Jump to content
βοσκος

Triumph Tiger 800 (2011)

Recommended Posts

δηλαδή θες να μας πεις ότι δεν έχει μαυρίσει-οξειδωθεί το τελικό της εξάτμισης στις άκρες; Όσα Tiger 800 (& 1050 sport) έχω δει το τελικό ξεκινάει και μαυρίζει από τις πρώτες χιλιάδες χιλιόμετρα.

Φωτό από car.gr από διάφορα μοντέλα 800 για το σημείο που λέω.

2dt5fw2t.jpg 06jpdazr.jpg f44gmv74.jpg r19fs7oq.jpg z9v3gpcm.jpg

το πηρα με arrow πανω !! κ αυτο που δειχνεις ειναι απο θερμοκρασια οχι σκουρια !!! Τροποποιήθηκε από τον Doufe

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

δηλαδή θες να μας πεις ότι δεν έχει μαυρίσει-οξειδωθεί το τελικό της εξάτμισης στις άκρες; Όσα Tiger 800 (& 1050 sport) έχω δει το τελικό ξεκινάει και μαυρίζει από τις πρώτες χιλιάδες χιλιόμετρα.

Καλη πληροφορία αυτή... :clapping2:

ίσως το μαύρισμα σε εκείνο το σημείο της εξάτμισης να δίνει και ένα παραπάνω στοιχείο για την ηλικία/χλμ της μηχανής...

Σαν φθορά δεν μου λεει τίποτα...απολύτως όμως...

(TROLL MODE ON) :peep::grin:

Το μηχανάκι είναι ΧΑΛΙΑ... Χαλάει, σπάει, μαυρίζει η εξάτμιση και τα λάστιχα λασπώνουν με το παραμικρό...απο τα πρώτα μέτρα!

Μακριάαααα όλοι απο μεταχειρισμένα....Και όσοι τα πουλάτε με λίγα χλμ, δώστε τα ΟΣΟ ΟΣΟ να τα ξεφορτωθειτε!!! Είδικα όσοι το έχετε σε ΑΣΠΡΟ που είναι και πιο αργό!!!! (με κάγκελα και βαλίτσα αν γίνεται) Και επίσης τα μπλε του '13 :wub: .............χαλάνε πιο εύκολα!!!!

(TROLL MODE OFF)

Τροποποιήθηκε από τον KOSTASAG

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

πολυ μεγαλο προβλημα...χαιντεεεε...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

το πηρα με arrow πανω !! κ αυτο που δειχνεις ειναι απο θερμοκρασια οχι σκουρια !!!

Το πήρες με arrow άρα δεν υπάρχει θέμα. ΟΚ!

Κόλλησες με την λέξη "οξειδωθεί" που γράφτηκε εκ παραδρομής, όντως είναι από θερμοκρασία. Παρόλη την ειρωνεία από τους μάγκες του πληκτρολογίου, έγραψα μια λάθος λέξη στην πρόταση μου και το δέχομαι.

Αλλά αυτό το υπερβολικό "δεν έχει ασπρίσει" που έγραψες μου έφερε στο νου αυτήν την εικόνα που παρέθεσα. Δεν έχει ασπρίσει αλλά έχει μαυρίσει, πέραν την μίζας βέβαιως βεβαίως (όπως λες)

(TROLL MODE ON) :peep::grin:

Το μηχανάκι είναι ΧΑΛΙΑ... Χαλάει, σπάει, μαυρίζει η εξάτμιση και τα λάστιχα λασπώνουν με το παραμικρό...απο τα πρώτα μέτρα!

Μακριάαααα όλοι απο μεταχειρισμένα....Και όσοι τα πουλάτε με λίγα χλμ, δώστε τα ΟΣΟ ΟΣΟ να τα ξεφορτωθειτε!!! Είδικα όσοι το έχετε σε ΑΣΠΡΟ που είναι και πιο αργό!!!! (με κάγκελα και βαλίτσα αν γίνεται) Και επίσης τα μπλε του '13 :wub: .............χαλάνε πιο εύκολα!!!!

(TROLL MODE OFF)

Τρόλαρε όσο θες, αφού σου επιτρέπεται...

Βλέπω πόσο εκτίμησες την πληροφορία που έδωσα

Εγώ εχω μάθει να κρίνω όλα τα μηχανάκια ακόμα και αυτό που είναι στην κατοχή μου.

Δεν θα με απέτρεπε το μαύρισμα από το να το πάρω, αλλά δεν θα έλεγα και υπερβολές κάνοντας οτι δεν υπάρχει.

Δεν νομίζω να έχει αναφερθεί το συγκεκριμένο αισθητικό πρόβλημα εδώ στο θέμα, αλλά με τέτοια ειρωνεία που υπάρχει στο φόρουμ δεν μπορεί και να αναδειχθεί κάτι παρόμοιο στο μέλλον.

Τροποποιήθηκε από τον telixristos

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλά λέει ο φίλος κ εμένα με ενοχλεί αυτό το σύνολο rainbow χρωμάτων που δημιουργείται στους λαιμούς όλων των μηχανών.

rw1a2c.jpg

Sent from GT-N7100 using tapatalk PRO

Τροποποιήθηκε από τον apathie

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μακάρι να είχαν όλοι οι λαιμοί των μηχανών αυτή την απόχρωση του ουράνιου τόξου και όχι την μαύρη-καφέ!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τρόλαρε όσο θες, αφού σου επιτρέπεται...

Χαβαλέ έκανα και νομίζω το 'δειξα με τον τρόπο που το γραψα. Αν βρήκες κάτι προσβλητικό, ζητάω συγγνώμη. :huh: Ας διαγραφεί και το ποστ..

Βλέπω πόσο εκτίμησες την πληροφορία που έδωσα

Ειλικρινά το εκτίμησα, γιατί είναι μια λεπτομέρεια που δεν την γνώριζα, και δεν έτυχε να την διαβάσω, τουλάχιστον όχι ως πρόβλημα.

Και όντως, είναι χρήσιμη, γιατί αν αποφασίσω να πάρω μεταχειρισμένο, και μου γράφει ο άλλος π.χ. "1.500 χλμ" "ολοκαίνουριο σε γκαράζ κ.λ.π.", η εξάτμιση θα τον προδώσει...

Εγώ εχω μάθει να κρίνω όλα τα μηχανάκια ακόμα και αυτό που είναι στην κατοχή μου. Ωραίος. Συμφωνώ απόλυτα

Δεν θα με απέτρεπε το μαύρισμα από το να το πάρω,

Αρα συμφωνούμε λοιπόν...ούτε εμένα. Γιατί προφανώς δεν θεωρούμε οτι είναι σοβαρό - αποτρεπτικό πρόβλημα, άρα μάλλον καλά έκανε και δεν μου το ανέφερε (και δεν τον ξέρω τον φίλο, ούτε θέλω να πάρω το δικό του)

αλλά δεν θα έλεγα και υπερβολές κάνοντας οτι δεν υπάρχει. Ενώ δεν το θεωρείς και έσύ ιδιαίτερο πρόβλημα , το τόνισες ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ και με 5 φωτογραφίες κιόλας, σαν να ήθελες να μου πείς -μιας και εγω δηλώσα ενδιαφερόμενος-, οτι υπάρχει θέμα με το συγκεκριμένο μοντέλο..

Δεν νομίζω να έχει αναφερθεί το συγκεκριμένο αισθητικό πρόβλημα εδώ στο θέμα

και άλλα θέματα δεν έχουν αναφερθεί,πολύ πιο σοβαρά, και θα τα πώ εγώ,που ενδιαφέρομαι και άμεσα. Δες παρακάτω.

αλλά με τέτοια ειρωνεία που υπάρχει στο φόρουμ

γενικά στο Forum? Διαβάζω σχεδόν καθημερινά εδώ και τρία χρόνια, και μου φαίνεται μια χαρά, γι αυτο και συνεχίζω να το διαβάζω και να postάρω

δεν μπορεί και να αναδειχθεί κάτι παρόμοιο στο μέλλον.

Ψάχνω λοιπόν πάρα πολύ το θέμα με τα Triumph Tiger 800 , καθώς είμαι μεταξύ δύο - τριών μηχανών, και είναι μέσα σε αυτές που με ενδιαφέρουν. (Θα ανοίξω κάποια στιγμή θέμα και στο "X..vs Ψ". Δυστυχώς απο τον στενό μου κύκλο, δεν έχει άλλος το μικρόβιο, οπότε την ψάχνω όπως μπορώ...)

Τα Tiger 800 βγήκαν το '11 και εχω βρεί μετα απο πολύυυυυυ διάβασμα (κυρίως σε Forums στο εξωτερικό), οτι έχουν παρουσιάσει τα εξής θέματα παγκοσμίως:

- Σκορτσάρισμα στην πρώτη σε λίγους οδηγούς - κατα την αποσυμπλεξη - αλλά δεν προβλημάτισε και πολλούς. Τελικά ήταν θέμα τροφοδοσίας που λυθηκε μετά απο update και παρουσιάστηκε σε λίγα.

- Ένα θέμα με το Stand σε κάποιους, που δεν διάβαζε καλά αν ήταν κατεβασμένο ή όχι. Λύθηκε απο τις αντιπροσωπείες (ένα φυσάκι αν κατάλαβα καλά.)

- 1-2 αναφέρανε κάποιο θέμα με ένα ελατηριάκι στις ταχύτητες, κάποιοι το άλλαξαν προοληπτικά (5-10 $)

- Σε κάποιους δεν διάβαζε καλά η ένδειξη των ταχυτήτων στο κατέβασμα (όχι σε όλους). Λύθηκε με update.

- Και τέλος, το σοβαρό πρόβλημα με τη μίζα που έκατσε και στον φίλο @Doufe, όπως ανέφερε και πιο πάνω. Το συγκεκριμένο παρουσιάστηκε ίσως και στο 80% των μηχανών, μεταξύ 20 - 40 χιλιάδων χλμ. Οφείλοταν σε ένα ανταλλακτικό της μίζας, οπού μετά απο αρκετά κοντινά (χρονικά) άναψε - σβήσε, σε χρήση πόλης, η μηχανή δεν έπαιρνε μπροστά μέχρι να κρυώσει.

Αρχικά αλλάχθηκαν οι μίζες στις πρώτες φουρνιές, βάζοντας το ίδιο ανταλλακτικό, αλλά τα μηχανάκια ξαναπαρουσίαζαν το θέμα μετά απο άλλες 20-30.000. Τελικά απο τα τέλη του 2013 και μετά, φέρανε καινούρια παρτίδα με άλλο κωδικό ανταλλακτικού, το οποίο περάστηκε σε όλες τις μοτοσυκλέτες ΑΚΟΜΑ και εκτός εγγύησης . Οπότε και δεν ξαναπαρουσιάστηκε σε κανέναν.

Προφανώς δεν χρειάζεται να σας πω εγώ πόσες ώρες - μέρες έχω φάει να το ψάχνω...

Κατα τα λοιπά, σε όλα τα ξένα Forums, τα χαρακτηρίζουν σκυλιά μαύρα, αλλά δεν θα γράψω γιατί μην θεωρηθώ προβοκάτορας (και ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ φανμπόυς (κατα το τεντιμπόυς) της TRIUMPH, ΟΥΤΕ η γκομενά μου παίρνει απο κει εσώρουχα :_zeppelin::crazy: ούτε και είχα ποτέ ένα. Να πω την αλήθεια χέστηκα και για την Triumph και την Yamaha και την Honda - στην τσέπη μου μπαίνουν οι πωλήσεις τους?

Αλλάααα παίζει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ δυνατά στις επιλογές μου, ακριβώς επείδή τα θεματά τους είναι λυμμένα (ή επειδή είμαι χαζός :uglystupid2: ), και ισχυρίζονται ικανοποιημένοι αρκετές χιλιάδες τύποι παγκοσμίως, (καθώς το μηχανάκι ανέβασε κατα πολύ το μερίδιο της Triumph και την έβγαλε και πρώτη στην Αγγλία.) και φυσικά επειδή μου αρέσει πολύ.

Τροποποιήθηκε από τον KOSTASAG

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μιάς κ ο από πάνω μιλάει για αριθμούς,ας πούμε πως το 2014 αποτέλεσε την πιο επιτυχημένη χρονιά την τελευταία 30ετία από πλευράς πωλήσεων της Triumph.

Αύξησε τις πωλήσεις της κατά 4.5% παγκοσμίως και 8% στο Η.Β.

Τα έσοδά της όμως δεν αυξήθηκαν ανάλογα,μάλλον έχασε κάποια λεφτά εξαιτίας κάποιων project που είχε επενδύσει,για να τα δει τελικώς να μην φτάνουν τη γραμμή παραγωγής και να εγκαταλείπονται(ένα 400άρι καινούριο νομίζω).

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δύο νέες εκδόσεις για το Tiger 800...XRT και XCA.

http://www.bennetts....s/#.VUYavPntmko

660_TigerXRT.jpg

660_TigerXCA.jpg

Τροποποιήθηκε από τον efkola

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μακάρι να έβγαζαν και οι άλλες εταιρίες τόσες διαφορετικές εκδόσεις εξοπλισμού

Bravo στην Triumph :secret:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αρκετές διαφορές θα έχουν τα νέα Tiger 800 και 1200 που θα εμφανιστούν στο περίπτερο της Triumph στο Μιλάνο σε λίγες ημέρες. Επιβεβαιώνεται πως στην EICMA τα Tiger θα είναι και νέα και περισσότερα από ένα. Εμφανισιακά οι Βρετανοί έχουν κάνει μια προσπάθεια να μειώσουν τον συνολικό όγκο, με μικρότερης επιφάνειας πλαστικά και παράλληλα πιο αιχμηρή σχεδίαση.

Στην κατασκοπική φωτογραφία, τα εμπρός φώτα του Tiger 1200 είναι Full-Led και τα όργανα είναι TFT, πιθανότατα πρόκειται για τα έγχρωμα όργανα που υπάρχουν ήδη στο Street Triple 800 RS και είναι από τα πιο πλήρη και σύγχρονα σε ενδείξεις και λειτουργίες. Όπως και στο υπάρχον μοντέλο, θα υπάρχουν διαφορετικά επίπεδα εξοπλισμού, με την κορυφαία έκδοση να διαθέτει ημί-ενεργητικές αναρτήσεις της WP.

Αντίστοιχες αλλαγές σε επίπεδο εξοπλισμού και εμφάνισης αναμένονται και για το μικρότερο Tiger 800, όμως εδώ έχουμε και μεγάλες διαφοροποιήσεις στον κινητήρα (πιθανότατα η Triumph θα βάλει και σε αυτό το μοντέλο της, τον τρικύλινδρο του Street Triple), όπως επίσης και στην εργονομία της θέσης οδήγησης, αλλά και της θέση του συνεπιβάτη. 

Πηγή

Τροποποιήθηκε από τον efkola

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Eιναι υπερβολικα ανετο το ...ισιον

Ξερω την διαδρομη μεσα στο κεφαλι μου την εχω αναλυσει!

Λογικα πρεπει να την εχει αγορασει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

https://www.youtube.com/watch?v=7paAhhGJjVE

Τροποποιήθηκε από τον Peiraiwths

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ένα χρόνο μετά την παρουσίαση του νέου Tiger 800, ετοιμάζεται ανανέωση ...ίσως το καινούριο να είναι 900!

Πιθανότατα Euro 5 και 900cc άρα και αυξημένη ιπποδύναμη πλησίον των 110 ίππων.Προφανώς θα εξακολουθήσουν να υπάρχει η ''απλή'' και η πιο off έκδοση.

Το Triumph Tiger 800 καÏάÏεÏε να δοκιμάÏει

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

επιτελους αφαιρουμενο υποπλαισιο και μαλλον πισω μασπιε.

αν κουμπωσουν και το καλο μεσαιο μοτερακι που εχουν ,θα κλαψουν μανουλες

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα