Jump to content
arkan1102

f 650 gs ερωτηση?

Recommended Posts

καλημέρα σε όλους .Είμαι νέο μέλος στο φόρουμ και σχεδιάζω να αγοράσω μηχανή στο προσεχές μέλλον. Έχω μια ερώτηση για κατόχους της F 650 GS είμαι 1.65 θα έχω πρόβλημα με την εν λόγω μηχανή? από ότι ξέρω χαμηλώνει αρκετά. Η χρήση θα είναι και για εκτός πόλης αλλά και πολύ εντός και θέλω να είμαι σίγουρος ότι θα μπορώ να την κουμαντάρω, η προηγούμενη εμπειρία μου είναι από παπάκι.Είναι δυσκολη γενικα στην χρηση?

μπορω να διαθεσω μεχρι 4.000 ευρω, μεχρι ποια χρονια μπορω να βρω με αυτα τα λεφτα?

μονοκυλυνδη η δυκυλινδρη;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

καλημέρα σε όλους .Είμαι νέο μέλος στο φόρουμ και σχεδιάζω να αγοράσω μηχανή στο προσεχές μέλλον. Έχω μια ερώτηση για κατόχους της F 650 GS είμαι 1.65 θα έχω πρόβλημα με την εν λόγω μηχανή? από ότι ξέρω χαμηλώνει αρκετά. Η χρήση θα είναι και για εκτός πόλης αλλά και πολύ εντός και θέλω να είμαι σίγουρος ότι θα μπορώ να την κουμαντάρω, η προηγούμενη εμπειρία μου είναι από παπάκι.Είναι δυσκολη γενικα στην χρηση?

μπορω να διαθεσω μεχρι 4.000 ευρω, μεχρι ποια χρονια μπορω να βρω με αυτα τα λεφτα?

μονοκυλυνδη η δυκυλινδρη;

Μαλλον τα εχεις λιγο μπερδεμενα τα πραγματα..

Η μονοκυλινδρη, ειναι ΑΥΤΗ! την οποια μπορεις να την βρεις γυρω στα 4.000, αν ειναι 3-4 ετων, ενω η δικυλνδρη ειναι ΑΥΤΗ! που, επειδη ειναι νεο μοντελο και 800 cc, αποκλειεται να την βρεις σ'αυτα τα λεφτα

Παντως, για το υψος σου, η πρωτη ειναι μια χαρα! (Δοκιμασμενο! :D )

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

εχεις δικιο φιλε εχω μπερδευτει λιγο. οντως εγω μιλαω για την f650gs με 650 κ.ε. Πιστευεις οτι ειναι καλυτερο το διμπουζο? και απο ποια χρονια και μετα βγαινει? κατα την γνωμη σου μια μηχανη 2006 μοντελο που πωλειται 4000 και ειναι σε πολυ καλη κατασταση αλλα εχει 65000 χλμ ειναι καλη περιπτωση? Εχει ακριβα σερβις σαν μηχανη? sorry για τις πολλες ερωτησεις αλλα μονο ετσι μαθαινεις.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Νομίζω πως τη μονοκύλινδρη θα τη βρεις εύκολα. Για τη δικυλινδρη δεν ξέρω αν είναι τόσο εύκολο.

Τώρα στην twin που έχω εγώ είχαν και χαμηλή σέλα.

Η μονοκ. είναι αρκετα χαμηλή. Πιο χαμηλή απο την δικ.

Εγώ προηγούμενη εμπειρία είχα από beverly και κανένα πρόβλημα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Από θέμα ύψους με μια μόντα στην σέλα την φτάνεις για πλάκα.

Aπό BMW γίνεται BMX :P Έχω γνωστό που είναι στο ύψος σου πάνω κάτω και την φτάνει άνετα.

Για τα υπόλοιπα δεν γνωρίζω να σου πω λεπτομέρειες.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μίας και το είχα το παραπάνω μηχανάκι...

GS 650 2003

θα σου πρότεινα να δεις κάτι διαφορετικό !!

πολύ πιθανόν να μπλέξειε και να κάνεις παραπάνω χιλιόμετρα με οδική παρά οδικός !!!

δεν ξερω κατα πόσο έχουν βελτιώσει το twin spark που βγήκε μετά..

εαν σου αρέσει φυσικά πάρτο !!

αλλά μην πεις αργότερα οτι τα παλίοπαιδα στο mybike δεν μου είπαν τίποτα !!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σας ευχαριστω ολους για τις πληροφοριες. ο alexander με προβληματισε αρκετα αλλα εχω ακουσει πολυ καλα λογια απο παρα πολλους κατοχους οποτε δεν μπορω να πω οτι αλλαζω ευκολα γνωμη , θελω να πιστευω οτι συμβαινουν και στις καλυτερες οικογενειες.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σας ευχαριστω ολους για τις πληροφοριες. ο alexander με προβληματισε αρκετα αλλα εχω ακουσει πολυ καλα λογια απο παρα πολλους κατοχους οποτε δεν μπορω να πω οτι αλλαζω ευκολα γνωμη , θελω να πιστευω οτι συμβαινουν και στις καλυτερες οικογενειες.

η σέλα ρυθμίζεται κατ ύψος με άλλη της bmw

πριν το πάρεις ρίξε μια ματιά και εδώ....

:closed-topic: :closed-topic: :closed-topic: :closed-topic:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Την μονοκυλινδρη "twin spark" την εχουμε 3,5 χρονια και εχει κανει περιπου 25.000 χλμ (ταξιδια, τα περισσοτερα) χωρις να κανει ουτε "κιχ" ποτε.. :_thumbsup:

Τροποποιήθηκε από τον black_hawk

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Είμαι 1,70μ και το απλό F 650 GS το φτάνω πάρα πολύ καλά,πατάω και με τα δυο πόδια κάτω. Το Dakar ίσως σε δυσκολέψει.

Από το 2004 βγήκε με τον twin spark κινητήρα. Βασικά έχει λίγη καλύτερη κατανάλωση.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

από τη στιγμή που θα κάνεις πολλά χιλιόμετρα εντός πόλης, κατά τη γνώμη μου οπωσδήποτε abs. Για τα λεφτά που δίνεις, το 650gs είναι μονόδρομος διότι κυκλοφορούσε με abs από παλιά.

Τransalp, versys, v strom εάν σου αρέσουν εμφανισιακά θα βρεις, αλλά όχι με abs σε αυτά τα λεφτά. Σε κανένα χρόνο θα έχεις περισσότερες επιλογές.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις σας. Δυο τελευταιες ερωτησεις. Εχει ακριβα σερβις σαν μηχανη? κατα την γνωμη σας μια μηχανη 2006 μοντελο που πωλειται 4000 και ειναι σε πολυ καλη κατασταση αλλα εχει 65000 χλμ ειναι καλη περιπτωση?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

οχι το σέρβις δεν ειναι ακριβό ακόμα και στην αντιπροσωπεία...

65.000 ειναι πολλά για μονοκύλινδρο μηχανάκι :yeahright:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις σας. Δυο τελευταιες ερωτησεις. Εχει ακριβα σερβις σαν μηχανη? κατα την γνωμη σας μια μηχανη 2006 μοντελο που πωλειται 4000 και ειναι σε πολυ καλη κατασταση αλλα εχει 65000 χλμ ειναι καλη περιπτωση?

Τα services ειναι φτηνα,η τιμη (για μηχανακι 2006) ειναι καλη και τα χιλιομετρα ΠΟΛΛΑ!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Έχω το μοντέλο του 2003 με ABS από τον περασμένο αύγουστο για χρήση μέσα στην πόλη και για καμιά μαλακή οφφ-άδα.

Είμαι 1.70 και δεν έχω κανένα πρόβλημα με το ύψος - πιστεύω ότι θα είσαι εντάξει. Μέχρι στιγμής δεν μου έχει βγάλει κιχ.

Είμαι επίσης ιδιαίτερα ευχαριστημένος από την χαμηλή κατανάλωση μέσα στην πόλη - ειδικά σε σχέση με τη Busa :ranting3: Πριν την είχε φίλος για αρκετά χιλιόμετρα και αντίξοες συνθήκες (Χρήστο :_rock-on: ) και είχε μείνει πολύ ευχαριστημένος. Γενικά θεωρείται αξιόπιστο μοντέλο. Ίσως ο φίλος παραπάνω να πέτυχε την περίπτωση και είχε προβλήματα.

Για κόστος σερβις δεν ξέρω να σου πω ακόμα. Αν βάζεις χέρι στο μηχανάκι για ψιλοπράγματα θα σε πρήξει λίγο με την αλλαγή λαδιών :_zeppelin: και την πρόσβαση στη μπαταρία :uglystupid2:

Για την περίπτωση που αναφέρεσαι τα χιλιόμετρα είναι πολλά για τα χρήματα που ζητάει. Για μηχανάκι του 2006 είναι μια χαρά δηλαδή αλλά όχι σε αυτά τα χιλιόμετρα. Είτε τσεκάρισε το μοντέλο εξονυχιστικά και κάνε χοντρά παζάρια, είτε δες αλλού. Έχουν κυκλοφορήσει ΠΟΛΛΕΣ μονοκύλινδρες στην Ελλάδα.

Ελπίζω να βοήθησα κάπως.

:cheers:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

το ψαχνω μεχρι να βρω κατι που θα με καλυπτει παντα σε f650gs αν ρωτας για την μηχανη εχω καταληξει απο καιρο. Βασικα παντρευομαι τον μαιο οποτε η αγορα θα γινει ιουνιο οταν ξεμπερδεψω με τα εξοδα εκτος και αν προκυψει κατι πολυ καλο πιο πριν. εχω καταληξει στην αγορα μοντελου μετα το 2004 εως 4000 ευρω, με οσον το δυνατον λιγοτερα χιλιομετρα, αν και πιο πολυ σημασια δινω στην κατασταση που θα ειναι η μηχανη.Σας ευχαριστω ολους που μοιραστηκατε τις γνωσεις σας και τις εμπειριες σας μαζι μου. Αν νομιζετε οτι πρεπει να προσεξω κατι ιδιατερα πανω στην μηχανη παρακαλω να μου το πειτε.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

το ψαχνω μεχρι να βρω κατι που θα με καλυπτει παντα σε f650gs αν ρωτας για την μηχανη εχω καταληξει απο καιρο.

Βασικα παντρευομαι τον μαιο .....

Οι έννοιες "F650GS" (μονοκύλινδρο) και "παντρεύομαι" είναι απολύτως συμβατές.

Και ξέρεις γιατί;

Απλά δείξε στη μέλουσσα γυναίκα σου τη σέλα του μονοκύλινδρου F650GS:

clipboard01jy.gif

Και "καθάρισες".

Με τέτοια σέλα, θα σε αγαπάει μέχρι τα γεράματα biggrin.gif

Η καλύτερη που έχει υπάρξει ποτέ σε μονοκύλιδρο μηχανάκι. Και στο λέω εγγυημένα, καθώς το έχω οδηγήσει αρκετές φορές.

Καλώς όρισες στο mybike και σου εύχομαι βίον γλυκύν. Και με τη μοτοσυκλέτα και με τη γυναίκα. smile.gif

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

.....

Οι έννοιες "F650GS" (μονοκύλινδρο) και "παντρεύομαι" είναι απολύτως συμβατές.

Και ξέρεις γιατί;

Απλά δείξε στη μέλουσσα γυναίκα σου τη σέλα του μονοκύλινδρου F650GS:

clipboard01jy.gif

Και "καθάρισες".

Με τέτοια σέλα, θα σε αγαπάει μέχρι τα γεράματα biggrin.gif

Η καλύτερη που έχει υπάρξει ποτέ σε μονοκύλιδρο μηχανάκι. Και στο λέω εγγυημένα, καθώς το έχω οδηγήσει αρκετές φορές.

....

Αυτό είναι απολύτως σωστό και είχα ξεχάσει να το αναφέρω και εγώ παραπάνω. Και εμένα η δική μου δεν ανεβαίνει στη busa με τπτ ενώ στο GS κανένα πρόβλημα (από ότι μου λεέι έχει να κάνει με την άνεση συνεπιβάτη - για να μην αρχήσετε άλλες κακιούλες :lipssealed: :lol: )

:cheers:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Και η μαλακία είναι ότι η BMW που είχε την καλύτερη σέλα της κατηγορίας στο μονοκύλινδρο F650GS, έχει βάλει μια εντελώς μέτρια (ίσως και κουραστική θα έλεγα) σέλα στο τωρινό δικύλινδρο F650GS. Απορίας άξιον, πώς σκέφτηκαν εκεί στο Μόναχο κι έβαλαν μονοκόμματη σέλα στο δικύλινδρο αντί για την άψογη δύο θέσεων ανατομική σέλα που είχε το παλιό μονοκύλινδρο (αλλά και τώρα πλέον το G650GS) unsure.gif

Δείτε και πείτε μου:

clipboard01jy.gifclipboard01a.gif

Μονοκύλινδρο F650GS --------------------- Δικύλινδρο F650GS

Τροποποιήθηκε από τον Αιγαιοπλόος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

+1 για τη σέλα. Πριν πάρω το μονοκύλινδρο, κάθησα και στο δικύλινδρο. Υπάρχει διαφορά και στον οδηγό και όχι μόνο στον συνοδηγό...

Η συνοδηγός θα κάθεται άνετα. Ιδιαίτερα εάν της βάλεις και βαλίτσα με μαξιλαράκι στην πλάτη θα το εκτιμήσει..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

αλανια ευχαριστω για τις πληροφοριες και τις ευχες σας θελω να πιστευω οτι το ονειρο μου (να παρω την μηχανη εννοω) θα γινει πραγματικοτητα συντομα και θα σας μεταφερω τις εντυπωσεις μου!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα