Jump to content
ΣΑΒΒΑΣ

Κατάσταση εξοπλισμού αναβάτη μετά από πτώση με 100+ χλμ.

Recommended Posts

Ευχαριστώ φίλε μου και ποτέ σε κανέναν.

Θα προσπαθήσω να απαντήσω όσο πληρέστερα μπορώ....

Πλέον βρίσκομαι στον 8ο μήνα μετά το ατύχημα.

Έχω κανά μήνα που καβαλάω πάλι και μόνο εδώ γύρω για τις δουλίτσες μου και κοτέξ.

Έχω πάει και μία στην Πέραμο και μία στο Λαύριο για καφέ (ταξίδια.... :tooth: ).

Πριν ένα μήνα που ξανακαβάλησα μετά το ατύχημα, ντύθηκα σαν αστακός και βγήκα.

Αρχικά ξεκίνησα από προσομοιώσεις στο πάρκιν με σβηστό το μηχανάκι, αν γύρει από δω αν γύρει από κεί αν μπορώ να το κρατήσω αν μπορώ να πάω προς τα πίσω κλπ.

Πήγαν καλά και έβαλα για πρώτη φορά μπρός ξανά.

Με το που βγήκα από το πάρκιν στα πρώτα μέτρα νόμιζα ότι θα σαβουριαστώ ανά μέτρο....κούναγα το τιμόνι δεξιά αριστερά σαν να μαθαίνω ποδήλατο για πρώτη φορά....θυμήθηκα τον καιρό πούμουνα 6χρονο ! :tooth:

Έτσι έκανα γύρω γύρω στα στενά μέχρι που τα πήρα στο κρανίο κατά το κοινώς λεγόμενο και πήγα κάθισα σε ένα σύντροχο και καλαμπουρίσαμε για κανά μισάωρο χωρίς να συζητήσουμε για το θέμα.

Το μυαλό μου έπαιζε παιχνίδια και έβριζα από μέσα μου καλύμπρες, μαστόρους τον κακομοίρη τον μικρό μου αδερφό πούτρεχε να το φτιάξει γιατί έλεγα ότι πάω έτσι διότι είναι παρμένο και μετρήσανε μακακίες κλπ......Ε ρε κούνια που με κούναγε..... :mB_faskelo: (στον εαυτό μου) :tooth: !

Πείσμωσα.......εγώ χωρίς δίκυκλο δε μπορώ τελεία και παύλα οπότε μια ευθεία από το φίλο, μια στροφή δεξιά και ευθεία η Συγγρού.

Αριστερά βγαίνω Συγγρού.

50-60 κο κο κο κο κο ........

Πάει καλά το μηχανάκι........

Αφήνω τα χέρια.....το οδηγώ μόνο με το σώμα...καρφί ! :_thumbsup:

Σκέφτομαι πόσο αδίκησα μαστόρους καλύμπρες και πάνω από όλα τον μικρούλη (εντάξει τρόπος του λέγειν γιατί είναι και 7 χρόνια μικρότερός μου) αδερφό ..ζητώ συγγνώμη μέσα από τα δόντια και το χαβά μου.

70-80-90.....παραλιακή.......100......αναστροφή ανέβασμα Συγγρού, τέλος και όλα καλά.

Στο σημείο αυτό διακοπή για το τι είπε ο γιατρός :

-Θα ξέρεις πως στο υπόλοιπο της ζωής σου θάχεις ένα βαριά τραυματισμένο γόνατο.

-Το πόδι αν ξαναχτυπήσει θα σπάσει σε άλλο σημείο εκτός από κεί πούχει τις λάμες (2 και 15 βίδες.....Full Titanium Jacket τρομάρα μου).

-Άποψή μου είναι να μην ξανανέβεις σε μοτοσακό.

Πάμε τώρα στην καθημερινότητα μετά την πρώτη μέρα.

Πολύ προσεκτικά πλέον, σκασμένος στη ζέστη αλλά με εξοπλισμό κατ' ελάχιστο κράνος - μπουφάν - γάντια.

Υποχωρητική οδήγηση 100%.

Αναπτύσσω θεωρίες όρθιου στριψίματος ! :tooth:

Εντάξει δεν στρίβω όπως έστριβα αλλά με πολύ λιγότερα άρα και με μικρότερες κλίσεις.

Κάνω το Σταυρό μου όπως έκανα πάντα και ο Θεός μαζί με όλους μας και η ζωή συνεχίζεται...όποιου του μέλλει να πνιγεί ποτέ του δεν πεθαίνει.

Φίλε μου ρώτα ότι θες αν δεν σε κάλυψα, δεν έχω κανένα πρόβλημα να απαντήσω ειλικρινέστατα.

Ξέρω ότι αυτή η σαβούρδα δεν ήτανε για ζωή αλλά το αφεντικό μου τη χάρισε. :pray:

Είδα τα ραδίκια ανάποδα στα 36 χρόνια στους δύο τροχούς από μια χαζομάρα και μισή......στραβώθηκα για ένα δευτερόλεπτο πούταν όμως αρκετό γιατί εκείνη την ώρα ήμουνα γερμένος και η ανοικτή ομολογουμένως και γρήγορη καμπή ακριβώς όταν με στράβωσε ο ήλιος της Ανατολής, έκλεινε και άλλες 5-6-7 μοίρες και έπρεπε να γύρω και άλλο αλλά......

Έβγαλα κάποια συμπεράσματα, θα τα εφαρμόσω και πιστεύω ότι θα πάει καλά.

Ελπίζω να σε κάλυψα κάπως.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Ναι με κάλυψες απόλυτα Σάββα. Είμαι περίεργος πραγματικά πως αντιμετωπίζει ο καθένας από μας τις πτώσεις και τι ρόλο παίζει η ηλικία στο να ξεπερνάει κάποιος τις φοβίες (αν παίζει ρόλο)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ναι με κάλυψες απόλυτα Σάββα. Είμαι περίεργος πραγματικά πως αντιμετωπίζει ο καθένας από μας τις πτώσεις και τι ρόλο παίζει η ηλικία στο να ξεπερνάει κάποιος τις φοβίες (αν παίζει ρόλο)

Εδω ειμαι εγω φιλε μου....Λοιπον περασαν περιπου 3 μηνες απο τοτε που επεσα εγω οπου εσπασα 2 σπονδυλους του θωρακα και ημουν 47 μερες οριζοντιομενος στο κρεβατι. Μετα με την βοηθεια του κηδεμονα(σαμαρι)αρχισα οπου τον φοραω μεχρι τωρα και μαλλον θα τον βγαλω αυριο..Φυσικα το να εισαι 18 χρονων και να μην μπορεις να περπατησεις ειναι πολυ ζορι(ειδικα τωρα που εχασα και 7ημερι με το σχολειο) αλλα ποιο πολυ ρολο παιζει ο χαρακτηρας πχ εγω ειμαι πολυ υπομονετικος και "αντεξα"...Μια εβδομαδα μετα που αρχισα να περπαταω πηγα (με το ζορι) μεχρι το γκαραζ για να δω το παπι :crazy: ....Οποτε ειναι καθαρα θεμα ψυχολογιας παρα ηλικιας

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Παίζει ρόλο και η ηλικία και η εμπειρία και πάρα πολλά φίλε μου, θα σου πώ ένα μόνο....ο μικρός μου αδερφός μετά τη σαβούρδα μου και περιστατικά άλλων φίλων δεν ξανακαβαλάει μοτοσακό μεγάλου κυβισμού και πουλιέται αυτό πούχει....η μικρή μου κόρη θα ξεκίναγε τη Δευτέρα (χτύπησα Κυριακή) μαθήματα για μοτοσακό και αμάξι...αναβλήθηκε επ' αόριστον όταν είδε να με φέρνουν 4 χωρίς τον παπά, εγώ εγκατέλειψα πλέον επίσημα τα μεγάλα κυβικά και πάω μέχρι κανά 300άρι ίσως αλλά χλωμό κανά 400άρι βαριά, ήθελα βλέπεις να αναβαθμιστώ με το δικό σου.

Υπάρχει και μία γελοιογραφία εν τω μεταξύ που περιγράφει τους αμετανόητους, κάτσε να τη βρώ αν είμαι τυχερός.....

Δεν την βρήκα αλλά είναι ένας δικός μας σούπα στο νοσοκομείο φασκιωμένος παντού και ρωτάει τον γιατρό :

<<Γιατρέ μου πές μου την αλήθεια..........η μηχανή μου είναι καλά?>> :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Θα είχε ενδιαφέρον ένα νήμα που να γράφουν όλοι οι σύντροχοι ενα μετά από κάποιο ατύχημα που είχαν άλλαξε ο τρόπος οδήγησης τους και αν τους έμειναν κάποιες φοβίες.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Θα είχε ενδιαφέρον ένα νήμα που να γράφουν όλοι οι σύντροχοι ενα μετά από κάποιο ατύχημα που είχαν άλλαξε ο τρόπος οδήγησης τους και αν τους έμειναν κάποιες φοβίες.

Θα είχε φίλε μου αλλά......χμ πώς να το θέσω.......

Ξέρεις υπάρχει μερικές φορές η νοοτροπία να μη λέγεται κάτι επί του θέματος γιατί υπάρχει η σκέψη ότι είτε ειπωθεί είτε όχι θα χαρακτηρισθεί κουλάδι, κουλομαρία κλπ όποιος πεί ότι έπεσε πολύ μάλλον ότι μετά φοβήθηκε και φυλάει τα σάπια κατ επέκταση έγινε κότα κλπ οπότε δύσκολο να αναπτυχθεί ένα τέτοιο θέμα και να αναφερθούν και τα πράγματα ως έχουν.

Μόνο προφορικά και με μεγάλη μυστικοπάθεια θα μάθεις δυστυχώς αλλιώς ελάχιστοι θα μιλήσουν και ελάχιστα θα αναφερθούν.

Προσωπικά έμαθα για όσους σύντροχους έπεσαν και χτύπησαν πολύ σοβαρά όπως εγώ από τους ίδιους όταν ήμουν χτυπημένος αλλιώς ούτε θάξερα τιποτα και φυσικά δεν μπορώ να αναφέρω τίποτα άλλο επί του θέματος, ο νοών νοείτω.....

Αυτή την άποψη έχω προσωπικά από την μέχρι σήμερα προσωπική εμπειρία.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εδώ θα συμφωνήσω με τον Σάββα και θα προσθέσω πως υπάρχουν κάποιοι δήθεν χεράδες στο φόρουμ,που θα σε πουν κουλάδι αν θέλεις όπως και δήποτε abs...

Φαντάσου να πεις ότι σου έμεινε και φοβία απο τούμπα...

θα καεί το φόρουμ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εδώ θα συμφωνήσω με τον Σάββα και θα προσθέσω πως υπάρχουν κάποιοι δήθεν χεράδες στο φόρουμ,που θα σε πουν κουλάδι αν θέλεις όπως και δήποτε abs...

Φαντάσου να πεις ότι σου έμεινε και φοβία απο τούμπα...

θα καεί το φόρουμ.

Προσωπικά ψάχνω για νέο αυτοκόλλητο αντικαταστάτη της περικεφαλαίας που να δείχνει μία κοτούλα να χορεύει και από κάτω να γράφει ΚΟ ΚΟ ΚΟ :

Dancing_20Chicken.jpg

:tooth: :tooth: :tooth::rotfl: :rotfl: :rotfl:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

έτοιμο το έχεις.Φτιάξε 2(για μένα το 1)

Όχι βρε δεν έχω πλάκα κάνω ως συνήθως !

Αλλά άμα φτιάξω θα φτιάξω πολλά και θα τα κολλήσω σε πολλούς ! :tooth::rotfl:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

έτοιμο εννοούσα την εικόνα που πόσταρες βρε!!!!

Πρέπει να βρούμε κομπιουτερά να μας τα φτιάξει ! :tooth:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εδώ ο Σουμάχερ είχε πει για το πως με τα χρόνια φρέναρε νωρίτερα γιατί υπήρχε πλέον ο φόβος που δεν υπήρχε στην αρχή της καριέρας του.

Εγώ πάντως είμαι σίγουρα μέλος του chicken club :)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εδώ ο Σουμάχερ είχε πει για το πως με τα χρόνια φρέναρε νωρίτερα γιατί υπήρχε πλέον ο φόβος που δεν υπήρχε στην αρχή της καριέρας του.

Εγώ πάντως είμαι σίγουρα μέλος του chicken club :)

Τι Σουμάχερ Ρόσι κλπ φίλε μου ...εδώ είμαστε ΟΙ χεράδες, ξέρεις τον Μπάμπη τον μπιέλα, τον Μήτσο τον μπουζί και τον Τάκη τον σακαφλιώρα?

Πω πω πω πω πω σε λέω ! :tooth: :tooth: :tooth:

Εντάξει πλάκα κάνω ως συνήθως αλλά υπάρχει και το <<ο φόβος φυλάει τα έρμα>>! :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα