Jump to content
BabisStinson

HJC RPHA 11

Recommended Posts

Δοκιμαστηκε σε βολτα ..

Εχοντας περασει απο nolan, shoei και arai εχω να πω οτι το κρανακι δεν παιζεται.

Δεν υπηρξε ουτε μια στιγμη που να με ενοχλησει στο κεφαλι. Φοβερος αερισμος στο κεφαλι και ειδικα ο αεραγωγος που εχει μπροστα στο μετωπο. Ολα τα λεφτα...

Το συνιστω ανεπιφυλακτα

παπασουζα,ιταλια γραφικα εχει επανω?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

παπασουζα,ιταλια γραφικα εχει επανω?

Εχω βαλει φωτο πιο πανω. Ειναι το dacter mc1 σε σχεδιο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το λοιπόν όπως έγραψα και σε άλλο θέμα εδώ και καμιά δεκαριά μέρες είμαι κάτοχος ενός RPHA 11 epic trip (συγκεκριμένα το μπλε) και έχουμε γράψει αισίως πάνω από 1200χλμ . Ευκαιρία λοιπόν να γράψω μερικές εντυπώσεις και pros and cons

Ποιότητα κατασκευής : Όπως έγραψε και ο συμφορουμίτης παπασούζας γενικά κυμαίνεται μεταξύ του πολύ καλή και του κορυφαία . Οι φωτογραφίες το αδικούν αρκετά θα έλεγα κιόλας αν το δείτε και το περιεργαστείτε καταλλήλως θα δείτε ότι τόσο στα εσωτερικά όσο και στους αεραγωγούς τις βαφές κλπ το κράνος δείχνει ότι δεν είναι των 200 ευρώ . Συγκριτικά τόσο με το fg 17/is 17 που από ότι έχω καταλάβει πουλάνε καλά από hjc όσο και με το agv κ5 που λόγο τιμής έχουν καταλήξει "ανταγωνιστές"  και το veloce η διαφορά είναι εμφανέστατη από την πρώτη φορά που θα δεις τα κράνη δίπλα διπλά και όσο ανακαλύπτεις καλύτερα το 11 τόσο θα ανοίγει η ψαλίδα !! Βέβαια τα προαναφερθέντα κράνη θα τα χαρακτήριζα βούτυρο στο ψωμί του 11. Η πραγματική επιτυχία της hjc είναι ότι το κράνος δείχνει ένα κλικ ανώτερο και από το nxr...και γράφω δείχνει γιατί θέλω να το δω και σε βάθος χρόνου , προς το παρών απλά δείχνει. Παράπονα στο 10 και 10+ που υπήρχαν σε αυτό τον τομέα σχετικά με μηχανισμούς ζελατινών ή υποσιαγωνίων που φεύγουν είμαι απόλυτα σίγουρος ότι δεν θα υπάρξουν. Έχω βάλει και βγάλει τη ζελατίνα χωρίς υπερβολές μέσα σε δέκα μέρες δεκάδες φορές και όλα δουλεύουν ρολόι και το υποσιαγώνιο είναι αρκετά πιο σοβαρή κατασκευή από του 10/10+.

Θα αναφέρω και επίσης ότι άθελα μου το κράνος το πέρασα δύο φορές ξυστά από έπιπλο και καμία από τις δύο φορές δεν έγινε γρατζουνιά...Μπορεί να είμαι απλά πολύ τυχερός , θέλω να πιστεύω ότι δεν είναι αυτό όμως..

Αεροδυναμική : Απλά λιτά και απέριττα... ΑΡΙΣΤΗ....!! Σε σημείο ότι ο μωτ στο πήγαινε έλα Βόλο ανέβηκε πάνω από 20 χλμ !! Με τo 11 κατάφερα για πρώτη φορά να δω την μηχανή να πιάνει τελική , στα 180+ γυρνάς κεφάλι στην εθνική να κοιτάξεις πίσω λες και είσαι μέσα στην πόλη και τσεκάρεις διασταύρωση , κουνήματα κλπ μηδέν όλα τέλεια σε αυτό τον τομέα...και να αναφέρω για άλλη μία φορά ότι ο τύπος που σας γράφει είναι 1,90 και οδηγεί γυμνό μηχανάκι !! 

Αερισμός : Εδώ για να είμαι ειλικρινής θεωρώ ότι είναι λίγο "γκρι περιοχή" για το κρανάκι. Τι εννοώ ?? Φαντάσου ότι ρολλάρεις με 30+ βαθμούς στο κέντρο της θεσσαλονίκης ή της αθήνας μέσα στην κίνηση !! Αν ανοίξεις ίσα ίσα τον αεραγωγό στο κούτελο ακόμα και με όλους τους άλλους κλειστούς θα νιώσεις μια σχεδόν εξωπραγματική δροσιά στο κούτελο !! Χωρίς υπερβολή ήταν το πρώτο πράγμα που πρόσεξα στο κράνος όταν το βόλταρα πρώτη φορά !! Σε σημείο να αναρωτιέμαι τι παίζει ρε φίλε μπας και δεν έχω κουμπώσει καλά καμιά ζελατίνα !! Και εδώ ξεκινάει να προκύπτει η γκρι ζώνη που λέγαμε...ελπίζω να πέσω έξω σε αυτό που λέω αλλά φοβάμαι λίγο μήπως το χειμώνα τον πληρώσεις αυτόν τον εξαερισμό...!! Έχω την εντύπωση ότι υπάρχει μια καλή ροή αέρα προς τα μέσα ακόμα και με μισόκλειστους (οι πάνω αεραγωγοί έχουν πολλές θέσεις) οι τελείως κλειστούς αεραγωγούς...θα δείξει...και γενικά είναι κάτι που με μία μπαλακλάβα σώζεται οκ ζεις με αυτό αλλά εγώ το αναφέρω !! Επίσης να αναφέρω ότι ακόμα και με όλους τους αεραγωγούς ανοιχτούς αν φοράς την ζελατίνα χωρίς το Pinlock σε ανοιξιάτικες και κάτω θερμοκρασίες η ζελατίνα θολώνει !! Όποτε σε γενικές γραμμές έχεις καλό εξαερισμό δεν υπάρχει περίπτωση ακόμα και με 35+ βαθμούς είτε πόλη είτε έξω να ιδρώσεις (πραγματικά δεν μου χει τύχει πότε) αλλά κρατάω γενικώς μερικές επιφυλάξεις να δω δύο τρία πράγματα σε βάθος χρόνου.

Και για το τέλος ένα σημείο που στο παρελθόν με έχει πονέσει πολύ...

Θόρυβος : Το fg μου είχε τόσο θόρυβο από τόσο νωρίς που ίσως ήταν ο πιο καταλυτικός παράγοντας για να το αλλάξω σε λιγότερο από χρόνο . Για την σειρά rpha πολύς κόσμος γράφει ήδη από τα δέκα τα απλά ότι πρόκειται για αθόρυβα κράνη...!!  Προσωπικά το 11 δεν το βρήκα σε καμία περίπτωση αθόρυβο !! Όμως ακόμα και με full ανοιχτούς αεραγωγούς και ταχύτητες μεταξύ 180-200 ο θόρυβος παραμένει υποφερτός...μεγάλε πρόσεχε...ΟΧΙ ΛΙΓΟΣ....όμως υποφερτός !! Θα είμαι ειλικρινής θα το ήθελα ένα κλικ πιο αθόρυβο...αλλά οκ ίσως είναι και δικιά μου παραξενιά...για την ιστορία πάντως έκανα 100 χλμ εθνική με ταχύτητες από 160 και πάνω χωρίς οτοασπίδες/ακουστικά...με το fg δεν το έκανα αυτό που να με πλήρωνες και μάλιστα πολύ αδρά !!

Από εκεί και πέρα στα πιο γενικά βάρος στο medium μου είναι στα 1300γρ , κατά τη γνώμη που αρκετά καλό νούμερο , εφαρμογή εγώ προσωπικά την βρίσκω τέλεια και ήταν ένας καθοριστικός παράγοντας για να το πάρω παρόλα αυτά αυτό διαφέρει από κεφάλι σε κεφάλι , πολύ καλό οπτικό πεδίο , σαφέστατα βελτιωμένο κίολας από τα προηγούμενα rpha !!

Εν κατακλείδι έχουμε ένα κράνος που σε όλους τους τομείς είναι τουλάχιστον καλό και σε πολύ βασικούς τομείς είναι άριστο !! Προσωπικά δεν το επέλεξα ένεκα vfm, δεν ήταν ο καταλητικός παράγοντας ώστε να το προτιμήσω σε σχέση με το nxr !! Παρόλα αυτά για να είμαι ειλικρινής θα ήθελα να δοκιμάσω και το nxr στο δρόμο και όχι σε μία βιτρίνα ίσως για μια πιο σφαιρική γνώμη !! Αν και προσωπικά πιστεύω ότι δύσκολα θα είναι ανώτερο κράνος και ακόμα και αν είναι δύσκολα θα είναι τόσο καλύτερο ώστε να πείσει  πολύ κόσμο πέρα από τους shoeiάκιδες να δώσουν το έξτρα κατοστάρικο που είναι στο περίπου η διαφορά τιμής (και μετά ανάλογα με τα graphics και ίσως κάποια δεύτερη ζελατίνα ανεβαίνει) . Μέχρι στιγμής πάντως είμαι τρομερά ευχαριστημένος για την αγορά μου και αν δεν με προδώσει η ποιότητα κατασκευής δεν βλέπω κάποιον λόγο να αλλάξει αυτό στο μέλλον.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

να προσθεσω κατι! Δεν γινεται να εχουμε παραπονα, στον θορυβο και στον αερα που μπαινει στο κρανος με κλειστους αεραγωγους απο την στιγμη που εχουμε να κανουμε με αγωνιστικης φιλοσοφιας κρανος! Δεν φτιάχτηκε για να ειναι ανετο-ταξιδιαρικο, αλλα για να ειναι αεροδυναμικο, ελαφρυ καλοζυγισμενο σφιχτα-ανετο και να μην ιδρωνει ο αναβατης που τρεχει στον αγωνα του! Οποτε ναι, λογικο να μπαζει αερα, και να εχει εναν θορυβο οσο νανε ενοχλητικό!

Και εγω τα ιδια εχω με το Agv Grid stigma red που εχω το οποιο ειναι καταπληκτικο κρανος, αλλα εχει λιγο θορυβο, και τον χειμωνα οντως παγωνω λιγακι ειδικα στο στομα! Φοραω μπαλακλαβα μεχρι την  μυτη και ολα καλα!

Τροποποιήθηκε από τον A7XBilly

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Θα κανω σιγουρα review του κρανους καποια στιγμη, ακομα ομως ειναι πολυ νωρις γιατι δεν το εχω ουτε μηνα στα χερια μου.

Θα αναφερθω λιγακι επιγραμματικα και συντομα σε καποιες χτυπητες λεπτομερειες που εχω παρατηρησει μεχρι στιγμης για αυτα τα λιγα χιλιομετρα που το εχω φορεσει (περιπου 600-700) και αυτα σε συγκριση με το r-pha 10 που εχω τοσα χρονια στην κατοχη μου.

Καλυτερη ορατοτητα

Πολυ καλυτερη φιμε ζελατινα

Στενοτερη εφαρμογη (μαλλον μετραει το γεγονος οτι αυτο εχει emergency safe μαξιλαρακια)

Μεγαλυτερο βαρος

Καλυτερο κουμπωμα-ξεκουμπωμα ζελατινας

Καλυτερο επιρρηνιο- για το υποσιαγωνο θα δειξει με τον καιρο, στο 10 εχω αλλαξει 3 φορες.

Χειροτεροι αεραγωγοι με λιγοτερο δροσισμο στο κεφαλι παρ`ολο που εχει και ενα εξτρα παραπανω στο κουτελο αλλα με απ`οτι δειχνουν καλυτερης ποιοτητας ροδακια

Αθλιο κλειδωμα ζελατινας και φοβερα ενευριστικο

Περισσοτερος θορυβος, αν παραπονιομουν μια φορα στο 10 σ`αυτο παραπονιεμαι 5 και υποψιν ταξιδευω παντα με ωτοασπιδες

Αυτα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το υποσαγωνο βγαίνει όπως στο 10? Και επίσης  κόβει το ίδιο τον αέρα και το κρύο από το να μπαίνουν μέσα στο κράνος όπως το 10?( για το κρύο το χειμώνα θα μάθουμε) γτ μου φαίνεται πιο κοντουλικο

Ένα κολπάκι που κάνω εγώ τον χειμώνα για να μην μπαζουν αέρα οι αεραγωγοι στο κεφάλι είναι να βγάζω τα μαξιλαράκια και να βάζω στις τρύπες μονοτικη ταινία...με κλειστη τέρμα την ζελατίνα δεν ένιωθα το παραμικρό από κρύο και αέρα (στο 10+) 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Να κάνω δύο σχόλια πάνω σε αυτά που γράφτηκαν . Ζητώ συγνώμη που δεν χρησιμοποιώ την λειτουργία των παραθέσεων αλλά πραγματικά δεν βγάζω άκρη

@A7XBilly ισχύει αυτό που λες σχετικά με την κατηγορία του κράνος και τα ζητούμενα. Ίσως για κάποιον καθαρό ταξιδιάρη/χιλιομετροφάγο να ήταν καλή ιδέα να κοιτούσε την st έκδοση του rpha 

@fasarias Στα περισσότερα που γράφεις συμφωνώ , για τον θόρυβο συγκριτικά με το 10 ΄δεν γνωρίζω ανέφερα απλά ότι γενικά στο ίντερνετ θεωρείται από τα σχετικά ήσυχα κράνη όπως επίσης δεν ξέρω πόσο δροσερό ήταν το 10 πάντως και το 11 εγώ το αισθάνομαι πολύ καλά. Εκεί που διαφωνώ είναι για το κλείδωμα της ζελατίνας . Αν και είμαι από τα άτομα που μπορεί να έχουν κλειστή ζελατίνα μήνες συνεχόμενους δεν βλέπω κάτι τόσο κακό . Οκ με το γάντι θέλει λίγο "να βρεις το κλικ" ας πούμε αλλά δεν θα έλεγα ότι πρόκειται για κάτι τόσο εκνευριστικό 

@mAw To υποσιαγώνιο όπως ανέφερα ήδη είναι πολύ σοβαρή κατασκευή στο 11 !! Θα έλεγα ότι γενικά μια δουλίτσα την κάνει αλλά αυτό...ούτε κλείνει τα πάντα ούτε μπάζει αβέρτα...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Στεφανε στο 10 κατεβαζεις την ζελατινα και κανεις ενα κλακ και αμεσως κλειδωσε, στο 11 κατεβαζεις την ζελατινα πας να κανεις το κλακ να κλειδωσει και δεν μπορεις, πρεπει να την πιεσεις προς τα κατω με δυναμη για να κλειδωσει.

Επειτα εχουν βαλει και ενα μοχλουδακι συρτη το οποιο για εμενα ειναι περιττο και ανουσιο, λες και υπαρχει περιπτωση να σηκωθει η ζελατινα απο κλειδωμενη και να ανοιξει ποτε.

Οι αεραγωγοι του 10 εχουν μεγαλυτερα πτερυγια και περναει περισσοτερος αερας μεσα, οχι τιποτα φοβερο ομως, πολυ μικρες οι διαφορες.

Το 10 ειναι πιο ησυχο, τα πρωτα-πρωτα 2 πραγματα που παρατηρησα μολις εβαλα το 11 ειναι η μεγαλυτερη ορατοτητα και ο θορυβος.

maw ναι το υποσιαγωνο ειναι πιο κοντο και δεν καλυπτει το ιδιο, αποφευγω να γραψω ομως γι`αυτο ακομα γιατι εστω και να μην κοβει τον ιδιο αερα οπως ο προκατοχος του αν ειναι σαν κατασκευη καλυτερο και δεν κοβεται ειναι απο μονο του αυτο, μια εξαιρετικη αναβαθμιση.

Προτου καταληξω στην αγορα του 11 δοκιμασα και το st που και φθηνοτερο ειναι και υποτιθεται ειναι για τουριστικη χρηση.

Εγω θα πω μονο ,πως τα 2 αυτα κρανη δεν εχουν καμμια μα καμμια συγκριση μεταξυ τους, ειναι η μερα με τη νυχτα.

Το st το απερριψα με συνοπτικες διαδικασιες στα πρωτα 30 δευτερολεπτα που φορεθηκε στο κεφαλι μου.:tooth:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Επαναλαμβανω....το υποσαγωνο είναι αφαιρούμενο?

Πιο κοντό?  Και από ότι βλεπω έχει και τρύπες....μάλλον τον χειμώνα θα μπάζει αέρα πατέρα!!!! 

Μόνο εμένα με βολεύει του 10+; όπου το χειμώνα σφραγίζει και δεν μπάζει τπτ και το καλοκαίρι το βγάζω τελείως και είναι κάμπριο από αέρα?

Τροποποιήθηκε από τον mAw

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

γεια απο ενα καινουριο μελος 

μολις αγορασα το rpha-11 δεν το εχω δοκιμασει ακομα γιατι δεν ξερω αν πρεπει να το κρατησω

θελω βοηθειααμεση και γνωμες

ειναι κρανος αγωνιστικης φιλοσοφιας και γιαυτο δεν ξερω αν πρεπει να κρατησω αυτο η να παρω το rpha st

ειμαι ησυχος οδηγος  ( οχι γκαζιαρης)   και δεν θελω πολυ θορυβο και θα ηθελα μια βοηθεια για πιο απο τα δυο κρανη θα επρεπε να εχω

και τα δυο μου φαινονται ιδια σχεδον

Τροποποιήθηκε από τον Ηλιας Ντελοπ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Όσους έχω δει να λένε για το st λενε ακριβως τα ιδια. Καμια σχεση το ενα κρανος με το αλλο. Σαν εφαρμογή κλπ. Αν σε ενδιαφέρουν τα ενσωματωμένα γυαλιά ηλίου τότε οκ αλλά αυτό έπρεπε να το σκεφτόσουν πριν το πάρεις ώστε να μη μπαίνεις σε διαδικασίες πώλησης κλπ.

Εγώ θα κρατούσα το 11άρι πάντως.

Αν το πουλας πες το γιατί ψάχνομαι για το 11:laugh::blush:

Edit: Κανά νέο σχετικά με το κράνος έχουμε από τους κατόχους? Καμιά καλή ή κακή εντύπωση ας πούμε!

Τροποποιήθηκε από τον kouler

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα