Jump to content
ALX™

Σωστη ρυθμιση των φωτων ©

Recommended Posts

Λοιπόν πάρτε μολύβι και χαρτί,...αγοράστε εκτυπωτή,....έχετε?...αλλάξτε και κάνα μελάνι...ξεράθηκαν τα ρημάδια και εκτυπώστε....σώστε.... κάντε ό,τι καταλαβαίνετε αλλά μάθετε να ρυθμίζετε ΣΩΣΤΑ τα φώτα σας.

Ανεβαίνετε πάνω στην μοτοσυκλέτα και κάθεστε κανονικά σαν να οδηγείτε.

Ένας φίλος σας μετράει την απόσταση από το κέντρο του προβολέα σας έως το έδαφος.

90?.....80?.....όσο κι αν είναι. Ας πούμε ότι βρήκατε 90 εκατοστά. Αφαιρείτε το 10% από αυτά και σας μένουν 81 εκατοστά.

Το σημειώνετε μην το ξεχάσετε και πάτε σε σκοτεινό μέρος με επίπεδο έδαφος και στήνεστε στην ίδια στάση (όπως όταν μετρούσατε πριν), κάθετα εμπρός σε έναν τοίχο,...μάντρα...ή οτιδήποτε άλλο.

Η απόσταση από το φανάρι σας μέχρι τον τοίχο να είναι 10 μετρα .

Ανάβετε την μικρή σκάλα...

(τη μικρή είπαμε ρεεεε...) :bash:tongue.gif

Πάτε λοιπόν στον απέναντι τοίχο και μετράτε κάθετα από το έδαφος 81 εκατοστά και τραβάτε μια παράλληλη προς το έδαφος γραμμή (μεγάλη να φαίνεται)

Κάθεστε όπως είπαμε σε θέση οδήγησης και αρχίζετε να ανεβάζετε ή να κατεβάζετε την δέσμη των φώτων σας μέχρι η πάνω παράλληλη φωτεινή γραμμή της μικρή σας σκάλας συμπέσει με την γραμμή που τραβήξατε στον τοίχο.

Έτσι ρυθμίσατε για πρώτη φορά στη ζωή σας τα φώτα σας σωστά... :clapping2:

Θυμηθείτε: Ο έλεγχος/ρύθμιση πρέπει να γίνεται τουλάχιστον μια φορά κάθε εξάμηνο διότι ένα πεσμένο πισινό αμορτισέρ ή ακόμα κι ένα ξεφούσκωτο πισινό ελαστικό, μπορεί να αλλάξει τη ρύθμιση και τα φώτα θα φέγγουν ψηλά.

Επίσης, όταν βάζετε δεύτερο άτομο στη μοτοσυκλέτα, η ρύθμιση που κάνατε δεν είναι πια σωστή, γιατί τα φώτα θα χτυπούν ψηλά. Αν είναι για μια βόλτα από δω ως εκεί, δεν τα πειράζουμε, αλλά αν είναι να ταξιδέψετε νύχτα δικάβαλοι, τότε πρέπει να τα χαμηλώσετε για δυο λόγους. Ο ένας για να βλέπετε εσείς σωστά, και ο άλλος, για να μην στραβώνετε τους απέναντι.

(Κάποιες μοτοσυκλέτες έχουν σύστημα για να ρυθμίζεται το σωστό ύψος της δέσμης όταν βάζετε συνεπιβάτη, με το πάτημα ενός μοχλού κι έτσι είναι πολύ εύκολο να το κάνετε χωρίς να πειράζετε την βασική ρύθμιση.)

ΑLX©

• Like 1

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

γέρνεις μπρος πίσω :D

πάντως και εγώ σπάζομαι και ειδικά με των κάρων (φυσικά) οπότε πάντα ρυθμίζω και τα τρία δικά μου (κάρο και μηχανή)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Στο ΧΤ πως ανεβοκατεβαζεις την δεσμη των φωτων ρε Αλεξανδρε; :(

<{POST_SNAPBACK}>

Εχει βιδα κατω απο τι μασκα σου. Αν θυμαμαι καλα! :_unsure:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
...Και οι ομιχλης??Μολις τοποθετησα 2 προχτες..

<{POST_SNAPBACK}>

Οι δικοί μου τουλάχιστον γίνονται με αλλενόκλειδο και με γερμανικό

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Οι δικοί μου τουλάχιστον γίνονται με αλλενόκλειδο και με γερμανικό

<{POST_SNAPBACK}>

TOURATECH ειναι,εννοω το υψος "δεσμης" (αν μπορουμε να μιλαμε για δεσμη..)

Εγω παντως τους ρυθμισα ωστε να μην ειναι πιο ψιλα απο τη μεσαια μου..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Οτιδηποτε φως (προβολακι κτλ) που ΔΕΝ παιζει τον ρολο του προβολεα και προοριζεται ωστε να ειναι ανεμμενο συνεχεια για καλυτερο φωτισμο,ρυθμιζεται στο υψος της μικρης σκαλας για να μην ενοχλει.

Επισης κατι που ξεχασα.

Η ρυθμιση που ανεφερα εχει καποιους περιορισμους (θα τους ελεγα)Δηλαδη:

Μιλαμε για ρυθμιση μονο με αναβατη.Αν βαλεις συνεπιβατη η δεσμη θα ανεβει και θα ενοχλει.

Αν προκειτε να κανεις ταξιδι και εχεις βαλει τιποτα τριβαλιτσα πανω,η δεσμη θα ανεβει.

Αν το αμορτισερ σου εχει γινει σωβρακολαστιχο,ξεχνας το "αφαιρουμε το 10%" και αφαιρεις οσο χρειαζεται (20%-30%...κτλ :P )

Οποτε αν η ρυθμιση δεν ειναι ευκολη υποθεση στην μ,οτοσυκλετα σου,ρυθμιζεις τα φωτα σου αναλογα το πως κινησαι συνηθως.Αν εισαι συνηθως δικαβαλος κανεις μια ελαστικοτερη ρυθμιση ωστε να μην ενοχλεις αλλα κι οταν εισαι μονοκαβαλος να μην φεγγουν τα φωτα σου μονο την ροδα σου :D

Αν εισαι σχεδον μονιμα μονοκαβαλος ρυθμιζεις οπως ανεφερα.

Αν τωρα εχεις BMW δεν εχεις κανενα προβλημα.Ρυθμιζεις τα φωτα σου σωστα ως μονοκαβαλος και οταν βαλεις δικαβαλο ή φορτωσεις του θανατα,απλα κατεβαζεις τον μικρο μοχλο που ειναι πισω απο τα φωτα σου,(ακομα και εν κινησει με το GS),και τα φωτα σου ερχονται στην σωστη ρυθμιση για δικαβαλο ή με φορτιο.!!! :rolleyes:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

TOURATECH ειναι,εννοω το υψος "δεσμης" (αν μπορουμε να μιλαμε για δεσμη..)

Εγω παντως τους ρυθμισα ωστε να μην ειναι πιο ψιλα απο τη μεσαια μου..

<{POST_SNAPBACK}>

και οι δικοί μου tourateche είναι. Όπως σου είπα τους ρυθμίζεις καθ'ύψος και κατά διεύθυνση με το γερμανικό (κρατάει κόντρα) και με το άλλεν κάνεις τη ρύθμιση που θέλεις.

Πάντως καλό θα ήταν τον αριστερό σου προβολέα (xenon) να του δώσεις μια ελαφρά κλίση προς τα αριστερά (πολύ λίγο όμως) για να έχει πιο ευρύ φάσμα όταν ταξιδεύει μόνος σου τη νύχτα για να καλύπτεις τελείως την αριστερή πλευρά του δρόμου.

Αλήθεια πόσο σου κόστισαν? που τους έβαλες? εργατικά?

post-112-1131699437_thumb.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Οπως ειπα,ειναι και οι δυο ομιχλης.Δεν νομιζω οτι χρειαζεται ο xenon γιατι, και αποφευγω γενικα να ταξιδευω βραδυ, και οταν τυχαινει,ποσες ωρες εχω την ψηλη σκαλα? Ενω οι ομιχλης και πιο χρησιμοι ειναι σε αστικο περιβαλλον, και γενικα χρησιμοποιουνται περισσοτερο(ακομα και για να σε βλεπουν οι αλλοι..)

Α! Tους αγορασα αντικαταβολη απο την ΜΑΚΑΝ, 160 euros('η 180?δεν θυμαμαι. :lipssealed::sorry: τον εναν) και τους τοποθετησα εδω Κερκυρα, στο συνεργειο ενος γνωστου μου..Μας πηρε 6(!!)ωρες και του εδωσα 70 euros.. :wacko: :D

Y.Γ.Τους συνεδεσα με μια γραμμη και διακοπτη, αφηνοντας την ιδια ασφαλεια (15W)

Μεχρι τωρα μια χαρα, αλλα, λες να θελει μεγαλυτερη ασφαλεια?(π.χ.30W?) :what:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Οπως ειπα,ειναι και οι δυο ομιχλης.Δεν νομιζω οτι χρειαζεται ο xenon γιατι, και αποφευγω γενικα να ταξιδευω βραδυ, και οταν τυχαινει,ποσες ωρες εχω την ψηλη σκαλα? Ενω οι ομιχλης και πιο χρησιμοι ειναι σε αστικο περιβαλλον, και γενικα χρησιμοποιουνται περισσοτερο(ακομα και για να σε βλεπουν οι αλλοι..)

Α!  Tους αγορασα αντικαταβολη απο την ΜΑΚΑΝ, 160 euros('η 180?δεν θυμαμαι. :lipssealed:  :sorry: τον εναν) και τους τοποθετησα εδω Κερκυρα, στο συνεργειο ενος γνωστου μου..Μας πηρε 6(!!)ωρες και του εδωσα 70 euros.. :wacko:  :D

<{POST_SNAPBACK}>

Κατ αρχην οι ασφαλειες δεν ειναι σε Βατ αλλα σε Aμπερ :P

Ειπες οτι τα εβαλες πανω σε μια γραμμη....ποια γραμμη?Καινουρια που την τραβηξατε εσεις ή πανω στην ιδια γραμμη των φωτων?

Αν την βαλατε πανω στην ιδια γραμμη των φωτων,πρεπει να τα ασφαλισεις χωριστα.Αν οχι αναλογως των Watt που τραβανε τα προβολακια σου χρειαζεσαι και την αναλογη ασφαλεια.Πες μου ποσα watt ειναι τα προβολια,να σου πω αμπερ ασφαλειας.

Καλα ρε...6 ωρες να βαλετε δυο προβολακια?!!!!!!! :shock: Κι ηταν και συνεργειο?!!! :shock:

Εγω για μια αντιστοιχη δουλεια (οταν εβαλα τους δυο σαλιγκαρους για κορνα) τους τοποθετησα μονο μεσα σε 2 ωρες!!! :rolleyes:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κατ αρχην οι ασφαλειες δεν ειναι σε Βατ αλλα σε Aμπερ :P

Ειπες οτι τα εβαλες πανω σε μια γραμμη....ποια γραμμη?Καινουρια που την τραβηξατε εσεις ή πανω στην ιδια γραμμη των φωτων?

Αν την βαλατε πανω στην ιδια γραμμη των φωτων,πρεπει να τα ασφαλισεις χωριστα.Αν οχι αναλογως των Watt που τραβανε τα προβολακια σου χρειαζεσαι και την αναλογη ασφαλεια.Πες μου ποσα watt ειναι τα προβολια,να σου πω αμπερ ασφαλειας.

Καλα ρε...6 ωρες να βαλετε δυο προβολακια?!!!!!!! :shock: Κι ηταν και συνεργειο?!!! :shock:

Εγω για μια αντιστοιχη δουλεια (οταν εβαλα τους δυο σαλιγκαρους για κορνα) τους τοποθετησα μονο μεσα σε 2 ωρες!!! :rolleyes:

<{POST_SNAPBACK}>

1.To W δεν ξερω πως μου,ρθε!! :lipssealed: Και να σκεφτεις οτι εχω δουλεψει ηλεκτρολογος οχι λιγο(απο τα 12 μου μεχρι τα 26 μου) με τον πατερα μου!!(αν ζουσε.. :2guns::bash::blowup::giljotiini::knife: !!!)

2. Η TOURATECH δινει δικη της γραμμη μεχρι τη μπαταρια με διακοπτη κλπ,μια για καθε προβολεα(για την περιπτωση που καποιος βαλει μονο εναν..)ο οποιος ειναι 55 WATT(!) :) και με ασφαλεια 15 A oπως ειπα..

3.Καναμε τοσο γιατι ουτε αυτος(συνεργειο KAWA), αλλα ουτε και εγω ειχαμε "λυσει" τη μηχανη τοσο πολυ ποτε(ντεποζιτα,καντραν κλπ, συμφωνα με τις οδηγιες..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

1.To W δεν ξερω πως μου,ρθε!! :lipssealed: Και να σκεφτεις οτι εχω δουλεψει ηλεκτρολογος οχι λιγο(απο τα 12 μου μεχρι τα 26 μου) με τον πατερα μου!!(αν ζουσε.. :2guns::bash::blowup::giljotiini::knife: !!!)

2. Η TOURATECH δινει δικη της γραμμη μεχρι τη μπαταρια με διακοπτη κλπ,μια για καθε προβολεα(για την περιπτωση που καποιος βαλει μονο εναν..)ο οποιος ειναι 55 WATT(!) :) και με ασφαλεια 15 A oπως ειπα..

3.Καναμε τοσο γιατι ουτε αυτος(συνεργειο KAWA), αλλα ουτε και εγω ειχαμε "λυσει" τη μηχανη τοσο πολυ ποτε(ντεποζιτα,καντραν κλπ, συμφωνα με τις οδηγιες..

<{POST_SNAPBACK}>

ΩΧ....ρε συ..τεραστια ειναι η ασφαλεια των 15Α!!!

Το καθε προβολακι τραβαει 4,6 Α.Και τα δυο μαζι 9,2Α

Και με μια 10αρα ασφαλεια εισαι ΟΚ (και για τα δυο) ή μια 7,5αρα (εκτος κι αν υπαρχει 6αρα...δεν το γνωριζω) για το καθενα.

Επισης (καθαρα εγκυκλοπαιδικα) μια λαμπα 55 βατ στα 12 βολτ ειναι πολυ ισχυρη και μην σας φανταζει μικρη.!!!

Η αντιστοιχη της στα 220 βολτ θα επρεπε να ειναι 1100 βατ!!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Α!  Tους αγορασα αντικαταβολη απο την ΜΑΚΑΝ, 160 euros('η 180?δεν θυμαμαι. :lipssealed:  :sorry: τον εναν) και τους τοποθετησα εδω Κερκυρα, στο συνεργειο ενος γνωστου μου..Μας πηρε 6(!!)ωρες και του εδωσα 70 euros.. :wacko:  :D

<{POST_SNAPBACK}>

Ενημερωτικά σου το λέω ότι άμα τους έβαζες στην Αθήνα θα ήθελες 3 με 4 ώρες (από το συνεργείο που συνεργάζεται η ΜΑΚΑΝ) και θα ακουμπούσες 90 ευρώ περίπου.

Αν θυμάμαι καλά εγώ τον έναν ομίχλης τον πλήρωσα 140 ευρώ.

Κι εγώ έβαλα ξεχωριστό διακοπτάκι.

Επίσης θα συμφωνήσω με τον ALX για τις ασφάλειες.

Πάντως δε θέλω να σε απογοητεύσω, αλλά έχω φίλους που αρχικά βάλανε και τους 2 προβολείς fog και μετά από λίγο καιρό αντικατέστησαν τον έναν με xenon.

Εύχομαι εσένα τουλάχιστον να μη σου χρειαστεί και να παραμείνεις με τους ήδη τοποθετημένους. :)

post-112-1131777783.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
παιδιά πολλά λεφτά για προβολάκια και τοποθετήσεις κλπ.

πωπω

<{POST_SNAPBACK}>

''ΤΑ ΒΙΤΣΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΓΟΥΣΤΑ ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ'' :winking:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Απλη επαναφορα του θεματος τωρα που ειναι καλοκαιρακι και οι νυχτερινες βολτες ειναι πολυ συχνοτερες.

Επισης υπαρχει και ο αναλογος (και ποιο αναλυτικος) οδηγος εδω

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Στο ΧΤ πως ανεβοκατεβαζεις την δεσμη των φωτων ρε Αλεξανδρε; :(

Αν θυμάμαι καλά το XTακι είχε ακριβώς κάτω απο το φανάρι μια βιδούλα {σταυρό} με ένα ελατηριο απο την πίσω μεριά για αν ρυθμίσεις τη δέσμη. ;)

βέβαια μάλλον θα έχεις αλλάξει μηχανή μέχρι τώρα αλλά ας υπάρχει..

Τροποποιήθηκε από τον ArhoN

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

• Create New...