Jump to content

Recommended Posts

Ναι την βαρέθηκα και δεν αντέχω να την βλέπω σε αυτό το χάλι μετά το ατύχημα. Τα παλιά αυτοκόλλητα έγιναν κώλος και τώρα η μότα ειναι άχρωμη (τα οριτζιναλ νέα ανταλλακτικά μπήκαν στην αποθήκη ως καβάντζα)

Και αποφάσισα να ξαναφτιάξω μόνος μου δικά μου γιατί τα έτοιμα έχουν απαγορευτικές τιμές. Θα χρησιμοποιήσω αυτοκόλλητα βινύλια....τα οποία δεν ξεβάφουν, δεν σκίζονται, δεν γρατζουνιούνται, είναι ανθεκτικά και ξεκολλάνε με μεγάλη δυσκολία. (αρκεί να μην τα πλακώσετε με κανά πιεστικό στα 90bar στο πλύσιμο, αλλά και για αυτό κάτι έχω σκεφτεί)

Το καλό είναι ότι εφόσον σχεδιαστούν στο pc, μπορούν να χρησιμοποιηθούν άπειρες φορές και να αλλάξει ο χρωματισμός των βινυλίων...... οπότε όταν τα βαρεθείτε απλά τα ξεκολλάτε και βάζετε τα καινούργια.

Σήμερα θα γίνουν έργα........καιρός να αλλάξει λίγο το look....η γυναίκα θα πάρει ρεπό...το ντεπόζιτο θα ανέβει σπίτι.....αφθονος καφές και τσιγάρα.....και τα υλικά σε πρώτη φάση....

1 χαρτοταινία απλή (1,5 ευρώ)

μερικά αυτοκόλλητα Α4 φύλλα (πήρα 100άδα με 7 ευρώ)

χάρακας και μόλύβι

και ένα scaner.

Ε;;;;τσάμπά πράμα!!!!

Το όλο θέμα υπολογίζω να μου κοστίσει κοντά στο 25 ευρω ( τα παραπάνω υλικά είναι χώρια και τα είχα)

Το βραδάκι θα αρχίσω να ποστάρω φωτογραφίες με τα βήματα.

Είναι σχετικά εύκολο σαν υλοποίηση, το μόνο που χρειάζεται είναι υπομονή , χρόνο, λίγη φαντασία και μεράκι.

Τροποποιήθηκε από τον innova 04
Προσθήκη ετικετών.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Αναμένουμε με ανυπομονήσια... Σε λίγες μέρες λέω κι εγώ να βάλω στη δικιά μου κάτιτις.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ρε Λαβατσουχτρα στείλε κανα κομματακι να κανω trace κι εγω να σε βοηθησω

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλησπέρα φίλε, είπες πως θα φτιάξεις αυτοκόλλητα απο βινύλιο, έτσι δεν είναι?

Έχεις αγοράσει ειδικό αυτοκόλλητο με επίστρωση βινύλιο?

Έχεις ειδικό εκτυπωτή για αυτό?

Πώς θα το κάνεις? Είναι τόσο εύκολο?

Άν μπορείς γράψε σε παρακαλώ λεπτομέρειες γιατί ενδιαφέρει πολλούς θέλω να πιστεύω (και κυρίως εμένα)!

:thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ασπέτα ρε παίδες..... ορέ έκανα πετυχυσιά πάλι!

Θα το πάω βήμα βήμα. Το βραδάκι θα ανεβάσω (αν το προλάβω όλο) τον τρόπο που την ιδέα την περνάω στο πλαστικό που κολληθεί το αυτοκόλλητο και μετά πως θα την βάλω στο pc για επεξεργασία με corel draw.

Αυτή η φάση είναι η πιο μανούρα από όλες. Αν κάνετε αυτό τα άλλα μετά είναι πανεύκολα.

Λίγη υπομονή ορέ! Θα πάρει καιρό να ολοκληρωθεί το thread. (κανα 10 μέρες.....αναλόγως τον χρόνο που θα έχω να ασχοληθώ με την μοτα)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
:_thumbsup: αντε να δουμε τα αποτελεσματα γιατι και εμεις εχουμε σπασμενα πλαστικα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

:dribble: .....ανοιγω αυτια και ματια και περιμενω!!!!

............. δωσε οδηγιες φιλε ...πολυ με ενδιαφερει!:ok:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Λοιπόν........Stage 1! ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣ ΤΗΣ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑΣ ΠΟΥ ΘΑ ΚΟΛΛΗΘΕΙ ΤΟ ΑΥΤΟΚΟΛΛΗΤΟ!

(εγώ θα το κάνω με πολλαπλά layers ,ένα βινύλιο πάνω στο άλλο, σε περίεργο σχέδιο για αυτό ίσως να δείτε την ίδια διαδικασία ξανά και ξανά σε ορισμένες φάσης, για απλό αυτοκόλλητο είναι μακράν πιο εύκολο.)

Tα υλικά: χαρτοταινία , κοπίδια, ψαλίδια, στυλό (και αν έχει κάποιος Α4 αυκόλλητα φύλα.)

materials.jpg

Εχώ αυτό..........και θέλω να του φτιάξω αυτοκόλλητα.......

plastic1f.jpg

1) μαρκάρουμε με χαρτοταινία τα όρια του χώρου που έχουμε διαθεσιμο/θεμιτό να τοποθετηθεί το αυτοκόλλητο.

plastic2.jpg

2) καλύπτουμε τον χώρο αυτό είτε με χαρτοταινία, ειτε με το Α4 (προτείνω την χαρτοταινία γιατί ξεκολλάει πιο εύκολα) και το εφαρμόζουμε σε όλη την επιφάνεια. Να πιάσει όλες τις καμπύλες και ιδιαιτερότητες του πλαστικού(γωνίες κτλ.) Μην σας κόφτει αν θα κάνει ¨νερά" ή "φούσκες" η χαρτοταινία. Καλό θα ήταν να μην κάνει βέβαια.

plastic3.jpgplastic4.jpg

3) Με ένα στυλό σχεδιάζουμε το περίγραμμα του χώρου που θα "παίξουμε" αφήνοντας λίγα μπόσικα, μην το κάνετε ίσα ίσα και μετά περισσέψει αυτοκόλλητο!

plastic5.jpg

4) Το ξεκολλάμε προσεκτικά, χωρίς να χαλάσουμε το σχέδιο....

plastic6.jpg

5) Το κόβουμε τα περιττά με το ψαλίδι ή κόφτη......

plastic7.jpg

6) Σκανάρουμε!!!!!

Αν είναι μεγαλύτερο από μια Α4 σελίδα.....παίζει ο εξής τρόπος.

Ενώνουμε 2 Α4 λευκές σελίδες....κολλάμε το σχέδιο μας επάνω τους. και με τον κόφτη το κόβουμε στα 2, έχοντας προσέξει ότι όλο το σχέδιο είναι εντός των ορίων των 2 Α4 σελίδων που κολλήσαμε. Μετά κάνουμε scan κάθε σελίδα ξεχωριστά.

sticker1x.jpgsticker3q.jpg

Τα υπόλοιπα....μετά....

Έτσι μια γεύση του τι θα ακολουθήσει.....

sticker4.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ε τώρα αύριο πάλι......και βαριεμαι αφάνταστα και είμαι και δουλειά....που να σχεδιάζω τώρα....

Είπαμε σιγούλια σιγούλια :P

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Είπαμε σιγούλια σιγούλια :P

Θυμησου μολις τελειωσεις αφου θα μας εχεις ΣΚΑΣΕΙ,να βαλω κι εγω ενα Τοπικ "μηπως ξερετε τι σκεφτομαι για μοτο;"...Κι εγω σιγουλια-σιγουλια σκεφτομαι να το παω...:sopase:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Θυμησου μολις τελειωσεις αφου θα μας εχεις ΣΚΑΣΕΙ,να βαλω κι εγω ενα Τοπικ "μηπως ξερετε τι σκεφτομαι για μοτο;"...Κι εγω σιγουλια-σιγουλια σκεφτομαι να το παω...:sopase:

Αλλο το ένα άλλο το άλλο....εσύ έχεις αποφασίσει ήδη,....την έχεις πάρει ήδη και κάνεις το Κινέζο....

Εγώ το άμοιρο .....ότι φτιάχνω ποστάρω....δεν θα κάτσω να κλείσω 12 ωρο να το τελειώσω :P

Νεχτ στεπ..........Stage 2......επεξεργασία εις του Φουτουσουπ......και μετά στου Κουρελ. Τα μαχήμια μπορούν να παίξουν καπάκι σε Ιλουστραιτορ!

Γιχά!

Πόσα Stage έχουν μείνει άραγε;;;;;;;;;;;;;;;;; (Που να σου έλεγα για εκκεντροφόρια......)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Λόγο Μαθουσάλα.......STAGE 2: ΣΧΕΔΙΑΖΟΝΤΑΣ ΤΟ ΑΥΤΟΚΟΛΛΗΤΟ!

Εδώ θα χρειαστεί σίγουρα ένα σκάνερ, ένας εκτυπωτής και Corel Draw , Photoshop ή Ιllustrator...ε ναι και λίγες γνώσεις σχετικά με αυτά τα προγράμματα. Οχι κάτι τραγικό.....για βοήθεια εδώ είμαστε.

Εγώ τα έκανα όλα σε Corel μιας και το κατέχω λίγο το άθλημα.

Χλεπόν....θυμάστε την μπούρδα που σκανάραμε;;;;;

1) Την ανοίγουμε με την εφαρμογή Corel Draw.

pc1nu.jpg

2) Δημιουργουμε ένα περίγραμμα ελαφρώς μικρότερο από το σκαναρισμένο σχέδιο. Απόμακρύνουμε το αρχικό σχέδιο από πίσω και επιλέγουμε όλο το περίγραμμα και πάμε Μενου Effect-->Create Bountries. Tώρα αυτό έχει γίνει ένα ενιαίο σχήμα.

pc2i.jpg

3)Το κανουμε 1-2 copies να υπάρχει μόλις ολοκληρωθεί......και το ξανατοποθετούμε πάνω στο σκανατισμένο, όπως ήταν πριν το μετακινήσουμε.

4) Σχεδιάζουμε το σχήμα των αυτοκολλήτων , μπορεί να είναι 1 ή πολλά, αναλόγως τα κεφια και τα πλάνα μας. Στην δική μου περίπτωση σε πρώτη φάση είναι 3

pc3j.jpg

5) Κάνουμε το ίδιο με το βήμα 2..... create bountries.

6) Πρέπει να έχουν μείνει αυτα τα 2 μαζί με το αρχικό σχέδιο στο τέλος .....

pc5e.jpg

7) Το εκτυπώνουμε........το κόβουμε......και μετά το εφαρμόζουμε στην επιφάνεια που πρόκειται να κολληθεί. Με λίγο άζαξ αν το μουσκέψετε θα κάτσει γάντι.

Προσοχή ΔΕΝ πρέπει να κάνει φουσκάλες.....αν κάνει με το χαρτί......τότε όταν εκτυπωθεί σε βινύλιο χέσε μέσα...δεν θα κάτσει με τίποτα!

paper1.jpg

paper2x.jpg

Αν κάτσει σωστά......έχει καλως. Αν δεν κάτσει κάνουμε διορθώσεις στο Corel μέχρι να το φέρουμε εκεί που θέλουμε.

Εννοείτε ότι τα παραπάνω μπορούν να γίνουν και με το χέρι και να σκαναριστεί και να φτιαχτούν τα περιγράμματα στο τελικό αποτέλεσμα.

sticker5.jpg

Επίσης....στα ήδη (3) υπάρχον σχέδια μπορούμε να φτιάξουμε και άλλα που να χωράνε στο περίγραμμα τους και να κολλήθεί το ένα πάνω από το άλλο! (δουλεύει το έχω δοκιμάσει)

Τα βινύλια είναι παρα πολύ λεπτά και ακόμα και με την αφή με δυσκολία καταλαβαίνεις την διαφορα.

Είμαστε σχεδόν έτοιμοι για κοπή.

Αυτά.....τα υπόλοιπα πιθανότατα την Δευτέρα.

ΥΓ......δεν μπορώ να μπω σε περισσότερη λεπτομέρια στο πως να δουλέψετε τις εφαρμογές. Αν θέλησε κάτι απαντάω με πμ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πω ρε φίλε.....τώρα παρατήρησα κάτι............................

Θέλω επειγόντως ξύρισμα!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα