορολογήσει με €46 επιπλέον. Κλείνω με την αρχική μου κουβέντα:Μην κοροϊδευόμαστε!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μην κοροϊδευόμαστε! Είμαι πεπεισμένος ότι οι φωνές ότι τα κράνη επιβαρύνονται με τη ΦΑΠΑ 23% και λοιπά τούμπανα είναι απλά ότι "ζητείται θέμα για τη γκρίνια μας". Σε καμία περίπτωση δε λέω ότι συμφωνώ με την τακτική που εφαρμόζει το κράτος, αλλά όπως και να 'χει, από τη στιγμή που επέλεξα να κινούμαι με μοτο, ε, πως να το κάνουμε, το κεφάλι μου (για εμένα τουλάχιστον) αξίζει πολύ περισσότερα από το 23% του κράνους... Όλα τα άλλα, προσωπικά τα βρίσκω γιαλαντζί δικαιολογίες (που με εξοργίζουν κιόλας) και συνήθως αυτός που τα λέει έχει χαλάσει πολύ περισσότερα σε λοιπές αηδίες (μπουζούκια, τσιγάρα, καφέδες) Δεν πιστεύω δλδ ότι κάποιος έχει να διαθέσει πχ τα €200 για να πάρει κράνος αλλά δεν το παίρνει επειδή το κράτος το έχει φορολογήσει με €46 επιπλέον. Κλείνω με την αρχική μου κουβέντα:Μην κοροϊδευόμαστε!

+ 1

Και η υπογραφή μου λέει όλα τα υπόλοιπα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τωρα το καλοκαιρι να δεις ποσο μεγαλωνει το ποσοστο αυτων που δεν φορουν κρανος . Για γαντια μπουφαν δεν το συζηταμε καν.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ποιός τα γ@μ@ει το πρόστιμο στα κράνη, πρέπει να φοράμε για μας και μόνο

Και όσο για τη μείωση του ΦΠΑ, έλεος δηλαδή, θα το πάνε 19% απο 23%, θα γίνουν τα κράνη 5 ευρώ φθηνότερα και θα τρέξει ο κόσμος να πάρει :thumbsdown: :thumbsdown:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τωρα που εφτιαξε ο καιρος και κυκλοφορουν ολο και πιο πολλα μηχανακια εξω γινεται το ελα να δεις με τα κρανη αφου πολλοι το βαζουν γτ κρυωνουν κιολας αλλα αν κανει καλο καιρο το παρατανε.Τεσπα ειναι τραγικο αυτο που συμβαινει στη χωρα μας με τα κρανη αλλα και ειρωνικο να κυκλοφορουν μηχανες αξιας χιλιαδων ευρω και να μην δινει ο οδηγος 200 ευρω να παρει ενα κρανος που θα του σωσει τη ζωη.Ασε τους πιτσιρικαδες που σκανε λεφτα για να φτιαξουν τα μηχανακια αλλα δεν δινουν κατι για κρανος.Τεσπα μεγαλο θεμα αλλα κυριως η ελλειψη παιδειας ειναι αυτο που το χαρακτηριζει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κανονικά όπως όταν αγοράζεις ένα αυτοκίνητο που έχει πάνω τις ζωνες ασφαλείας θα έπρεπε και με την αγορά μιάς μηχανής στην τιμή να συμπεριλαμβάνεται και ένα κράνος καλό! ΄΄Οχι των 70 ευρώ που κάνουν και καλά δώρο...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σωστος ο Δαιμονας. Δεν το ειχα σκεφτει ποτε, αλλα μια χαρα μου ακουγεται. Αλλα και παλι, ποιος θα το φοραει; Εγω πιστευω οτι (χωρις ερευνα κτλ)το πολυ ενα 2% ειναι το ποσοστο που δεν φοραει κρανος λογο οικονομικων. Αρα το οφελος, ειναι στην ποιοτητα του κρανους. Κατι ειναι κι αυτο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σωστος ο Δαιμονας. Δεν το ειχα σκεφτει ποτε, αλλα μια χαρα μου ακουγεται. Αλλα και παλι, ποιος θα το φοραει; Εγω πιστευω οτι (χωρις ερευνα κτλ)το πολυ ενα 2% ειναι το ποσοστο που δεν φοραει κρανος λογο οικονομικων. Αρα το οφελος, ειναι στην ποιοτητα του κρανους. Κατι ειναι κι αυτο.

Εγώ περιμένω την ημέρα που το κράνος θα γίνει ΜΟΔΑ !!!! Μόλις γίνει μόδα όλοι οι σημερινοί άκρανοι θα αρχίσουν να φοράνε! Όχι για να προστατέψουν την καρκάλα τους αλλά για να είναι τρέντυ!!! Έστω.... Μακάρι.......

Να βγούνε κράνη στυλ TRON !!!!!!!!!!!!!!!! :_w00t:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πολύ καλό θέμα.

Δυστυχώς στο Ελλαδιστάν οι περισσότεροι λένε την γνωστή ατάκα <<ΔΕΝ ΒΑΡΙΕΣΕ ΣΕ ΜΈΝΑ ΘΑ ΤΎΧΗ>>.

Καβαλάνε όλοι μηχανές αξίας χιλιάδων ευρώ αλλά για κράνος,μπουφάν κ,α ούτε λόγος.

Και εντάξει το ΦΠΑ είναι μεγάλο αλλά κάποιος που έχει ένα μηχανάκι που κοστίζει

κάποια χιλιάδες ευρώ δεν μπορεί να δώσει 300-400 ευρώ για να πάρει ένα κράνος??????????

Τι να λέμε όμως...........

Τώρα το καλοκαίρι θα δούμε και τα τυπάκια με τα SS και τα ON OFF να οδηγούνε με σαγιονάρα.. :kaaaala: :kaaaala:

Οπότε για ποιο κράνος μιλάμε...........

+1 και από μένα για το θέμα.

Τροποποιήθηκε από τον ΚΤΜΑΚΙΑΣ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

το κρανος ειναι μεγαλη υποθεση!

ημουν κ εγω ενας απο αυτους π δεν του αρεσε το κρανος για διαφορους χαζους λογουα αλλα εδω κ ενα χρονο φοραω.

πριν μια εβδομαδα αποφασισα λογο του οτι πηρα ποιο γρυγορη μηχανι οτι χρειαζομαι καλητερο κρανος

δεδν πιστευω οτι ειμαι γκρινιαρης! αλλα πολυτελια δεν ηταν η αγορα μ ηταν βασικη αναγκη!

λοιπον στα 310ευρο τα 57 ηταν φπα

δεν πιστευω οτι αυτο ειναι λογος καποιος να μην επενδισει τα λεφτα του σε ενα κρανος αλλα τουλαχιστων ειανι αξιο αναφορας

ειναι απαραδεκτο να φορολογιται με αυτον τον συντελεστη το κρανος!!

εκτον πραγματον ειναι παραλογο κατι το οποιο εισαι νομικα υποχρεομενοσ να εχεις οταν οδηγας μηχανη να φορολογιται σαν πολυτελεια.

μακρι να αλλαξει αυτο καποτε...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Γενικα δεν θελω να ποσταρω βιντεο με ατυχηματα γιατι πιστευω οτι απο ενα σημειο και περα σε κανει να φοβασαι τοσο που ειναι ακομα πιο επικινδυνο. Παρολαυτα θα ποσταρω αυτο το βιντεο με τα κλασσικα ατυχηματα σε αυτο τον γνωστο δρομο. Οι φωτογραφοι βρισκονται εκει για να πουλανε τις φωτο στους μηχανοβιους και ταυτοχρονα τα ανεβαζουν πανω και διαφημιζονται απο οσο ξερω και βλεπω. Το λεω για να μην πεταχτει κανας εξυπνος και πει οτι ειναι στημενα και τετοια...

Φαινεται ξεκαθαρα η σημασια του κρανους με λιγα σχετικα χιλιομετρα, υπολογιζω στα 60-80 εγω, αν καποιος ξερει παραπανω να το διορθωσει.

Θελω να παρατηρησετε το βιντεο μετα το 00:26 και συγκεκριμενα στο 00:40 που φαινεται μια αργη κινηση και ξαφνικα ποσο αποτομα χτυπαει το πισω μερος του κεφαλιου του.

Τροποποιήθηκε από τον sakis_mar

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κανονικά όπως όταν αγοράζεις ένα αυτοκίνητο που έχει πάνω τις ζωνες ασφαλείας θα έπρεπε και με την αγορά μιάς μηχανής στην τιμή να συμπεριλαμβάνεται και ένα κράνος καλό! ΄΄Οχι των 70 ευρώ που κάνουν και καλά δώρο...

Ακριβως αυτο! Επρεπε να βγει νομοθεσια που να πρεπει η εταιρεια να σου δινει κρανος.. Δηλαδι ετσι οπως ειναι τωρα ειναι σα να σου λενε.. οκ παρε το αμαξι και τραβα τωρα εσυ ψαξε βρες ζωνες , αεροσακους μπαρες κτλ κτλ.. Πηρες cbr?να εχει κρανος cbr , ασορτι κ ετσι ναουμ.. και με στανταρ προδιαγραφες οχι πρακτικερ.

Βασικα αυτο που εχω παρατηρισει ειναι οτι οι περισσοτερες γυναικες που εχω δει (πολυ λιγες) φορανε κρανος..

Τροποποιήθηκε από τον cloud_constructor

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Και εντάξει το ΦΠΑ είναι μεγάλο

Μεγάλο είναι αλλά δεν θα κλείσει και σπίτια

Στα τοπ κράνη των 800€ το ΦΠΑ είναι 150€ (καθαρή αξία δηλαδή κράνους στα 650€)

Δεν είναι και λίγα αλλά μην το κάνουμε πιπίλα. Εάν είναι να πάρεις το ΤΟΠ κράνος και να δώσεις 650€ προσθέτεις και 150€ τον ΦΠΑ.

ειδάλως πας σε πιο φτηνά κράνη 300-500€ που σημαίνει 80€ ΦΠΑ πάνω κάτω.

το κράνος στις γυναίκες είναι περιττό γιατί ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΜΥΑΛΟ ΝΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΟΥΝ.

διορθώθηκε :_zeppelin:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα