Jump to content
[-Angelos-]

V-Strom ή Transalp ;;;;

Recommended Posts

Φιλοι σας χαιρετω μιας και αυτο ειναι το πρωτο μου post.

Καιρο τωρα σας παρακολουθω σιωπηλος...(ασε την παρλα, στο θεμα !)

Λοιπον: νοιωθω οτι ηρθε η ωρα να αλλαξω το shadow και να πηδησω σε κατι πιο ανετο, ευελικτο και σιγουρα συγχρονο.

Εχω καταληξει σε 2: V-Strom 650 και Transalp.

Οσον αφορα το πρωτο, ο αδερφος μου αγορασε τελευταιως ενα 1000αρι το οποιο αν και με εκανε να τρεξουν τα σαλια μου, ειναι εξω απο τον προυπολογισμο μου, συν οτι μου πεφτει λιγο βαρυ (η ετσι μου φανηκε :what: ). Καινουριο ομως, το 650 ειναι αρκετα προσιτο οσον αφορα τιμη. Αυτο που με προβληματιζει ειναι η αξιοπιστια, ανεση και ποιοτητα κατασκευης. Δεν εχω κανενα σημειο αναφορας διοτι στην Λευκωσια εχω δει να κινουνται 2-3 μονο... Ισως να παιζει ρολο και το οτι χρησιμοποιουνται απο την αστυνομια :/ .....

Τωρα το Transalp για καινουριο η τιμη ειναι εξωφρενικη - 2000+ ευρα πιο ακριβο απο το V-Strom !!!! Ειναι ομως Honda και η πειρα μου με το Shadow, που κλεισαμε αισιως 7 χρονια 'δεσμου', μου λεει πως ειναι σχεδον αλεξισφαιρα...

Θα μπορουσα να βρω βεβαια και καποιο καλο-μεταχειρησμενο Transalp ομως νομιζω πως η τιμη θα ειναι η ιδια με του καινουριου V-strom.

Τι λετε;

Τροποποιήθηκε από τον [-Angelos-]

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

2000? πιο ακριβό το TransAlp απο το V-strom ??? Μπορείς να δώσεις τιμές ??

Εμενα ενω μου αρέσει και το ΤΑ, θα επαιρνα το V-Strom νομίζω.. πιο νεο,πιο δυνατό..πιο καινουριο γενικότερα... Απο ανεση και τα δυο έχουν. Εκει θα καταλαβεις και τη διαφορά στη δύναμη..με 2 ατομα,φορτωμένος.. Πλεον όλες οι μηχανές έχουν φτάσει σε αρκετα υψηλά επίπεδα ποιότητας νομίζω..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ανάμεσα σ αυτά τα 2 V-strom με κλειστά μάτια.Πολύ πιο σύγχρονο και δυνατότερο μηχανάκι :winking:

Όσο για το οτι είναι πιο ακριβό το τρανσάλπ πολύ παράξενο μου φαίνεται.Εγω νομίζω οτι το σουζούκι είναι πιο ακριβό

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

V-Strom + 1 :_thumbsup:

To transalp πρεπει να μπει σε μουσειο πλεον.... <_<

Τροποποιήθηκε από τον Sarevock

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
2000? πιο ακριβό το TransAlp απο το  V-strom ??? Μπορείς να δώσεις τιμές ??

Φιλε ΝταρνταΓιαννη, σε Κυπριακες Λιρες, (1 ΚΛ = 0,57 Ευρω) το Vstrom κοστιζει 5000 το 650 και 6100 το 1000. Το Transalp ...6400 !!!!

Στην Κυπρο, οι μηχανες εχουν 130% φορο γιατι θεωρουνται ειδη πολυτελειας :_zeppelin:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

.....To ενα.ειναι η κορυφη της κατηγοριας(v-strom)και το αλλο,τελειως ξεπερασμενο..(τουλαχιστον σε θεματα τεχνολογιας-αποδοσης1)

Οσο αναφορα την αξιοπιστια,και ο κινητηρας της suzuki φημιζεται γι'αυτο..

...Αν σ'αυτα προσθεσουμε και την διαφορα τιμης που βαζεις...νομιζω οτι το συμπερασμα ειναι αυτονοητο!!.. :D

(..Σκοπιμα,δεν αναφερω τον τομεα "αισθητικη", γιατι εδω...δεν υπαρχει καμμια επιχειρηματολογια για να πεισει καποιος, καποιον! :what: ) :D

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Βάλε δυο φωτογραφίες δίπλα δίπλα μια του v-strom και μια του TA ε και όπου σου τρέξουν ποιο πολύ τα σάλια σου αυτή πάρε δοκιμασμένη λύση :thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δίνουν το V-Strom πιο φθηνά απο το Transalp,και το σκέφτεσαι?!!!

Μακράν καλύτερο μηχανάκι και δε σηκώνω κουβέντα επι του θέματος!

Το είπαμε και θα το πούμε όσες φορές χρειαστεί ακόμα:Ο μύθος περι αξιοπιστίας της HONDA πέθανε!Πλέον όλες οι μηχανές είναι το ίδιο!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το V-strom έιναι καλύτερο σε:

- Κινητήρα-Δύναμη-Επιδόσεις (και με μεγαλη διαφορά μάλιστα)

- Καταναλωση

- Στήσιμο πλαισίου αναρτήσεων

- Προστασία αέρα σε υψηλές μωτ

Το Transalp είναι καλύτερο γιατί:

- Είναι πιο πολλές off-road δυνατότητες από το V-Strom που είναι πιο street

- Είναι Honda

Διαλέγεις και παίρνεις...εγώ πάντως προτείνω V-Strom αφού είναι και πιο φρέσκο μοντέλο... :bye:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγω λεω το τρανσαλπ. Ε μη λεμε και ολοι το ιδιο ... :D

Ελα ας αφησουμε τα αστεια τωρα και παρε το DL.

το transalp παιζει να μην ειναι καν ψεκαστο ε ... Αξιοπιστη η HONDA δεν λεω ... μπορει και πιο πολυ απο τις αλλες ... αλλα πισω ρε παιδακι μου ...

Διαλεγεις και παιρνεις ...

αξιοπιστια... ή "Κινητήρα-Δύναμη-Επιδόσεις-Καταναλωση-Στήσιμο πλαισίου αναρτήσεων-Προστασία αέρα σε υψηλές μωτ "

Ε δεν ειναι και τιποτα δυσκολο ... :winking:

Συν του οτι το Vstrom ειναι και πολυ πιο μουρατο! :punk:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Ο μύθος περι αξιοπιστίας της HONDA πέθανε!Πλέον όλες οι μηχανές είναι το ίδιο!

Πώπωωωω...μεγάλη κουβέντα είπες φίλε. Μεγάλη αλλά,....so NOT true...

Όταν μιλάμε για ποιότητα, δεν χωράει ούτε συζήτηση...Απλά ανεβείτε σε ένα μέτριο Honda και μετά σε ένα ακριβό π.χ. Suzuki.... θα καταλάβετε πολλά. :/

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν έχει τύχει να καβαλήσω το VStorm, αλλά και όταν το κάνω δεν θα με ενδιαφέρει σε αυτή την κατηγορία οι επιδόσεις σε θέμα PS... Αυτό που σίγουρα είναι ευρέως γνωστό είναι ότι το μοτέρ που φοράει το Transalp έχει ιστορία όσο λίγα και στην κυριολεξία είναι ΑΘΑΝΑΤΟ!!!

Και όσο για το όλες οι μηχανές πλέον είναι οι ίδιες... :clapping: ελα, μην τα ισοπεδώνουμε όλα!!! Ολοι μας καβαλάμε κάθε μέρα μικρά-μεγάλα μηχανάκια και μπορούμε να καταλάβουμε τι παίζει... :lipssealed:

Τα περισσότερα άλογα δεν σημαίνουν καλύτερο μηχανάκι. :bye:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Φιλε ΝταρνταΓιαννη, σε Κυπριακες Λιρες, (1 ΚΛ = 0,57 Ευρω) το Vstrom κοστιζει 5000 το 650 και 6100 το 1000. Το Transalp ...6400 !!!!

Στην Κυπρο, οι μηχανες εχουν 130% φορο γιατι θεωρουνται ειδη πολυτελειας :_zeppelin:

<{POST_SNAPBACK}>

Ανάποδα τα λες. Αν ήταν έτσι θα ερχόμουν την άλλη βδομάδα στην Κύπρο για αγορά μηχανής :ρ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Έχω την πληροφορία ότι σε κανά δυό βδομάδες η Honda θα προσφέρει το Transalp στις 7.000 ευρώ.

Και δεν κάνω πλάκα.

Αν είναι έτσι σίγουρα είναι μια συμφέρουσα αγορά.

Επειδή τα έχω οδηγήσει και τα δύο λέω ότι είναι εντελώς διαφορετικά μηχανάκια με το Suzuki να υπερέχει στην άσφαλτο αισθητά.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

το μοτέρ του ΤΑ έχει εκπληκτικό ιστορικό αξιοπιστίας (όπως και ολόκληρο το μηχανάκι)

επίσης το ΤΑ μπορεί να πατήσει χώμα πολύ καλύτερα

κατά τα άλλα, το v-strom υπερέχει

προσωπικά αν δεν είχα απαιτήσεις για χώμα θα έπαιρνα v-strom

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τροποποιησα ελαχιστα την απαντηση του θεματα:

Το V-strom έιναι καλύτερο σε:

- Κινητήρα-Δύναμη-Επιδόσεις (και με μεγαλη διαφορά μάλιστα)

- Καταναλωση

- Στήσιμο πλαισίου αναρτήσεων

- Προστασία αέρα σε υψηλές μωτ

Το Transalp είναι καλύτερο γιατί:

- Είναι πιο πολλές off-road δυνατότητες από το V-Strom που είναι πιο street

Διαλέγεις και παίρνεις...εγώ πάντως προτείνω V-Strom αφού είναι και πιο φρέσκο μοντέλο...

<{POST_SNAPBACK}>

Προτείνω και εγω με τη σειρα μου το DL 650 (V-Strom)

υγ: Επιπρόσθετα, φιλε Αγγελε καλως ορισες στη παρεα μας!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

<{POST_SNAPBACK}>

:blink::blink::blink::plaf: ΤΙ ΕΙΠΕς ΤΩΡΑΑΑΑΑ!!!!!5000 λιρες=2.850 ΕΥΡΩ....το V-STROM;;;;Εισαι σιγουρος;;;;;; :blink::blink::blink:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

0,57*5000=2850

Και δεν πουλάω το δικό μου να πάρω 3..? :tease:

Για το V-Strom μπορείς να μάθεις και από εδώ:

V-Strom 650

Suzuki V-strom 650

Όπως και για το Transalp

XL 650V TRANSALP

Ανακαλώ ατάκα συνάδελφου μοτοσυκλετιστή από γειτονικό φόρουμ και επί της ευκαιρίας τον ευχαριστώ για το γέλιο που μου χάρισε!

"Το Transalp είναι πολύ επικίνδυνο μηχανάκι... Εκεί που οδηγείς μπορεί να σε πάρει ο ύπνος και να πέσεις!" :devil:

2 Οn-Off:Αποφάσισε λοιπόν.Είσαι περισσότερο Οn ή Off?Αυτό είναι το ερώτημα!

Καλώς ήρθες!

:cheers:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τελικα πόσο εχει το V-Strom στο νησι;Γιατι απο αυτα που λεει πιο πανω ο φιλος...2.850...ή κατι λαθος εγινε;;;;; ;)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Τελικα πόσο εχει το V-Strom στο νησι;Γιατι απο αυτα που λεει πιο πανω ο φιλος...2.850...ή κατι λαθος εγινε;;;;; ;)

<{POST_SNAPBACK}>

1 € ισοδυναμεί με 0.58CYP

7800€ ισοδυναμούν με 4524CYP

Απο οσο θυμαμαι, τη περιοδο 2004-05, η τιμη του DL ήταν στα 7800€.

Καλημέρα

Τροποποιήθηκε από τον Λυγκέας

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα