Jump to content
salahuddin

Τι κράνος να πάρω, οέο;

Recommended Posts

Χαιρετώ το φόρουμ.

Είναι η πρώτη φορά που γράφω, κι αυτό γιατί μόλις απέκτησα την πρώτη μου ''μεγάλη'' μηχανή, μια μεταχειρισμένη ΧΤR, και ψάχνω να βρω τον κατάλληλο εξοπλισμό (κράνος, μπουφάν, κλπ.), αφού είπα να σοβαρευτώ και να μην παίζω με την ασφάλειά μου, όπως έκανα με το παπί.

Έχω σκαλώσει αρκετά με το θέμα του κράνους. Διαθέτω όχι περισσότερα από 250 ευρώ και προσπαθώ να κάνω την καλύτερη επιλογή, αυτή που δεν θα το μετανιώσω, γιατί οι καιροί είναι δύσκολοι και δεν είμαστε για πειραματισμούς. Είμαι κυρίως ανάμεσα σε AGV, Caberg, και Nolan, τα οποία είναι πάνω κάτω στην τιμή που θέλω. Στην αρχή είπα ότι θα πάρω ένα Nolan που είχα δει στο Ίντερνετ, αλλά όταν το δοκίμασα στο κατάστημα, μου φάνηκε βαρύ και ότι δεν καθόταν καλά στο κεφάλι μου. Μετά είπα να δοκιμάσω ένα AGV, το οποίο έκατσε στο κεφάλι μου πολύ άνετα, ήταν αρκετά ελαφρύ, με ικανοποιούσε πολύ αισθητικά, και είπα εδώ είμαστε. Μετά ένας φίλος μου, παλιός μηχανόβιος, μου είπε να μην τολμήσω να πάρω AGV, γιατί είναι της πλάκας και ότι για πολλά χρόνια κυκλοφορούσε ανέκδοτο για τα AGV (το οποίο δεν θυμάμαι πώς πήγαινε για να σας το μεταφέρω). Μου είπε να πάρω Caberg, γιατί είναι φτηνά και καλά, και γιατί οι εταιρείες που παίζουν μόνο σ' αυτές τις τιμές προσπαθούν να βγάζουν καλύτερα κράνη σε σχέση π.χ. με την AGV, η οποία έχει κράνη από 150 μέχρι 3.000 ευρώ.

Άλλο ένα πρόβλημα είναι αν πρέπει να πάρω σπαστό ή full face. Άντε ο ένας αρχίζει ότι είναι θέμα ασφάλειας και ότι όταν χρειαστώ το full face δεν θα το έχω, ο άλλος μου λέει να μην κάνω καμιά μαλακία γιατί στην Ελλάδα είμαστε, θα βγάζω την μπέμπελη το καλοκαίρι και θα σιχτιρίζω που δεν πήρα σπαστό, κλπ. Για να πω την αλήθεια, έχω πάθει μια μικρή σύγχυση. Εγώ τη μηχανή την πήρα για να πηγαίνω στη δουλειά, άντε και για καμιά μικρή εξόρμηση στα πέριξ. Δηλαδή μιλάμε για ήπια χρήση, οπότε δεν θέλω κάτι ακριβό, και σίγουρα βολικό για το κέντρο της Αθήνας. Έχω καταλήξει σε αυτά και θα ήθελα τη γνώμη των πιο έμπειρων. Ευχαριστώ!

http://www.motoexpert.gr/product_info.php?cPath=22_43_224&products_id=2094

http://www.motoexpert.gr/product_info.php?cPath=22_210&products_id=2014

http://www.gamoto.gr/product.asp?catid=3344

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Σκεψου οτι το κρανος ειναι πρωτ'απ'ολα για να ΖΗΣΕΙΣ στην κακια στιγμη...Οπότε επελεξε καποιο με αυτο το κριτηριο,την ΜΕΓΙΣΤΗ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΣΟΥ και μετα κοιτα τιμη σχεδιο χρωμα κλπ...:_thumbsup:

FULL FACE εννειται και μην ακους κανεναν σε αυτο!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

εχωντας ενα caberg justissimo το παλιο βεβαια θα σου ελεγα λογω υλικου..... μακρυα. τωρα εχω ενα agv stealth sv την οποια αγορα θεωρω αποτυχημενη. δεν ειναι αθορυβο και η αισθηση ειναι πολυ ψευτικη. μετα απο πτωση 70 εκατοστων κουνηθηκαν οι αεραγωγοι.... το χρωμα χαλασε σε σημεια. ειδικα μετατην πτωση με απογοητευσε πολυ παραπανω....και ειναι κρανος των 270 - 300 ευρω....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Χαιρετώ το φόρουμ.

Είναι η πρώτη φορά που γράφω, κι αυτό γιατί μόλις απέκτησα την πρώτη μου ''μεγάλη'' μηχανή, μια μεταχειρισμένη ΧΤR, και ψάχνω να βρω τον κατάλληλο εξοπλισμό (κράνος, μπουφάν, κλπ.), αφού είπα να σοβαρευτώ και να μην παίζω με την ασφάλειά μου, όπως έκανα με το παπί.

Έχω σκαλώσει αρκετά με το θέμα του κράνους. Διαθέτω όχι περισσότερα από 250 ευρώ και προσπαθώ να κάνω την καλύτερη επιλογή, αυτή που δεν θα το μετανιώσω, γιατί οι καιροί είναι δύσκολοι και δεν είμαστε για πειραματισμούς. Είμαι κυρίως ανάμεσα σε AGV, Caberg, και Nolan, τα οποία είναι πάνω κάτω στην τιμή που θέλω. Στην αρχή είπα ότι θα πάρω ένα Nolan που είχα δει στο Ίντερνετ, αλλά όταν το δοκίμασα στο κατάστημα, μου φάνηκε βαρύ και ότι δεν καθόταν καλά στο κεφάλι μου. Μετά είπα να δοκιμάσω ένα AGV, το οποίο έκατσε στο κεφάλι μου πολύ άνετα, ήταν αρκετά ελαφρύ, με ικανοποιούσε πολύ αισθητικά, και είπα εδώ είμαστε. Μετά ένας φίλος μου, παλιός μηχανόβιος, μου είπε να μην τολμήσω να πάρω AGV, γιατί είναι της πλάκας και ότι για πολλά χρόνια κυκλοφορούσε ανέκδοτο για τα AGV (το οποίο δεν θυμάμαι πώς πήγαινε για να σας το μεταφέρω). Μου είπε να πάρω Caberg, γιατί είναι φτηνά και καλά, και γιατί οι εταιρείες που παίζουν μόνο σ' αυτές τις τιμές προσπαθούν να βγάζουν καλύτερα κράνη σε σχέση π.χ. με την AGV, η οποία έχει κράνη από 150 μέχρι 3.000 ευρώ.

Άλλο ένα πρόβλημα είναι αν πρέπει να πάρω σπαστό ή full face. Άντε ο ένας αρχίζει ότι είναι θέμα ασφάλειας και ότι όταν χρειαστώ το full face δεν θα το έχω, ο άλλος μου λέει να μην κάνω καμιά μαλακία γιατί στην Ελλάδα είμαστε, θα βγάζω την μπέμπελη το καλοκαίρι και θα σιχτιρίζω που δεν πήρα σπαστό, κλπ. Για να πω την αλήθεια, έχω πάθει μια μικρή σύγχυση. Εγώ τη μηχανή την πήρα για να πηγαίνω στη δουλειά, άντε και για καμιά μικρή εξόρμηση στα πέριξ. Δηλαδή μιλάμε για ήπια χρήση, οπότε δεν θέλω κάτι ακριβό, και σίγουρα βολικό για το κέντρο της Αθήνας. Έχω καταλήξει σε αυτά και θα ήθελα τη γνώμη των πιο έμπειρων. Ευχαριστώ!

http://www.motoexpert.gr/product_info.php?cPath=22_43_224&products_id=2094

http://www.motoexpert.gr/product_info.php?cPath=22_210&products_id=2014

http://www.gamoto.gr/product.asp?catid=3344

φιλαρακο αυτο το σιτε μπορει να σε βοηθησει!Ο σύνδεσμός μου

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Φίλε ρίξε μια ματιά και σε fc-moto.de και helmetcity.co.uk. Σε αυτά τα λεφτά που διαθετείς θα βρεις κάτι καλύτερο.

Υ.Γ.: Όπως είπε και ο matho παραπάνω, το κράνος είναι για να σώσεις ΟΛΟ το κεφάλι σου, εάν έρθει η κακιά στιγμή. Γι' αυτό ξανασκέψου το για τα flip up.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αν σε ενδιαφέρει, επειδή τυχαίνει να παίζει ακριβώς στα λεφτά που διαθέτεις, για ρίξε μια ματιά εδώ...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Και εγω ψηφιζω υπερ του κλειστου full face κρανος για μεγιστη ασφαλεια. Τωρα απο μαρκες και σε αυτα τα λεφτα πιστευω πως τα HJC τα οποια τα βρισκεις και στην ελλαδα σε καλη τιμη ,ειναι αρκετα αξιολογα κρανη.Τωρα οπως ειπα και σε παρομοιο ποστ και συμφωνα με τα λινκς που σου δωσανε τα παιδια παραπανω θα ελεγα να κοιταξεις και σε x-lite,shark,shoei γτ πιστευω οτι κατι θα βρεις ;)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καταρχήν καλώς ήρθες :_hi:

Θα συμφωνήσω με τα άλλα τα παιδιά,ότι καλύτερο είναι να πάρεις ένα full face.

Τώρα εγώ για τα agv δεν έχω και την καλύτερη γνώμη,μετά από αυτό που έπαθε ένας φίλος μου.Τα Caberg από την άλλη τα έχω ακούσει ως μάρκα/όνομα,αλλά ως εκεί.

Εγώ σου έχω μια πολύ καλύτερη πρόταση.HJC FG-15,value for money..στα χρήματα που διαθέτεις!!!

Το έχουν πολλά παιδιά από εδώ μέσα (όπως και εγώ) και πραγματικά δεν νομίζω να υπάρχει κάποιος,που να έχει παράπονο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

καταρχάς fullface πάντα

φίλε από αυτά που προτείνεις AGV είναι λίγο ποιοτικότερη(caberg,nolan)

εάν διαθέσεις λίγο παραπάνω μπορείς να πάρεις arai προσωπικά την θεωρώ την κορυφαία εταιρία

ψάξου fc-moto.de

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αδερφε δες στο FC MOTO με τα λεφτα που θα δωσεις εδω για ενα κρανος μετριο εκει παιρνεις ενα πολυ καλο κρανος.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Βασικά πήρα διάφορα κράνη «των κάτω από 250 ευρώ» που στο τέλος το μετάνιωσα(κακή αεροδυναμική, εξαερισμός, άνεση κλπ).

Πλέον μόνο schuberth και όσοι φίλοι πήραν schuberth δεν το αλλάζουν με τπτ.

Σαφώς ξεφεύγεις από τον προϋπολογισμό σου αλλά πίστεψε με το κεφάλι σου αξίζει παραπάνω από 250 ευρώ(σαφώς από να μην φοράς τπτ καλύτερα είναι να φοράς ένα των 250 ευρώ). Το θέμα με τα φθηνά κράνη είναι ότι έχουν θέμα άνεσης και εξαερισμού. Αυτό μπορεί να σου δημιουργήσει την «ανάγκη» στην πορεία να το κουβαλάς στον αγκώνα... :uglystupid2:

Δες 1 ριβιού για το δικό μου:

http://forum.motoguzziclub.gr/index.php?topic=1015.0

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

caberg μην παρεις με τιποτα εχω εγω και στο λεω εγγυημενα ειναι πολυ κατω του μετριου,με λιγα ευρω παραπανω πας και χτυπας shoei xr 1000 που ειναι πολυ ανωτερο πιστευω απο τα caberg στο θεμα ποιοτητας.

Τροποποιήθηκε από τον fasarias

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Βασικά πήρα διάφορα κράνη «των κάτω από 250 ευρώ» που στο τέλος το μετάνιωσα(κακή αεροδυναμική, εξαερισμός, άνεση κλπ).

Πλέον μόνο schuberth και όσοι φίλοι πήραν schuberth δεν το αλλάζουν με τπτ.

Σαφώς ξεφεύγεις από τον προϋπολογισμό σου αλλά πίστεψε με το κεφάλι σου αξίζει παραπάνω από 250 ευρώ(σαφώς από να μην φοράς τπτ καλύτερα είναι να φοράς ένα των 250 ευρώ). Το θέμα με τα φθηνά κράνη είναι ότι έχουν θέμα άνεσης και εξαερισμού. Αυτό μπορεί να σου δημιουργήσει την «ανάγκη» στην πορεία να το κουβαλάς στον αγκώνα... :uglystupid2:

Δες 1 ριβιού για το δικό μου:

http://forum.motoguzziclub.gr/index.php?topic=1015.0

το c3 που πηρες φαινεται πολυ καλο αλλα λιγο αλμυρο στη τιμη.ξερεις τι με παραξενευει ομως παιρνει χαμηλη βαθμολογια στο sharp test παιρνει ακομα χαμηλοτερη και απο τον προκατοχο του το c2 ειναι λογικο τωρα αυτο???

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Full face δεν το συζητώ και εγώ.

Τώρα το βασικό κριτήριο για μένα είναι το βάρος. Αν κάνεις πολλά χλμ στη σέλα πρέπει να προσέχεις και τον αυχένα σου για να μην αναγκαστείς να παρατήσεις τη μηχανούλα σου. Αφού βρεις κάτι ελαφρύ και αξιόπιστο αρχίζεις τις δοκιμές και παζάρια για τιμή και δόσεις ή αγορά από ιντερνετικό μαγαζί.

Πάντως, με τίποτε μην παραγνωρίσεις τον παράγοντα βάρος, ειδικά εάν δεν είσαι γυμνασμένος και το προφίλ σου είναι πιο κοντά στους μέσου καθημερινού ανθρώπου.

Αυτά από εμένα και καλή επιλογή.

σσ Εγώ πριν λίγες εβδομάδες πήρα K4 AGV και είναι σούπερ για τα δεδομένα μου.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Παίδες, ευχαριστώ για τις συμβουλές! Το έψαξα αρκετά το Σ/Κ και λέω να πάω σε σιγουράκι με λίγα χρήματα παραπάνω. Καλύτερα το κεφάλι μου στη θέση του και 50 ευρώ φτωχότερος. Είμαι ανάμεσα σ' αυτά:

http://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/en_GB/?ObjectPath=/Shops/10207048/Products/Schuberth-R1-schwarz-matt/SubProducts/Schuberth-R1-schwarz-matt-0002

http://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/en_GB/?ObjectPath=/Shops/10207048/Products/SHOEI-RAID-II-Matt-Black/SubProducts/34311-1994093-2

http://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/en_GB/?ObjectPath=/Shops/10207048/Products/SHOEI-XR1000/SubProducts/SHOEI-XR1000-0009

Λένε ότι τα Schuberth είναι τα πιο αθόρυβα, αλλά υποθέτω ότι αυτό παίζει ρόλο σε μεγάλες ταχύτητες, οπότε μάλλον δεν είναι κριτήριο για μένα που είμαι κατά 99% στην πόλη με χαμηλές ταχύτητες. Μάλλον πάω για το SHOEI ΧR 1000, που μπορεί να είναι το πιο ακριβό, αλλά είναι το πιο ελαφρύ (και για να πω την αλήθεια, και το πιο ωραίο). Τι λέτε για τη σύγκριση ανάμεσα στα 3;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

το c3 που πηρες φαινεται πολυ καλο αλλα λιγο αλμυρο στη τιμη.ξερεις τι με παραξενευει ομως παιρνει χαμηλη βαθμολογια στο sharp test παιρνει ακομα χαμηλοτερη και απο τον προκατοχο του το c2 ειναι λογικο τωρα αυτο???

Για sharp test δεν ξέρω, αλλά όταν με έκλεισε ένας "bond" με το κ%^*αμαξό του και σερνόμουν καμιά 6-7 μέτρα, το κράνος(C3) έκανε την δουλειά του, καθώς και ο υπόλοιπος εξοπλισμός... και την έβγαλα καθαρή με 2-3 γρατσουνιές(βοήθεια μας και ΑΥΤΟΣ που με φύλαξε)...

Επίσης αν δεν ήταν καλό η schuberth δεν θα το έβγαζε και σε carbon που είναι ακόμη πιο ακριβό αλλά φανερά και πιο ελαφρύ, ούτε θα έβγαζε πλέον και σε γυναικείο κέλυφος το εν λόγω μοντέλο. Είναι μια εταιρεία που κατεβαίνει και στην F1 και προτείνω να την δοκιμάσεις, κι εγώ είχα τις επιφυλάξεις μου αλλά πλέον ΜΟΝΟ schuberth. Η εταιρεία αυτή κατασκευάζει κράνη και για λογαριασμό της BMW, το αντίστοιχο C3 είναι το BMW system 6 που βασίζεται στο κέλυφος του C3, απλά όταν το είδα και το δοκίμασα έχει ένα «θέμα» με την θέση city(δεν κλείνει αυτόματα μετά τα 110-120 χλμ/ωρα, ούτε κλείνει τελείως από τη θέση «city» με το ένα δάχτυλο όπως γίνεται στο C3.

Όσο για τα caberg... έχω 3 σπαστά (το 1 ήταν δώρο) και ευπειθώς αναφέρω ότι είναι Γ.Τ.Π :whistling:

Τροποποιήθηκε από τον nik_sgr

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ασε καλύτερα τα flip-up γιατί μπορεί να σου τύχει χτύπημα σε μάγουλο/σιαγόνι και να τυχει να το εχεις ανοιχτό.

τι να το κανεις το κράνος αν δεν σε προστατεύει παντού.

να φοράς κράνος...

να εχεις δώσει καμια 300αρα...

...και να καταλήξεις με σπασμένη γνάθο

καταλαβαίνεις φανταζομαι,

τις προάλες ειχα ατύχημα και το κρανος εσπασε στο μαγουλο. φαντασου να ειχα ανοιχτό flip up εκεινη τη στιγμή.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

παρεμπιπτόντως

για την σειρα QWEST της SHOEI τι εχετε ακούσει?

σε τιμες ειναι κοντα με τα xr-1100.

γιατι σκέφτομαι ενα μοντέλο της

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλως μας ηρθες φιλε κ καλοταξιδο το μοτορι σου!

1.full face για μεγιστη ασφαλεια.

2.να ταιριαζει στο κεφαλι σου δηλαδη να ειναι το σωστο νουμερο κ να νοιωθεις την ασφαλεια του κρανους.

3.το κρανος που θα παρεις να εχει βγει στη παραγωγη το 2010 η 2011 κ οχι πριν 2-3 χρονια!

4.προσωπικα θα εδινα κατι παραπανω κ ειδικα για κρανος γιατι ποτε δε ξερεις κ ποτε δεν θα το μετανιωσεις!

5.εχουμε κ θεμα αισθητικης γιατι αυτο που φορας θα πρεπει να σου αρεσει κιολας!

Καλη αγορα κ δοκιμασε αρκετα κρανη πριν αγορασεις! :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

φιλε μου καλησπερα κ εγω θα συμφονισω με τα παιδια για fullface ποιο ασφαλεια τωρα εγω θα σου προτινα κ τα uvex που εχω 1 γυρω στα 5 -6 χρονια πολυ καλο

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα