Jump to content
themata

Επιτέλους ΤΕΛΟΣ στον υπερβολικό θόρυβο των εξατμίσεων

Recommended Posts

Από news247.gr

Με το... αριστερό θα μπει το νέο έτος για τους χιλιάδες κάτοχους μοτοσικλετών, σκούτερ και συναφών δικύκλων καθώς από τις αρχές του νέου έτους είναι υποχρεωμένοι να έχουν μαζί με τα χαρτιά τους και την κάρτα ελέγχου θορύβου.

Σύμφωνα με όσα λένε οι πληροφορίες ο βασικός στόχος είναι να μειωθεί ο θόρυβος από τα δίκυκλα εκείνα τα οποία εκπέμπουν πολλά ντεσιμπέλ, όπως για παράδειγμα από κάποια μηχανάκια που έχουν βάλει άλλες εξατμίσεις ή έχουν κάνει διάφορες μετατροπές.

Την ειδική αυτή κάρτα θα μπορούν να προμηθεύονται από τους μηχανικούς ενώ προβλέπεται πρόστιμο το οποίο θα φτάνει τα 150 ευρώ.

Στην περίπτωση πάντως που η μοτοσικλέτα εκπέμπει πολύ περισσότερα ντεσιμπέλ από το προβλεπόμενο όριο τότε το πρόστιμο θα φτάνει ακόμα και τα 3.000 ευρώ.

-----------

άδικο για όσους έχουν βαλει afer-market εκτός ορίων θορύβου, αλλά ΔΙΚΑΙΟ για όλους τους υπόλοιπους

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Δίκαιο για όλους!!! Αυτή η αλητεία καιρός είναι να σταματήσει! Ελπίζω μόνο να γίνονται συχνά έλεγχοι και να μην το αφήσουν έτσι και αυτό το μέτρο...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Και με τα διχρονα τι γινεται ? :S

Διάβασε προσεκτικά το ποστ. Δεν αναφερεται σε 2χρονα ή 4χρονα αλλά σε όσα έχουν αλλαγμενες εξατμίσεις και βγαζουν πολλα db

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δίκαιο για όλους!!! Αυτή η αλητεία καιρός είναι να σταματήσει! Ελπίζω μόνο να γίνονται συχνά έλεγχοι και να μην το αφήσουν έτσι και αυτό το μέτρο...

ενα τελειως μαλακισμενο εισπρακτικο μετρο

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ξενερωμα στο φουλ...δεν πιστευω για να βγει αυτη η καρτα να πρεπει παααααλι να σκασουμε φραγκα, γιατι τοτε θα πρεπει να κατεβουμε σε πορεια διαμαρτυριας κυριολεκτικα, γιατι κανει μπαμ τοτε πως ειναι φοροεισπρακτικο το σκηνικο...

ΞΕΝΕΡΩΣΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ενα τελειως μαλακισμενο εισπρακτικο μετρο

έτσι θα μπορουσες να το χαρακτηρίσεις αν "επιανε" όλους τους μοτοσυκλετιστες, όπως με την φορολογία που αφορά σε ολους τους πολιτες,

όμως εδω εν ισχύει αυτό, μόνο οι παραβάτες θα πληρώνουν

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ενα παπι με ολα κανονικα εκστμισης και ολα μανατα.....και ενα αλλο π θα φτιαχνει παταγο...ετσι θα κανουν ολοι

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Την ειδική αυτή κάρτα θα μπορούν να προμηθεύονται από τους μηχανικούς ενώ προβλέπεται πρόστιμο το οποίο θα φτάνει τα 150 ευρώ

Οταν λεει μηχανικους εννοει τα συνεργεια ?

Ποσα θα σκαμε για να μας την βγαλουν.. ?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

έτσι θα μπορουσες να το χαρακτηρίσεις αν "επιανε" όλους τους μοτοσυκλετιστες, όπως με την φορολογία που αφορά σε ολους τους πολιτες,

όμως εδω εν ισχύει αυτό, μόνο οι παραβάτες θα πληρώνουν

κανεις λαθος ...

υποχρεωνει εμενα τον νομιμο , να χασω μια μερα απο τη δουλεια μου , για να παω να αποδειξω το αυτονοητο ...πληρωνωντας βεβαια για αυτο ...

αλλα και παλι αν δεν ημουν με μια επεμβαση 5 λεπτων , αλλαζω εξατμιση και βαζω μαμα , να παω να πληρωσω για εναν προγραμματισμενο ελεγχο νομιμοτητας?????

δεν ειναι λοιπον μαλακισμενο??????

και οι νομιμοι θα πληρωσουν και οι παρανομοι θα την γλιτωσουν???

ημαρτον σε αυτη τη χωρα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

κανεις λαθος ...

υποχρεωνει εμενα τον νομιμο , να χασω μια μερα απο τη δουλεια μου , για να παω να αποδειξω το αυτονοητο ...πληρωνωντας βεβαια για αυτο ...

αλλα και παλι αν δεν ημουν με μια επεμβαση 5 λεπτων , αλλαζω εξατμιση και βαζω μαμα , να παω να πληρωσω για εναν προγραμματισμενο ελεγχο νομιμοτητας?????

δεν ειναι λοιπον μαλακισμενο??????

και οι νομιμοι θα πληρωσουν και οι παρανομοι θα την γλιτωσουν???

ημαρτον σε αυτη τη χωρα

για να μην μπω σε λεπτομερειες για τις διαφωνιες μου, θα σε ρωτησω το απλό: ΕΣΥ τί προτείνεις? να τα αφήσουν όλα ως έχουν?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

δεν είναι καλύτερο να κόψουν αυτούς που πουλάνε παράνομες εξατμίσεις???

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

δεν νομίζω ότι είναι παράνομο να πουλάς εξατμίσεις,

παράνομο είναι αυτός που την αγοράζει να την χρησιμοποιεί με λάθος τρόπο (π.χ. στον δρόμο αντί στην πίστα).

Ενα πολυ ενδιαφερον αρθρο >>> http://motoselida.tripod.com/A001.htm

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τι εννοεις??Γιατι μετα απο ebay δεν μπορουμε να φερνουμε??

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

σωστοτατοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοος! μεχρι τα μπουνια! τα προστιμα και τα παραπονα στις εταιρειες με τις εξατμισεις, που βγαζουν τετοια χωνια και μας τρελαινουν και τις αγοραζουμε...:P

ας σοβαρευτουμε λιγο

βλεπω πολλες εταιριες να λουκεταρουν μιας και αν ισχυσει ΓΕΡΑ το μετρο θα πεσει κατα πολυ για να μην πω εντελως ο τζιρος τους...

επισης προσοχη στο δικαιο και το αδικο που λετε, γιατι πολλοι οταν ηταν στην ηλικια των 15-16-17 κλπ κλπ, ισως φοραγανε εξατμισεις που κανανε θορυβο..βασικα σπαγανε τυμπανα..οποτε ας θυμηθουμε λιγο τα παλια πριν δουμε το δικαιο και το αδικο ;)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τα 50ρακια παπια για πιστα ειναι ?

Εχουν να πεσουν αλλαγες σε παπιες,χαμος θα γινει χΑχΑΧΑΧ :P

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

δεν είπα οτι είναι παράνομες

αλλά για να πάρεις μια εξάτμιση που δεν έχει έγκριση για δρόμο, δεν πρέπει να αποδεικνύεις με κάποιο τρόπο οτι την παίρνεις για την πίστα??

( πχ να την παίρνεις με το δελτίο του αγωνιζόμενου )

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

για να μην μπω σε λεπτομερειες για τις διαφωνιες μου, θα σε ρωτησω το απλό: ΕΣΥ τί προτείνεις? να τα αφήσουν όλα ως έχουν?

τι προτεινω???

εγω μενω βουνο...και παρολαταυτα μετα τις δωδεκα ακουω εξατμισεις απο αυτοκινητα και μηχανακια να ερχονται απο το λαυριο...θα προτεινα λοιπον αντι οι μπατσουληδες να ξυνουν τα αυτα τους μετα τις δεκα τον βραδυ , να στησουν κανα μπλοκο πιο σοβαρο...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

παιδιά εγω διαβαζοντας το άρθρο καταλαβαίνω πως τα πρόστιμα ΔΕΝ θα είναι για όλους όσους εχουν αλλαξει εξατμίσεις,

αφού πολλές after market ικανοποιούν το νόμιμα επιπεδα θορύβου για χρηση στο δόρμο(street legal).

τα πρόστιμα τα λένε για όσους έβαλαν αντί για εξατμιση σωλήνα 1,5 ίντσα προκειμένου να λειτουργει και ως φλογοβόλο.

ή για όσους έβαλαν εξατμιση για race use (πίστα, αγώνες) και κυκλοφορουν στον δρόμο

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Με την εξάτμιση μου δεν έχω πρόβλημα,βγάζει 98dcb..τι να τα κάνω τα παραπάνω,ίσως να την αλλάξω για πιο μπάσο ήχο.Αλλά και πάλι πιστεύω ότι θα είναι κάτω από τα 98 της μαμάς.

Τώρα και μια ερώτηση,την κάρτα από ποιούς μηχανικούς θα την παίρνουμε?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

παιδιά εγω διαβαζοντας το άρθρο καταλαβαίνω πως τα πρόστιμα ΔΕΝ θα είναι για όλους όσους εχουν αλλαξει εξατμίσεις,

αφού πολλές after market ικανοποιούν το νόμιμα επιπεδα θορύβου.

τα πρόστιμα τα λένε για όσους έβαλαν αντί για εξατμιση σωλήνα 1,5 ίντσα προκειμένου να λειτουργει και ως φλογοβόλο.

ή για όσους έβαλαν εξατμιση για race use (πίστα, αγώνες) και κυκλοφορουν στον δρόμο

ρε φιλαρακι δεν καταλαβες κατι...

στα παπαρια μου τα προστιμα ,γιατι ΕΙΜΑΙ ΟΥΤΩΣ Η ΑΛΛΩΣ ΝΟΜΙΜΟΣ ...αλλα γιατι θα πρεπει να παω να πληρωσω το αυτονοητο για να το αποδειξω???????????????????????????????????????????????????/

εκτος αν πηγαινοντας και αποδεικνύοντας οτι ειμαι νομιμος , δεν εχω ΤΗΝ ΠΑΡΑΜΙΚΡΗ ΧΡΕΩΣΗ ...ουτε καν ενα ευρω για να πληρωσω το χαρτι που θα μου δινουν ...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

αφού πολλές after market ικανοποιούν το νόμιμα επιπεδα θορύβου για χρηση στο δόρμο(street legal).

διαολε, εμενα πεταει απειρο φλογιδι οταν κλεινω γκαζι! την κατσαμε την βαρκα!

λοιπον, οσοι γουσταρουνε διαδηλωση διαμαρτυριας εξω απο την βουλη μαζι με τις μοτο, θα κλεισουμε δρομους..χαμος θα γινει..

οχι σε ενα χρονο που εχει ανεβει ο Γιωργακης(οκ ειναι θεμα Ε.Ε.) να μας τιναξει τα μπαμπακια..ημαρτον πια

Τροποποιήθηκε από τον NiKhTaC

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα