Jump to content
dim_gal

λαμπες H4 blue vision

Recommended Posts

λοιπον παιδια,απο την μερα που πηρα την μηχανη,ανεκαθεν τα φωτα ηταν απλα εφε,απο αποτελεσμα τιποτα το ιδιαιτερο,με την Normal λαμπα που ειχε.

Ετσι σημερα του εβαλα την προαναφερθησα λαμπα της philips.

μικρη διαφορα.ελαχιστη προς το καλυτερο.

εψαξα εψαξα και τελικα καταλαβα οτι τον μεγαλυτερο συντελεστη για καλο φωτισμο ειναι οι καθρεπτες και ο τυπος(σχημα) και οχι οι λαμπες.υστερα απο αυτο αποφασισα να βαλω xenon μεχρι 6000κ.το περισοτερο μου φαινετε καγκουρια.

αλλα.σαν τα εργοστασιακα μοντελα που ειναι εφοδιασμενα με xenon εξ αρχης,σιγουρα δεν θα εχω.

αλλα γνωριζετε κατι που να κανει "μικρα θαυματα"στα φωτα.?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Τις λάμπες της OSRAM τις NIGHTBREAKER τις δοκίμασες;;; Δοκίμασέ τες και θα δεις. Πιστεύω ότι είναι οι καλύτερες που κυκλοφορούν αυτήν την στιγμή. Για τις PHILIPS θα σου έλεγα να τις προσέξεις. Κάποιες που είχα βάλει (αντίστοιχες των NIGHTBREAKER) μου θαμπώσαν το κάτοπτρο. :bye:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Στην ΣΠΥΡΟΥ ΠΑΤΣΗ, ενδιάμεσα Λεωφ. ΑΘΗΝΩΝ >>> ΙΕΡΑ ΟΔΟΣ, στην δεξιά σου πλευρά ένα κατάστημα που πουλάει φώτα φορτηγών, ι.χ.ε. κ.τ.λ. κ.τ.λ., γράφει από έξω OSRAM, πιστεύω με τον νέο Φα.Π.Α. :D πάνω από 20€ δεν θα τις πάρεις το ζεύγος. Μηλάμε για Η4. :bye:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τις λάμπες της OSRAM τις NIGHTBREAKER τις δοκίμασες;;; Δοκίμασέ τες και θα δεις. Πιστεύω ότι είναι οι καλύτερες που κυκλοφορούν αυτήν την στιγμή. Για τις PHILIPS θα σου έλεγα να τις προσέξεις. Κάποιες που είχα βάλει (αντίστοιχες των NIGHTBREAKER) μου θαμπώσαν το κάτοπτρο. bye.gif

thumbsdown.gifόχι θάμπωμα στην περίπτωση μου, αλλά κάηκε η μία σε 1 1/2 χρόνο....

τα άλλα ακριβώς όπως τα είπε ! mB_kalo_e.gif

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

αυτές βγάζουν λευκό φωτισμό? ή κίτρινο?

Σίγουρα πιο λευκό απ`το κίτρινο, όχι όμως τόσο λευκό όσο τα ξένον, με μια ελαφριά γαλάζια απόχρωση στην μεγάλη σκάλα. Για το θέμα του θαμπώματος, το είχε γράψει και άλλος συμφορουμίτης, ότι είχε το ίδιο πρόβλημα. Για το θέμα της διάρκειας, πιστευώ ότι όσο βελτιώνεται η απόδοση του λαμπτήρα, τόσο θα μειώνεται η διάρκεια ζωής του. Στο αυτοκίνητο πάντως που έχω βάλει τις συγκεκριμμένες λάμπες, έπαψα να σκέφτομαι τα ξένον. Στην μοτ-τα πάντως έχει βελτιωθεί αρκετά ο φωτισμός σε σχέση με την μαμίσια λάμπα. .....Και επί την ευκαιρία πρέπει να πάω να αγοράσω ένα ζεύγος, ως αντ/κα.

Τροποποιήθηκε από τον MANOLITO

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Xenon με projector.

Θα μεταποιήσεις μεν τα φανάρια σου αλλά θα δείς αποτέλεσμα και δεν θα τυφλώνεις το κόσμο.

(βρες κανένα μεταχείρο καθρέφτη για καβάτζα)

ytyunj.jpg

IMG_69841024x768.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Στην ΣΠΥΡΟΥ ΠΑΤΣΗ, ενδιάμεσα Λεωφ. ΑΘΗΝΩΝ >>> ΙΕΡΑ ΟΔΟΣ, στην δεξιά σου πλευρά ένα κατάστημα που πουλάει φώτα φορτηγών, ι.χ.ε. κ.τ.λ. κ.τ.λ., γράφει από έξω OSRAM, πιστεύω με τον νέο Φα.Π.Α. :D πάνω από 20€ δεν θα τις πάρεις το ζεύγος. Μηλάμε για Η4. :bye:

Δεξια πλευρα οπως πας για λεωφορο αθηνων ή δεξια πλευρα οπως πας για ιερα οδο :think:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

όχι ρε φίλε xenon... όχι κι εσύ..... :thumbsdown:

ρωτισα για εναλλακτηκη λυση

Xenon με projector.

Θα μεταποιήσεις μεν τα φανάρια σου αλλά θα δείς αποτέλεσμα και δεν θα τυφλώνεις το κόσμο.

(βρες κανένα μεταχείρο καθρέφτη για καβάτζα)

ytyunj.jpg

IMG_69841024x768.jpg

ποσο κοστιζει αυτη η μεταποιηση?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Xenon με projector.

Αυτοι οι προτζεκτορες ειναι στανταρ η πρεπει να βρεις για το μηχανακι σου συγκεκριμενα?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αυτοι οι προτζεκτορες ειναι στανταρ η πρεπει να βρεις για το μηχανακι σου συγκεκριμενα?

Απ'ότι είχα δει και στο youtube παίρνουν universal προτζέκτορες και φτιάχνουν το φανάρι με πατέντα(κόβουν το εργοστασιακό κάτοπτρο, και το μπουκώνουν σιλικόνη). Το μαμίσιο φανάρι πετσοκόβεις, δεν αλλάζεις ολόκληρο φανάρι. Γι'αυτό είπε κάποιος παραπάνω να πάρεις και έναν άλλο καθρέφτη για να έχεις καβάτζα(σε περίπτωση που δεν πετύχεις το αναμενόμενο αποτέλεσμα ή δεν σου πετύχει η κατασκευή γενικά).

Πάντως για τις Osram nightbreaker λέω τα καλύτερα. Τις έχω στο αυτοκίνητο σε Η7 και είναι πολύ λευκότερες και φωτεινότερες από τις εργοστασιακές!

Τροποποιήθηκε από τον nikosgiann

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ρε παιδιά γνωρίζει κανείς που μπορώ να βρώ λάμπες xenon για το παπί μου στην Θεσνίκη?Κατα προτίμηση OSRAM?Όποιος γνωρίζει ας ρίξει καμιά ιδέα :mB_kalo_e:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

εχετε απλα το νου σας να βαλετε Night Breaker PLUS. εχουν 2πλασια ζωη απο την προηγουμενη γενια (σκετη night breaker)

για τα παπια αν ειναι 35w η λαμπα (που λογικα τοσο) δεν υπαρχει καμια λαμπα βελτιωσης εκτος απο τις philips (extra vision νομιζω) που τις βγαζει και σε HS1 και σε S2

για φτηνες night breaker plus στην Αθηνα, οποιος θελει πμ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

δες εδω

Night Breaker Plus H4

στα 8 ευρω

http://motocosmos.gr...ulbs/bulbs.html

μη στειλετε πμ :clapping: αυτο ακριβως

οσο για τους projectors βγαινουν σε 2 τυπους Η1/Η7 socket H4 socket. απλα εχουν βγει 8 γ@μημενες γενιες με διαφορες τοσο στον projector οσον αφορα το μεγεθος αλλα και στην ποιοτητα..

πρεπει να ξερεις ποιος ακριβως χωραει στο φαναρι σου, διαφορετικα δε θα κλεινει υδατοστεγως το κρυσταλλο

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δυστυχώς δεν ξέρω... :unsure: Την μανήσια φοράει.Daytona Sprinter είναι!

35άρα.........παίζει είτε να σου κάψει απλά την λάμπα...είτε να σου λιώσει το φανάρι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

επρεπε να παρεις philips xtreme vision .μεγαλη διαφορα σε σχεση με μαμα λαμπα και με bluevision

http://www.technoantallaktiki.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=111&Itemid=111

Τροποποιήθηκε από τον gregogti

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Προσοχή στις Philips. Κυκλοφορούν φτηνές απομιμήσεις που δεν έχουν την ίδια ποιότητα φωτός. Το ζευγάρι blue vision κοστίζει περί τα 35 ευρώ κανονικά. Πιο φτηνά είναι μαϊμού.

Αξιόλογα και ανώτερα από τα blue vision είναι τα crystal vision! Καθαρότερο λευκό.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Προσοχή στις Philips. Κυκλοφορούν φτηνές απομιμήσεις που δεν έχουν την ίδια ποιότητα φωτός. Το ζευγάρι blue vision κοστίζει περί τα 35 ευρώ κανονικά. Πιο φτηνά είναι μαϊμού.

Αξιόλογα και ανώτερα από τα blue vision είναι τα crystal vision! Καθαρότερο λευκό.

μαλλον ψωνιζεις απο ακριβα καταστηματα...

το ζευγος οι BLUE VISION ULTRA (και οχι οι απλες) δεν υπερβαινει τα 30,00...

οσο για τα κινεζικα τα ξεχωριζεις ευκολα, αφου δεν αναφερουν ουτε τα UV φιλτρα αλλα ουτε εχουν τη βαθμολογηση σε αστερια της BVU..

ασε που εχουν και κινεζικα γραμματα πανω τους (επεσε κουτακι απο diamond vision στα χερια μου..)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα