Jump to content
μάθο...

Μοτοσυκλετα

Μοτοσυκλετα και άνθρωπος  

62 ψήφοι

1. 1.

• ? ???? ????? ????? ??????? ???????.????? "?????" ? ???????.
      6
    • ???? ??? ?? ??????? ????(????????)???? ??? ???? ?? ???????? ???? ????? "solo"
      22
    • ?????? ??? ???? ?? ????? ?? ?? ????.
      26
    • ? ??????? ????? ??? ????? ????...
      0
    • ???? ??????? ???(?? ??? ??...)
      4

Recommended Posts

Μοτοσυκλετα...Τι πιστευεις σχετικα με το θεμα;Η μοτοσυκλετα ειναι ΑΜΙΓΩΣ αντρικη υποθεση και ετσι πρεπει να ειναι ή μηπως δεν ισχυει αυτο;.....Γενικο το θεμα,για ολα τα φυλα και φιλους-φιλες ;)

Τροποποιήθηκε από τον mAthosalas

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Για εξτρέμ καταστάσεις θέλει άνδρα και τεστοστερόνη!!! Ειναι όμως και για τα 2 φυλλα γενικά!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εάν μιλάμε για "απλή" οδήγηση τότε δεν έχει να κάνει με το φύλο.

Αν όμως πάμε στα GP, όπως και στη F1 άλλωστε, μάλλον αντρική υπόθεση φαίνεται να είναι.

Όμως, τη στιγμή που υπάρχουν γυναίκες πιλότοι ΚΑΙ στην πολεμική αεροπορία σε πολλά κράτη, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί στα δύο παραπάνω δεν έχουν ευδοκιμήσει ακόμη. :think:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγω ψηφισα το αλλο...

Δηλαδη οτι συνηθως ειναι αντρικο σπορ οταν μιλαμε για μηχανες! αλλα παντα υπαρχουν και οι εξαιρεσεις(λιγες ομως)

Δεν το λεω επειδη ειμαι φαλοκρατης κτλ αλλα ετσι μας εχουν συνηθησει οι περισοτερες γυναικες..

Παντος μου αρεσει να εχει μοτο μια κοπελα αρκει να μην την βλεπει γκαζιαρα και καλα οτι σας εχω ολους και αλλες αγοριστικες τετοιες καινοτομιες :wacko:

Να μην χανει και την θυληκοτητα της..η Γυναικα πρεπει και να παραμενει Γυναικα :wub: και οχι μαγκακι :puke:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Να μην χανει και την θυληκοτητα της..η Γυναικα πρεπει και να παραμενει Γυναικα :wub: και οχι μαγκακι :puke:

Σωστο αυτο,αλλά ειναι και φορες που δεν αφαιρει θυληκοτητα η μοτοσυκλετα ισα-ισα... :_rock-on:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Σωστο αυτο,αλλά ειναι και φορες που δεν αφαιρει θυληκοτητα η μοτοσυκλετα ισα-ισα... :_rock-on:

Γιαυτο και αναφερα οτι ειναι λιγες οι περιπτωσεις και οι μισες που εχουν μοτοσυκλετα εχουν χασει ηδη το αυτο που λεμε η το ειχαν χασει ποιο νωρις :rolleyes:

Αρα μενουν ακομα ποιο λιγες..Θυληκες :devil: και μηχανοβιες :respekt:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Νομίζω πως η μηχανή είναι περισσότερο ένα συναίσθημα... Η ανάγκη και η επιθυμία να το νοιώσουμε μπορεί να εμφανιστεί το ίδιο σε άντρες και γυναίκες. Οπότε κανονικά θα ψήφιζα οτι δεν έχει σχέση το φύλο.

Τελικά όμως, έχει λίγο σχέση και αυτό... Και όχι για κάποιον άλλο λόγο, αλλά έτσι όπως φτιάχνονται οι περισσότερες μηχανές, είναι μερικές φορές δύσχρηστες για τις γυναίκες, εκτός αν είναι αρκετά ψηλές ή δυνατές.

Απ'όσο ξέρω δεν υπάρχουν γυναίκες στα motoGP γιατί δεν υπάρχει διαδικασία αγώνων που να τους το επιτρέπει. Και εδώ που τα λέμε, είτε θα έπρεπε να αγωνίζονταν γυναίκες και άντρες μαζί σ'αυτούς τους αγώνες, είτε θα έπρεπε να είχε η κάθε εταιρία απο 2 μηχνανές, πράγμα που κοστίζει πολύ... Και στην τελική, από το όλο θέαμα, οι εταιρίες θέλουν κυρίως Α-να βελτιώσουν τις μηχανές τους και να τις συγκρίνουν και Β- να τις πουλήσουν. Όχι να προωθίσουν την ισσότητα των φύλων στο άθλημα... ΕΙΔΙΚΑ ΟΙ ΓΙΑΠΩΝΕΖΟΙ :Ρ

Σε αγώνες εντούρο και ΜΧ αλλά κ σε μερικούς πίστας που είναι λιγότερα τα χρήματα, ακόμα και σε fmx, υπάρχουν γυναίκες που αψηφούν το ίδιο τις κακουχίες κ πιθανούς κινδύνους με τους άντρες, προκειμένου να νοιώσουν την αδρεναλίνη και το αίσθημα της ελευθερίας.

κοινώς... ναι μεν αλλά...

κ μιας κ προέρχομαι από το μοναδικό άθλημα που άντρες και γυναίκες αγωνίζονται μαζί και ισότιμα, έχω να σχολιάσω οτι δεν θα ήταν ανδρική υπόθεση οι μηχανές αν δεν την κάνανε οι εταιρίες οι ίδιες...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ανεξαρτήτως φύλλου, το μοτσακό πρέπει να μπορείς όχι να το αγοράσεις αλλα να το υποστηρίξεις.

Εχω δει πολλούς χλεχλέδες με μοτοσακό να πηγαίνουν σαν κότες με ζελέ μαλλί και γυαλί ηλίου. Για κράνος ούτε λόγος.

Εχω κατέβει την Κηφισίας, να κυνηγάω κιτρινο BMW R1150GS που το οδηγούσε κοπέλα όπως απεδείχθη.

Δεν είναι θέμα φύλλου. Είναι θέμα ψυχής και τσαγανού.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

υπαρχουν μερικες γυναικες που οδηγανε και πιο καλα απο ανδρες αλλα ειναι πολυ λιγες αυτες....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγώ πιστεύω ότι οι μοτο ειναι κυρίως αντρική ιστορία.

Όμως και οι γυναίκεςοδηγοί τα καταφέρνουν περίφημα κι εδώ οφείλω να τονίσω ότι οι γυναίκες που οδηγουν μηχανη ειναι μακραν καλυτερες οδηγοι σε σχεση με αυτες που οδηγουν αυτοκινητο..Η μερα με τη νυχτα ένα πραμα...

Τροποποιήθηκε από τον costaeu4

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Πιστεύω πως δεν έχει να κάνει με το φύλο. ;)

+1000 :bye:

ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΡΚΕΤΕΣ ΣΥΜΦΟΡΙΤΙΣΕΣ ΕΔΩ. ΜΕΡΑΚΙ ΚΑΙ ΑΓΑΠΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΗΧΑΝΗ ΜΕ ΟΤΙ ΣΥΝΕΠΑΓΕΤΑΙ !!!!!

:bye::cheers:

Τροποποιήθηκε από τον DPF

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

H μοτοσυκλετα, πανω απ'ολα, ειναι αισθηση..

Αποκλειοντας καποιον ειναι σαν να λες οτι ειναι ανικανος αν αισθανθει αυτην την αισθηση, αρα, ΦΥΣΙΚΑ! δεν εχει να κανει με το φύλο!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αλλο..

Καταρχην την χαιρομαι σιγουρα πολυ πιο πολυ SOLO...ο λογος ?...ολοι μας πιστευω οτι θελουμε να δωσουμε στον "πισω" (δλδ συνεπιβατη) την αισθηση της ανεσης που σημαινει να μην κουνιεται πολυ ή να μην τρομαζει (μιας και ηδη ειναι τρομαγμενος) και αλλες τετοιες σημαντικες λεπτομεριες!Οποτε οδηγαμε πολυ πιο σιγα και πιο "απαλα".

Η οδηγηση της μοτοσυκλετας ειναι παρομοια με αυτης ενος αεροπλανου, ειναι δηλαδη ενα οχημα το οποιο κινειται πανω σε 3εις αξονες (σε αντιθεση με ενα αυτοκινητο το οποιο κινειται σε εναν) που σημαινει οτι ειναι πραγματικα πολυ δυσκολο να μαθεις να πηγαινεις οπως της αξιζει, θελει και να το εχεις!Οχι πως δεν υπαρχουν γυναικες που το εχουν, ομως το ποσοστο της τεστοστερονης (κοινως αντιληψη χωρου) ειναι πολυ μικροτερο (ισως και λιγοστο σε μερικες γυναικες) σε σχεση με αυτο των ανδρων...οι ανδρες μαθαινουν με ρυθμο γεωμετρικης προοδου (οκ υπαρχουν και εξαιρεσεις)...οι γυναικες τα καταφερνουν πολυ καλυτερα σε αλλα διαφορα θεματα (ας μας πει καποια γυναικα)!

Τροποποιήθηκε από τον JimR6

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ΕΓΩ ΘΑ ΣΑΣ ΧΑΛΑΣΩ ΛΙΓΟ ΤΗΝ ΣΟΥΠΑ

ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΤΟΝ 21ο ΑΙΩΝΑ ΤΕΤΟΙΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΑΣΤΕΙΑ

ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΩ ΠΡΟΣΒΛΗΤΙΚΑ

Βαζω και τη γυναικα πανω(συνοδηγο)αλλά την μοτο τη χαιρομαι οταν ειμαι "solo"

:D

ΕΣΕΝΑ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΣΟΥ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΕ ΑΥΤΟ Η ΕΚΛΕΙΣΕΣ ΤΟ PC ΑΜΕΣΩΣ ??

:P

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

στην καθημερινοτητα ολων μας δεν υπαρχει καμια διαφορα...

σε επιπεδο αγωνων ομως υπαρχει γιατι ολοι ξεχναμε οτι και οι αναβατες/οδηγοι(για την f1) ειναι ΑΘΛΗΤΕΣ

και καταπονουνται και πιεζονται σωματικα πολυ...οπως λοιπον υπαρχουν πχ 100 μετρα ανδρων και γυναικων ετσι

θα επρεπε να ειναι και σε αυτα...!! κακος δεν υφιστατε κατι τετιο...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Βαζω και τη γυναικα πανω(συνοδηγο)αλλά την μοτο τη χαιρομαι οταν ειμαι "solo" αυτο εβαλα αφου μεχρι τωρα ''συνοδηγινες'' ειχα

αλλλλλλλα θα προτιμουσα να την ειχα διπλα μου στο φαναρι στην δικη της μηχανη :wub:

η μηχανη ειναι ευχαριστηση δεν εχει να κανει με το φυλο!!!

Τροποποιήθηκε από τον odontiatros

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Για όλους είναι η μηχανή, τουλάχιστον αν σκεφτεί κανείς ότι οι γυναίκες αυτή την εποχή μπαίνουν οριστικά και με αξιώσεις σ' όλους τους χώρους, που ήταν μέχρι τώρα "αντρικοί". Αν σκεφτώ μάλιστα και μια φίλη, τη Ράνια που με το VTR της έβαζε τα γελιά σε πολύ κόσμο, σιγουρεύομαι περισσότερο. 'Εχω παρατηρήσει όμως ότι εγκαταλείπουν τη μοτοσικλέτα με μεγαλύτερη ευκολία μετά από ατυχήματα. Λέτε να ισχύει κάτι τέτοιο; Είναι θέμα ωριμότητας που εμείς δεν διαθέτουμε;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
'Εχω παρατηρήσει όμως ότι εγκαταλείπουν τη μοτοσικλέτα με μεγαλύτερη ευκολία μετά από ατυχήματα. Λέτε να ισχύει κάτι τέτοιο; Είναι θέμα ωριμότητας που εμείς δεν διαθέτουμε;

Και γω το εχω δει, αλλα δεν σημαινει οτι ισχυει.. (Ξερω και μια αλλη, που δεν..) :P :D

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Η μηχανή είναι...τρόπος ζωής!Άν γουστάρεις την μηχανή(και δεν μιλάω γι αυτούς που καβαλάνε μόνο με ήλιο ,αλλά για αυτούς που πάνε πάντα-παντού ,πρωί-βράδυ με αυτήν.Που την χρησιμοποιούν σαν μεταφορικό μέσο,για βόλτα ,για την πλάκα τους ,για σπόρ κλπ)τότε ανήκεις σε ειδική κατηγορία ανθρώπων!Σίγουρα οι γυναίκες που βλέπουμε σε αυτή την κατηγορία είναι πολύ λίγες,αλλά υπάρχουν ...οπότε ο καμικάζι...δεν έχει φύλο.Είναι ερμαφρόδιτος.ΤΕΛΟΣ B)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

μπορει να ειναι λιγοτερες οι γυναικες που ασχολουνται με τη μοτοσυκλετα αλλα υπαρχουν μερικες ''αμαζονες'' που το ''εχουν'' πολυ καλυτερα απο πολλους αντρες.....................

κι οποιος αμφιβαλλει ας παει στα Μεγαρα η στις Σερρες και θα το διαπιστωσει και μονος του..................

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Η αλήθεια είναι ότι οι περισσότεροι αναβατές σήμερα είναι άντρες , αλλά αλήθεια είναι επίσης ότι όλο και περισσότερες γυναίκες επιλέγουν πλέον τους 2 τροχούς ( το βλέπω καθημερινά και στη σχολή ).

Οι γυναίκες όσον αφορά την αντίληψη σε θέματα χειρισμού, αργούν λίγο περισσότερο από τους άντρες γιατί έχουν πιο έντονα τα αισθήματα του φόβου και της επιβίωσης. Γενικά πρέπει να τους εξηγήσεις τα παντα.-γιατι –πότε-πως….. . Μακροπρόθεσμα όμως είναι πιο αποτελεσματικές. (Στις εξετάσεις συνήθως περνάνε με την πρώτη). Πιστεύω πραγματικά πως είναι θέμα χρόνου να εξομοιωθούμε και σʼ αυτό.

Τώρα αν είναι αντρική ή γυναικεία υπόθεση? Δεν έχει φύλο, έχει να κάνει με το τι αγαπά ο καθένας, σʼότι μας αρέσει και αφιερώνουμε χρόνο για να βελτιωθούμε, είμαστε καλοί, αντρες και γυναίκες! B)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα